NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD No. 2269 Zaterdag 4 Mei 1946 49e Jaargang Voor wie sparen wij eigenlijk? Stemt op DE PARTIJ VAN DE VRIJHEID DM m UITGAVE A, S. M. MARKUSSE IE WISSENKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs 1 gulden per, jaar. - Franco per post f 2.25. - 2200 betalende abonné's. Hoofdredacteur: A. G. M. Markusse te Wissekerke. Eerbied all eeis is niet genoeg! Stad of dorp: overal zijn de gedenkteekens voor de ge vallenen. Voor de velen, die tijdens de bezetting het kostbaarste gaven... voor onsl Maar zijn hun nabe staanden geholpen, wan neer^wij niet wat meer doen, dan in 't voorbijgaan onzen hoed afnemen? Er moet materieel gesteund worden. Zij gaven èlles... geeft U maandelijks iets Heeft U het woord op den achterkant van Uw bon kaart ter harte genomen FINANCIËEL NIEUWS. Financiële berichten verstrekt door de Rotterdamsche Bankvereeniging N.V. te Kortgene. Na een aantal moeizame onder handelingen tussen het Ministerie, de Raad van Rechtsherstel, de Ne- derlandsche Bank N.V. en het Da gelijks Bestuur van de Vereniging voor de Effectenhandel is thans een resultaat bereikt met betrekking tot de hervatting van de beurshandel en wel met ingang van Vrijdag 10 Mei a.s., naar dag en datum de dag waarop 6 jaar geleden de inval en de toenmalige beurssluiting plaats vond. Het bestaande stelsel van ver koopvergunningen treedt buiten werking en er komt geen nieuw vergunningsstelsel. Het treffen der uitvoeringsmaat regelen, het aanwijzen der tot de handel toegelaten rubrieken, enz., ligt in handen der vereniging. Niet alleen oud bezit maar ook nieuw bezit zijn verhandelbaar. Er komt geen dubbele blokkade van opbrengst voor rechtsherstel. Rechtsherstel schrijft het vormen van een fonds voor, dat als zeker heid dient voor oninvorderbaar te blijken aanspraken. Over alle ver kopen wftrdt hiervoor '/4 gehe ven. Gekocht wordt met vrij geld. Op brengst van voor de eerste maal te verkopen stukken wordt voor de helft geblokkeerd voor oud bezit, voor het geheel voor nieuw bezit. Opbrengst van reeds eenmaal ver kochte stukken is vrij. Herbelegging van losbare stukken is mogelijk. Oude baissedekkingen kunnen met geblokkeerd geld worden uitgevoerd Van de zijde van de Vereniging is met klem aangedrongen op het volkomen vrij geven van opbreng sten van verkochte effecten, doch op dit moment bestonden bij den Minister daartegen nog onoverko melijke bezwaren. Nederlandse financiële autoritei ten in New York overwegen vol gens A.N.P., n.a.v. de ontvangst van de lening op korte termijn, de uitgifte van een obligatielening met lange looptijd ter plaatsing bij A- merikaanse beleggers. De grootte van deze obligatielening zou be langrijk kleiner zijn dan het over- bruggingscrediet. De opbrengst zou worden gebruikt tot aflossing van een zelfde bedr3g van dit crediet. De leden van de nationale raad voor de buitenlandse handel, de A- merikaanse organisatie van im- en exporteurs, zijn er van overtuigd, dat Nederland èen der eerste lan den is, welke trachten zo spoedig mogelijk tot de particuliere handel terug te keren. Het percentage der Vermogens heffing zal varieren van 10 tot 20. Tot f 100.000.— wordt 10% gehe ven, boven f 250.000.20% en daartussen is het tarief progressief. De tweede peildatum is bepaald op 31 December 1945. Voor de inkomstenbelasting zal een nieuw tarief worden voorge steld, waarbij bijzondere aandacht zal worden besteed aan het thans bestaande grote verschil voor ge huwden en ongehuwden; deminis- ter is intussen van mening, dat een belangrijk verschil in belastingdruk tussen gehuwden en ongehuwden bepaald noodzakelijk is, zulks ge zien de stijging der prijzen van eerste levensbehoeften en de ver hoging van het tarief van omzet belasting. De berichten uit het Amerikaan se bedrijfsleven luiden algemeen gunstig. Men verwacht een periode van ongekend grote welvaart, in dien althans de spaargelden, die de bevolking tijdens de oorlog heeft kunnen kweken, niet in een onge breidelde inflatie als sneeuw voor de zon zullen verdwijnen, doch ge leidelijk besteed zullen worden voor de toenemende aanvoer van artike len. De na-oorlogsche productie daling is niet zo groot geweest als werd verwacht. Het productiecijfer voor het eerste kwartaal van 1946 is het hoogste, dat ooit in tijden van oorlog of vrede werd bereikt. Een gevolg hiervan is vanzelfspre kend een onverwacht hoog niveau van het nationale inkomen. Deze stijging kan niet anders dan een gunstige uitwerking hebben op de staatsfinanciën. Uit Soerabaia is 58 ton tabak naar Nederland onderweg; daaron der bevinden zich 86 balen Deli tabak. Koersen per 29 April 1946: f 1000 4% Nederland 1941 102'%e f 1000 3'/2°/o Nederl.41,42,43103'/2 f 1000 3-3Nederl. 1938 103% f 1000 3% Ned.-Indië 1937 en 1937 A 101% f 1000 3% Amsterdam 1937 103%' f 1000 4%9 Bank voor Onroerende Zaken 94 f 1000 3%% Friesch-Gron. Hyp. Bank 101V2 f 1000 3% Zeeuwsche Hyp. Bank 101 'ƒ4. Met speciale vergunning werden op 13 April 1946 verhandeld: cert. v.a. Missouri Kansas Texas a 123/4 cert. v.a. Republic Steel a 34% cert. v.a. Intercont. Rubber a 12% cert. v.a. Wilson Co. a 13 cert. v.a. Southern Pacific a 65 f 100 onderaand. Kon. Olie a 361% lolen Witte Kruis a f 15. Koïenveranigir.g opgericht te Wissekerke. Vrijdag 26 April kwam in het gymnastieklokaal te Wissekerke, na een oproep van voorstanders van een op te richten kolenvereniging een aantal inwoners van het dorp bijeen, om te komen tot oprichting van zulk een vereniging. De leider voor die avond, de heei Goulooze, sprak zijn teleurstelling uit over de geringe opkomst. Hier in verschilde hij in opvatting met den heer de Smit, die meende dat, wie Wissekerke kent op het terrein van het verenigingsleven, men niet direct uit het veld ges'agen moet zijn wanneer de inwoners niet bij hon derden opkomen. De nadruk werd door de Smit bovendien nog gelegd op het feit, dat dit niet moet zijn een vereniging voor arbeiders, maar, wil het goed zijn, een vereniging die alle lagen der bevolking omvat. Staande de vergadering traden 52 leden toe, waarna een bestuur werd gekozen. De volgende heren wer den benoemdIz. Flipse, voorzitter, J. Augustijn, secretaris, G. de Smit, penningmeester, en als commissaris- Voor onszelf of voor enkele „deskundi gen" in overheidsdienst. Ze goochelen met onze millioenen, alsof het klikkers zijn. Zuinigheid schijnen ze allen slechts van hooren zeggen te kennen. Laat iedere vrije Nederlander aan hun verspilzucht op 17 Mei een definitief halt toeroepen!

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1946 | | pagina 1