NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD No. 2267 Zaterdag 20 April 1946 49e Jaargang DRUK EN UëTO&VE A. 0. BflARKUSSE TE WiSSEHKERKE - TELEFOQW No. 308 Abonnementsprijs 1 gulden per jaar. Franco per post f 2.25. Hoofdredacteur: A. Q. M. Markusse te Wissekerke. Aan alle ouders van meisjes van 12 tot 15 jaar. Naar aanleiding van het ingevoer de 8e leerjaar en de daaruit voort vloeiende moeilijkheden voor ouders en kinderen, speciaal wat betreft de eisen die aan de meisjes gesteld kunnen worden door hun ouders, deelde de Directrice van de Land- bouw-Huishoudschool te Kortgene ons het volgende mede: Het 8e leerjaar is gekomen. En daarmee ook de verwarring in de hoogste klassen der lagere school, in de laagste klassen der meisjes school én in de huishouding. Moeder bekijkt haar uit de klui ten geschoten dochter, die zij zo goed gebruiken kan en zucht: „Nu nog 2 jaar naar school 1" En vlug wordt een besluit ge nomen. Dan maar naar een huis houdschool, want als daar een ze ker aantal uren lager onderwijs ge geven wordt, kunnen zij daarnaast alvast wat leren koken en naaien. Er wordt echter niet gevraagd of men dat 2 jaar kan volhouden, of het meisje sterk genoeg is om da gelijks lange werkdagen te maken en bovendien nog afstanden af te leggen. En krijgt de grote dochter tijd om thuis rustig te werken voor school, zodat zij de lessen prettig kan volgen en het gevoel krijgt, dat ook zij mee kan in haar groep, dat ook zij na 2 jaar werken iets be reikt -kan hebben, waarop zij straks verder kan gaan, het leven in Een kind van 1215 jaar groeit meestal zeer vsterk, heeft daarom extra rust en goede voeding nodig. Dus geen werk en geen uitgaan boven de krachten. Een volwassen mens kan slechts één ding tegelijk en zodra zijn taak zijn krachten te boven gaat oefent dat invloed uit op het werk, op het humeur en tenslotte op de gezond heid. Wat vergt gij ouders dan van Uw opgroeiend meisje Naar een school op grote afstand, een twee-jarige cursus volgen, en liefst nog een paar andere cursussen er bij, veel thuis helpen, naar catechi satie en meisjesvereniging, naar dansles en nutteloos laat op straat. Maar is Uw dochter dan zo een reuzin naar lichaam en geest, dat zij zó'n taak aankan? Is Uw kind dan niet nummer één Moet Uw dochter een slachtoffer worden van deze overbelasting? En wat stelt men zich eigenlijk voor van een Huishoudschool Dat is geen vogelkooi, waar ieder even invliegt als en zolang hij zin heeft. Deze school behoort een gemeen schap te zijn, waar de meisjes te- samen leren werken, bijgestaan door de leerkrachten. In dit geval, leren werken op huishoudelijk gebied, én als ondergrond een algemene ont wikkeling, die ieder mens nodig heeft. Wij willen echter meer. De meisjes moeten straks ook flinke, betrouwbare, beschaafde, zelfstan dige mensen worden. Mensen met een ruggegraat, mensen van karak ter, mensen waar men op aan kan. Van kwakkelnummers is de markt reeds overvoerd. En die kweekt men als de kinderen niet zijn op de plaats waar ze thuis horen. Dan wordt er aan alle kanten aan het kind ge trokken. Het kind kan echter onmogelijk alle kanten uit. Een kind kan veel en wil veel. Vele volwassenen kun nen een voorbeeld nemen aan de energie van het kind. Het werk van het kind moet even wel met veel zorg in goede banen geleid worden. Gezin en school moeten hier samengaan. Als alle ouders van opgroeiende kinderen eerst overwegen alvorens een besluit te nemen, bespaart dit zowel ouders als kinderen teleur stelling. Het bespaart de kinderen ook terugzetten naar de lagere school. Daarmee handelt men in de eerste plaats in het belang van het eigen kind, maar tevens handelt men in het belang van de andere leerlin gen, die wel meekunnen. Deze wor den n.l. in hoge mate geremd, door het blok aan het been, dat zij moe ten meesjouwen, in de vorm van de „halve" leerlingen. „Een goed begin is 't halve werk". Kortgene, April 1946. Bij Kon. Besluit van 13 April j.l. is de heer J. J. van der Maas met ingang van 1 Mei a.s. benoemd tot burgemeester van Wissekerke. J. van der Maas is 48 jaar oud, Ned. Herv., lid van de A.-R. kies vereniging, administrateur van be roep, wethouder en als zodanig tot 1 Mei a.s. wnd. burgemeester van Wissekerke. Op de door het bestuur der Wa terkering van de calamiteuze pol ders Onrust, |acoba en Anna-Friso opgemaakte voordracht ter voor ziening in de vacature van water bouwkundig ambtenaar bij die pol ders komen de volgende personen voor: 1. H. J. Swenne te Breskens, 2. I. A. van Maldegem te Kortgene 3. S. Bakker te Blokzijl. Met. ingang van 16 April j.l. is tot burgemeester van Kruiningen benoemd de heer M. Vogelaar, wnd. burgemeester van Wissekerke. De gemeente Wissekerke verliest door deze benoeming een actieven en voortvarenden waarnemend-bur gemeester. Geen extra versnaperingen op de bevrijdingsfeesten. Mede in verband met de huidi ge positie van onze voedselvoor raden is het niet mogelijk voor na tionale feestdagen, zoals de her- denkings- en bevrijdingsfeesten op 4 Mei, extra toewijzingen voor le vensmiddelen of versnaperingen te verstrekken. Het heeft geen zin des betreffende aanvragen tot de offi ciële instanties te richten. Verstrekking van karnemelk. Met ingang van 14 April zullen zo nu en dan beperkte hoeveelhe den karnemelk in consumptie wor den gebracht. Naar gelang van pro ductie en aanvoer zullen kleine hoe veelheden bij de detaillisten zonder bon verkrijgbaar zijn. De detaillis ten dienen te zorgen voor een bil lijke verdeling onder hun klanten. In plaats van karnemelk mogen ook uit karnemelk bereide producten (b.v.) karnemelkspap en uit tapte melk bereide producten, zoals tap- temelk-yoghurt, afgeleverd worden. Het in consumptie brengen van tap temelk is niet geoorloofd. Op 28 April weer boter. Per 28 April en eveneens op 5 Mei zal voor de leeftijdsgroepen boven 4 jaar een bon worden aan gewezen voor 125 gram boter en een bon voor 125 gram margarine. Kinderen van 0—4 jaar krijgen op 28 April voor twee weken 250 gr. boter en 125 gr. margarine. Hoe wel derhalve voor de leeftijdsgroe pen boven 4 jaar de helft van het rantsoen voedingsvetten in boter wordt verstrekt, moet dit slechts worden opgevat als een tijdelijke ontlasting van de margarine-voor ziening. Aflevering aan detaillisten. Het Centraal Distributiekantoor deelt aan de detaillisten mede, dat het, in verband met de omstandig heid, dat de week van 21 t.e.m. 27 April a.s. slechts vijf werkdagen telt, mogelijk zal zijn op de toewijzin gen welke in de week van 14 t.e. m. 20 April zijn uitgereikt reeds op Zaterdag 20 April af te leveren. Prijs van geel mosterdzaad verhoogd. Tot de onlangs vastgestelde prij zen voor de Akkerbouwproducten behoorde ook de richtprijs voor geel mosterdzaad. Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten maakt thans bekend, dat de richt prijs voor geel mosterdzaad voor de oogst 1946 is verhoogd en na der is vastgesteld op f 50.— per 100 kg. Op Walcheren geen houtver- voer zonder vergunning. De Directeur van het Rijksbureau voor hout maakt bekend, dat het vervoeren en doen vervoeren op het eiland Walcheren van alle soor ten rond-, gezaagd en beslagen hout met ingang van 1 April 1946 ver boden is zonder een door of van wege hem verleende vergunning. Deze vergunning kan worden aan gevraagd bij den heer F. A. de Greef Ververijstraat 21 te Middelburg. Binnenkort weer buitenlandse visconserven. Een dezer dagen zal een grote partij buitenlandse visconserven, welke indertijd door de regering is aangekocht, in de handel worden gebracht. Deze partij bestaat uit 5 millioen blikken sardines in olie of tomatensaus, 5 millioen blikken pil chards, makreel en haring. Evenals vóór de oorlog zal men deze con serven, die afkomstig zijn uit Ame rika, Canada en Portugal, bij zijn viswinkelier of comestibleszaak vrij kunnen kopen. Sanering bakkersbedrijven. De verordening Sanering Bakke-

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1946 | | pagina 1