Öp Uw koffiCbon N een pakje DOUWE EGBERTS KOFFIE No-45 12de periode 1945 en textielkaarten zal plaats hebben te Qeersdijk op Maandag 29 October 1945 van 2 tot 4 uur. Na-uitreiking Nood Tweede Distributiestamkaart. De na- uitreiking van Nood Twee de Distributiestamkaarten zal plaats hebben te Qeersdijk op Maandag 29 October 1945 van 2 tot 4 uur. Degenen, die in de week van 22 tot en met 27 October 1945 een oproepkaartje voor het afhalen van een Nood Tweede Distributiestam kaart hebben ontvangen en hieraan niet hebben voldaan, dienen op bo- vengenoemden datum deze alsnog af te halen. Aanvraagformulieren Tweedehandsch Legerschoenen Voor Noord-Beveland zullen een kleine partij tweede handsch leger schoenen worden beschikbaar ge steld. Deze zullen in de eerste plaats worden verstrekt aan hen die nog landarbeid verrichten (speciaal ploe In een causerie in de Rubriek ten behoeve van de Landbouw, zoals die wordt verzorgd door de Afde ling Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, sprak Maandagavond 22 October Dr. Ir. P. N. Boekei over het onderwerp: „De positie van de zuivel na de oorlog". Vast staat dat onze zuivelberei- ders belangrijke bijdragen geleverd hebben tot de voedselvoorziening van ons volk. Zij hadden daarbij te kampen met een door allerlei oor zaken verminderde melkproductie, terwijl ook de kwaliteit van het product door vele andere oorzaken geleden had. Bij de ontwikkeling en de moge lijkheden van de zuivelbereiding dient men onderscheid te maken tussen de naaste en de verdere toe komst. De naaste toekomst omvat herstel en wederopbouw. Onze ver minderde veestapel is van goede kwaliteit. Uitbreiding vindt plaats. De schade aan de zuivelfabrieken is te herstellen, zodat, naar de me ning van spreker, de moeilijkheden door krachtig aanpakken zuilen kunnen worden overwonnen. In de verdere toekomst dient men volle aandacht te schenken aan de binnenlandse markt. De export van zuivel- en melkproducten is immers nog onzeker. Met het oog op de in de toekomst mogelijke export moet de melkverwerking gericht worden op de voortbrenging van kwalitatief zeer goede producten, die het buitenland niet of zeer moei gers). Degenen, die meenen hiervoor in aanmerking te komen, omdat zij to taal geen bruikbare schoenen meer bezitten, kunnen in de week van 29 Oct. tot 3 Nov. bij de plaatse lijke correspondenten, resp. Reizen de Agenten op de gebruikelijke uren formulieren afhalen en wederom in dienen. Deze aanvraagformulieren moeten worden onderteekend door den werkgever welke hierop moet invullen, welk werk door aanvra lijk in dezelfde hoedanigheid kan namakendit geldt vooral voor on ze eigen kaassoorten. Onze totale melkproductie be droeg voor de oorlog ruim 5 mil liard liter, waarvan 1 tot 1,2 mil liard liter was bestemd voor direc te menselijke consumptie. Door aan den consument een voortreffe lijk product af te leveren, gepaard aan een propaganda, gericht op de vorming van algemene waardering van onze melk en melkproducten, zal het melkverbruik per hoofd in Nederland kunnen worden verhoogd. Tevens zal ook het vetgehalte van onze gestandaardiseerde melk op gevoerd en verbetering van de hy giënische kwaliteit moet worden bereikt door invoering van een ver plichte betaling naar kwaliteit van de geleverde melk, met flinke prijs verschillen bij afwijkingen, samen met een verplichte veeziektebestrij- ding en regelmatige bedrijfscontröle met daaraan verbonden financiële consequenties. BIJ de verwerking ven melk tot zuivelproducten, verdienen allereerst onze aandacht de Goudse en Edammer kaassoorten. De vol- vette-Goudse-kaasbereiding op de boerderij, die in het Zuiden en Oos ten van het vasteland van Zuid- Holland en in Westelijk Utrecht nog wordt aangetroffen en waar van de topkwaliteit in hoge mate bijdroeg tot onze reputatie als kaas- land, moet hersteld worden, even als de bereiding van de Noord- Hollandse Edammer 40+ kaas. In gers wordt verricht. Aanvragers worden erop gewezen, dat het al leen voordeel geeft aan te vragen, wanneer men beslist niets anders meer heeft. De gewone aanvraagformulieren, welke reeds eerder zijn ingediend, vallen buiten deze regeling. Wanneer echter een paar leger schoenen worden toegewezen zui len in het algemeen vooreerst geen nieuwe werkschoenen worden ver strekt. DE OORLOG. deze provincie dienen de kleine fa brieken hun aandeel in de produc tie weer terug te krijgen. De fa- briekskaas moet streven naar kwa liteit in de eerste plaats. Dit kan bereikt worden door een verbod van pasteurisatie van de te verka zen melk en een gebod van pasteu risatie van wei en ondermelk. Re geling van vetklassen en kaasvor men is een dringende eis. In de vet klassen kan volstaan worden met volvet, 40+ en 20+, waarbij vol vette kaas uitsluitend geproduceerd zou dienen te worden in Goudse vorm, de 40+ in Edammer vorm en de 20+ in de vorm van de Leid- se komijne en Friese nagel- en kan terkaas. Kwaliteitscontrole verdient ernsti ge overweging, zeer zeker in ver band met mogelijke export, om in ferieure kwaliteiten te weren. Een ernstig vraagstuk voor onze kaas bereiding is het gebruik van kuil- voer. In het buitenland is dit ver boden en ook in ons land heeft het kuilvoer een funeste invloed op smaak en kwaliteit van onze zuivel. Hier verdient het kunstmatige gras- drogen aanmoediging. Bij de be reiding van melkproducten dient men zich ook toe te leggen op ver hoging van de kwaliteit tot het ui terste. Het Krause- en Hatmaker- poeder zijn nog voor verbetering vatbaar door de nodige zorg aan grondstoffen en bereiding te beste den. Een controle-ontwerp dienaan gaande staat gereed om te worden ingevoerd. Er bestaat geen reden DE POSITIE VAN DE ZUIVEL NA Radiorede van Dr. Ir. P. N. Boekei.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1945 | | pagina 2