Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad Zaterdag 14 Juli 1945 No. 2229 48e Jaargang Druk en UitgaveA. G. M. Markusse te Wissekerke. Abonnementsprijs 1 gulden per jaar. Advertentieprijs 10 cent per regel. Hoofdredacteur: A. G. M. Markusse. Zondag 8 Juli j.l. maakte Radio „Herrijzend Nederland" bekend dat onder massale belangstelling van de bevolking in zijn woonplaats Sprang ]an de Rooij, de held van de Langstraat, ter aarde was be steld. Om de naam van den held en zijn heldendaad aan de vergetelheid te ontrukken geven wij hieronder zijn geschiedenis, welke is ontleend aan „De Vrije Stem" van 16 juni j.l. Hoe een illegaal Brabant redde. Gij kent hem niet en ik ken hem niet. Maar hij heeft ons beider le ven en dat van waarschijnlijk dui zenden anderen gered, al heeft hij het zijne daarbij verloren. En zijn naam zal onder ons voortleven en van mond tot mond worden over geleverd. Ik zal U het verhaal doen, zoals ik het vernam uit de mond van zijn opdrachtgever, zo kort mogelijk. In de week voor Kerstmis 1944, toen von Rundstedt zijn groot of fensief in België had ingezet, had zoals men zich zal herinneren de Canadese bevelhebber te Waalwijk goed gevonden, dat er in de Kerst nacht geen zogenaamde „curfew" of avondklok zou zijn, opdat de Kerstnacht naar oude trant met een Nachtmis gevierd kon worden. In tussen vertrok daags voor Kerstmis deze Canadese divisie naar België om de Duitsers mee op te vangen en in de plaats kwam een Poolse afdeling. Om vijf uur kwam plotse ling bericht van den Poolsen com mandant dat tot zijn grote spijt de Kerstnachtviering niet kon doorgaan en na zes uur zich niemand meer op straat mocht bevinden, terwijl tegelijkertijd de leden van de N.B.S. gealarmeerd werden. Die nacht, wel ke een „Stille Nacht" had moeten zijn, volgde er een aanhoudend trommelvuur der geallieerde artil lerie. Weinigen onzer beseften toen, welk gevaar voor Brabant en spe ciaal voor de Langstraat de achter grond vormde van deze plotselinge, onbegrijpelijke maatregelen. Dat het gevaar echter kón worden afgewend was te danken aan Jan van Rooij. Wat was er namelijk gebeurd Von Rundstedt had de aanval in België vergezeld willen doen gaan van een doorstoot vanuit het Land van Heusden en Altena naar de Bel gische grens, waarbij hij zich twee bruggenhoofden had gedacht aan de Maas, namelijk een bij Keizers- veer en een tegenover Drongelen om van daaruit via Waalwijk ineens te kunnen doorstoten naar Tilburg en eventueel nog verder. Daartoe waren in één nacht tijd meer dan zestien duizend Duitsers in het Land van Heusden en Altena gebracht, voorzien van alle moge lijke licht en zwaar materiaal, als mede complete bruggen hetwelk alles in een lange colonne van Wou- drichem tot Drongelen en van Slee wijk tot Keizersveer klaar stond. Tegelijkertijd stonden er parachu tisten klaar, die ten Zuiden van de Maas vitale punten zouden moeten bezetten en spionnen onschadelijk maken. Er was echter een man in het Land van Heusden en Altena, die dit mooie Duitse plan had af gekeken en die zorgde dat het niet doorging. Deze man was Jan de Rooij. Geboren 20 Aug. 1923 te Sprang, was Jan de Rooij tot Juli 1942 werk zaam op de schoenfabriek van Wen- nekens te Kaatsheuvel. Na zeven maanden gedwongen in Duitsland te hebben gewerkt, wist hij te ont snappen en dook onder bij zijn broer, een landbouwer in Sprang. In Sprang kwam hij in de ille galiteit en kwam te werken bij de groep „André" (kapitein A. L. van Wijlen), die op uitgebreide schaal diensten verrichtte voor de geal lieerden. In December 1944 was de Rooij in opdracht van André naar het Land van Altena vertrokken om daar een geheime zender te bedie nen. Het was via deze zender dat de Rooij zijn kapitein de gegevens verstrekte omtrent de plannen, sterk te en geschutsopstellingen der Duit sers. De geallieerden werden hiervan onmiddellijk op de hoogte gebracht, met het gevolg dat de Poolse com mandant bevel gaf de avondklok ook in de Kerstnacht gewoon te handhaven; dat de leden van de N.B.S. op een bepaald punt bij el kaar gebracht werden om naar el ders te worden getransporteerd, daar zij bij een oversteken der Duit sers natuurlijk onmiddellijk zouden worden gefusileerddat de uit de Langstraat vertrokken zware Cana dese artillerie, die Eindhoven reeds gepasseerd was, onverwijld terug keerde en tegen de avond de ka nonnen nog'opstelde: dat diezelfde avond en nacht de geallieerde ka nonnen, aan de hand van de ge gevens van Jan de Rooij, de Duitse opstellingen in puin beukten. Alleen het bruggenmateriaal werd niet vol doende geraakt, maar dit werd de week daarop op Oudejaarsmiddag door Typhoons onderhanden ge nomen. Aldus voorkwam Jan de Rooij door zijn oplettendheid en durf een ramp die voor de Langstraat vrese lijke gevolgen had kunnen hebben. Natuurlijk begrepen de Duitsers wel dat hier spionnage in het spel moest zijn. Zij gingen dan ook op zoek en ontdekten na enige tijd de zen der van de Rooij. Deze was op dat moment zelf juist niet thuis, daar hij met post voor de zogenaamde „line-cross", (die ook door deze on dergrondse groep werd onderhou den), naar Werkendam was. Daar om namen de Duitsers vijf perso nen gevangen op de plaats waar de zender gevonden was, om deze ter represaille te fusilleren. Toen de Rooij dit hoorde, nam hij zonder zich te bedenken afscheid van zijn vrienden en meldde zich bij de Duitsers, terwijl hij wist dat het hem zijn leven zou kosten en hij hergaf de vijf onschuldige gij zelaars op deze edelmoedige wijze hun vrijheid en leven. Jan de Rooij had kunnen redeneren dat hij dui zenden Langstraters het leven ge red had; hij had kunnen stellen dat hij onmisbaar was; maar neen, dat deed hij nietdeze held gaf zijn leven. De Rooij zelf was natuurlijk een welkome buit voor de Duitsers, daar hij over belangrijke inlichtin gen beschikte betreffende de vijan delijke spionnage. Wederom echter vergisten de bezetters zich in de taaie aard van den waren Neder lander: zij sleepten de Rooij mee naar Amsterdam, waar zij hem heb ben doodgeranseld. Maar geen woord van verraad is over zijn lippen ge komen 1 De Langstraat mag dezen stillen held, dezen eenvoudigen jongen, die zonder ophef zijn plicht deed, en meer dan dat, in dienst van God en Vaderland, nimmer vergeten. Wij zullen ons zijn offer waardig tonen en onze dank zal op een of andere wijze vaste en blijvende vorm moe ten krijgen, om aan de komende geslachten te getuigen dat jan de Rooij hier en edelmoedig, zoals dat van een ware held te verwachten is, zijn eigen leven heeft veil gehad om het onze te sparen. God hebbe zijn ziel. Nu wij lan de Rooij eren, moeten we toch ook denken aan dien an deren, die aan deze zijde van de Maas het door jan de Rooij uitge zondene opving. In het Oude Raadhuis te Capelle zat Dick Vlemming welke het door Jan de Rooij in code meegedeelde opving. En diezelfde morgen dat Dick Vlemming opving: „Weest paraat" met daarna opgave dat 16.000 Duitsers in het Land van Altena waren binnengekomen en Jan de Rooij de positie der Duitse stellingen opgaf, toen kwam er een V 1 aanknetteren en viel met een donderende klap op het Oude Raad huis van Capelle. Dick Vlemming was zwaar ge wond, doch boven alle pijn en el lende dacht hij aan zijn plicht; en toen hij uitgegraven was, had hij een schrift in zijn vuisten geklemd, en hij riep: breng dit onmiddellijk naar den Kapitein! Als Dick Vlemming, welke nog steeds verpleegd wordt in het zie kenhuis in Tilburg, deze tegenwoor digheid van geest niet had gehad, dan was het voor de Langstraat te laat geweest. Joep Naninck, namens de Oud-Illegale Werkers van de Langstraat. Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje JULIA DIET ELLY. M. G. HOVEIJN. M. H. HOVEI|N - VAN DER WEELE. MAXjE. Wissekerke, 7 juli 1945. „Middenhoeve". In plaats van kaarten. Verloofd Jetty Carsjens en Piet van der Weele Mzn. Raadhuisplein 16, Haarlem. Molenweg B 50, Kolijnsplaat. „Eigenhaard", Kolijnsplaat Zondag 15 juli 1945. Algemene Kennisgeving. Ondertrouwd: J. P. SCHIPPERS' en JAC. FRANKE Kolijnsplaat, Voorstraat A 86, Hoofddorp, Parklaan 83 11 Juli 1945. Gilles de Wilde en Rogiernetta M. Groenewege hebben de eer U kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben D.V. op Donderdag 26Juli a.s. Burgh, Hogeweg 56b, Scherpenisse, Kerkstraat 85, 4 Juli 1945. Kerkelijke huwelijks-bevestiging in de Ned. Herv. Kerk te Scherpenisse door den WelEerw. Heer Ds.J. Ba telaan, Ned. Herv. Pred. te Tholen, des namiddags 4.30 uur w.t. Toekomstig adres: West-Kerkstr. B 75 Kolijnsplaat. A. P. A. BOUWENSE en M. M. REINHOUDT geven hiermede kennis van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking D.V. zal plaats hebben op Vrijdag 20 Juli a.s. te Wisse kerke, des n.m. 4 uur (w.t.) Kerkelijke inzegening in de Ned. Herv. Kerk te Kamperland, door den WelEerw. Heer Ds. Six Dijk stra om 4.45 uur. Kortgene, Kaaistraat 18. Kamperland, B 90. Bij ons vertrek naar Schouwen zeggen wij alle vrienden en beken den van Kolijnsplaat hartelijk dank voor de hulp en medeleven ons be toond en wensen hen allen het bes te toe. In het bijzonder de familie G. J. Huige voor hunne huisvesting, hulp en vriendschap tijdens onze evacuatie daar ondervonden. Fam. J. C. HOOGSTRATE. Dreischor, Zorgersweg P 89.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1945 | | pagina 1