Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad Zaterdag 7 Juli 1945 No. 2228 48e Jaargang Druk en Uitgave: A. G. M. Markusse te Wissekerke. Abonnementsprijs 1 gulden per jaar. Advertentieprijs 10 cent per regel. Hoofdredacteur: A. G. M. Markusse. Op deze plaats gedenken wij met weemoed de mannen, die op 10 December 1944, in de laan van het slot Moermond te Renesse, door middel van de strop ter dood zijn gebracht door de Duitse Weermacht. Het is één van die afschuwelijke daden geweest, waardoor die weer macht, die prat ging op haar eer, toen zij hier in 1940 kwam, zich als eerloos en beestachtig heeft ge toond aan het Nederlandse volk. Het is een van die daden die het Nederlandse volk niet mag, niet kan en niet wil vergeten De meisjes, de mannen en de vrouwen die zich, niettegenstaande zulke schanddaden, met leden van diezelfde weermacht op de intiems te wijze publiek bleven afgeven, hebben toch wel bitter weinig ge voel getoond, voor dat, wat ons zo onzegbaar diep heeft gekrenkt en gewond. Zij hebben op weer zinwekkende wijze de gevoelens van eenvoudige menselijkheid diep ge krenkt en zichzelf door hun gedrag vervreemd van de rest van ons volk. En niemand hunner klage als dat volk zich teruggetrokken en gekrenkt jegens hen betoont. De op 10 December 1944 ter dood gebrachten waren J. P. jonker en L. M. Jonker van Haamstede; W. M. Boot, Joh. Oud- kerk en A. M. Padmos van Renes se; M. P. M. van de Klooster en J. A. Verhoef van Brouwershaven; I. van der Bijl van Zonnemaire; M. K. van der Beek van Zieriksee, ter wijl de volgende dag op dezelfde wijze het ontzielde lichaam van C. Lazender, gemeente-secretaris van Renesse, naast dat van de anderen werd gehangen. Wat was de misdaad van die mannen Hun vergrijp tegen de weermacht was, dat zij, het Duitse juk meer dan moe, met de geallieerde troe pen op Noord-Beveland contact hadden gezocht en gepoogd hebben van de Zuidkust van Schouwen per schip Noord-Beveland te bereiken, om zich daar te voegen bij de troe pen die ons Vaderland kwamen be vrijden. Voor ons was dat geen mis daad, maar een daad van hartstoch telijke vaderlandsliefde, zij het een stoutmoedige en uiterst gevaarlijke daad. Men moet waarlijk niet den ken, dat deze mannen niet beseft hebben, dat zij hun leven op het spel zetten. Van enkelen hunner is mij bekend hoe zij op hun knie ën geworsteld hebben om Gods bij stand, voor zij hun stap ondernamen en om zijn barmhartigheid indien zij zouden moeten vallen. Men moge over hun stoutmoedige onderneming oordelen zo men wil, dit staat vast, dat zij hun leven durfden inzetten om hun Vaderland te helpen be vrijden. Zouden wij deze moed niet eren Met diepe deernis gedenken wij intussen hun achtergebleven familie leden. Verschillende hunner waren gehuwd, lieten een weduwe achter in zware rouwanderen waren ver loofd allen hadden, menen wij, nog ouders. De beide Jonkers waren broers. Zij lieten hun vrouwen met kleine kinderen achter. Alsof de afschuwelijke straf niet genoeg was, werden de zwaar ge troffen familieleden nog op andere wijze bezocht. Het vonnis van de Duitse weermacht behelsde ook dat „de eigendommen alsmede vee en levende have verbrand of verbeurd verklaard" moest worden. De uit voering van deze bepaling is hier en daar nogal soepel geweest, maar op andere plaatsen, zo te Brouwers haven bij de familie van der Kloos ter en vooral bij de familie Verhoef, op mensonterende wijze toegepast. In hun felle, verpletterende smart werden de bejaarde ouders op staan de voet, na de voltrekking van het vonnis, de straat opgejaagd door zwaar gewapende soldaten. In Ne derland waren wij gewend beesten nimmer op zulk een wijze te be handelen als hier rouwende ouders werden behandeld. De veroordeel den hebben deze dingen niet meer geweten. Door de goedwillendheid van een bewakingsofficier te Renesse is Ds. Voorneveld van Haamstede gehaald vóór het uur van hun dood, om hen voor te bereiden op de eeuwigheid. Hij heeft met hen gelezen Psalm 23 en met hen gebeden. Daarna heeft hij op verzoek van één hunner nog Psalm 90 gelezen. Samen hebben zij tenslotte, weer op verzoek van één hunner, gezongen het eerste couplet van het Luther-lied: Een vaste burcht is onze God, Een toevlucht voor de zijnen. Al drukt het leed, al dreigt het lot, Hij doet zijn hulp verschijnen. De vijand rukt vastaan met [opgestoken vaan, Hij draagt zijn rusting nog van [gruwel en bedrog, Maar zal als kaf verdwijnen. Dat is op aarde hun laatste lied geweestgezongen in de holle don kere bunker. Een belijdenis was het voor onderscheidenen van hen in het aangezicht van de eeuwigheid. Een vaste burcht is onze Godeen toevlucht voor de zijnen; God zij hun zielen genadig. Enkelen hunner hebben in ge schreven woorden voor hun nage laten betrekkingen heerlijk hun ge loof in Jezus Christus en in de ver geving hunner zonden uitgesproken. Voor de achtergeblevenen een won dere troost. Op het kerkhof te Renesse zijn hun ontzielde lichamen ter aarde besteld. Zonder familie, zonder de laatste eer, die wij graag onze dier baren geven. Nu God ons Vaderland bevrijd heeft zal dat graf naar wij hopen spoedig met eer gesierd worden. Heel de bevolking van ons eiland heeft in machteloze rouw tranen van deernis geschreid in December. Dat is nu voorbij. Voor ons blijft echter een ereschuld jegens hun na bestaanden. Ds. J. MEESTER. A.s. Maandag wordt op Noord- Beveland het eerste transport van 100 kinderen verwacht uit Hilver sum, bestemd voor Kamperland en Wissekerke. Enige tijd voor de aankomst der bussen wordt door het plaatselijk H.A.R.K.-Jeugdwerk-Comité tijd en plaats van afhalen der kinderen ge meld aan de betreffende pleegouders. Het volgende transport zal waar schijnlijk enige dagen daarna uit Amsterdam vertrekken bestaande uit 100 of 150 kinderen voor de ove rige plaatsen op Noord-Beveland. Bij eventuele moeilijkheden wen de men zich tot bovengenoemde comité's, te Kamperland Mevr. Met selaar, te Wissekerke Mej. Slotema. Zij die gaven in natura beschik baar wensen te stellen of reeds toe zegden, gelieven dit aan dezelfde adressen te bezorgen. A. P. A. BOUWENSE en NI. M. REINHOUDT hebben de eer U, namens weder zijdse ouders, kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waar van de voltrekking zal plaats heb ben op nader te bepalen datum. Kerkelijke inzegening in de Ned. Herv. Kerk te Kamperland, door den WelEerw. Heer Ds. Six Dijk stra. Kortgene, Kaaistraat 18. Kamperland, Dijk B 90. H. C. KEURIS en N. P. KEURIS-DE WAAL zeggen hierbij, ook namens hun ou ders, hartelijk dank voor de zeer vele blijken van belangstelling, voor en bij hun huwelijk ondervonden. Kortgene, Kaaistraat 181. S. J. van Langeraad en M. van Langeraad-Remijnse zeggen, mede namens wederzijdse familie, hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling voor en bij hun huwelijk ondervonden. Kamperland, Juli 1945. „Kogelhof". Donderdag 21 Juni kregen wij het droevig bericht, dat in December 1944 in Aurich, in een concentratiekamp, is overleden, mijn innig geliefde Kleinzoon en onze Neef LEENDERT SERIER, in de leeftijd van 26 jaar. Zijn diepbedroefde Groot moeder, Oom en Tante en Kinderen, Wed. J. SCHRIER - Korteknie. H. VAN IWAARDEN. J. VAN IWAARDEN- schrier. Kats. Allen die blijken van deelneming getoond hebben bij het overlijden van mijn geliefden Man MARINUS DE SMIT, betuigen wij onze hartelijke dank. Uit aller naam, C. L. DE SMIT - v. d. Heijde. Kamperland, juli 1945. Voor de zeer vele bewijzen van deelneming en medeleven bij de ziekte en het overlijden van onzen geliefden Man, Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader ADRIAAN KASTELEIN, betuigen wij langs deze weg onze hartelijke dank. Uit aller naam, Wed. A. KASTELEIN - Bosselaar. Geersdijk, 2 Juli 1944. Hiermede betuigen wij onze har telijke dank voor de vele belang stelling op mijn 80ste geboortedag ondervonden. J. VERBURG. P. VERBURG- van Gilst. Kolijnsplaat, 5 |uli 1945. Voor de vele en hartelijke blijken van deelneming ons betoond bij het smartelijk verlies van onzen innig geliefden Zoon, Broeder, Zwager en Oom HENDRIK JAN DE LOOFF, betuigen wij onze hartelijke dank. Familie JAC. DE LOOFF - v. D. Moere. Kamperland, Juli 1945. Bij ons vertrek naar Zieriksee roepen wij alle vrienden en beken den een hartelijk vaarwel toe, in het bijzonder aan den heer P. Jan- se en vrouw voor de goede be handeling en vriendschap geduren de ons verblijf te Kolijnsplaat. A. VAN LANGERAAD. Wed. C. OTTE - Verboom. Zieriksee, Juli 1945. Wandeling 426a.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1945 | | pagina 1