Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad Zaterdag 27 Januari 1945 No. 2205 48e Jaargang Druk en Uitgave: A. G. M. Markusse te Wissekerke. Abonnementsprijs 1 gulden per jaar. Advertentieprijs 10 cent per regel. Het verheugt mij een kort woord in het eerste weder in bevrijd Nederland verschijnende Noord- Bevelands Nieuwsblad te mogen schrijven. Dankbaarheid vervult ons, dat wij na ruim 4 jaar bezetting weer als vrije mensen op vrije Neder landse grond mogen leven. Met droefheid gedenken wij onze mede landgenoten boven de grote rivieren, die nog steeds onder de druk van den bezetter lijden en wier lijden thans wel de grootste afmetingen heeft aangenomen. Moge de dag spoedig aanbreken, dat zij van het juk der bezetting bevrijd mogen worden en weder in vrijheid mo gen leven. Met diepe ontroering herdenken wij hen, die in deze oorlog hetzij aan het front, hetzij in het land zelve in het ondergrondse werk het hoogste wat zij konden geven hun leven voor ons hebben ge geven. Onze deernis gaat uit naar de door hen nagelaten betrekkin gen en wij hopen, dat zij kracht mogen vinden in de gedachte, dat ons Volk en ons Vaderland door hun werk zijn vrijheid zal herkrijgen. Met smart gedenken wij hen, die door de bezetter zijn en nog steeds worden weggesleept, hetzij als gij zelaar, hetzij als arbeider. Onze ge dachten gaan naar hen uit en wij bidden God, dat de dag spoedig moge aanbreken dat zij naar hun woonplaats en de hunnen die hen na jaren van scheiding nog dierbaarder zullen zijn mogen terug keren. Dankbaarheid vervult ons dat ons eiland tot heden zo weinig van de oorlog heeft geleden. Laten wij deze dankbaarheid tonen, want ook wij weten niet wat ons nog boven het hoofd hangt, en het is mij in de enkele maanden, dat ik hier het bestuur in handen heb reeds zo menig maal gebleken, dat de liefde tot onze naaste nog zover te zoe ken is. Ieder zoekt zijn eigen per soonlijk gewin en de geest, die uit deze jaren van bezetting toch ge boren zou moeten zijn, de geest van verbroederingen samenwerking, die wij tegen onzen verdrukker zo dikwijls hebben getoond, en die bleek uit de zorg voor onderdui kers, gijzelaars en uit andere feiten, en die velen onzer zo na tot el kander heeft gebracht, moge die geest ook thans blijven voortleven, ja, moge deze geest groeien, opdat ons volk als eenheid sterker wordt hetgeen zou strekken tot heil van Hare Majesteit onze geliefde Ko ningin en Haar Huis, ons Vader land en ons Volk. Moge deze wereldworsteling niet ongemerkt aan ons voorbijgaan, doch moge ons Volk hierdoor ge louterd worden en saamverbonden en eendrachtig daaruit te voorschijn treden, opdat het weder met ere zijn plaats onder de vrije volken moge innemen. Nameloos is het leed en de ellen de dat de verdrukker en de we reldoorlog over ons arme land en volk gebracht heeft, doch wanneer wij daaruit de les mogen trekken, dat wij dit alles te samen, als volk, dienen te dragen, elkander helpend waar er te helpen valt, dan kan er met Gods hulp veel leed en ellende worden verzacht. Helaas, ik moet zeggen veel, want voor hen die vielen, kan hulp niet meer baten. Laten wij samen de opbouw van ons Vaderland, hetwelk ons lief is, ter hand nemen. De geest die onder ons leefde tijdens de bezetting van saboteren en zo weinig mogelijk werken, uitbannend, en die van „met volle kracht aanpakken" in practijk brengend, opdat ons land zo spoedig mogelijk van de toege brachte slagen moge hersteld zijn. Dat deze waanzinnige oorlog spoedig mag zijn afgelopen en dat ons land en ons volk voor verdere onheilen en rampen gespaard moge blijven en vrede en welvaart spoe dig op deze aarde moge wederke ren, zij ons aller bede. Kortgene, januari 1945. A. A. SCHUIT. Burgemeester van Kortgene en wnd. Burgemeester v. Wissekerke. 16 October 1941 werd bij schrij ven van de Commissie voor Pers reorganisatie ons blad, het Noord- Bevelands Nieuws- en Advertentie blad verboden. Thans, na ruim 4 jaren verbod, zijn wij zo gelukkig om het van ouds bekende „krantje" weer te mogen laten verschijnen. De gehate bezetter is van ons eiland verdreven, en huist, jammer genoeg, nog in ons buur-eiland Schouwen en heerst, laten we ho pen voor zeer korte tijd nog, in de provincies boven de rivieren. Wij kunnen, neen, moeten de we deropbouw van een nieuw Neder land ter hand nemen en menen dit voor ons eiland het beste te kun nen doen door dit blad weer onder de oude naam te laten verschijnen, daarbij een ieder de gelegenheid gevend zijn vraag en/of aanbod te doen opnemen om zodoende weer te kunnen komen tot een meer ge regelde toestand. Burgemeester Schuit was bereid een kort woord bij dit eerste ver schijnen te schrijven en sluiten wij ons gaarne bij zijn woorden aan, daarbij de hoop uitsprekend dat zijn bede in de laatste alinea van zijn schrijven, spoedig in vervulling moge gaan.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1945 | | pagina 1