NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD INLEVERING VAN METALEN EN METALEN VOORWERPEN. No. 2190 Zaterdag 19 Juli 1941 47e Jaargang DRUK EN ÜÏÏGAVE A. G. K üMMKSJSSE TE WISSEKRfCE - TELEFOON Ne. 308 Abonnementsprijs 1 gulden per jaar. Franco per post f 2.25. Ruim 1500 betalende abonne's. Hoofdredacteur: A. Q. M. Markusse te Wissekerke. De Burgemeester van WISSEKERKE brengt ter openbare kennis, dat ingevolge artikel 1 der verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandse gebied d.d. 18 Juni 1941 No. 108 iedere he* schikking over zich in dit gebied bevindende voorwerpen, welke geheel of voor een overwegend deel uit koper, nikkel, tin, lood of legeringen daarvan bestaan, verboden is. Voor deze voorwerpen bestaat een verplichting tot inlevering. De aandacht wordt gevestigd op de navolgende bepalingen der genoemde verordening. Tot inlevering is verplicht hij, die over het in te leveren voorwerp of de in te leveren metaalvoorraden beschikken kan, ongeacht of dezelve eigenaar, bezitter dan wel houder (bijv. huurder, bewaarnemer, expediteur en dergelijke) is en of deze een publiekrechtelijk lichaam, dan wel een natuurlijke of rechtspersoon is. In het bijzonder rnoet worden ingeleverd 1) door overheidsinstanties en bedrijven: a) onbereid, onbewerkt en onafgewerkt materiaal en afvalstoffen b) alle roerende metalen voorwerpen, welke gemist kunnen worden c) alle eindproducten, welke zich bij handelsbedrijven (zoals warenhuizen, winkels) bevinden 2) overigens: a) oud materiaal en afvalstoffen, afkomstig uit de huishouding; b) alle roerende metalen voorwerpen, welke gemist kunnen worden, zoals asbakken, bloempotten, -rekken, -vazen en -bakken, bonbonschalen, bronzen voorwerpen van elke aard, borstelgarnitu ren, borstbeelden, emmers, eet- en drinkgerei, stoffers en blik, gongs, haardstellen en schoorsteengarnituren, kannen, ketels en bakken, gebakschalen, bekers, luchters, metalen vazen, afbeeldingen in me taal, fruitschalen, rookgarnituren, dozen, schalen, zeven, schrijfgerei en schrijftafelgarnituren, houders en standaards voor lucifers, pre senteerbladen, tafelstukken, vazen, vogelkooien en -standaards en andere gebruiksvoorwerpen. De verplichting tot inlevering geldt niet ten aan zien van: 1) openbare monumenten en gedenktekenen op graven 2) kerkklokken 3) voor de kerkelijke dienst bestemde gebruiks- en andere voor werpen in kerken en kapellen 4) orgels en hun onderdelen 5) museumstukken 6) hetgeen behoort tot enige volksdracht 7) ordetekenen en eretekenen 8) gangbare munten 9) voor overheidsinstanties en bedrijven a) alle voorwerpen, welke het in stand houden en de veiligheid van de technische bedrijfsuitoefening dienen en welker onmiddellijke vervanging onvoorwaardelijk nodig zou zijn, voor zover deze ver vanging niet kan geschieden door voorwerpen, die niet ingeleverd behoeven te worden b) onbereid, onbewerkt en onafgewerkt materiaal en afvalstoffen van elke aard, welke voor de geregelde voorziening van het be drijf nodig zijn en tot het gebruik waarvan door het rijksbureau voor non-ferro metalen goedkeuring is verleend c) onbereid, onbewerkt en onafgewerkt materiaal en afvalstoffen van elke aard, waarop voorschriften van het rijksbureau voor non- ferro metalen betreffende de verplichting tot het houden van voor- raadboeken en tot aanmelding, alsmede betreffende de verwerking en de verplichting tot aflevering, van toepassing zijn en welke zich ten behoeve van de metaalverwerking bij bedrijven op het gebied van de metaalhandel, van de handel in oude metalen of van de metaalwinning bevinden; 10) overigens alle voorwerpen, welke bij voortduring gebruikt worden en welker onmiddellijke vervanging onvoorwaardelijk nodig zou zijn, voor zover deze vervanging niet kan geschieden door voor werpen, welke niet ingeleverd behoeven te worden. De verplichting tot inlevering geldt wijders niet voor die voorwerpen, welke 1) een hoge wetenschappelijke, geschiedkundige of kunstwaarde hebben 2) als antiquiteit en als handwerk als waardevol volksgoed te beschouwen zijn. Deze voorwerpen dienen door de eigenaars, gebruikers of houders echter wel bij het plaatselijk bevoegde inleveringsbureau te worden aangemeld. De tot inlevering verplichte persoon ontvangt, indien hij zulks verlangt, van het rijk der Nederlanden de metaalwaarde van het ingeleverde voorwerp vergoed. Voor ingeleverde voorwerpen kan in bijzondere gevallen op verzoek een hogere vergoeding worden uitge keerd. Dit verzoek dient vergezeld te gaan van een rapport van een beëdigd deskundige omtrent de waarde van het voorwerp. Vanwege de gemeente zijn inleveringsbureaux ingesteld, waar de hierboven bedoelde voorwerpen moeten worden ingeleverd. Overtreding van het vorenstaande wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaar en met geld boete tot een onbeperkt bedrag of met een dezer straffen. Wissekerke, 19 Juli 1941. De Burgemeester voornoemd, J. GEUZE.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1941 | | pagina 1