CERTAIN Krakelingen Welke bonnen zijn geldig Wie NIET DOORGAAT. J. DE DIE. - KORTGENE. 60 cent KRING NOORD-BEVELAND DER Z.L.8VS. Staat ter dekking en za! werden rondgeleid de bekroonde 3-jarige vosbles hengst Vader: Certain van Lamswaarde K 1429. Moeder: Doya K 19735. Staat gestald bij C. J. de Kam, Molenzlcht, Telefoon 28. Aanbevelend, 0. J. KAM. H. K. LEENDERT8E. Die Het Bestuur van bovengenoemde Kring brengt de leden van de Z.L.M. ter kennis, dat de in het Zeeuwsch Land bouwblad van 8 Februari j.l. aangekondigde Kringvergadering van 21 Febr. 1941, welke te Kortgene in „Oe Stadswijnkel- der" gehouden zou worden Het Bestuur voornoemd, i. S. OE REGT, Voorzitter. J. J. v.d. MAAS, Secretaris. BESTRIJDING VAN MUSSEN. Nu de graanvoorziening een van de belangrijkste vraagstukken voor ons land wordt is het volstrekt noodzakelijk er voor te zorgen, dat zo weinig mogelijk van het koren, dat wij hard nodig zullen hebben voor menselijk voedsel en voor veevoeder, verloren gaat. Elk jaar wordt een gedeelte van de oogst, juist voor het binnenhalen door de mussen op gegeten. Vooral in 1940 was de mussenplaag bijzonder erg. Daar strenge winters blijkbaar weinig invloed hebben op het aantal mussen, kunnen wij ook voor dit jaar dus weer op veel schade rekenen. Men behoeft niet blind te zijn voor het nut, dat de mussen stellig ook wel doen, om maatregelen, die deze ernstige schade tegengaan, goed te keuren en te bevorderen. Reeds heel lang bestaan de mussen- gilden, die zich de bestrijding der mussen tot uitsluitend doel stellen. Deze hebben buitengewoon goed werk verricht; zonder het onvermoei de werk van deze organisaties zou de mussenschade stellig veel groter zijn. Toch moet erkend worden, dat de methode, die de meeste mussen- gilden toepassen, nl. het verstoren der nesten, bijna nergens tot het ge stelde doel heeft gevoerd. Allerwege zijn er nog klachten over ernstige schade. De oorzaak hiervan is, dat ondanks alle moeite toch nog veel te veel mussen kans zien hun jongen groot te brengen. De methode, die als het ware een natuurlijke aanvulling vormt van het verstoren der nesten, is het vangen van deze reeds uitgevlogen jon ge mussen. Daarvoor zijn enige vangwijzen uitgedacht, waarvan vooral het systeem Schwing goed voldoet. Waar deze kooien op geschikte pun ten zijn opgesteld en aan elke kooi dagelijks enige minuten aandacht wordt besteed (voor het doden van de gevangen mussen en het verzor gen van de lokvogel) kan men er zeer veel mussen mee vangen, vooral in de zomer. Het spreekt vanzelf, dat deze bestrijdingswijze, evenals bij het verstoren der nesten, slechts resultaat kan hebben, als zij over een groot oppervlak tegelijk wordt toegepast. Bij plaatselijke bestrijding van mussen vestigen zich spoedig weer anderen uit de omgeving en een ver mindering van het aantal is nauwelijks merkbaar. Het is dus nodig, dat ook dit vangen door alle belanghebbenden wordt toegepast. In aansluiting bij het werk van de mussengilden heeft de Plantenziek- tenkundige Dienst een plan gemaakt voor een proef op grote schaal om te proberen de mussen op Noord-Beveland zo te verminderen, dat zij geen schade van betekenis meer doen. Deze proef zal op ons eiland worden genomen vanwege de geisoleerde ligging, waardoor de kansen van slagen hier het grootst zijn. Succes kan echter alleen worden ver kregen als alle belanghebbenden medewerken. Op ieder landbouwbedrijf zal te minste één vangkooi moeten worden geplaatst, op grote bedrijven wellicht meer dan een. Om de aanschaffing aantrekkelijk te maken is het door een subsidie mogelijk gemaakt, dat de kooien tegen zeer lage prijs (f 2.betrokken kunnen worden. Hiervoor worden zij het volle dig eigendom van den koper. Bij elke kooi zal een gebruiksaanwijzing en een klein boekje worden gevoegd om de dagelijkse vangst in te noteren. Na afloop van het vang- seizoen worden deze boekjes verzameld, zodat een volledig overzicht kan worden verkregen van de resultaten van de actie. In een advertentie in dit blad wordt de aandacht gevestigd op dit plan om aan de mussenschade een einde te maken. Er mag zeker ver wacht worden, dat alle belanghebbenden hun medewerking zullen ver lenen en de bij de advertentie gevoegde bon zullen invullen en opzen den naar den Ambtenaar van den Plantenziektenkundigen dienst te Goes, 20 cent per hg. Nog voorhanden verschillende soorten koekjes. Eieren. Bon 05 van de „bonkaart algemeen", geldig van 17 Febr. t.e.m. 23 Febr. a.s., voor één ei. Bon 05 blijft geldig t.e.m. 2 Maart a.s. (niet in hotels, restaurants, e.d.). Brood. Bon 3 der broodkaart, geldig t.e.m. 23 Febr. a.s. voor 100 gram roggebrood of 100 gram ander brood of een rantsoen gebak. Bon 3 blijft geldig tot 2 Maart Koffie en thee. Bon 02 van de bonkaart algemeen, geldig t.e.m. 16 Maart, voor 125 gram koffie of 50 gram thee. Bloem of bakmeel. Bon 4 van de bloemkaart, geldig van 27 Jan. tot 23 Febr. voor 50 gram brood of een half rantsoen gebak of 35 gram tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel. Kaas. Bon 19, 32, 45 en 58 van het algemeen distributieboekje, geldig van 27 Jan. t.e.m. 23 Febr., voor 100 gram kaas. Rijst, enz. Bon 92 van het algemeen distributieboekte, geldig t.e.m. 21 Febr. voor 250 gram rijst of rijstemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (gemengd meel). Havermout, enz. Bon 57 van het algemeen distributieboekje, geldig t.e.m. 21 Febr. a.s., voor 250 gram havermout of havervlokken of haver- bloem of aardappelmeel of gort of gortmout of grutten. Bon 44 van het algemeen distributieboekje, geldig t.e.m. 21 Febr. a.s., uitsluitend voor 250 gram gort of gortmout of grutten. Vermicelli, enz. Bon 31 van het algemeen distributieboekje, geldig t.e.m. 21 Febr. a.s., voor 100 gram vermicelli of macaroni of spaghetti. Maizena, enz. Bon 87 van het algemeen distributieboekje, geldig t.e.m. 21 Febr. a.s., voor 100 gram maizena of griesmeel of sago of aardappel meel dan wel een hoeveelheid puddingpoeder of puddingsauspoeder welke 100 gram zetmeel bevat. Zeep. Bon 01 van de bonkaart algemeen, geldig van 1 t.e.m. 28 Febr. a.s., voor 150 gram toeiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep of 150 gram zachte zeep of 300 gram zachte zeep- pasta of 250 gram zeeppoeder of 600 gram waspoeder. Scheerzeep. Bon 117, bijgevoegd bij de textielkaart van mannen, gel dig t.e.m. 30 April a.s., voor 50 gram scheerzeep of één tube dan wel één pot scheercrême. Boter en vetten. Bon 02 van de nieuwe boter- en vetkaart, geldig t.e.m. 23 Febr., voor half pond boter of margarine. Bon 02 blijft geldig tot 2 Maart, Suiker. Bon 06 van de bonkaart algemeen, geldig t.e.m. 16 Maart voor 1 kg. suiker. Viees en vleeswaren. Bon „02 vlees", van de nieuwe vleeskaart, gel dig t.e.m. 26 Febr. voor 100 gram vlees of een rantsoen vleeswaren. Bon „02 worst, vleeswaren" uitsluitend voor een rantsoen vleeswaren. Bon 02 blijft geldig tot 2 Maart a.s. Vaste brandstoffen. Bonnen 11, 12 en 13 van de bonkaart „vaste brandstoffen haarden kachels", elk voor één eenheid vaste brandstoffen. Geldig van 25 jan. t.e.m. 28 Febr. Tot en met 28 Febr. a.s. geven de met „brandstoffen één eenheid vier de periode" en de met „cokes één eenheid vierde periode" gemerkte bonnen recht op het kopen van één eenheid vaste brandstoffen. Peulvruchten. Bon 102 van het algemeen distributieboekje, geldig t.e.m. 16 Febr., voor een halve kg. peulvruchten. Petroleum. De met Periode D gemerkte bonnen, voor huisverlichting, geldig t.e.m. 23 Febr., geven recht op het kopen van 2 liter petroleum. ONHERROEPELIJK. 21FEBR. DE LAATST VOORRADI&F LOTE W TE 1 Kats, Cafe de Vriendschap, Kolijnsplaat, B. Corsuize, Kortgene, Lotk. Meulenberg, Wissekerke, Bur. dezer. Overal in Nederland prijsaankoop door erkende experts, nofarieele acte 'Hoofdprijs n/wenseh. Huis t.w. S ©0©0.-; Boschterrain t.w. f? ©Ó@ÓB" 5 stuks koeien ert paarden t.w. S SOOO.-, n.l. 3 stamboek koeien C' 3.©©O.- èn 2 twee-jarige land- houwtuigpaarden "SF 3©©©--- Totaal 480 Prachtprijzen. Min. Just. 6 Febr. '40. 2e Afd. 1101 Zwecfvlicgsport Ncderl. Ver. Luchtv.. opg. 1908. iontmanSeis v<aim S 350,- 5 800.- Uw maat I Uw bont-model I Garantie 7e Bontwerkers in Uw Provincie. Verkrijgt». K.L.M. Haag; K.L.M. A dam; Slg.mag.; all© krantklOSken RIJCKE TREK GIRO 241.000 HAAG

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1941 | | pagina 3