NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Dozen en Mappen LUXEPOST Koopt Uw brandewijn, likeur en gedistilleerd bij Wed. C DOMINICUS Uw adres voor fijne kwaliteit. Oude Jenevers Korenmout Jenever Wed. C. DOMINICUS No. 2105. Zaterdag 11 November 1939 46e Jaargang DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE - TELEFOON No. 10 KLEINE BAZAR TE WISSEKERKE NOVEMBER Prijs der Advertentiën: van 1 tot 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bfj abon nement aanzienlijke korting. Familieberichten en daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1 tot 6 regels 75 cent, iedere regel meer 12'/, cent. Abonnementsprijs f 1.— per jaar bij vooruit beialing. Franco per post f 2 25 per jaar Toezending advertentiën tot Vrijdagmorgen 8 uur (wettelijken tijd). Oplaag 1800 ex Ach lezers, ik ben zo verkouden! 'k Vraag m'af, waar ik dat aan verdien? Ik tracht er m'n hoofd bij te houden, Maar 'tlukt me niet bar, zult U zien! De krant, die me 't nieuws moet verschaffen, Als stof, voor m'n wekelijks lied, Die trilt zoals ik zit te blaffen, En lezen dat kan ik 'm niet! 'k Zie enkel maar lettertjes dansen, En 'k haspel de boel door elkaar, Ik lees iets van: betere kansen Voor Vrede?? ach wist ik het maar! M'n ogen zijn wazig van tranen, M'n neus lijkt een stukje tomaat, 'k Tracht eerlijk mezelf te vermanen, Maar heus, ik g'loof niet, dat het gaat! Het komt door die deur van de kamer Die openstond, toen ik er zat En nou slaan ze woest met een hamer Een dag al m'n hoofd zowat plat! Maar iets staat me helder voor ogen, Was èlk zo verkouden als ik (Wacht, even m'n tranen afdrogen) Dan maakte geen mens zich meer dikl Dan zag U de vrede al wenken, En maakten w'elkaar niet meer dood Omdat dan geen mens meer kon denken, En niemand zag, waar of-ie schoot! Enfin, 'k neem nog maar een tabletje, En strakjes een gloeiende kwast, En ook heb ik nog als verzetje Wat hoestpoeiers staan, in de kast. Het is maar een kwestie van dagen, Dan ben je het ergste weer kwijt, Ik tracht het manmoedig te dragen, November .1 het is zo de tijd! Eén troost: hoe m'n ogen ook prikken, 't Is niets, als ik dat zo bezie, Bij 'tgeen U zo juist kreeg te slikken: Mijn liedje „November" hatsieü WILLIBRORD, DE APOSTEL DER NEDERLANDEN. Den 7den November was het twaalfhonderd jaar geleden dat Willi- brord stierf. Deze datum is voor velen een aanleiding om zich nog eens met de persoon en het werk van dezen zendeling bezig te houden. Willibrord is ongeveer 658 in Engeland geboren, groeide op in een streng christelijk gezin en werd monnik. In 678 vertrok hij naar een Iers klooster, waar hij ook de priesterwijding ontving. Er zijn twee mensen die grote invloed op Willibrord uitoefenden. Eerstens Wilfried, zijn geestelijke vader, die ook zijn vriend was, en ten tweede, in het Ierse klooster, Egbert, die het plan had om in de Ne derlanden vooral aan de heidense Friezen het Evangelie te verkondigen. Het plan kon door Egbert door bepaalde redenen niet ten uitvoer worden gebracht. Maar hij vindt in 690 een twaalftal mannen, aan het hoofd waarvan Willibrord staat, die naar de Friezen willen gaan. Dit twaalftal komt dan ook inderdaad in de Nederlandenzij landen aan de monden van de Rijn, denkelijk te Katwijk. Vandaar gaat de tocht naar Utrecht, waar Willibrord een onderhoud had met den Koning der Friezen, maar spoedig trekt hij naar het Fran kische hof, omdat juist de Franken in die dagen de vijanden en de o- verwinnaars der Friezen waren. Toch levert Willibrord zich noch aan de Friese, noch aan de Frankische macht over. Reeds in 691 reist hij naar Rome om contact te verkrijgen met de pauselijke stoel. De Paus geeft hem goedkeuring van zijn plannen en bovendien zijn zegen. Dan kan de zendingsarbeid pas goed beginnen; en deze strekt zich over vele gebieden uit. Ten Zuiden van de Rijn, in het land van Ant werpen, in de stad Utrecht, en bijna door nagenoeg geheel Nederland en zelfs in het land der Denen. Het is een zendingsarbeid die ongeveer een vijftigtal jaren omvat. Reizen en trekken vallen in de 7e en 8e eeuw nog niet mede. Willibrord moest niet vreesachtig zijn. Nogmaals is hij in Rome geweest, om daar, mede op aansporen van Frankische zijde, de pauselijke wijding tot aartsbisschop te ontvangen. Dit gebeurde in 695, het jaartal dat in de vaderlandse geschiedenisboek jes op de scholen wordt geleerd. Nu kreeg hij er ook de naam Clemens d.i. de zachtmoedige bij. Vele zijn de plaatsen, die een herinnering aan Willibrord bewaren. Zijn reizen kunnen we niet precies meer nagaan, maar oude berichten spreken er ook van dat hij in Zeeland heeft gearbeid, met name op het eiland Walcheren: Zoutelande en het wapen van Vlissingen,en ookW.- Kapelle kunnen worden genoemd; al is het allemaal niet even zeker. Zo zou Willibrord in West-Kapelle zelfs begraven zijn. Het is echter meer waarschijnlijk dat hij op 81-jarige leeftijd, 7 November 739 te Echternach in Luxemburg is overleden en aldaar werd begraven. De aard van dit korte artikel staat niet toe Willibrord te gaan be schouwen in verband met de politieke omstandigheden van zijn dagen. Maar het schijnt wel dat deze zendeling zijn evangelie-verkondiging niet gebruikte tot politieke doeleinden. Daar was hij te zelfstandig voor, en als beweegreden om aan de inwoners van ons land het Evangelie te komen verkondigen en in dienst van het Evangelie te blijven, moet drie erlei worden vastgehouden. Allereerst bedenke men dat er een grote zendingsijver onder de jonge Engels-Ierse Christenheid bestond. Ook Willibrord is door die ijver aangeraakt. Voorts is er in de persoon van Willibrord volgens een zijner oudste levensbeschrijvers de drang aanwe zig om „niet alleen maar de heiligheid van het monnikenleven na te stre ven" doch „tegelijk voor anderen nuttig te wezen door hun de waarheid te prediken". Zouden we tenslotte ver mistasten indien ook deze zich gedreven wist door de liefde van Christus? Eigenhandig is van hem een aantekening, die begint met: „In den naam des Heeren kwam Clemens Willibrordus in het jaar 690 vanaf Christus' menschwording over de zee in het land der Franken en in Gods naam werd hij, ofschoon onwaar dig, te Rome tot bisschop gewijd door den apostolischen man en heer Paus Sergius in het jaar 695 vanaf de menschwording des Heeren". Door zijn toegewijd blijven werken en zijn grote wilskracht is hij de Apostel der Nederlanden geworden. 7.11.'39. M. HANSEN. Brandewijn per liter f 2.90 Brandewijn per fles f 2.20 Brandewijn per halve liter f 1.45 Brandewijn per halve fles f 1.10 Fransche Brandewijn per liter f 4.25 Fransche Brandewijn per fles f 3.25 in diverse prijzen en kwaliteit. Bols Oude Jenever per liter f 4.10, per halve liter f 2.15 Hulstkamp Oude Jenever per liter f 3.35, per halve liter f 1.80 Boll Oude Jenever per liter f 3.75 Cooymans Oude Jenever, goudmerk, per liter f 3.80 Cooymans Oude Jenever, zilvermerk, per liter f 3.60 Coebergh Oude Jenever per liter f 3.50 Daniël Vissers Oude Jenever per liter f 3.10, per '/2 liter 1.60 Pollens Oude Jenever per liter f 3.75 Oude Jenever van J. J. Melchers per liter f 2.70 Nijnand Fockink Oude Jenever per liter f 3.25, per VH liter 1.65 De Ware Jacob Oude Jenever per liter f 3.50 per liter f 3.per halve liter f 1.50 per fles f 2.20, per halve fles f 1.10. De prijzen zijn buiten fles of kruik en worden tegen bereken de prijzen terug ontvangen. Zendingen boven f 10.franco huls. Aanbevelend, KORTE KERKSTRAAT 8 GOES Telefoon 2503 Telefoon 2503

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1939 | | pagina 1