NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Dozen en Mappen LUXEPOST SEPTEMBER 193 9. No. 2096. Zaterdag 9 September 1939 46e Jaargang J*>^; druk en uitgave a. g. m. markusse te wissenkerke - telefoon No. 10 kleine bazar te wissekerke Leest het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad. Vooral in deze tijdl Prijs der Advertentiën: van 1 tot 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij abon nement aanzienlijke korting. Familieberichten en daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1 tot 6 regels 75 cent, iedere regel meer 12'/, cent. Abonnementsp:ijs f 1.— per jaar bij vooruit betaling. Franco per post f 2 25 per jaar Toezending advertentiën tot Vrijdagmorgen 8 uur (wettelljken tijd). Oplaag 1800 ex Mijn laatste lied is dat een week geleden? Eén week, waarin dit alles is gebeurd? Dat ik nog voor de vrede heb gebeden, En men nog naar een uitweg heeft gespeurd? Dat wij nog hoopten, om den uitweg te vinden, Die leidde tot een beter, vreedzaam doel, Dat alle naties weer aaneen zou binden Het is een maand een jaar, naar mijn gevoel! En wéér zit ik over m'n lied gebogen, En moet ik U iets schrijven, hoe of wat, Maar 't warrelt nu onrustig voor m'n ogen, Als het gewoel, de drukte in de stad Er komen telkens nieuwe persberichten, Die, als een mist, nog hangen rond m'n hoofd, En om mij heen, gaan ernstige gezichten, Met ogen, strak, en van de lach beroofd. Ons hart dat, nu de spanning is geweken, Niet meer zó jaagt, vol onrust, zoals eerst, Ons hart gaat uit naar allen uit die streken, Waar nu de dood, in wellust, overheerst! Er komen telkens nieuwe oorlogskreten, Voorbij m'n raam, rumoert ook hier 't geweld Van wagens met soldaten, hoog gezeten Een overwinning wordt alreeds gemeld. De mijnen liggen, ver in zee, te wachten, De eerste boot is al getorpedeerd We hebben het voor hen, die dit soms dachten! Na vijf en twintig jaar nog niet verleerd! Nóg wordt de strijd niet op z'n felst gestreden, Nóg is de luchtmacht niet op „volle kracht", Maar kennen wij niet reeds het lot der steden? Het lot, dat hoeveel duizenden? wel wacht? Wat moet ik verder in dit lied nog schrijven? Waar ligt voor mij één lichtpunt op m'n weg? Dat ieder hoopt, dat wij er buiten blijven Wat klinkt het zwak, als ik dat hier zo zeg! We wéten toch, hoe wij het hoofd nu buigen, En daarvoor bidden, met het hoofd omhoog? En ik hoef waarlijk niemand t' overtuigen Hij lere lezen, in ons hart en in ons oog De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland schrijft ons het vol gende. Dorsregeling. Afgekondigd is een algemeen dorsverbod. Hiervan kan in de hierna te noemen gevallen ontheffing worden verleend. 1. Dorsing door loondorsers of coöperatieve dorsverenigingen. Dorst de teler op deze wijze, dan behoeft hij hiervoor geen afzonder lijke dorsvergunning aan te vragen. De betreffende loondorser of coöp. dorsvereniging dient echter in het bezit te zijn van een z.g. algemene dorsvergunning. Deze vergun ningen worden door den Provincialen Voedselcommissaris verleend en zijn verkrijgbaar bij de Districtssecretarissen. Een algemene dorsvergunning wordt slechts verleend aan die loon dorsers en coöp. dorsverenigingen, die zich verbinden tot nakoming van de volgende verplichtingen: a. Hij is gehouden om bij beëindiging van elk door hem verrichte dorsing een dorsbriefje in drievoud uit te schrijven, dat door den teler moet worden mede-ondertekend. De twee eerste ex emplaren hiervan dient hij dadelijk aan den Districtssecretaris in te zenden. b. Hij is voorts verplicht ervoor zorg te dragen, dat een opgave van de adressen, waar hij zal dorsen, minstens een dag te vo ren in het bezit zal zijn van den Districtssecretaris. Daartoe zijn opgavekaarten verkrijgbaar bij de Districtssecretarissen. Algemene dorsvergunningen worden als regel slechts gegeven aan hen, die blijkens de in 1939 gehouden inventarisatie pp dat ogenblik over een dorsgarnituur beschikten en daarbij toen heb ben medegedeeld loondorser of coöperatieve vereniging te zijn. 2. Dorsing door den teler. Dit betreft het geval, waarin de teler zelf dorst, hetzij met een ei gen, hetzij met een gehuurde dorsmachine, die niet het eigendom is van een loondorser. In dit geval dient voor elke dorsing een dorsvergunning te worden aangevraagd door inzending van een aanvrage-kaart. Deze kaart is den teler reeds bij de inventarisatie verstrekt en dient bij den Plaat selijken Bureauhouder (Districtssecretaris) te worden ingezonden. Ook bij dorsing door den teler wordt bij beëindiging van het dor sen een dorsbriefje uitgeschreven, hetgeen door den dienstdoenden opzichter geschiedt. Het briefje wordt door den teler mede-onder- lekend. Veevoedervoorziening. Met betrekking tot het krachtvoerverbruik is de veehouder thans aan normen gebonden. Deze normen zijn ter kennis gebracht van belangheb benden door uitreiking van een circulaire ter gelegenheid van de inven tarisatie. Aan de hand hiervan kan iedere veehouder berekenen hoeveel kracht voer hij gedurende de maand September 1939 aan zijn veestapel kan ver voederen. Men zorge er in zijn eigen belang voor, dat deze normen niet worden overschreden. Hetgeen een veehouder in September meer ge bruikt dan volgens de normen geoorloofd is, zal op zijn toewijzing kracht voer voor de volgende maand in mindering worden gebracht. Wenst een veehouder krachtvoer bij te kopen, dan zijn daartoe be stelbonnen en geleidebiljetten verkrijgbaar bij de plaatselijke secretaris sen waarvan de namen en adressen reeds in de dagbladen zijn gepubli ceerd. Mochten genoemde bonnen en biljetten aldaar nog niet verkrijg baar zijn, dan wende men zich tot den Plaatselijken Bureauhouder (Dis trictssecretaris). De hoeveelheid bestelde krachtvoer wordt afgetrokken van hetgeen de veehouder gedurende de maand September volgens de normen mag ge bruiken. Het in loon laten vermalen van eigen geteelde producten tot veevoe der voor eigen veestapel is, met uitzondering van tarwe, voorlopig ge durende de maand September nog toegestaan, mits in normale hoeveel heden. Het vervoer hiervan naar en van de loonmalerij (molenaar), moet echter gedekt zijn door een vervoerbewijs. Voor het vervoer naar de molenaar geldt vervoerbewijs model X en voor het vervoer terug van den molenaar naar het bedrijf van den teler vervoerbewijs IJ. Deze vervoerbewijzen worden uitgereikt bij de plaatselijke secretaris sen. Waar niet verkrijgbaar wende men zich tot de Plaatselijke Bureau houders (Districtssecretarissen). Eigen verbouwde tarwe, welke voor eigengezinsbehoefte in loon wordt vermalen, mag eveneens op de vervoerbewijzen X en IJ naar en van den molenaar worden vervoerd. Uitreiking hiervan geschiedt in dit geval alleen dan, wanneer de be trokken teler op zijn inventarisatieformulier heeft verklaard geen gebruik te willen maken van distributiekaarten. Bovendien mag het vervoer slechts betrekking hebben op hoeveelheden tarwe voor normaal verbruik. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot den Districtssecretaris. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland brengt het volgende onder de aandacht van belanghebbenden: 1. In afwachting van een nadere regeling is de aflevering door den teler aan een handelaar van eigen geteelde granen en peulvruchten verboden. 2. Ten aanzien van de hoeveelheid producten van eigen teelt, welke een landbouwer voor eigen gezinsconsumptie mag behouden, zij me degedeeld, dat deze 'hoeveel bedraagt: a. 25 kg. per persoon granen en/of peulvruchten naar keuze; b. 100 kg. per persoon rogge en/of tarwe in ruil voor brooddis tributiebons. Dit betekent dus, dat iedere teler van granen en peulvruchten steeds 25 kg. per persoon hiervan voor eigen gezinsconsumptie mag behouden. Bovendien mag hij nog 100 kg. per persoon rogge en/of tarwe behouden, indien hij op zijn inventarisatie-formulier heeft ver klaard, dat hij geen gebruik wenst te maken van brooddistri butiebons. Bovenstaande hoeveelheden gelden tot aan de aanvang van de oogsttijd van het volgende jaar. 3. Het is ons gebleken, dat enkele geïnventariseerden niet de bij hen aanwezige voorraden juist hebben opgegeven. In dit verband zij er de aandacht op gevestigd, dat op het doen van een onjuiste opga ve hoge boeten zijn gesteld. Zij, die een te lage voorraad hebben opgegeven, worden alsnog in de gelegenheid gesteld hiervan vóór 12 September a.s. kennis te geven aan het Bureau voor Voedsel voorziening in Oorlogstijd te Goes.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1939 | | pagina 1