NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD my Dozen en Mappen LUXEPOST Voor Geboortekaartjes Verlovingskaarten Ondertrouwkaarten Visitekaartjes Rouwcirculaires Dankbetuigingskaarten Drukkerij Markusse Wissekerke. No. 2093 Zaterdag 19 Augustus 1939 45e Jaargang DRUK EN UITGAVE A. G. Ni. MARKUSSE TE W1SSENKERKE - TELEFOON No. 10 KLEINE BAZAR TE WISSEKERKE DE DAGEN SNELLEN Prijs der Advertentiën: van I tot 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij abon nement aanzienlijke korting. Familieberichten en daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1 tot 6 regels 75 cent, iedere regel meer - 12'/i cent. Abonnementsprijs f 1.per jaar bij vooruit betaling. Franco per post f 2 25 per jaar Toezending advertentiën tot Vrijdagmorgen 8 uur (wettelijken tijd). Oplaag 1800 ex door GUUS BETLEM Jr. Uit welingelichte kringen wordt vernomendat inzake Danzig, door Hitler en Mussolini zekere voorstellen zullen worden gedaan, die leiden naar een vier- of vijf-mogendhedenconferentie. Men acht een vreedzame regeling mogelijk De dagen snellen door ons leven, Augustus schiet al aardig op En we bezinnen ons weer even, Want óók de spanning stijgt ten top. We zijn niet ver van een beslissing, Die over aller lot beschikt, We zijn heel dicht bij een vergissing, Die straks de mens misschien verstikt! We zijn te lang al zoet gehouden Met een probleem, onopgelost, Dat wij wel graag vergeten zouden, Of boeken als verloren post Maar dat er is en als een dreiging Nu midden in Europa staat De dagen snellen naar een stijging Van machtsvertoon of van een daad! Is het gevaar nog af te weren Waaraan millioenen zijn besteed? Wanneer ze straks gaan confereren, Geen mens, die dan de uitslag weet! En toch het feit, dat men tezamen Die uitslag nog bepraten wil, En zó een oplossing beramen Dat houdt ons tóch weer even stil. Dat doet ons óndanks alles hopen, Dat Danzig nog ten goede keert, En dat het nog wel los zal lopen We hebben toch wel iets geleerd? Het geld waarvoor we forten bouwden, O, 't ware nuttiger gespaard Maar door de Vrede te behouden Is dat z'n rente tóch wel waard De dagen snellen door het leven, En de beslissing is nabij, Wat zal de naaste toekomst geven? Trekt deze wolk ons óók voorbij? Er is een neiging naar de Vrede, Bij Volkeren en Staatsbestuur, Verhóre men die wereldbede, Voor lange hele lange duur! Werktuigencrediet. Zoals men in de dagbladen en in de middenstandspers heeft kun nen lezen, is op 24 Juli 1.1. de Com missie van Toewijzing voor het Werktuigencrediet geinstalleerd. Deze Commissie is onmiddellijk met haar arbeid aangevangen en heeft in haar eerste vergadering de uitvoeringsbepalingen vastgesteld, welke inmiddels door den Minister van Economische Zaken zijn goed gekeurd. Een nieuwe maatregel ter ver betering van de voorziening in de credietbehoefte van de middenstand kan thans in werking treden. De naam „Werktuigen-crediet" duidt reeds aan, dat het hier een speciale credietverlening geldt. De uitvoeringsbepalingen zeggen daar omtrent het volgende in artikel 1 De credietverlening krachtens deze regeling heeft ten doel, aan ambachtslieden en kleine industri ëlen de aanschaffing van werk tuigen, machines, installaties en dergelijke, alsmede de verbetering van hun outillage in het alge meen, mogelijk te maken. Deze credietverlening staat uit sluitend ten dienste van de am- bachtsdrijvenden en kleine nijve- ren, die naar het oordeel van de door den Minister van Economi sche Zaken bij beschikking van 3 juli 1939, No. 36049 M. inge stelde commissie, daarvoor uit hoofde van hun vakbekwaamheid, credietwaardigheid en persoonlij ke eigenschappen in aanmerking komen en voor wie het niet mo gelijk is gebleken op andere wij ze in die aanschaffing of verbe tering te voorzien. In dit artikel het belangrijkste uit de Uitvoeringsbepalingen trekken de volgende punten de aan dacht: a voor het Werktuigencrediet ko men in aanmerking „ambachts lieden en kleine nijveren", niet iedere middenstander, uit wel ke branche dan ook, kan er van profiteren; b met het crediet kan slechts worden gefinancierd „de aan schaffing van werktuigen, ma chines, installaties en dergelij ke, alsmede de verbetering van hun outillage in het algemeen", het crediet kan dus slechts voor de bepaalde, hierboven ge noemde doeleinden worden aangewend c het Werktuigencrediet komt slechts in aanmerking, indien het niet mogelijk is op andere wijze in de aanschaffing of verbetering te voorzien; d een door den Minister aange wezen Commissie beoordeelt, of de aanvragen kunnen wor den goedgekeurd en houdt bij haar oordeel o.m. rekening met vakbekwaamheid, credietwaar digheid en persoonlijke eigen schappen van den aanvrager. De Uitvoeringsbepalingen geven na het eerste artikel, hetwelk de principes vastlegt, de verdere re geling van deze credietverlening aan. De voornaamste bepalingen worden hieronder in het kort ver meld. De credieten worden aangevraagd bij een der kantoren van de Ne derlandse Middenstandsbank N.V. of bij een der bij deze instelling aangesloten Middenstands- en Bo- az-banken, op daartoe aangewezen formulieren. Voor credietverlening komen niet in aanmerking bedrijven, welke e- conomisch geen bestaansrecht heb ben, die ook met het gevraagde crediet de strijd om het bestaan niet met succes kunnen voortzet ten, of die niet op zaakkundige wij ze worden geleid. Verder zijn uit gesloten die ondernemers, die zelf of door hun echtgenoot(e) als amb tenaar of uit een particuliere be trekking een enigzins betekenende bron van inkomsten hebben. De credietaanvrager moet een overzichtelijke boekhouding hebben of zich verplichten die te gaan bij houden. Er worden geen grotere credie ten verleend dan van f 5000.—. De maximum-looptijd bedraagt 10 jaar, indien de omstandigheden van het bedrijf of de levensduur der ma chines, enz. daartoe aanleiding ge ven, kan de looptijd korter dan 10 jaar worden gesteld. Zolang de cre- dietnemer aan zijn verplichtingen voldoet, kan het crediet binnen de overeengekomen looptijd niet op gezegd worden. De credieten moeten, voor zo ver mogelijk, door persoonlijke of zakelijke zekerheid worden gedekt. De credietnemer zal zelf een deel van de koopsom moeten kunnen betalen en zal dit bedrag tevoren bij de bank moeten storten. De door de Commissie goedge keurde credieten worden verstrekt door de Nederlandse Middenstands- bank N.V. Bij de beoordeling van de tech nische zijde van de aanvragen wor den de Rijks-Nijverheidsconsulenten ingeschakeld. Met het hierboven vermelde zijn de grote lijnen van deze regeling geschetst. Moge het Werktuigen crediet voor vele ambachtspatroons en klein-industrieëlen de mogelijk heid openen om hun bedrijfs-outil- lage te verbeteren of te vernieu wen. De Regering verdient de dank van de middenstand, dat op deze wijze een credietverlening wordt mogelijk gemaakt, waarin totnogtoe in de regel moeilijk of in het ge heel niet kon worden voorzien.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1939 | | pagina 1