zitter en de raad. Hij vond dat de ze 25 jaar zo vlug voorbij waren gegaan en had gehoopt dat dit ju bileum ongemerkt voorbij was ge gaan. Hij voelde zich zo geen op timist dat hem die dank toekwam. Zijn onvoorbereidheid in deze was oorzaak van zijn kort dankwoord. Hierna volgde het lezen der no tulen waarna de ingekomen stuk ken werden behandeld. Hierbij was o.m. een bericht van de N.V. P.Z. E.M. dat het plaatsen van een lan taarn op de haven te Kamperland thans f 20.minder moest kosten dan in een vorig schrijven was op gegeven, omreden de benodigde ka bel door gemeentepersoneel was gelegd. Vele raadsleden vonden de handelwijze van de P.Z.E.M. in de ze niet „wat je noemt" en de voorz. beloofde een en ander nog eens nader te onderzoeken. Een minis- trieel schrijven inzake het belasten van winkelopschriften in vreemde talen ontlokte Kramer de uitroep: dan moet „Revanche" op het cafe van dhr. Wirtz zeker ook belast worden. Een cafe is echter geen winkel, zodat dit Franse woord buiten de belasting valt. Een schrijven Ged. Staten noop te de raad alsnog toe te treden tot de N.V. Gekro. Deze N.V. belast zich met het weghalen en vernie tigen van gestorven dieren. Deze toetreding zal de gemeente onge veer f 200 per jaar kosten. In een vorige vergadering was besloten de erfscheiding bij de ge dempte sloot van dhr. Everwijn op diens verzoek te laten beplanten met olmenveren, waarvan de kos ten ongeveer f 20.zouden be dragen. Everwijn verzocht thans de raad of hij zelf die erfscheiding mag beplanten, maar dan niet met ol menveren, daar deze te veel roven. De kosten zouden dan f 15.be dragen. Nadat de Boer opmerkte dat dit geschiedt ten genoege van B. en W. wordt het verzoek voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter wees de raadsle den op de verveloze raadszaal en vroeg toestemming deze te laten opknappen. Of hebben de raadsle den soms bedoeling deze zaal te laten restaureren? Den Boer was voorstander dat deze zaal, waarin de raad vergaderd en de trouw lustigen trouwen, er netjes uitziet. Van Halst, die reeds in zovele raadskamers is geweest vond dat deze raadskamer er sobertjes uit ziet. Besloten werd om de zaal op nieuw te iaten schilderen en in or de te brengen. Op een opmerking van de Looff, in een vorige vergadering gedaan, is door de Voorz. eens nader ge ïnformeerd. Deze deelde thans mede dat de Vos graag f 5.— wil geven voor het beweiden van de haven schorren aan de kant van de Kam- perlandse dam. Hierna werden z.h.s. enige wij zigingen in de begroting 1938 aan gebracht. Met alg. stemmen werd Mej. S. L. van Splunter benoemd tot on derwijzeres aan de Openb. school in de dorpskom. In verband met een schrijven van de Commissaris der Koningin werd de verordening gemeente-veldwach ters aangevuld met de bepaling dat bij het bezit van meer dan één di ploma de verhoging alleen wordt verleend voor dat diploma waaraan de hoogste waarde moet worden toegekend. Besloten werd een nieuwe reke ning-courant overeenkomst aan te gaan met de Bond van Ned. ge meenten, met een maximum van f 10.500.Deze gelden zijn be stemd voor de gewone uitgaven. Het voorstel tot toekenning van 75°/o in de kosten voor werkver schaffing bij C. j. Schippers werd z.h.s. aangenomen. Deze bijdrage kost de gemeente f 600.—. De jaarwedden en de pensioens grondslagen van de ambtenaren van de burg. stand werden ingevolge een voorschrift van Gedep. Staten opnieuw vastgesteld. Burgemeester Geuze moest hierbij een klein veer tje laten. Zonder h.st. werd het verzoek om bijdrage in de huur der garan tieleiding met zijn woning, van dhr B. M. Wilderom, ingewilligd, even zo werd het voorstel tot conver tering ener geldlening (thans nog f 18.000.—) van 4'/s in 3°/0 aan genomen. Dit bezorgt de gemeente een jaarlijks voordeeltje van onge veer f 200. De vergoeding voor de bijzonde re scholen werd vastgesteld op f 12 per leerling. Hierna werd gepauzeerd en thee met koekjes aangeboden, welke de raadsleden gaarne accepteerden, ze ker om krachten te verzamelen voor het nu volgende punt der agenda: vaststelling van de begroting 1939. Bij de hoofdstuks-gewijze behan deling dier begroting vond den Boer thans de tijd aangebroken om den 2den ambtenaar ter secretarie met f 100.meer te belonen. Z. h. st. werd dit voorstel aangenomen. Het lid den Boer vroeg hierna of de straatverlichting in de maand vóór en na de langste dag niet uit geschakeld kon worden. Volgens zijn berekening zou dit een bespa ring van f 80.per maand geven. De Voorz. lichtte toe dat met de P.Z.E.M. een contract was gesloten voor 10 jaar, maar hij zal eens in formeren. Hetzelfde lid maakte ook nog een opmerking over de borden van de A.N.W.B. en K.N.A.C. bij de dorps kommen. De Smit zag gaarne op het eind van de Lepelstraat een wegwijzer met „richting Kamper land", dit ten gerieve van de vreem delingen. Bustraan had gaarne zo een bord op de hoek bij Buijze, met „richting veer". Een onderzoek zal worden ingesteld. Den Boer kon zich niet vereni gen met de uitgetrokken post voor de verbetering van de Kerkstraat en zag deze verbetering liever an ders aangevat. Kan het nu nog niet, dan nog maar een jaar wachten. Het thans voorgestelde plan omvat een trottoir-tegelbestrating van 220 M2, 360 M2 klinkers voor de boven straat en de uitkomende steen te verwerken in de zijrabatten, waar voor f 1225.— begroot is. Hij ont vouwde een plan om de Kerkstraat met verhoogde trottoirs, vanaf de muziektent tot de achterweg, onder een beloop te leggen met de rio lering midden onder de weg, dit zou voor de aanwonenden het aan sluiten met septietank e.d. veel ge makkelijker maken en goten over bodig. De kosten van dit plan zou den f 850.hoger geraamd dienen te worden. De Voorz. bestreed dit nieuwe plan en ziet geen kans om in deze benarde financiële tijd dit geld bijeen te brengen zonder een geldlening van f 1000.Hij sloeg voor om dan nog maar een paar jaar te wachten en intussen een kapitaaltje te reserveren. Den Boer wilde niet alles op haren en sna ren zetten maar gaf toch zijn plan in overweging. Van Halst sluit zich bij het ge zegde van den Boer aan. Dan krij gen we een begin van een riolering die af is. In de toekomst kan dan de Voorstraat hierbij aansluiten. Meulenberg stelde voor om het nieuwe plan met den gemeenteop zichter opnieuw onder de ogen te zien. Bustraan is tegen geldlening, wanneer verbetering ook goed is. De Voorz. vindt een nieuwe straat geheel overdreven. Den Boer wilde de uitkomende steen in de Lange- viele doen verwerken en stelde voor om de zaak opnieuw te onderzoe ken en er dan in een volgende ver gadering op terug te komen. De Smit vraagt of er kans is binnen een jaar een reserve te kweken. De Voorz. meent van wel, dit jaar f 1250.en volgend jaar weer. Weth. Schippers voelt voor het plan den Boer, maar ziet bezwaar om hiervoor te lenen. Kramer is sterk tegen lenen, waarop Weth. Schippers voorstelt de Kerkstraat verbetering voorlopig nog maar uit te stellen. Weth. van der Maas zegt dat de tegels voor de Kerkstraat al klaar lagen bij de vorige burge meester. Toen is de verbetering ook reeds uitgesteld. Wordt het thans weer uitgesteld, komt er nooit meer iets van. De Ridder meent dat het voordeel in het plan den Boer maar voor enkelen is, waarop den Boer heftig uitvalt en deze opmerking weerlegt. Het is geenszins zijn be doeling om voor enkelen op te ko men maar hij wil de zaak goed in orde brengen. Wanneer de Voor straat op het Prov. wegenplan ge bracht kan worden, zodat de ge meente maar 25% in die kosten moet bijdragen, kan de gemeente wel geld vinden. De Kerkstraat is voor dat wegenplan uitgesloten en thans kan men geen f 1000.—vrij- krijgen. De Voorz. stelt thans voor om het voorstel van B. en W. (post begroting handhaven) in stemming te brengen. Dit voorstel werd aan genomen met de stemmen van den Boer, van Halst en de Smit tegen. De verdere behandeling van de begroting leverde geen nieuws meer op. De gehele begroting werd in precies één uur afgehandeld. Zij werd vastgesteld in ontvang en uit gaaf voor de gewone dienst op f 104.371.39, met een post onvoor zien van f 4223.34. De kapitaal- dienst werd vastgesteld op een ont vang en uitgaaf van f 13836.15. De Voorz. stelt thans voor, om ten gerieve van de pers, de rond vraag nu eerst te houden om daar na in besloten zitting over te gaan tot bespreking van het verzoek der Spoorwegmaatschappij Zuid-Beve land tot hervatting der bijdrage. Bij die rondvraag vroeg de Smit of de hoek Oost- en Noordachter weg des Zondags niet wat zuide lijker kon zijn, daar deze thans meestal met koeuitwerpselen be vuild is. De Voorz. zal eens zien wat er ter voorkoming van dit eu vel te doen is. Den Boer vroeg of die koeien geen broekjes aangedaan konden worden. Kramer vroeg of er nog wat van de verplaatsing van de klapbank aan de haven te Kamperland zou komen. De Voorz. zeide dat de oude mensen geweldig tegen deze verplaatsing opkomen, ze kunnen dan niet meer in het zonnetje zit ten. Hij zou Mej. Verburg nog eens polsen of het huisje niet kon blij ven staan, maar dan met isolatie materiaal tussen huisje en woning. Een geschikte oplossing zal ge zocht worden. 217. Toen klonk plotseling een slag, luider dan de geweldigste donder harder dan de hevigste bergstorting en het grote rotsblok sloeg verbrij zeld uiteen. De weg door het ravijn was vrij en de blanken hadden we derom voor de ontstelde ogen van de koningin en vele harer volgelin gen, een bewijs van hun grote macht geleverd. 218. Voor de blanken betekende dit voorval natuurlijk niets bijzonders maar op de verbeelding van dit natuurvolk maakte dit voorval een die pe indruk. De vreemdelingen moesten geweldige tovenaars zijn, waar mee men moest trachten in vrede te leven.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1938 | | pagina 6