NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 1 kop en schotel 15 cent 12 kop en schotels 135 cent KLEINE BAZAR TE WISSENKERKE Dankbetuiging uit naam van H.M. de Koningin. m. 2044. Zaterdag 10 September 1938 45e Jaargang. DRUK ER UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE - TELEFOON No. 10 VOORBIJ Prijs der Advertentiën: van 1 tot 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij abon nement aanzienlijke korting. Familieberichten en daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1 tot 6 regels 75 cent, iedere regel meer - 12'/s cent. kop en schotels 75 cent AbonnementspHjs f 1.— per jaar bij vooruit betaling. Franco per post f 2 25 per jaar Toezending advertentiën tot Vrijdagmorgen 8 uur (wettelijken tijd). Oplaag 1800 ex In opdracht van H. M. de Koningin heb ik hierbij de eer Hoogst- derzelver zeer hartelijken dank over te brengen aan alle Zeeuwsche deelnemers aan de nationale huldebetooging op den Dam te Amsterdam op Dinsdag 6 September j.l. Hare Majesteit heeft het bijzonder op prijs gesteld, dat zoovele Zeeu wen uit alle deelen der provincie een lange en vermoeiende reis hebben willen maken, om uiting te geven aan hunne gevoelens van liefde en aanhankelijkheid jegens het Vorstelijk Huis. Hare Majesteit heeft mij verzekerd, dat het défilé Harer trouwe Zeeuwen onvergetelijke oogen- blikken voor Haar zullen blijven. Van deze gelegenheid moge ik tevens gebruik maken om mijnerzijds mijne groote erkentelijkheid uit te spreken jegens allen, die zich met de voorbereiding van de reis naar Amsterdam hebben belast, voor hunne goede zorgen en inspanning, zulks in het bijzonder jegens den voorzitter en den secretaris van het Zeeuwsche Comité, de heeren mr. dr. R. W. Graaf van Lijnden en A. W. Zandee. De Commissaris der Koningin in Zeeland, QUARLES VAN UFFORD. Middelburg, 8 September 1938. Een Zomerafscheids-herinnering door Guus Betlem Jr. Voorbij zijn weer de warme dagen Van zomervreugde en zonneschijn, De regen striemt alweer in vlagen, Het water lekt in onze kragen, De wind blaast gierend om het plein. We duiken dieper in de jassen, Het najaar staat weer voor de deur, We waden weer door modderplassen, Het zonnebruin wordt weggewassen, En 't leven gaat zijn ouden sleur En met wat weemoed denken velen Aan het reisje langs de Vlaamse kust, Waar Hollanders uit vele delen Dit jaar de badgast kwamen spelen, En van hun werk zijn uitgerust. Waar wij hoe goed we 't ook bedoelden, Laat ons maar eerlijk zijn, loyaal, Langs Blankenberghe's strand krioelden, En ons toch wel gewichtig voelden, En zeer, zeer internationaall Waar w' onze „Franse" kennis luchtten In zinnen, sierlijk opgebouwd Uit boekjes, die we vroeger duchtten, Maar waar we nu opnieuw toe vluchten. Want niemand wordt graag „dom" beschouwd. Maar kijk waar wij ons Frans verspreidden, Met flair, op vaak verkeerde schaal, Daar is het, dat ze jaren strijden En volop alle aandacht wijden Voor onze Nederlandse taal! Daar is het, dat ze Hollands schrijven, En, waar verschijnt een daagse krant, Die 't Frans uit Vlaanderen wil drijven, Die Nederlands van taal wil blijven, De taal van óns, óns eigen land! Misschien dat wij dan nü begrijpen, Hoe dwaas ons „Frans" was daar het meest Dat Frans, waar veel aan viel te slijpen. Terwijl ons Hollands, zo voor 't grijpen, Voor hen een steun juist was geweest! ORANJEFEEST WISSEKERKE. Nu we terug mogen zien op het goed geslaagde Oranjefeest van Dinsdag 6 Sept. j.l. willen wij langs deze weg onze hartelijke dank be tuigen aan allen die hun medewerking verleend hebben tot het welsla gen van het feest. Zowel zij, die op eigen initiatief een deel van het dorp versierden, als zij die vele uren besteedden aan het gereedmaken van poorten, zui len enz. verdienen de dank van de gehele burgerij voor deze belange loos verrichtte arbeid, evenzeer als zij die welwillend hun vakkennis en materiaal ter beschikking stelden. Ook de vele commissieleden die behulpzaam zijn geweest bij de re geling van de volks- en kinderspelen betuigen we onze hartelijke dank. Tenslotte nog een bijzonder woord van erkentelijkheid voor ons kra nig muziekgezelschap en zijn uitnemenden directeur, die op de feestdag zo veel gepresteerd hebben en zo zeer hebben meegewerkt om die dag tot een ware feestdag te maken. Naast onze dank spreken wij de wens uit dat Apollo onder de beproefde leiding van den heer Flipse nog vele jaren de .feesten op Wissekerke met zijn muziek mag opluisteren. HET BESTUUR DER ORANJEVERENIGING. TUINBOUW-TEELTVERGUNNING. De Landbouw-Crisis Organisatie voor Zeeland, brengt belanghebben den het volgende onder hun aandacht: Overdracht teeltvergunning. Om teeltvergunning te mogen overdragen of overnemen, is toestemming nodig van de Nederlandse-Groenten en Fruitcentrale. Alle aanvragen moeten door de Tuinbouw Commissie aan de Centrale worden geadvi seerd. Alleen die aanvragen zullen aan de Centrale met een gunstig ad vies worden doorgezonden, die betrekking hebben op overdracht van bedrijf of een gedeelte van bedrijf, terwijl de overnemer reeds aangeslo tene A moet zijn, of voor erkenning als zodanig in aanmerking komt. Om voor erkenning als aangeslotene A in aanmerking te komen, moet men minstens 26 jaar oud zijn of kostwinner. Ook moet aanvrager in de tuinbouw opleiding hebben genoten, in die zin, dat hij tuinbouwonder- wijs moet hebben gevolgd of in de tuinbouw werkzaam moet zijn ge weest. Voor wijnpeentelers worden andere eisen gesteld. Alleen in bijzondere gevallen zullen aanvragen betreffende overdracht van teeltvergunning, zonder dat bedrijfsoverdracht plaats heeft, gunstig worden geadviseerd. Als bijzonder geval kan worden aangemerkt, over dracht tussen twee familieleden. Afstand teeltvergunning aan de Centrale. De Tuinbouw Commissie adviseert aan hen, die hun teeltvergunning niet meer benutten, deze vrijwillig aan de Centrale af te staan. Hierdoor zal het mogelijk zijn, jonge tuinders gratis in het bezit van de beno digde vergunning te stellen voor het stichten van een eigen bedrijf. Alle handel in teeltvergunning zal zo krachtig mogelijk worden tegen gegaan, teneinde op de bedrijven geen onnodige last te leggen. Aanvragen om teeltvergunning. Alle aanvragen moeten gericht worden aan de Afdeling Tuinbouw der Landbouw Crisis-Organisatie voor Zeeland te Goes. Daar door de Com missie slechts enkele malen wordt vergaderd voor het behandelen der aanvragen, worden enkele datums genoemd waarvoor aanvragen moeten zijn ingediend, teneinde in een kort daarna te houden vergadering als nog te kunnen worden behandeld. Deze datums zijn: 1 October, 1 No vember en 1 Februari 1939. Toewijzing teeltvergunning. Daar er nog steeds overproductie is van tuinbouw-producten, zullen niet alle aanvragen om teeltvergunning of om vermeerdering van toege wezen vergunning gunstig geadviseerd kunnen worden. In 't bijzonder zal bij de behandeling der aanvragen door de Commis sie gelet worden op de practische bekwaamheid van de aanvrager en of de tuinbouw als hoofdberoep, dan wel als nevenberoep wordt of zal worden uitgeoefend. In het algemeen zullen aanvragen van teler-hande laren en van landbouwers niet gunstig worden geadviseerd. De Commissie adviseert, geen besluiten te nemen, land te kopen of te huren, waarbij men uitgaat van de veronderstelling dat op een even tuele aanvraag om overschrijving of toewijzing van teeltvergunning gunstig beslist zal worden. Vraagt steeds nadere inlichtingen. Omwisseling teeltvergunning. De mogelijkheid bestaat dat teeltvergunning wordt omgewisseld in een andere rubriek dan waarvoor deze is uitgeschreven. Aanvragen daartoe dient men met opgave van reden vóór 1 December a.s. in te dienen bij de Afdeling Tuinbouw der L.C.O. v. Zeeland te Goes.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1938 | | pagina 1