de tbek mm het vesten Tandarts van der Veen geen spreekuur. Bijeenkomst van de Oxfordgroep op Vrijdag 22 April Grand Theater Ly Uüf Ïïj .JJEn m Fa. D. de Pree Zn. I. STOKMAN. WISSEKERKE. 20000 gulden 2 jaarlingpaarden te koop ROOKTAFELS LEESLAMPEN Kolijnsplaat. INGEZONDEN STUKKEN Enige gebruikte Rijwielen, nieuwe overjarige Rijwielen in het gymnastieklokaal te Kortgene. Aanvang kwart voor 8. Overhemden met losse en vaste boorden. Dassen in alle kleuren en prijzen. Nieuwste modellen en kleuren. (Buiten verantwoordelijkheid van den Uitgever). Noord-Bevelandse Gemeenten en hun Steun-Regeiing. Het is verscheidene jaren gele den, dat schrijver dezes een ver gadering bijwoonde, die ten doel had het probleem der werkloosheid en wat daarmee in verband stond, onder het oog te zien. Deze materie is op zich zelf niet vreemd, maar wel veelomvattend. De jaarlijkse terugkerende groep van werklozen, welke steeds meer aangroeit dan afneemt, verdient dan ook de aller grootste belangstelling. De steeds opgevoerde rationali satie der landbouwbedrijven maken het probleem des te moeilijker, en de technische veranderingen die hiermee gepaard gaan, komen niet ten gunste der arbeidersklasse. Het rendement speelt hier alleen een rol en zou te billijken zijn, indien aan de andere zijde, en dan bedoel ik, het werklozenvraagstuk, in gelijke tred werd besproken. Dit schijnt in één der gemeenten op dit eiland van geheel andere aard te zijn. Toch hebben de andere gemeen ten, de zelfde cultuur, dus ook de zelfde problemen, een andere maat staf. Dwalen deze gemeenten dan met een steun-regeling of is de e- nige gemeente die steun-regeling niet invoert, van het nut daarvan niet op de hoogte? Is er in die ge meente geen enkel gemeenteraads lid die dit verschil opmerkt of wordt een werkobject als groter en voor namer factor aangemerkt? In beide systemen schuilt wat goeds, maar een werkobject is rek baar als elastiek. Het kan uitgedijd worden tot een vruchtbaar werk en het kan ingekrompen worden tot een nullerig iets, zo zelfs dat ge meente en werklozen er niets aan hebben. Ook hier gaat het om het nuttig rendement. Indien een werkobject los is van een wel omschreven pro gramma, is het overgeleverd aan willekeur van het al dan niet door voeren er van. Een werkobject lijdt, dat contro le haast blijft uitgesloten. Deze controle is niet bedoeld op de arbeiders zelve, wat betreft hun werkprestaties, maar is meer ge richt op de mensen die er wel of niet voor in aanmerking komen (meerdere gezinsinkomsten buiten de kostwinner). Bij een werkobject is dit geheel verloren, bij een steun regeling in de eerste plaats. Daardoor verschillen deze syste men zoveel van elkander en zijn er zeker mensen die bij een steun regeling niet in aanmerking daar voor komen (maximum uitkering). Maar de bron van inkomsten die hier een woord mee spreekt, is als maatstaf gekozen, en hierbij hebben de arbeiders zich neer te leggen, want elk systeem vergt zijn offers al zijn het dan niet altijd de gel delijke. Het werkobject zelve is prachtig en schoon en stimuleerd de werk kracht in zijn vak, maar wat baat het de werklozen, dat heel deze beweging als 't ware wordt samen gevat als allen armlastigen. Wanneer de werklozen werk verrichten, aan iets dat noodzake lijk is, is dit voor de gemeente geen bijzondere uitgave. Dit is een werk dat op het plan komt te staan. Men heeft de werklozen wel eens willen rangschikken in volwaardige en onvolwaardige arbeiders, en het spreekt vanzelf, wanneer men de zaken uit dit gezichtspunt gaat be zien, het geheel een ander aanzien krijgt. Dan gaan kerkelijke en bur- gelijke overheden in conferentie en er wordt een regeling uit geboren, die niet aan deze tijd past. Men wordt dus armlastig, ofschoon de vingers jeuken naar werk. Dit alles zou bij een steun-rege ling niet plaats hebben omdat dit alles regelt zoals het behoort. Daar is willekeur geheel en al weg en is er een vast omlijnd plan. Wat out-siders echter niet weten, en zijn wij goed ingelicht, dan is het dit: indien de betrokken ge meente geen steun-regeling heeft ontworpen, kunnen de mensen niet in aanmerking komen voor de B- steun die door het rijk gegeven wordt. Dit is het geven van steun in natura, t.w. schoeisel, dekens, kolen, enz., wat op de andere ge meenten wel plaats heeft. Als nog groter bezwaar kleeft nog aan het willekeurige werkob ject, dat de betrokkene gemeente, indien niet voldoende, of althans het aan maatstaf onderhevige be drag niet is verwerkt, dit z.g. ba tig saldo aan het Rijk moet afdra gen. Goed beschouwd dus, worden de gemeente-gelden bij een zuinig beheer, voorwat betreft de werklo zenzorg, weder aan werklozen, doch niet gemeente-inwoners, uitgegeven. Wat is nu beter, dit geld in zijn geheel te laten verwerken, hetzij in de een of andere regeling of het geld buiten de gemeente brengen? Werkelijk, een delicaat vraagstuk! BAREND. eerste hypotheek gevraagd, op groot pand in een der grootste ste den van Zeeland. Ruime overwaarde. Rente nader o- vereen te komen. Brieven bureau van dit blad, onder letter B. Meisje te Kortgene biedt zich aan voor het naaien van linnengoed enz. voor winkels ook wel voor particulier. Brieven onder No 25 Bureau Dagblad „De Zeeuw" Goes warmbloed, bij J. j. v. D. BERGE, Wissekerke. Aangeboden: waaronder een dames- en herenrij wiel als nieuw, benevens een meis jes-fietsje (810 jaar). Alle rijwie len zijn voorzien van electr. lamp en achterlichtje. Verder nog enige tegen speciale prijs. Aanbevelend, Kolijnsplaat. P. DEN BOER. houdt Dinsdag 19 dezer te Kortgene. TEL. 145. GOES. Vanaf Vrijdag 15 tot en met Dinsdag 1 9 April 11 H 0 mi een tyarcutumni CJMm met Twee grote sterren in een ongewone, doch diep menselijke en overtuigende film. Aanvang der voorstellinqen iedere avond 8 uur, Zondagmiddag 3 en Dinsdagmiddag 2 uur matinee. Maandag 2e Paasdag voorstellingen om 2-4-6 en 8 uur. Bespreekt Uw plaatsen. met garnituren. de nieuwste van de laatste jaarbeurs.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1938 | | pagina 3