DE CHARGE VAN DE LICHTE BRIGADE. GRAND THEATER Tel. 145 Goes I zK:~:^iz zK---.4<- m Vanaf Vrijdag 20 tot en met Woensdag 25 Augustus de grote Warner-Super-Film Tennyson's heldendicht herleeft. \W:\ iüii i W: Aanvang der voorstellingen: Iedere avond 8 uur. Zondagmiddag 3 uur matiné. Dinsdag (laatste kermisdag) om 2-4-6 en 8 uur. y iftii \m\ REGENJAS. •-««<- De Charge der lichte Brigade. Een militaire tragedie uit Engeland's historie De charge van 600 onverschrokken cavalaristen in het dal des doods, die de heldenmoed boven 't leven stelden Het grootste helden-epos dat ooit de filmstudio's heeft verlaten. 50 JAAR ESPERANTO. In de zomer van 1887 verscheen te Warschau, in de russische taal, een eenvoudige brochure van 40 bladzijden, die zich schuchter aan diende onder het opschrift „Inter nationale taal" en waarvan de schrij ver zich noemde: Dr. Esperanto. Dit was het begin van een we reldbeweging, die vooral de laatste tijd sterk de aandacht vraagt. De samensteller van dat merk waardige boekje, dat in alle een voud de gehele grammatika en woordenlijst bevatte van de door hem ontworpen internationale taal, was een 28-jarige geneesheer, Dr. Zamenhof genaamd. Deze Zamen- hof, een idealist en mensenvriend, betreurde het zeer, dat in zijn va derland drie talen gebruikt werden, n.l. Pools, Russisch en Duitsch en dat dit taalverschil steeds onenig heid onder de mensen tengevolge had. Daarom leefde hij in zijn stu dentenjaren zeer teruggetrokken en werkte met 'grote ijver en volhar ding aan zijn iedeaal, de interna tionale taal. Hoewel men steeds van mening was geweest, dat zulk een taal een onmogelijkheid was, slaagde Zamenhof volkomen. Hij maakte geen „kunsttaal" doch stel de op verbluffend eenvoudige en logische wijze zijn gehele taal sa men uit onderdelen van de bestaan de talen, daarbij weglatend alles wat moeilijk en overbodig was. Zo kreeg hij een welluidend geheel, dat reeds overvloedig bewezen heeft in alle opzichten te voldoen en door alle mensen geleerd kan worden. De taalgeleerden noemen Zamen- hofs taal een meesterwerk. Het Esperanto heeft zich, speci aal in de laatste jaren, een vaste plaats in de samenleving veroverd. De Esperantisten gebruiken hun taal met veel succes en voldoening. Alleen de Esperantist kan in het moderne wereldverkeer overal me demensen vinden waarmee hij be hoorlijk van gedachten kan wisse len. De radio kan alleen door Es peranto volledig aan haar doel be antwoorden en maakt dan ook ge regeld meer van deze taalgebruik. Handelsfirma's leggen er zich op toe om Esperanto-correspondent ie te kunnen voeren. Duizenden ver schillende boekwerken verschijnen in Esperanto. Grote internationale congressen worden gehouden; men spreekt daar slechts één taal en verstaat elkander alsof allen land genoten waren. In Nederland wor den jaarlijks meer dan duizend Es peranto-diploma's uitgereikt en steeds meer ziet men het Esperan- to-insigne, de groene ster, dragen. De meester, Dr. Zamenhof, heeft dit alles niet mogen beleven. Wel had hij in vele landen medewer kers gevonden en op 1 Augustus 1914 zouden ze wederom te Parijs in congres bijeenkomen. Er hadden zich toen 5000 deelnemers aange meld. De grote oorlog trad echter op als spelbreker en op 14 April 1917 stierf Dr. Zamenhof te War schau, op 57-jarige leeftijd. Na de oorlog leefde de bewe ging weer snel op en hopenlijk zal nimmer weer een nieuwe oorlog het ideaal der Esperantisten tegen houden. De Esperantisten willen, dat te genover landgenoten ieder zijn eer ste taal, de moedertaal, mondeling en schriftelijk blijft toepassen, doch dat tegen medemensen van andere nationaliteit, de tweede taal voor alle mensen, het Esperanto kan worden gebruikt. De taalverwarring zal dan uit de wereld verdwenen zijn. (Verder staat het natuurlijk vrij vreemde talen te leren en te gebruiken zoveel hij wenst.) Nederland neemt in de Esperan to-beweging een goede plaats in. Propaganda-drukwerk met uitvoeriger inlichtingen over Esperanto en de Esperanto- beweging, worden op aan vrage gratis toegezonden door de Centrale Esperanto Pro paganda Commissie; adres: „Esperanto Nijmegen" A. H. JANSEN. VERLOREN: Dinsdag te Colijnsplaat blauwe Terug te bezorgen bij P. SLAGER, Veldwachter Colijnsplaat.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1937 | | pagina 3