JE KLEINE WINST" TE KAMPERLAND K. H. Schippers, Kortgene K. H. Schippers, Kortgene. Berkefeld en Brownlow Waterfilters. Weckkeukenkast met glazen laden. Gegalvaniseerde en geverfde Gieters. Nieuw model Haller Petroleumstellen. Halier en Nesco Petroleumvergassers. Uitschuifbare Raamhorren bij TüINNETTEfi TIMMERMANSKNECHT. Is voor de Feestdagen ruim gesorteerd. Vele soorten Koekjes. Als extra Reclame. Door aanschaffing van de allernieuws te drukmachine zijn wij thans in staat elke order op drukwerk, 't zij groot of klein, in de kortst moge lijke tijd uit te voeren. Prijzen zijn zeer concurrerend. Vraagt ze eens aan Drukkerij Mar- kusse, Wissenkerke. heeft ruime voorraad Gazelle, Dunlop en Vredestein Rijwiel banden. Elga, Arko en Simplex Electrische Rijwiellampen, So lar en Miller Carbidlampen, Orion en Radium Carbid. Pertrix Zaklampen en Batterijen, Jevehagloeilampen, Terry, Lepper en Gezondheidszadels, Torpedo en Rotax Remnaven. Grote Bagagedragers en Stuurtassen, Kettingkasten, Jasbeschermers, Riemen, enz. DE COLORADOKEVER. De Coloradokever is een insect, dat in Amerika zeer veei schade aan het aardappelgewas veroor zaakt. Sinds 1919 komt hij ook in Frank rijk voor en daar heeft hij zich zo vermeerderd, dat de aardappelteelt op vele plaatsen niet anders meer dan met regelmatige bestrijding door bespuiting of bestuiving van het gewas mogelijk is. Nog steeds breidt de kever zijn gebiedt uit en het vorige jaar is hij in België opgetreden. Vandaar dat wij er thans op voorbereid moeten zijn, dat hij ook tot in ons land zal doordringen. Dit moeten alle telers van aardappelen weten, zowel de boer, die ze in het groot verbouwt, als de particulier, die voor eigen gebruik wat aardappe len teelt, want als de kever ons land binnendringt, kan hij zich in elk aardappelveld neerzetten en zich daar gaan vermeerderen. Dit moet met alle middelen tegenge gaan worden. Niet alleen omdat, als de kever zich hier eenmaal ge vestigd en vermeerderd heeft, de aardappelcultuur ook in ons land niet meer goed mogelijk zou zijn dan met jaarlijkse bespuitingen of bestuivingen van het gewas, maar ook, omdat onze uitvoer van land en tuinbouwproducten naar ver scheidene landen dan moeilijkheden zal ondervinden door de invoerver boden of minstens invoerbelemme- ringen voor aardappelen zowel als voor verschillende andere produc ten, die deze landen dan als be schermingsmaatregel waarschijnlijk zullen afkondigen. Iedereen moet dus weten, dat algemeen belang is, de Colorado kever, zodra hij zich hier vertoont, met de grootste kracht en zorgvul digheid te bestrijden. De Plan- tenziektenkundige Dienst zal hierin leiding geven, maar heeft daarbij de volle medewerking van alle men sen nodig. De bestrijding is bij de Wet voorgeschreven en geregeld. Maar om de kever te kunnen be strijden moeten wij weten, waar hij voorkomt en om dit vast te stel len, is de waakzaamheid van ve len nodig. Ieder, het zij land- of tuinbouwer, arbeider of particulier, moet, zodra hij ergens een aard appelplant vindt, die gaatjes ver toont in de bladeren, welke door insecten zijn gevreten en die daar bij roodachtige larfjes vindt of een kever waarneemt (die een groot geel lievenheerbeestje lijkt, dat in- plaats van stippen, tien zwarte o- verlangse strepen op de dekschil den vertoont) daarvan mededeling doen in de eerste plaats ten gemeen- tehuize. Het is echter ook wel wen selijk iemand, die aan de land- of tuinbouwvoorlichting of het on derwijs verbonden is, of wel een ambtenaar van de Plantenziekten- kundigen Dienst te raadplegen en de beschadigde bladeren of de ge vonden larven of kevers in een goedsluitend doosje te doen en bij de afgifte voor onderzoek af te ge ven. Niet alleen de volwassenen kun nen dit doen, maar ook kinderen en hoe meer paren ogen met aan dacht naar de aardappelplanten kij ken, hoe groter de kans is, dat de kever of de larven gevonden wor den, als zij op Nederlands gebied mochten voorkomen. Het is dan ook daarom, dat in de laatste maanden op ruime schaal voorlichting is gegeven over de Coloradokever bij het land- en tuin- bouwonderwijs en op de vergade ringen van land- en tuinbouwers, terwijl zeer binnenkort ook in de hogere klassen van de lagere scho len afbeeldingen en modellen van kevers en larven zullen worden ge- toont. Daar het waarschijnlijk vanuit België zal zijn, dat de kever ons land zal binnendringen, is deze voor lichting dit jaar beperkt tot de drie Zuidelijke provincie's, Limburg, Nrd. Brabant en Zeeland, hoewel, spe ciaal bij het land- en tuinbouwon- derwijs, ook in de andere provin cie's de Coloradokever en de daar aan verbonden gevaren zijn be sproken. Maar ook in de provincies Lim burg, Noord-Brabant en Zeeland is de kans op het optreden van de ke ver dit jaar vermoedelijk nog ge ring. Het is zelfs mogelijk, dat er deze zomer geen enkele kever zal worden gevonden. Maar iedereen móet er op verdacht zijn, dat hij ergens kan optreden en als dat werkelijk het geval is, moet de betreffende haard met man en macht worden uitgeroeid. Het bovenstaande is de eerste waarschuwing, die vanwege de Plantenziektekundige Dienst over de Coloradokever in het bijzonder in de provincie's Limburg, Noord- Brabant en Zeeland wordt ver spreidt. Zij dient om alle mensen in dit gebied, voor te bereiden op wat komen kan. In Vlugschrift 47 van de Plan- tenziektenkundige Dienst is een ge kleurde afbeelding van de kever en de larve opgenomen. Aanschaffing van dit vlugschrift door particulie ren en verenigingen (verkrijgbaar bij de Dienst te Wageningen a 4 cent per stuk), wordt ten zeerste aanbevolen. Ook op andere wijze zullen af beeldingen van het insect door de Dienst verspreidt worden. Vóór Juni is een optreden van de kever in ons land vrij zeker niet te verwachten. Een twede waarschu wing zal in Juni uitgezonden wor den. Uit voorraad leverbaar. Wissenkerke. J. VAN LIERE. Terstond gevraagd een Gebr. A. A. M. DE MOL, Kam perland. Zojuist ontvangen: De nieuwste Badpakken en Baddoeken, Skisokjes, Jon gens- en Meisjessportkousen. Speciale aanbieding. Dameskousen in de nieuwste modetinten, Iaddervrij Aanbevelend, M. J. LEENDERTSE, Manufacturen, Kamperland. Rumbonen per half pond 25 cent. Fijne Bonbons 2 ons 25 cent. Fijne Limonade-Siroop 45 cent plus 10 cent fles. 1 Literblik Appelmoes 25 cent. 1 grote Edammer 40 plus 85 cent. Kip- en Eendeieren 10 voor 24 cent. 2 ons Vruchtenblikjes voor 25 cent met 1 reuze reep Kwatta cadeau. Beleefd aanbevelend. Badpakken, Badmutsen, Schopjes, Emmertjes enz. enz.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1936 | | pagina 4