NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Als de winter komt P. DEN BOER No. 1897. Zaterdag 26 October 1935 42e Jaargang. SPERWER CACAO DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE - TELEFOON No. 10 Prijs der Advertentiën: van 1 tot 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij abon nement aanzienlijke korting. Familieberichten en daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1 tot 6 regels 75 cent, iedere regel meer 12'/, cent. 80 CENT PER KILOPAK 45 CENT PER PONDSPAK Abonnementsprijs f 1.per jaar bij vooruit betaling. Franco per post f2.25 per jaar Toezending advertentiën tot Vrijdagmorgen 8 uur (wettelijken tijd). Oplaag 1800 ex. WIE ZIJN ZELFSTANDIGHEID NIET VERDEDIGT, IS NIET WAARD DAT HIJ BESTAAT. 2". 3°. Ten opzichte van het plan tot samenvoeging der gemeente Colijns- plaat, Cortgene en Cats, doen zich zoveel vragen voor, dat het gewenst is deze samen te vatten en dan zijn gevolgtrekking te maken. I. Over de oorsprong van het plan. Blijkens de brief van de Gedeputeerde Staten aan de drie gemeente besturen lijkt het alsof dit plan uitgaat van Gedeputeerde Staten. Dit is niet juist. Want als de Gedep. Staten van plan waren de vereniging van gemeen ten in 't algemeen te bevorderen, dan zouden zij ook advies gevraagd hebben niet in de eerste plaats van drie der gemeenten op Noord-Be- vela'nd, doch van de verschillende groepen van naast elkaar gelegen zeer kleine gemeentetjes in verschillende delen van Zeeland, zoals Ellewouts- dijk 560 inw., Oudplande 782 inw., Driewegen 601 inw. Op Schouwen noemen wij Serooskerke 238 inw., Noordwelle 326 inw. Op Zuid-Beve land 's Heer Abtskerke 420 inw., Nisse 644 inw., 's Gravenpolder 1134 inw. Enz. enz. Dit is echter niet geschied. Als Gedeputeerde Staten op bezuiniging uit waren, dan zouden zij toch in de eerste plaats trachten de kleinste gemeenten in Zeeland groeps gewijze te verenigen; en niet beginnen met gemeenten van ver over de 1000 inwoners bijeen te voégen. Te Colijnsplaat en Cats wist men tot vóór 28 Sept. 1935 niets van het plan van Gedeputeerde Staten, terwijl men te Kortgene reeds maan den lang aan het plan bezig was. Reeds eind Augustus 1935 zeide de veldwachter van Kortgene tot zijn collega te Cats: „jij moet binnenkort op wachtgeld". De heer Leijnse vroeg: „wie zegt dat?" Waarop de heer Prins antwoordde: „onze Bur gemeester". Ook de heer S. Engelvaart te Colijnsplaat wist reeds sedert lang dat het plan te Cortgene werd behandeld van de rijksveldwachter Dekker. Het plan tot samenvoeging komt dus uit Cortgene. Dat Cortgene gaarne Colijnsplaat en Cats wil inlijven, ligt voor de hand. Hier zijn de redenen: 1°. De schuld van Cortgene is per inwoner f 32.38; die te Cats f 19.70 en die te Colijnsplaat f 6.75. Na de samenvoeging wordt de schul denlast per inwoner te Cortgene veel lager en die te Colijnsplaat veel hoger. Er moeten te Cortgene in de naaste toekomst grote werken gebeu ren voor rekening van de gemeente. Hoe meer inwoners er dan zijn, hoe gemakkelijker het zal zijn, de financiële lasten te dragen. De kleine gemeente Cortgene bezit afzonderlijk een burgemeester, een secretaris, een gemeente-ontvanger en drie volontairs. Er is geen bizonder lager onderwijs en weinig of geen werkloosheid, dus zeer weinig administratie. Voor al deze personen schijnt er dus maar een klein deel van de dag arbeid te zijn. Na samenvoeging of inlij ving zou dit verbeteren en tevens de salarissen ongeveer verdubbelen, (zie" Noord-Bev. Advert.-blad van 12 Oct.) De redenen waarom het plan wordt voorgesteld. Als voornaamste voordeel van de samenvoeging wordt in het Adver tentieblad van 5 October genoemd: de bezuiniging op de salarissen, tengevolge van het overbodig worden van een aantal ambtenaren. Deze bezuiniging wordt als reusachtig voorgesteld, n.l. f 9000.Dit stuk is niet ondertekend. Door wien is deze berekening gemaakt? Is dit geschied door een des kundige? Is deze voorstelling met opzet totaal foutief in de krant gezet met het doel om de mensen wijs te maken dat er met het geld is ge smeten en om ze op die manier tot voorstanders van de samenvoeging te maken? In het Nrd.-Bev. Advertentieblad van 12 Oct. wordt door de ervaren Secretaris van Colijnsplaat aangetoond dat er van de zogenaamde reus achtige bezuiniging na de samenvoeging voor de gemeente zo goed als niets zal overblijven. Het Rijk zou ruim f 4000.— besparendit maakt op de Rijksbegroting niets uit. Wel wanneer door het gehele land samenvoegingen zouden plaats vinden, doch dit staat niet op het programma der regering. De Minister van Binnenlandse Zaken heeft kort geleden nog verklaard dat hij alleen samenvoeging van die gemeenten zal bevorderen, die er zelf om verzoeken. Hier in dit geval moeten alleen Colijnsplaat en Cats op geheven worden, ten behoeve van Cortgene. III. Colijnsplaat en Cats bedenken wat hun te wachten staat. De schuldenlast per inwoner neemt reeds dadelijk na de samenvoe ging sterk toe. Daar blijft het niet bij. Te Cortgene moeten binnenkort grote werken worden uitgevoerd voor rekening van de gemeente. Er moet een nieuwe weg aangelegd worden van de kom naar de brug over de Zandkreek; daarvoor moeten gronden en huizen onteigend worden. De oude school moet worden afgebroken en een nieuwe lagere school gebouwd. De lange weg in de Oud-Cort- gene Polder moet vernieuwd worden. Uitbreiding van de U.L.O. school. Het bouwrijp maken van bouwterrein bij de Torendijk, waarvoor een veel te hoog bedrag is betaald om het in eigendom te verkrijgen. Na samenvoeging der gemeenten moet Colijnsplaat en Cats hier gelij kelijk aan meebetalen. Er zijn bij die werken enige die niet alleen van belang zijn voor Cortgene, doch voor het gehele eiland, zoals de ver binding met de brug en de U.L.O. school. Doch waarom worden dan Colijnsplaat en Cats voorgesteld om met Cortgene te verenigen enWis- senkerke, dat notobene de helft van het eiland beslaat, niet? Dit is een buitengewoon grote onrechtvaardigheid, die in dit plan zit, speciaal voor Colijnsplaat en Cats. In plaats van de voorgespiegelde bezuiniging zal men dus te Colijnsplaat en Cats in de toekomst een grote toeneming der II lasten bemerken en die niet alleen ten behoeve van zichzelf moeten getroosten, doch ten voordele van het gehele eiland moeten betalen. Hier moet even vermeld worden dat Colijnsplaat en Cats zeer wel in zien dat zij moeten bijdragen in de kosten van streekbelangen. Zij heb ben zich bij contract verbonden een jaarlijkse bijdrage te betalen voor instandhouding der U.L.O. School, ook al gaat er geen enkele leerling uit deze gemeenten naar de U.L.O. School. Wissenkerke daarentegen heeft zich daarvoor niet verbonden, doch beslist elk jaar of zij al of niet zal bijdragen. Mocht de samenvoeging een feit worden, dan zal in 't begin Colijns plaat wel de zetel van het gemeentebestuur worden. Toch zal men vanuit Cortgene steeds weer trachten, de zetel daarheen te verplaatsen. Wat een heen- en weer-trekken zal dit veroorzaken. Niet alles kan te voet of per rijwiel geschieden. Het zal tijd en geld kosten en menigeen zal een halve dag zijn werk moeten verzuimen. Om zitdagen in de verschillende dorpen te houden zal het gemeente bestuur een auto moeten aanschaffen. Ook zal men als de zetel tenslotte te Cortgene komt, tot de ontdekking komen dat men daar geen gemeen tehuis bezit, al staat dit er thans met grote letters op. Het is niet ge schikt voor een grote gemeente en er zal een nieuw moeten komen, waarmede een bedrag van 1525 duizend gulden bij de gemeenteschuld zal gevoegd moeten worden. Van streekbelangen en samenwerking der gemeenten gespro ken, worde hier nog eens herinnerd aan een ander streekbelang: name lijk de verbinding met Goes. Toen de locaaltrein van het Veer naar Goes werd opgeheven, was daar weer plaats voor een autobusdienst. Een Noord-Bevelandse onderneming was een der gegadigden en wilde alle dorpen van Noord-Beveland bij de dienst van 't Veer naar Goes direct doen aansluiten. Een ieder herinnere zich de fraaie wijze waarop Cort gene de andere Noord-Bevelandse gemeenten in de steek liet bij de po gingen om dien ondernemer te steunen bij zijn plan, de dorpen recht streeks met Goes te verbinden. Cortgene spande zich toen voor een Wolfaartsdijks garagebedrijf, dat nog gesticht moest worden. IV, Conclusies: 1°. Cortgene en waarschijnlijk zijn ambtenaren worden door desamen- voeging zeer bevoordeeld. 2°. Colijnsplaat en Cats worden daardoor zeer benadeeld. De z.g. be zuiniging wordt veranderd in toename der schulden en in de toe komst toename der belastingen. 3°. Colijnsplaat, Cats en Cortgene moeten na samenvoeging de, streek belangen van het gehele eiland bekostigen, terwijl Wissenkerke, dat het halve eiland beslaat, zich daarbuiten kan houden. 4°. Daarom moeten Colijnsplaat en Cats zich krachtig verzetten te gen elke samenvoeging, ook al zou de zetel van het bestuur te Colijns plaat komen. Zij verdedigen met alle kracht de zelfstandigheid, die zij reeds bijna 350 jaar in goede en slechte tijden hebben behouden. 5° Ieder dorp blijve een aparte gemeente met zijn eigen gemeente raad, gekozen uit zijn ingezetenen, zodat men niet een toestand krijgt dat gemeenteraadsleden uit 2 andere dorpen mede moeten beslissen over plaatselijke behoeften en toestanden en dat naijver en geschil len tussen de dorpen ener zelfde gemeente ontstaan. Vraag het de Kamperlanders. Deze hebben steeds bij Wissenkerke behoord, doch wat zouden zij gaarne een eigen gemeenteraad, uit hun midden ge kozen, bezitten. V. Tenslotte nogmaals deze vraag'- Waarom worden samenvoe gingen van gemeenten niet overal in Nederland voorgesteld en waar om stellen Ged. Staten van Zeeland niet in elke streek van Zeeland samenvoeging voor, doch moeten alleen Colijnsplaat en Cats op het of ferblok geprobeerd worden Antwoord: Zie nogmaals hoofdstuk I. HET ANTI-SAMENVOEGINGS-COMITÉ. Lange avonden, avonden om te lezen, studeren en kousen stoppen Door gemis aan helder zonlicht komt bij velen 's avonds het gevoel, dat zij minder scherp zien, de behoefte aan een bril doet zich gevoelen 9 Wij kunnen aan die behoefte voldoen door U het beste voor te leggen 9 Laat U onze wintercollectie voorleggen en een ruime keuze staat ter Uwer beschikking. Een dubbel genoegen. Deze brillen en monturen tegen een zó lage prijs te kunnen verkopen Aanbevelend. WISSENKERKE

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1935 | | pagina 1