NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD SANETAS No. 1896. Zaterdag 19 October 1935 42e Jaargang. DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE - TELEFOON No. 10 SPERWER CACAO Prijs der Advertentiën: van 1 tot 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij abon nement aanzienlijke korting. Familieberichten en daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1 tot 6 regels 75 cent, iedere regel meer - 12'/, cent. 80 CENT PER KILOPAK 45 CENT PER PONDSPAK Abonnementsprijs f 1.per jaar bij vooruit betaling. Franco per post f2.25 per jaar Toezending advertentiën tot Vrijdagmorgen 8 uur (wettelijken tijd). Oplaag 1800 ex. Men verzoekt ons opname van onderstaand stuk, waaraan wij gaar ne willen voldoen. DE UITGEVER. MIDDENSTANDS ACTIE. Wij zijn het er allen wel over eens, dat de werkloosheid een der ergste rampen is van onze tijd. De gene, die kans zou zien die gesel van ons volk af te wenden, zou zeker de grootste dankbaarheid en de diepste verering oogsten van al le weldenkende en voelende men sen. Als wij het eens zover konden brengen, dat alle takken van be drijf tesamen brood en werk kon den geven aan alle maatschappelijk uitgeschakelden, die van goede wil zijn, wat zou dat geweldig mooi, edel en verheffend zijn. Wie zou, om dat te kunnen bereiken, niet volgaarne een offer brengen Ook zonder uitzicht, dat doel spoedig in volle omvang te kunnen berei ken, moeten wij toch eigenlijk steeds en in alles zoveel mogelijk daaraan denken en alles te baat nemen wat daar min of meer toe kan leiden. Aan de tegenwoordige toestan den in ons land heeft niet alleen de z.g. wereldcrisis schuld, 't Is geen wonder, dat de mechanisatie, hoe mooi ook op zichzelf, dikwijls har telijk verwenst wordt. Is het eigen lijk geen schandaal, dat bewust uitschakelen van medemensen Om zelf meer te verdienen, anderen het brood te ontnemen, is dat niet ver schrikkelijk Noodzaak verontschul digt natuurlijk, maar zonder nood zaak lijkt het misdaad. Mede één van de vormen van uitschakelen en broodroof zonder noodzaak is co- operatie en wel meer bijzonder ver bruikscoöperatie. Broodroof eh uit schakelen van medemensen, onge acht of die mensen een gezin te verzorgen hebben, is zelfs noodza kelijk gevolg van de verbruiksco öperatie. Immers, dat alleen kan de mogelijkheid scheppen van gehoop te voordelen. En nu zien wij de dwaasheid, dat enerzijds alles wordt beproefd om zelfs kunstmatig me demensen aan eerlijk verdiend brood te helpen en anderzijds, misschien voor een deel door dezelfde men sen, hemel en aarde wordt bewo gen om hun medemensen midden standers—zonder noodzaak als het enigszins mogelijk is, uit hun be drijf en dus hun broodwinning te dringen. Het is waar, dat het goed past in het raam van de tegenwoordi ge verwarde wereld. Maar die ver warring wil toch eigenlijk niemand. Het is niet aan te nemen, dat al die coöperatie-mensen slechte men sen zijn en zal dus hun streven het gevolg zijn van verkeerd zien. Maar de tegenwoordige tijd moet toch wel de ogen openen van de goedwiilenden. Het is absoluut ver keerd om zoveel mogelijk mensen of gezinnen brodeloos te maken. Het is niet alleen, leelijk, maar ook een maatschappelijke dwaasheid. E- nerzijds de mensen aan brood te te helpen en anderzijds de mensen het brood uit de mond te slaan is onzin. Bij de tegenwoordige toestanden mag daar zeker op gewezen wor den. Voor een 25 jaar was de hoog ste wijsheidmechaniseren, centra liseren en alles wat maar kon lei den tot overbodig maken van men selijke krachten. Toen was het zelfs mogelijk, dat een vooraan staand man in de middenstands- organisatie's bij een vraag, waar de mensen heen moesten, die in een bepaald bedrijf op de keien kwa men, antwoordde„die moeten dan maar ergens anders klaar zien te komen". De tijden leren ons nu wel, dat die zienswijze niet juist was. Ver standig en menselijk is het, zovelen als mogelijk door middel van een bedrijf aan de kost te helpen. Daar door wordt de algemene welvaart bevorderd. Nu vraagt de neringdoende mid denstander niet aan de kost gehol pen te worden, maar hij verlangt, dat hij niet zal worden verdrongen van het terrein, waar hij thuis hoort. Heren en Dames coöperatoren, wij gunnen U gaarne Uw boterham. Zelfs gunnen wij U welstand, het zij gij behoort bij den gewonen man, of bij de hogere ambtenaarsstand of gepensionneerden, of intellectu elen, of gefortuneerden, maar als U het werkelijk goed kunt stellen, denk er dan aan, dat er nog ede ler werk voor U te doen is dan ons middenstanders, die U niets misdaan hebben, met Uw anti-sociaal bedrijf te lijf te gaan. Naarmate U hoger staat is Uw werk onwaardiger. De groot-winkelbedrijven en waren huizen en al de ultra-egoïsten, die alles willen hebben en een ander niets gunnen, mogen hier gerust een vorkje meepikken. Het bestaan en bevorderen van een zoveel mogelijk welvarenden en talrijke middenstand en winkelstand is een algemeen be lang. Er mag op gewezen worden, dat statistisch is uitgemaakt, dat in normale tijden 70% van de ar beiders hun brood verdienen mid dels de middenstand. Eigenlijk moest het niet nodig zijn hier iets aan toe te voegen, want dit spreekt boekdelen, maar laat ons verder gaan. Stel U eens voor, dat het zou gelukken alle winkeliers op te rui men, het beste zou zijn, ze met hun gezinnen dood te schieten, want anders moet de gemeenschap ze onderhouden en dat kan de bedoe ling van bovenbedoelde egoïsten niet zijn, maar stel U voor alle middenstandwinkels gesloten; hoe denkt U, dat onze mooie steden er uit zouden zien En hoe zou het zijn met stedelijk comfort? Voelt U niet, dat winkelbedrijf en ander middenstandsbedrijf inderdaad nood zakelijk zijn en ook zeer gewenst? Dus geen noodzakelijk kwaad, maar een noodzakelijk goed. Is prin cipiële bestrijding dan geen dwaas heid? Als te eniger tijd de harmo nie in de maatschappij terug zou keren en ieder zich zou bepalen tot het terrein wat hem eigen is, de ambtenaar, de officier, de notaris, de geldman, de arbeider niet meer zou winkelen in coöperatie en de gefortuneerde lui zouden ophouden te trachten de minder gefortuneer den dood te drukken, maar hun geld gebruiken voor ondernemingen, die uiteraard grootkapitaal eisen of anders voor hun genoegen een mooie buitenplaats gaan bewonen, dan zou een talrijke en welvarende winkel stand de algemene welvaart zeer sterk bevorderen. Dan zouden schil ders, timmerlieden en andere am bachtslieden ook weer delen in die welvaart. Het geld zou weer cir culeren. U kent de geschiedenis van een rijksdaalder? Een uitgegeven rijksdaalder komt weer terug, maar heeft een bezoek gebracht bij kleer maker, slager, boekverkoper, klok kenmaker, enz. enz. En al die be drijven hebben aan de rijksdaalder verdiend. Dit is zeer leerrijk. De bloedsomloop van de maatschappij zou weer normaal worden, terwijl die nu wordt tegengehouden door groot-winkelbedrijf, warenhuis en coöperatie. Bij middenstandsbedrijf vloeit het geld links en rechts, ter wijl bovengenoemde inrichtingen op stoppingen veroorzaken. Het maat schappelijke lichaam is ziek, ook door het grootkapitaal, dat de bloeds omloop tegenhoudt. Men zou kun nen spreken van trombose en dat is uitertst gevaarlijk. Weg met de trombose, zij onze leus. Ook mag gewezen worden op het belang van de middenstand voor de andere standen in verband met noodzake lijke evolutie. Hoevelen zijn niet in de middenstand getreden, komende uit de arbeidersstand? Die moge lijkheid moet blijven. Dat is een maatschappelijk belang, anders komt er ook in dat opzicht trombose. Het is zeer denkbaar en normaal, dat iemand, na eerst misschien loop jongen en later bediende geweest te zijn, kans ziet zelf een zaak te beginnen. Het is niet denkbaar, dat een bediende van een warenhuis zelf een of andere dag een waren huis gaat opzetten. De arbeiders stand heeft dus belang bij een nor male middenstand. Maar bij het te rugvallen van hogere stand doet de middenstand ook dienst. De onfor tuinlijke hoeft niet volkomen af te zakken, maar blijft drijven op de middenstand. Het chapitre is nog lang niet uitgeput. Maar het zal wel duidelijk zijn, dat een goede en goed function- nerende middenstand een belang is van de eerste rang. De middenstand is inderdaad het hart van de maat schappij en het is dwaasheid en er ger daartegen strijd te voeren. Segeerstraat H 88 Middelburg Gummiwaren Patentgeneesmiddelen Verband-, Verplegings- en Hygiënische Artikelen. Aanbevelend, J. C. KETELAARS,

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1935 | | pagina 1