NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Wfè No. 1895 Zaterdag 12 October 1935 42e Jaargang. DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE - TELEFOON No. 10 SPERWER CACAO 45centperpondspak INGEZONDEN STUKKEN Prijs der Advertentiën: van 1 tot 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij abon nement aanzienlijke korting. Familieberichten en daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1 tot 6 regels 75 cent, iedere regel meer - 12'/j cent. Abonnementsprijs f 1.— per jaar bij vooruit betaling. Franco per post f 2.25 per jaar Toezending advertentiën tot Vrijdagmorgen 8 uur (wettelijken tijd). Oplaag 1800 ex. (Buiten verantwoordelijkheid van den Uitgever). Mijnheer de Redacteur. Het in het nummer van Uw blad van 5 October j.l opgenomen arti kel over samenvoeging der gemeen ten Kortgene, Colijnsplaat en Kats geeft een zo eenzijdige en daar door scheve voorstelling van zaken, dat het zeer nodig is deze kwestie ook eens van anderen kant te be zien. Eenzijdig, want de schrijver wijst alleen op de financiële ge volgen van vereniging. Men bezui nigt met vereniging en dus, zo re deneert hij, is vereniging gewenst. En nu moge het waar zijn, dat het financiële in 't algemeen zwaar weegt, dat het alles zou beslissen, zover is het, goddank, nog niet. Men lost het vraagstuk van ver eniging der gemeenten op Noord- Beveland niet op, door te zeggen, dat het bezuiniging brengt. Doch gaan we eerst de in het artikel geproduceerde cijfers eens na. Volgens den schrijver zal vere niging een bezuiniging brengen van rond de f 9000.per jaar. Deze ra ming is m.i. veel te hoog. In de eerste plaats wordt hierbij toch over het hoofd gezien, dat de bekende uitkering van het Rijk aan de gemeenten ten bedrage van 75 der jaarwedden van burgemeester en secretaris maximaal slechts f 3000.per gemeente bedraagt. Thans bedraagt deze uitkering voor de drie gemeenten tesamen heel wat meer dan f 3000. De juiste cijfers staan niet ter mijner beschikking, maar men kan wel aannemen, dat de gemeenten bij samenvoeging rond de f2000. aan inkomsten uit deze hoofde zul len derven. Doch er is meer. De schrijver berekent, dat bij samenvoeging f 1000.minder aan drukwerk enz. zal worden uitgegeven. Dat cijfer schijnt toch wel zeer geflatteerd, wanneer men weet, dat over het jaar 1930 alle gemeenten op Noord- Beveland (dus inclusief Wissenker- ke) op deze post slechts f 1805.50 uitgaven Het is zelfs zeer de vraag of op dit onderdeel überhaupt iets zou worden bezuinigd. Een grote gemeente stelt totaal andere eisen dan een kleine. Zo zou men, om een voorbeeld te noemen, niet kun nen volstaan met, zoals thans nog geschiedt, de raadsstukken enige da gen voor de aanvang der raadsver gadering ter inzage der leden te leggen. Neen, men zou, gezien de uitgestrektheid der nieuwe gemeen te, verplicht zijn ze te doen verme nigvuldigen en aan de leden toe te zenden. Meer kosten dus. Uit het bovenstaande volgt, dat het bedrag der bezuiniging, in het door mij aangevallen artikel gesteld op f 9000.zeker niet meer dan f 6000.— a f 7000.— zal bedragen. De schrijver noemt de door hem berekende bezuiniging van f 9000. „reusachtig". Wanneer men echter weet, dat de jaarlijkse gewone uit gaven alleen van Colijnsplaat en Kats tesamen reeds ruim f 80.000.— bedragen, vindt men de kwalifica tie „reusachtig" toch wel enigszins zonderling. „Niettegenstaande deze reusach tige bezuiniging zouden de diverse ambtenaren een fatsoenlijk salaris genieten", aldus het artikel. Prach tig, maar daarvoor behoeft men niet het paardenmiddel van samenvoe ging toe te passen. Men combine- re eenvoudig de ambten van bur gemeester en secretaris. Een burge meester-secretaris van Kortgene zou volgens de geldende regelen genieten een jaarwedde lopende van minimaal f 2680.tot maximaal f 3250.M.i. een fatsoenlijk sala ris. Doch genoeg hiervan. Men moet een zaak als deze breder bezien. Zij is het waard, dat men daarbij ook aan andere dingen dan alleen aan de dubbeltjes denkt. Het gaat even min slechts om een administratieve verandering, zoals mijn tegenstan der wil doen voorkomen. Neen, een gemeente is meer dan een admini stratief begrip, zij is een levende een heid, wier rechten men niet straffeloos knot. En zeker zijn dit de gemeen ten op Noord-Beveland. Wie deze gemeenten enigszins kent, wie weet hoe zij prat gaan op hun zelfstan digheid, wie weet hoe Kortgene iets totaal anders is dan Colijns plaat en dit weer iets anders dan Kats, die weet tevens, dat hun sa menvoeging tot niets goeds zou leiden. Samenvoeging is soms te verde digen, als b.v. een kleine gemeen te parasiteert op een grote, als twee gemeente-kornfnen zo dicht bij el kaar liggen, dat zij niet meer zijn te scheiden en feitelijk reeds een eenheid vormen. Doch hier niets van dat alles, de drie gemeenten zijn zeer onafhan kelijk en vormen elk voor zich, ook geografisch, een gesloten eenheid. De dorpskommen liggen op verre afstand van elkaar. De weinige gemene belangen, die zij hebben, kunnen zeer wel bij gemeenschap pelijke regeling worden behartigd. Samenvoeging ware hier niet al leen totaal ongemotiveerd, zij wa re ook ongewenst. Zij zou leiden tot kleine twisten en kibbelpartijen, die een funesten invloed zouden hebben op de gemeenschapszin. En daarom is het plan van Heren Ged. Staten van Zeeland een onzalig plan. Mogen de raden en ingezetenen der drie gemeenten dit overwegen. Mogen zij bedenken wat zij bij sa menvoeging zouden prijsgeven voor een onzekere toekomst. In 1922 hebben Colijnsplaat en Kats gezegd„Wij wensen zelfstan dig te blijven". Het zou in het be lang van Noord-Beveland zijn, wan neer dit antwoord-wederom werd gegeven. Mr. P. VAN BREDA. GOES, 3 OCTOBER 1935. Colijnsplaat, 8 October 1935* Aan den Uitgever van het Noord-Bevelands Advertentieblad te WISSENKERKE. Beleefd verzoek ik U onderstaande in het eerstvolgend nummer van Uw blad op te nemen. Bij voorbaat mijn dank. In het artikel „samenvoeging van gemeenten" voorkomende in Uw blad van 5 October 1935 komt schrij ver tot de conclusie dat samenvoe ging van de gemeenten Colijns plaat, Kats en Kortgene een jaar lijkse bezuiniging voor de gemeen ten zal geven van f 9000. Ik acht deze zaak van zo groot belang voor de gemeenten, dat de gegevens, welke in de pers ter voorlichting van de ingezetenen worden verstrekt, volledig beho ren te zijn. In genoemd artikel is een leemte. Wat toch is het geval? De gemeenten ontvangen uit het gemeentefonds een jaarwedde-uit- kering voor den burgemeester en den secretaris ten bedrage van 75% der jaarwedden met een maximum bedrag van f 3000. Krachtens deze bepaling ontvangt: De gemeente Colijnsplaat f 3000. De gemeente Kats f 1931.25. De gemeente Kortgene f 2250. Samen f 7181.25. Bij samenvoeging van de 3 gemeenten zal de nieu we gemeente ontvangen f 3000.—. Nadelig verschil f 4181.25. De becijferde bezuiniging voor de gemeenten zal derhalve geen f 9000 doch f 9000.f 4181.25 f4818.75 bedragen, welk bedrag nog vermin derd zal moeten worden met de uit te keren wachtgelden aan de ontslagen ambtenaren, zodat er van de geraamde bezuiniging weinig meer zal overschieten. VAN BREDA Secretaris van Colijnsplaat en Kats. Noord-Bevelanders, U kunt f 2.50 verdienen. U hoeft daarvoor slechts enige Nederlanders wellicht Zeeuwen werk en brood te ontnemen. Zeer geachte Heer Redacteur, Tot 3850eilanderswordt in week en dagblad gesproken over een be zuiniging van f 9000. Men spitst de oren, splitst de getallen en komt tot de conclusie, dar er een rijks daalder per jaar per. hoofd te ver dienen is. Indien het gepubliceerde juist is, zullen er enige Nederlan ders minder nodig zijn, terwijl de overblijvenden hierdoor grotere sa larissen zullen krijgen; sommigen zullen uiteindelijk f 1450 meer ont vangen, of bijna het dubbele van wat ze nu hebben. Deze vermeer dering van inkomsten voor enke len Ontstaat, doordat men anderen een bescheiden salaris ontneemt en verwijst naar werkeloosheid en ar moede. 2) In het stuk van Zaterdag 5 Oc tober in dit blad wordt gesproken over „deze tijd van grote nood". Zal men door aan enkele volksge noten een groter salaris te geven en door aan anderen hun salaris te ontnemen salaristechnisch ko men de voorgestelde maatregelen hierop neer de nood dezer tij den kleiner ofgroter ma ken? Als de koek, waarvan de Nederlandse natie moet leven wat klein wordt voor de vele grage monden, moet men dan enkelen een groter stuk geven en anderen niets of is het gebod der naastenliefde zo uit te leggen, dat we er juist (Zie vervolg pag. 2.)

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1935 | | pagina 1