NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD No. 1876 Zaterdag 1 Juni 1935 41e Jaargang. DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE TELEFOON No. 10 SPERWER CACAO - Prijs der Advertentiën: van 1 tot 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij abon nement aanzienlijke korting. Familieberichten en daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1 tot 6 regels 75 cent, iedere regel meer - 12'/j cent. Abonnementsprijs f 1.— per jaar bij vooruit betaling. Franco per post f2.25 per jaar. Toezending advertentiën tot Vrijdagmorgen 8 uur (wettelijken tijd). Oplaag 1800 ex. Woensdag j.l. heeft een Commissie uit Gedeputeerde Staten vergaderd met de gemeente- en polderbestu ren op Noord-Beveland ter bespre king van het brugplan. De Com missaris der Koningin heette de aanwezigen welkom en zag in de. grote opkomst een bewijs dat de sympathie voor het plan nog niet verzwakt is. Spreker brengt in her innering dat in de loop der vorige maand een vergadering als deze is gehouden, waarin in het kort is uiteengezet op welke voorwaarden met medewerking van de provin cie, de gemeente en polderbesturen de brug kan tot stand komen, on der toevoeging dat nog een schrij ven zou volgen, waarin de bedoe ling meer in details zou worden omschreven. Medegedeeld werd dat de Provincie in het tekort op de ex ploitatie gedurende 20 jaren f 5000 zou bijdragendat zij bereid zou zijn het Kamperlandse veer te hand haven en de winst op het Veer Kortgene Wolphaartsdijk, zijnde ongeveer f 12000.per jaar gedu rende de drie jaren voor de tot standkoming der brug, dus gedu rende 1936, 1937 en 1938 in het fonds voor de brug te storten en afstand te doen van de steigerrech ten. De gemeente- en de polder besturen zouden dan eveneens ge durende 20 jaren een bijdrage van f 5000.moeten verlenen, neer komende op 35 cent per inwoner en gemiddeld 35 cent per hecta re. Op die vergadering bleek van een zeer groot enthousiasme en van U allen mocht ik op de vraag, of U dit plan in de vergadering van in gelanden van de polders zoudt wil len verdedigen een toestemmend antwoord ontvangen. De ingeko men antwoorden op het schrijven van Gedeputeerde Staten hebben doen zien dat er in dat enthousi asme een grote inzinking is geko men en we vragen ons af of er van het plan wel iets zal kunnen ko men. Van de provincie mag niet meer verwacht worden, dan in uit zicht werd gesteld. De gemeenten hebben tot heden nog niet geantwoord op het schrij ven en de polders zijn te verdelen in drie groepen, een die de zaak nog niet heeft behandeld, een die zonder opgaaf van redenen haar medewerking heeft geweigerd en een die haar medewerking heeft toegezegd onder voorwaarden, neer komende op bezwaren tegen de pun ten 3 en 4 van het schrijven van Ged. Staten, speciaal tegen het ga randeren der halve lening, want de provincie is garant voor de an dere helft en tegen bijdragen in het tekort wanneer eventueel na 20 ja ren een nadelig slot op de exploi tatie zou ontstaan. In die vergade ring is ook medegedeeld dat we nog niet precies konden aangeven welke vorm aan de onderneming zou gegeven worden. Na overleg met Ged. Staten is de vorm van een stichting gekozen. Een N.V. beoogt winst.Hier niet, daarom werd aan het vormen van een stich ting de voorkeur gegeven. In dat begrip ligt besloten dat de aandeel houder aansprakelijk is voor de te korten. Daarvoor behoeft men nu niet al te grote vrees te hebben. Hoe ontstaan die tekorten Dat hangt toch grotendeels af van de tarieven. Er was gerekend met een ontvangst van f 50.000. Het veer brengt nu al f 47.000 op. Gerekend met toeneming van het verkeer is de schatting toch niet overdreven. Aan U is de beslissing of die tarie ven zullen worden verlaagd. In de eerste plaats hangt dit af van de Noord-Bevelanders en wanneer die tarieven niet al te zeer worden verlaagd kan geen tekort ontstaan.Nu lijkt het mij logisch dat terwijl de pro vincie de helft van zo'n tekort draagt de streek de andere helft draagt. Veronderstel dat een aanzienlijk voordeel werd behaalt dan komt de provincie na 20 jaar ook niet om- haar aandeel daarin. Dan kunt gij overgaan tot tariefsverlaging. Bij een nadelig slot draagt de provincie de helft en is het ook logisch dat de streek de helft draagt. Het wil mij voorkomen dat de vrees voor een tekort zeer gering behoeft te zijn. Mocht het onverhoopt ont staan dan heeft iedere polder slechts een luttel deel te dragen. Het doel van deze bijeenkomst is, om door zeer vertrouwelijk met elkander te spreken de mogelijk heid te beschouwen of men tot o- vereenstemming zou kunnen ko men. Gaat dat niet, dan kunnen wij niet met een voorstel in de Pro vinciale Staten komen. We moeten zo spoedig mogelijk tot overeen stemming komen, wil er iets van het plan komen. Ik zou er daarom prijs op stellen, als de heren vrijuit wilden spreken. De brug kan er komen. Op een klein verschil van mening mag de zaak niet stranden. Men mag evenwel niet aandringen op nog meer medewerking van de provincie De heer H. van der Maas van Kats wees er op dat het beter zou zijn dat de ingelanden der polders aanwezig waren, dan zouden hun bezwaren wellicht opgeheven kun nen worden. Volgens dhr. J. de Regt van Kats hadden de meeste ingelanden bezwaar tegen de clau sule over tariefsverlaging, zij waren in geen geval tegen het brugplan, maar hadden liever gezien dat e- ventuele overschotten zouden ge reserveerd worden. De heer Bommel van Vloten (lid v. G.S.) zegt: „De clausule over tariefsverlaging in de brief van Ged. Staten, werd daarin opgenomen om inzicht in de zaak te geven. Ten slotte moet het bestuur zelf beslis sen of men tariefsverlaging zal toe passen of een reserve vormen, om na 20 jaar te worden ontheven van de lasten, We hebben tot uiting zien te brengen dat de ontvangsten voldoende zijn tot dekking der uit gaven, zo zelfs, dat na enige jaren tariefsverlaging mogelijk zal zijn, waarop-dhr. de Regt van Kats naar voren brengt dat zij het ook zo opgevat hadden, maar dat hun toen voorgehouden werd, de provincie is een politiek lichaam, en wan neer het in een vergadering van het brugbestuur 2 om 2 staat, is de beslissing toch dat de tarieven naar beneden gaan. Wat de Comm. der Kon. betreft zal de drang tot ta riefsverlaging nooit van de provin cie uitgaan. De heer Versprille wees er op dat na de vorige vergadering de circulaire van Ged. Staten „wat uit de hand gevallen" is, omdat men na 20 jaren garant moest blij ven. Men zeide ons: „Men weet niet wat er gebeuren kan". Wij zeiden: „Vergeet niet dat de pro vincie dan toch voor de helft staat", De tegenstand tegen onvoorwaar delijke aanneming van alle voor waarden door de polders onder Kortgene gaat voornamelijk van het Ambacht uit. Van Ambachtsheren is bekend dat zij graag aan de tot standkoming van de brug wensen mede te werken, maar zij zijn niet genegen tot die garantie. Hun ver tegenwoordiger, die zelf een voor stander van de brug is, deelde me de, dat zij gaarne hadden toege stemd in een hogere bijdrage of een bijdrage gedurende langer tijd. Mocht de tariefkwestie in handen van de streek gelegd worden, doch geëist worden dat de polders garant blij ven, dan zullen ambachtsheren nog niet medewerken". De Comm. der Kon. meende dat er t.z.t. een wet op de tarieven tot stand zal komen, doch hij gelooft niet dat er tariefslaverging zal ko men tegen de zin der streek. De provincie kan de garantie evenwel niet alleen dragen. De heer Bommel van Vloten: „Veronderstel dat de Staten-Gene- raal eens beslist dat er geen brug geld zal geheven worden dan be taalt het hele eiland Noord-Beve land geen bruggeld en betaalt de provincie de helft van de exploita tiekosten en de polders en de ge meente de andere helft. Sluit de exploitatie met een tekort van f 20.000, dan betaalt de provincie daar f 10.000 in. Het bezwaar voor Noord-Beveland zou dan niet zo groot zijn, omdat men voor het ge bruik van de brug niets moet be talen, maar voor de provincie wel omdat voor haar het voordeel van vrije passage niet bestaat. Wan neer wij in de provinciale staten komen met het bericht, dat wij niet meer hebben bereikt dan een 20- jarige bijdrage, dan zouden zij daar op niet ingaan, omdat een eventu eel tekort de begroting van onze toch al arme provincie in de war zou sturen en de provincie kan niet alles besteden aan Noord-Be veland. We hebben overal troetel kinderen. Ik heb de overtuiging dat van de streek voor tariefsverlaging geen groot offer wordt gevraagd". Wanneer men in geheel Neder land de tollen afschaft moeten wij daar ook aan meebetalen meent de Regt van Wissenkerke. Invloedrij ke gevolmachtigden ter vergade ring van ingelanden hebben ver klaard zich tegenover hun princi palen niet verantwoord te achten wanneer de polders garant zouden moeten blijven, terwijl tegen een 20-jarige bijdrage huns inziens geen bezwaar bestaat. De Comm. der Kon. gelooft dat de provincie ook liever jaarlijks f 6000.betaalt, dan garant te zijn. Spreker vraagt of de besturen nu zo spoedig mogelijk opnieuw met de ingelanden willen vergaderen. Volgens van der Maas van Kats ware het beter dat Ged. Staten met de vertegenwoordigers der ingelan den vergaderde. Hun mening is beslissend geweest in de vergade ringen. De Regt van Wissenkerke zou het goed achten dat daarbij de an dere ingelanden, die wankelen, ook daarbij tegenwoordig waren. Har- tog van Coiijnsplaat vroeg of het niet gewenst was zij, die buiten de streek wonen, erop te wijzen dat de streek zelve naar de brug ver langt. De Commissaris der Koningin geeft te kennen dat bij het bezoek van de raden der gemeenten de indruk is ontvangen, dat zij gaarne zouden medewerken. Tot heden is nog geen bericht ingekomen. Spreker vraagt of de aanwezigen verwachten dat die raden ook zullen terugkomen op hun enthousiasme. De Burgemeester van Kortgene meent dat de houding van de ge meenteraad, na oplossing van enige bij Ged. Staten bekende moeilijk heden betreffende de uitvoering van het plan, dezelfde zal zijn ais bij het bezoek der commissie. De Burgemeester van Coiijnsplaat en Kats verwacht van de raden dier gemeenten eveneens de gevraagde medewerking. De Burgemeester van Wissenker ke spreekt het vertrouwen uit dat ook de leden v. d. Raad van die gemeente, ook na de uiteenzetting die zij, voor zo ver aanwezig, ook nu nog hebben ontvangen, niet ver anderd zijn van standpunt temeer waar zij nogmaals een indruk heb ben ontvangen van de opofferingen, die de provincie zich wil getroos ten en dat het erom gaat dat de brug er nu of nooit zal komen. De Commissaris der Koningin vraagt nu of de aanwezigen de ga rantie onbillijk vinden. De heer S. J. de Regt (Wissen kerke) zegt: „Het is moeilijk die vraag te beantw. Ik kan dan ook slechts zeggen, welke bezwaren an deren op de voorgrond hebben ge bracht, waarbij ik op de voorgrond stel dat ik daarmede niet instem. Men spreekt dan aldus. De provin cie heeft jarenlang de winst van het veer in de zak gestoken en nu er risico te dragen is moet de streek garant zijn. Wat de vergaderingen betreft: Ingelanden laten zich daar nog al eens vertegenwoordigen door hun pachters en deze, ofschoon voor standers, zijn dan soms verplicht tegen de brugplannen te stemmen. Het ware dus gewenst een grote vergadering van alle ingelanden te houden met Ged. Staten. Is de ge legenheid hier niet groot genoeg dan in Goes. De heer Bommel van Vloten zegt: „Tegenover de winst op het Kort- geense veer, die werkelijk niet zo groot was, staat het voordurend verlies op het Kamperlandse veer. Dit blijft en de provincie offert bo vendien f 5000.per jaar. Het komt mij voor dat het best was dat de leden onzer commissie nog eens een bespreking houden met de invloedrijkste vertegenwoor digers op de poldervergaderingen en dat de besturen dan opnieuw ingelandenvergaderingen beleggen, waarin ik bereid ben de zaak uit een te zetten. De heer Versprille spreekt over de rente van 3'/2°/o waarop de be rekeningen zijn gebasseerd. Volgens hem is de rentestandaard onder tussen zodanig gestegen dat men daarvoor geen geld zal vastkrijgen. De Commissaris der Koningin zegt„Wij weten ook dat naast de medewerking van de streek de uitvoering van het plan afhan kelijk is van omstandigheden, onaf hankelijk van onzen wil n.l. de rentestandaard. We zullen met die uitvoering moeten wachten tot de rentestandaard weer zakt. De heer vanderHeijde (Wissen kerke) vraagt inlichtingen over de rechtsvorm van het lichaam dat tot de uitvoering der plannen zal worden geroepen. De heer Bommel van Vloten zegt dat die vorm zodanig zal zijn dat

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1935 | | pagina 1