NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD DRUK EN UITBAVE A. 0. M. SüiARKUSSE TE WISSENKERKE - TELEFOON No. 10 SPERWER CACAO No. 1865 Zaterdag 16 Maart 1935 41e Jaargang, Prijs der Ad verten tiën: van 1 tot 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij abon nement aanzienlijke korting. Familieberichten en daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1 tot 6 regels 75 cent, iedere regel meer 121/* cent. 80 CENT PER KILOPAK 45 CENT PER PONDSPAK Abonnementsprijs f 1.— per jaar bij vooruit - betaling. Franco per post f2.25 per jaar. Toezending advertentiën tot Vrijdagmorgen 8 uur (wetteiijken tijd). Oplaag 1800 ex. H L I A T E E (vervolg) Na 't afscheuren der stek laat men deze een paar uur aan de lucht lig gen. De wond droogt wat op en de callus- en wortelvorming wordt er door bespoedigd. Denk er evenwel om dat ze niet geheel verlept of taai mogen worden. Men zet ze nu in zuiver en goed vochtig zand want voedsel is nog steeds niet nodig. De onderste blaad jes nijpt men af, daar die anders in het zand zouden komen en daar gemakkelijk gaan rotten. Het vlugst zullen de stekjes wor telen als men de 3 kiemings voor waarden goed in de gaten houdt. Dat zijnlucht, vocht en temperatuur. Om voor een goede hoeveelheid lucht te zorgen gebruike men klei ne kistjes van plm. 5 cm. diepte. Klem daar overlangs 2 plankjes tus sen, zodat drie vakjes ontstaan. Langs die wanden treedt de mees te lucht binnen. Daarbij maakt men in de bodem verschillende boorga ten, dat de volgende voordelen heeft: betere luchtcirculatie, wegzakking van overtollig water en betere be nutting van bodemwarmte. De stek zet men tot op de bo dem van die kistjes plm. 5 cm. uit elkaar. Daarna giet men ze klets nat en liefst uit een kan met tuit wat beter is dan met een gieter. Door een flinke waterstroom om spoelt het zand de stek geheel en staat deze vast. Bij oppervlakkige begieting blijft het overeind van de stek dikwijls in een holte staan en wortelt dan veel minder vlug. Zo'n kistje met siek gaat nu in de verwarmde bak. De eerste 2 dagen kunnen ze nu last van de zonnewarmte krijgen door slap te gaan hangen. Daardoor schermen we, hetzij met kalk of krijtwit op het raam of met een dun jutezakje. Dit laatste is 't best want dat kan nen we bij bewolkte hemel weg nemen, waardoor het licht weer be ter kan toetreden, dat ook steeds nodig blijft. Is de verdamping groot en hangen de blaadjes geheel flauw dan kan men met een fijn straaltje (fijne broes of bloemenspuit) de blaadjes nat maken. Overigens mag d't nooit gebeuren omdat weer het gevaar van rotting of smeul zou optreden. Gieten, dat om de 2 tot 3 dagen moet gebeuren doe men nooit oppervlakkig maar steed s >- vervloedig en liefst met een tuitkan om tussen de plantjes te kunnen ko men. Na 14 dagen begint de stek te wortelen wat te zien is aan de witte puntjes die onderaan ver schijnen. Nog een week later zijn die punt jes worteltjes geworden en reeds wat vertakt. Er is een klein pruik je ontstaan dat ook al wat zand vasthoudt. In dit stadium zien we kenmer kende verschillen tussen de diverse variëteiten. Sommige stekken geven verscheidene worteltjes met een he le pruik van vertakkingen (b.v. El v. d. Veer, en vooral de pompon soorten.) Andere geven slechts 1-2 en weinig vertakte worteltjes (b.v. Robert Freat en Adler.) De eerste wortelen vlugger en geven later als plant vele en lang werpige knollen. De anderen be- wortelen zeer langzaam r n vormen als plant 1-2 grote en dikke knol len. In 't algemeen kan men dan ook zeggen dat een dahlia met veel stek levert en gemakkelijk bewor- telt, terwijl die met weinig en dik ke knollen weinig stek geeft en moeilijk bewortelen. Na debewor- teling van de stek moeten deze in berichten Dl de ontuangst van onze nieuwe collectie roor let 'ais. seizoen Cp-ote variatie van modellen-.. S llle prijzenDeze weel' speciale etalage s. Ltlllti l cA. C jj)citctl!i. (Dol mooie /roeden (je- Döurg J 20-2/ - Jet. 27/ sc lilt voor D3euestigingD/lkldelUrg. een stekpotje worden gezet of in een bak met passend grondmengsel. Nu de plant over wortels beschikt en met deze organen voedsel op moet nemen spreekt het van zelf dat het grondmengsel geen zuiver zand meer mag zijn. De beste grond is 3 zand, l/3 turfmolm en '/:i goe de tuinaarde. Een eerste eis is dat de grond goed luchtig is en de wor teltjes weinig last hebben om zich tussen de gronddeeltjes voort te schuiven. Een volgende keer nog iets over verdere behandeling. Kamperland, Maart 1935. Geachte Redactie. Gaarne zagen wij een plaatsje in Uw veelgelezen blad voor onder staande regelen, waarvoor wij U bij voorbaat hartelijk dank zeggen. Deze regelen dienen om enigs zins feiten te kunnen verdedigen die op een openbare vergadering in 't laatst der vorige maand alhier zijn behandeld door de Nationaal Socialistische Beweging. Daar werd onder meer gespro ken over de Sabbatschending door burgemeesters en anderen, die naar de stembureau's in het Saar- gebied trokken. Door de N.S.B. inleider werd genoemd als eerste candidaat op een der lijsten van de A.R.-partij de WeiEdel Gestren ge Heer Mr Dieleman te Middel burg. Ik ben op onderzoek gegaan en tot heden niemand gevonden die offic e.l kon bevestigen dat dit feit juist is. Hiermede zeg ik dus niet dat het niet waar is. Wel is waar d.it anderen die als No. 2 voor de lijst in aanmerking zouden zijn ge komen van de lijst zijn afgevoerd, op grond van het feil; hel gaan naar 't Saarg. bied. Hierdoor blijkt dan toch (aangenomen dat Dekker gelijk had met Mr. Dieleman, wat voor mij nog niet zeker is) dat de Anü-Revoiutionaire partij wel de gelijk volgens haar beginsel pro gram wenst te werken in 't groot ste gedeelte van Zeeland. Dat er afvalligen zijn, is in elke partij waar (e nemen, notabene Mijnheer Dekker is ook een afva'lige Anti, en wie weet hoe lang Mijnheer Dek ker al aan 't schipperen is geweest eer hij lot de bekeerstaat der N.S.B. is gekomen. Volgens andere pun ten welke dien avond le berde kwa men blijkt dat de N.S.B. ook wel eens fouten maakt. Hoe en welke die zijn hopen we later nog wel eens te zien. Het gaat met het oog op het genoemde feit om het vol gende: Is principieel de Anti-Revolutionaire Partij voor of tegen het feit. En dan kunnen wij vrijmoedig zeggen tegen. Als het puntje op de i wordt gezet of gezocht! Dan zul len wij alle reden hebben onze zwakte en leemte in het Sabbat gebod te bekennen. Grote reden is er echter te denken dat de N.S.B.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1935 | | pagina 1