De poëzie der „restverwerking". Een vlug kapseltje van korte haren PARIJSE MODEBRIE F- §ommige woorden in onze taal hebben, geheel onverdiend, een min der aangename klank. Hoe koud en vormelijk, stijf en vervelend klinkt b.v. het woord „r e s t v e r w e r k i n g". En toch verschuilt zich achter dit woord een wereld van poëzie, Daar staat de huisvrouw in de keu ken en tovert van de versmade etensresten heerlijke schelpjes, knappen de ovenschoteltjes, pasteipotjes, gevuld met een piquant mengseltje, waarvan niemand de herkomst vermoedt. Aardappel- en rijstkoekjes, cro- quetjes en griesmeelturfjes, allerlei zoete en hartige hapjes, die door de huisgenoten meer gesavoureerd worden dan het oorspronkelijke gerecht, zijn het resultaat van „restverwerking". En niet alleen de keuken, ook de linnen- en klerenkast geven aanlei ding tot restverwerking. Op een gegeven ogenblik kan een badhanddoek een laken of sloop niet langer meer mee. Wat doen we echter met de resten, de goede stukken die nog hier en daar voorkomen? De restjes van oude badhanddoeken b.v. laten zich tot velerlei doeleinden gebruiken. We kunnen er rondjes, in verschillende groot te, van knippen, die als onderleggers die nen op de wastafel, onder kom, karaf, zeep- en tandenborstelbakje. Natuurlijk maken we het garnituurtje een beetje fleurig door er, van gekleurd wasecht glansgaren, een randje om te haken, in een tint die bij het wasstel past. Ook hier mag immers evenmin als in de keuken, de fantasie ontbreken. Verder kunen we er baby-slabbetjes van maken, met een gekleurd festonneersteekje of picootje afgewerkt; badhandschoe- nen, aanpakkertjes; vuisthandschoenen om, bij vuile werkjes, de han den te sparen. Verschillende lagen op elkaar gestikt vormen goede wrijf- lappen voor koper, zilver, meubels, enz. Vertoont een tafellaken sleetse plekken, zo kan men van de goede delen servetten maken ofwel kleine kleedjes voor onder de borden, op Engelse wijze, die men dan met een smal kantje omwerkt. Versleten slopen vormen een uitstekende stofzak, om er een bontstel, hoed, veren, e.d. in te bewaren. Ook handwerkjes, waaraan we bezig zijn, kleedjes, haakwerkjes, gebreide jumpers, e.d. kunnen we stofvrij in een oude sloop hullen. Van een oud laken maken we een zak, die als zomerverblijf voor de bontmantel dient. We maken er voorts kinderlakentjes van, een bedek king voor de strijkplank, afdroogdoekjes, enz. Zeer praktisch is het verder, wanneer een huisvrouw van oude lapjes zacht, soepel katoen, rolletjes windsel knipt om bij voorkomende kleine verwondingen kinderen en huisgenoten te kunnen verbinden. Het is ook goed een voorraad oude doekjes in petto te hebben, om bij keel en maagpijn hete kompressen te maken. Wanneer we kleding stukken vochtig opstrijken, bij neusbloedingen en al dergelijke gelegen heden, komen oude lapjes van pas. En nu nemen we nog een kijkje in de klerenkast. Van twee oude ja ponnen één nieuwe maken is op het ogenblik zó in zwang, dat we daar over niet verder behoeven te spreken. Een oude japon kan verder aar dige vestjes en bolero's opleveren, soms ook een boekomslag of een tasje. Van oude zijden toiletjes of dunne zomerjaponnen kan men der gelijke praktische dingen niet maken. Ze lenen zich echter bijzonder tot fleurige kraagjes, jabots en pelerines. Wanneer men een dergelijke pelerine uit verschillende strookjes sa- mensteld, kan men ook kleine en smalle lapjes opgebruiken. Onze twee de afbeelding toont een paar dergelijke schouderkragen. De eerste is van Schotse zijde. Het spreekt vanzelf, dat ook gebloemde, geruite, gestreepte, of genop te stof dienen kan. De kraag bestaat uit drie volants bo ven elkaar, elk met een smal picootje afgewerkt. Langs de hals bevindt zich een ruche. Een grote strik is even ter zijde bevestigd. De tweede kraag, van voile of argandi, draagt een bij zonder elegant karakter. Hier zijn zeven strookjes gezet aan een hoge, staande hals, die echter niet aansluitend mag zijn. Een vlotte strik be vindt zich op de schouders. Maar niet alleen stof, ook ander materiaal ligt soms ongebruikt in onze lappenmand. Wanneer ge b.v. enkele meters galon hebt liggen die maar nooit als garnering te pas ko men, zo raden wij U aan, ze in verschil lende delen te knippen en aan elkaar te naaien tot een leuke kraag voor op een kinder- of meisjesjurk. Van resten lint kan men tasjes vlechten of ze, aan bei de zijden een weinig uitgerafeld, tot boekenleggers gebruiken. Tenslotte nog een kort praatje over ons kapsel. Hier komt geen restverwer king te pas, de moderne vrouw draagt alleen haar eigen haar. Onze beide af beeldingen laten zien, hoe ook bij korte haren vele variaties mogelijk zijn. Door een scheve scheiding, boven het rechter oog, worden de ha ren in tweeën gedeeld. De rechter-helft der haren, die korter geknipt is dan de linkerzijde, wordt naar achteren gegolfd. Midden op het hoofd bevindt zich eveneens een band van korte haren die in kleine krulletjes worden gelegd. Hoe het kapseltje er aan de achterzijde uitziet, toont u het laatste plaatje. WILHELMINE. Onze lezeressen, die uitvoerig wensen ingelicht te worden over de laatste mode, zowel voor dames als kinderen, raden wij dringend aan een abonnement te nemen op „Het Nieuwe Modeblad". Dit uiterst praktische Nederlandse modetijdschrift, hetwelk ook een schat van gegevens biedt voor handwerken in alle genres, is bij de uitgever dezer courant verkrijgbaar. De abonnementsprijs van het Nieuwe Modeblad 2 maal per maand verschijnende in 24 bladzijden met telkenmale 2 gratis knippatronen- bladen, bedraagt slechts f 1.20 per kwartaal, franco per post f 1.50. 40. De twee woestijnrobbers stegen vlug van hun ezels af, verborgen die achter een paar massieve pilaren en stelden zich op achter het gevallen hoofd van een reusachtige afgod, uit gehouwen in steen. „Houd je gereed, om hem te grijpen, als hij voorbijkomt," fluisterde Mad- hub. „Die blanken vechten als duivels." 41. Onbewust van de twee rovers, die in hin derlaag lagen, stuurde Rob z'n ezel tussen de stenen blokken door, die over de vloer van de tempel verspreid lagen, en keek ijverig rond, of hij de dieven ook zag, die hij op het spoor was. 42. Plotseling voelde hij, hoe sterke armen hem grepen en voor hij zich verdedigen kon, was hij van de ezel afgetrokken. „Bind hem Abu," hijgde Madhub, terwijl hij Robs armen stevig vastgreep. „We moeten hem uit de weg ruimen, voor de anderen in 't zicht komen.'» Nadat ze Robs armen achter z'n rug gebonden hadden, beurden de beide bandieten hem op en droegen hem. een van de grootste kamers van de tempel binnen.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1935 | | pagina 6