NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD No. 1860 Zaterdag 9 Februari 1935 41e Jaargang. DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE - TELEFOON No. 10 SPERWER CACAO INGEZONDEN STUKKEN OF IS UW OOG aoos 7 Prijs der Advertentiën: van 1 tot 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij abon nement aanzienlijke korting. Familieberichten en daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1 tot 6 regels 75 cent, iedere regel meer 12'/j cent. Abonnementsprijs f 1.— per jaar bij vooruit betaling. Franco per post f2.25 per jaar. Toezending advertentiën tot Vrijdagmorgen 8 uur (wettelijken tijd). Oplaag 1800 ex. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) Mijnheer de Redacteur. Het zij me vergunt een enkel woord in Uw blad te schrijven naar aanleiding van het door Piet Noord- hoek ingezonden stuk onder denaam Anti-B.V.L. De heer Noordhoek is dat blijkt wel uit zijn stuk volbloed vredemens. Hij begrijpt of liever weet echter niet dat hij in dat geval een volbloed voorstander van de Bijzonder Vrijwillige Land storm moest zijn. Die landstorm heeft immers uitsluitend ten doel in tijden van revolutie het Vorstelijk Huis en de wettige Re gering te beschermen. Die landstorm wenst juist vrede en zal alleen optreden om ingeval van opstand en revolutie de vrede te bewaren. Een ieder die lid wordt van de B.V.L. handelt dus juist in de zin van Piet Noordhoek, die in zijn in gezonden stuk bezig is zijn eigen principe te b e s t r ij d e n. Het zou beter zijn als Piet Noordhoek, voor hij zijn krantengeschrijf be gint, zich eens goed op de hoogte stelde waar het om gaat. Piet Noordhoek vraagt of hij het leven goed begrijpt. Ik betwijfel dat sterk. Zodra hij wat ouder is zal hij het met me eens zijn. Maar laat hij er voor oppassen in hoog dravende woorden in het publiek een zaak te bestrijden die goed is, een vereniging aan te vallen met wier doel elk weldenkend mens en elk vredelievend mens geheel zal instemmen, mensen te ontraden lid te worden van een vereniging, welke geen ander doel heeft dan hij zelf n.l. in het belang van de vrede te handelen. Wil men een zaak bestrijden, dan dient men eerst te weten w a t men bestrijdt; anders zou de mogelijk heid kunnen bestaan zoals die hier bestaat dat men zijn eigen glazen ingooit. En Piet N. wist niet waar het hier om gaat. Hij had dat verleden week in de school te Kortgene kun nen horen. Was hij daar geweest dan zou hij dat stuk niet hebben ingezonden. Maar weet hij niet wat hij be strijdt, laat hij dan zijn mond hou den; anders maakt hij zich ont zettend belachelijk. Laat hij het krantenschrijven maar overlaten aan mensen met meer levenservaring. Ik dank U Mijnheer de Redac teur voor de verleende plaatsruimte. Iemand, die weet en daarom vóór de B.V.L. is. Kortgene. Mag ik naar aanleiding van het ingezonden stuk van dhr. N. met als opschrift Anti-B.V.L. enige plaats ruimte in Uw blad Bij voorbaat mijn dank. In bovengenoemd ingezonden schrijven uit N. nog al het een en ander aan het aderes van de B.V.L. Wie enigszins op de hoogte is met het instituut der B.V.L. glimlacht onwillekeurig bij het lezen van N's schrijven. Toch lijkt het m.i. niet overbodig, de scheve voorstelling die van de B.V.L. gegeven wordt recht te zetten. Zij doet een beroep (aldus de heer N.) op gezonde, eer lijke jongens, met zoetsappig ge- speech en filmvertoning van abso luut onculturele zin. Het eerste is volkomen waar. Voor oneerlijke jongens is geen plaats in de B.V.L. Maar zij doet dat beroep niet met zoetsappig gespeech (redevoering) en filmvertoning van absoluut on- culturele zin. Zoetsappigheid kent een goed B.V.L. 'er niet. Dat de film die de B.V.L. vertoont oncul tureel is, N. U bent wel de enigste die dat beweert. Algemeen wordt de film door de B.V.L. vertoont als hoogstaand cultureel (beschaving) beschouwd. Hoe U daar bij komt begrijp ik niet. Om vrijwillig sol daat te worden heeft men niet véél nodig zegt U. Het tegenovergestel de is waar. Daarvoor is nodig een hart dat klopt voor Vaderland en Oranjehuis. Zich vrijwillig geven als het „wettig gezag" door revo lutionaire elementen bedreigt wordt daar is niet zo weinig voor nodig. Wat U verder zegt: over fijnere naturen die van de beschaving der kazerne méér dan genoeg hebben, ga ik hier niet in. Alleen dit: wat U fijnere naturen noemt, die zijn voor mij bedenkelijk. U hebt goed gedaan achter de zinBegrijp ik Gods Woord in de bijbel goed? een vraagteken te plaatsen. Uit uw schrijven af te leiden begrijpt U daar heel weinig van. Als anti-milïtairist vindt U het erg als de naaste onze medemens het leven wordt ontnomen. Ook wij als B.V.L. 'ers vinden dat erg, als het zover moet komen. Maar nu de keerszijde. Vindt U het niet erg als de communist of facist of N.S.B. 'er (wie het mag zijn) het wettig gezag negeert, of langs ille gale (onwettige) weg de bestaande regering onder de voet loopt, en zich ook niet ontziet als de kans schoon is, om onze Oranje-vorstin van de troon te stoten? Wij 83.000 B.V.L. 'ers willen daarvoor waken, zo nodig met geweer en bajonet. Niet omdat wij onze medemens willen vermoorden, maar omdat hij het „wettig gezag" negeert. Dat is de spil waar alles om draait. Inmiddels: Steunt wel de B.V.L., ook gij Noord-Bevelanders! Sluit de gelederen! Een B.V.L. 'er. Kamperland. Kortgene, 4 Febr. '35. Geachte Redacteur. Naar aanleiding van een inge zonden stuk betreffende de B.V.L. in Uw blad van 2 Febr. j.l. ver zoek ik U beleefd plaatsing van de inhoud dezes. Bij voorbaat mijn dank. Dhr. N. heeft een voorstelling van de Bijzonder Vrijwillige Land storm gegeven, welke van die aard is, dat ik genoemd instituut op een andere wijze wil voorstellen. Toen in 1918 in vele landen re volutie was uitgebroken, werd ook ons land bedreigd door de revolu- tiegolf te worden overstroomd. Wa re het zover gekomen, er zou waar schijnlijk heel wat bloed hebben gevloeid. Zover kwam het echter niet. De Minister van Defensie riep vrijwilligers onder de wapenen, wel ke uit alle delen des lands kwa men, vast besloten een revolutie tot het uiterste tegen te gaan. Een reusachtige demonstratie dier vrij willigers maakte een geweldige in druk. Een vooraanstaand leider der opstandige beweging moest beken nen zich te hebben vergist. Na en kele dagen konden de vrijwillig op gekomen manschappen huiswaarts keren. De rust was hersteld. Er was geen bloed vergoten. Men be greep toen echter, dat zodra de kans gunstig werd, men weer zou trachten zijn slag te slaan. Hier moest men op berekend zijn. Daarom werd de B.V.L. opgericht. Deze bestaat thans uit bijna 84.000 mannen, welke zich vrijwillig aan de Overheid beschikbaar hebben gesteld om elke revolutie te helpen keren. We hopen dat de B.V.L. nooit tot werkelijke dienst behoeft te worden opgeroepen. Het nut dat we dan van hem hebben, is zijn preventieve werking. Immers, de wetenschap, dat hij er is, zal de lust tot revolutie, voor een groot deel, de kop indrukken. De B.V.L. dient dus ter bevor dering van Orde en Rust, in.a.w. Binnenlandse Vrede. Een ieder oordele voor zichzelf of hij zo'n instituut zijn steun moet geven of onthouden. Hoogachtend, CH. GEELHOED. In het Nrd.-Bev. Advertentieblad van Zaterdag 19 jan. '35 komt een ingezonden bericht voor van „Be velander", getiteld „werkverschaf fing voor werklozen". Inzender meent te moeten wij zen op een misstand, die volgens hem bij het te werk stellen van werklozen aan het omspitten van het „poldertje" te Kortgene bestaat daar er zijns inziens mensen ge plaatst worden die andere bronnen van inkomsten hebben of hadden; o.a. noemt hij daarvoor het drijven van een winkel. Dit bericht deed me bij het le zen denken aan het Evangelie-ver haal waarin een heer op verschil lende uren van de dag werklieden huurt om in zijn wijngaard te wer ken en hoe bij het betalen van de daghuur de eerstaangenomene ontevreden opmerkt dat hij véél werk en de laatstgehuurde weinig werk verrichten moet voor een zelfde loon, en hoe de heer hem dan antwoord dat hij toch krijgt wat hem toekomt; „of is Uw oog boos omdat ik goed ben" was het afscheid van die heer aan zijn knecht. „Bevelander" ik meen eenzelfde geestesgesteldheid als bij deze knecht uit Uw berichtje te lezen. Het is toch immers zó, dat de autoriteiten hen aanwijzen die voor plaatsing bij de werkverschaffing in aanmerking komen, er is dus eerst wel onderzoek naar de nood zakelijkheid van plaatsing gedaan en we moeten toch aannemen dat hierin rechtvaardigheid richtsnoer is en geen willekeur. Zulke berichten zijn steeds de weerspiegeling van eigen geestes gesteldheid en doen andere men sen geen nut, ze brengen alléén nog meer ontevredenheid. Ook is het nog zeer de vraag of het winkelbedrijf in deze tijd op K. zoals het dan door hen wordt uit geoefend, die ook bij de werkver schaffing geplaatst zijn of worden nog wel begerenswaard is, immers in deze tijd van weinig verdienste zal het vaak voorkomen dat de winkelier z'n waren op credit moet leveren, terwijl in de tijd dat er nog wel wat verdiend wordt de waren bij reizende winkels gekocht worden. Op deze immorele toestand te wijzen ware voor de N.-Bev. ge meenschap méér verdienstelijk. Geachte „Bevelander" het zal wel niet zo kwaad bedoeld zijn, maar 'k meen U toch te moeten wijzen op het gevaar dat jaloezie inhoudt voor hem die er aan lijdt door mopperen worden de dingen niet beter. Er is in deze lijd vóór alles nodig samenbindende gene genheid, naasteliefde, méér dan ooit, zowel de één den ander achten als zichzelf. U Mijnheer de Redacteur dank voor de plaatsing. NOG EEN BEVELANDER. Apeldoorn. Op de algemene vergadering van „Floralia" die te Wissenkerke ge houden werd, werd onder meer besloten dat de schoolkinders dit jaar weer een stekplantje zullen krijgen en dat de algemene tentoon stelling dit jaar te Wissenkerke zal worden gehouden omstreeks begin September. In 't najaar (November) zal ook een chrysantententoonstelling wor den gehouden. Daartoe is op de

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1935 | | pagina 1