NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD B0UWIEN SMID No. 1831 Zaterdag 14 Juli 1934 40e Jaargang. DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE - TELEFOON No. 10 SPERWER BESCHUIT 8 CENT PER ROL. SPERWERONTBIJTKOEK 16, 30 CENT. TANDARTS PRAKTIJK HERVAT. Prijs der Advertentiën: van 1 tot 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij abon nement aanzienlijke korting. Familieberichten en daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1 tot 6 regels 75 cent, iedere regel meer - 12'/a cent. Abonnementsprijs f 1.— per jaar bij vooruit betaling. Franco per post f2.25 per jaar. Toezending advertentiën tot Vrijdagmorgen 8 uur (wettelijken tijd). Oplaag 1800 ex. Brieng is medicien mee uut stad, zegt U tegen de vrachtrijder. Waarom zegt U er niet bij: „Uit de Goessche Apotheek"?? Voorstad 11. Telef. 499. De apotheek garandeert U betrouw baarheid. Hoedt U voor kwakzalverij! LESSEN DER GESCHIEDENIS OVER DICTATUUR EN DEMOCRATIE. Weer een tweetal woorden, die veel onze aandacht vragen in de ze tijd. Moet de regeering van een volk uitgaan van één persoon (of een minderheid) of aangewezen worden door de meerderheid van het volk? Wat zijn de lessen der geschiedenis daaromtrent? De geschiedenis leert, dat niet één regeeringsvorm voor alle tijden en toestanden onveranderlijk goed kan zijn. Minderheidsregeeringen zijn goed en slecht geweest, en meerderheidsregeeringen eveneens. Het spreekt vanzelf, dat in een ge zin met veel jonge kinderen, de re geering door de ouders, al vormen die ook de minderheid, de beste is. En 't is rechtvaardig, dat beslis singen voor een groep gelijkwaar dige, tot oordeelen in staat zijnde personen bij meerderheid van stem men genomen worden. Bij nog niet veel beschaafde stam men gaat het bestuur zelden over een groot gebied, over een groot aantal personen of erg ingewikkelde aangelegenheden. Door de omstan digheden treden vanzelf een klein getal personen naar vorenoudsten met veel ervaring, verstandigen, dapperen, rijken of roemzuchtigen. Meestal wordt één het hoofd, maar eenig overleg met de aanzienlijken zal altijd voorkomenen soms kun nen alle krijgslieden van de stam als leger een volksvergadering vor mend, hun meening kenbaar ma ken over oorlog of vrede e.d., al is zoo'n volksvergadering vaak weer beinvloed door redevoeringen van de „leiders". In Oud-lsrael werden de stadjes bestuurd door de „oudsten", dit woord moet niet al te letterlijk op gevat worden't zal wel een soort gemeenteraad van aanzienlijken op rijpe leeftijd geweest zijn. Nauwkeuriger zijn we ingelicht over regeeringsaangelegenheden in Griekenland en Rome. Ruim 25 eeuwen geleden waren in Grieken land de staatjes klein b.v. een stadje als Middelburg of Goes met de dorpen er om heen. Athene was een van de grootste: er behoorde zooveel land bij als de provincie Zeeland. Er zijn in Athene koningen geweest, maar de aanzienlijke groot grondbezitters, die ook in 't leger als ruiters of ridders de belangrijk ste rol speelden, hebben altijd in vloed uitgeoefend en ten laatste het erflijk koningschap (de mon archie) vervangen door gekozen be stuurders. Zoo'n republikeinsche regeering, waarbij alle invloed, re geering en rechtspraak, door de aanzienlijken werd uitgeoefend noemde men in Griekenland aristo cratie (klemtoon op de laatste let tergreep). Was het een kleine kring van families, die de lakens uitdeel de, dan sprak men van oligarchie (familieregeering). Gezien de aard van de menschen, die meestal ei gen belang op 't oog hebben, is het te begrijpen, dat een regeering van aristocraten vaak partijdig was bij de verdeeling van lasten en bij rechtspraak ten opzichte van de lagere klassen. De monarchie was in de regel onpartijdiger geweest. Dan ontstond er ontevredenheid en een enkele keer maakte een handig persoon er gebruik van om, door gewapende aanhangers gesteund, de macht te veroveren en als alleen- heerscher op te treden. Zoo'n al- leenheerscher, die niet door erf recht, maar door list en geweld omhoog gekomen was, noemde men in Griekenland tyran. Doordat som mige tyrannen hun heerschappij al leen door gewelddaden konden handhaven, heeft dit woord zijn onaangename beteekenis gekregen. Enkele tyrannen, die zich niet uit sluitend door eigen belang lieten leiden, maar ook het algemeen be lang behartigden, hebben een duur zamer heerschappij kunnen stichten. In Athene is de tyrannie weer ten val gebracht door de aristocra tie, maar het volk (de demos) voor al de gegoede middenstand van kooplieden, heeft stap voor stap meer rechten afgedwongen van de aristocratie, tot ten laatste alle vrij en in de volksvergadering dezelfde rechten hadden. Er is nu een regeering onder in vloed van het heele volk, een de mocratie. Kamperland. G. Flipse. Wissenkerke. Vrijdag 6 Juli j.l. kwam de raad in openbare verga dering bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester J. Geuze. Afwe zig het lid S. Breure. Door de voor zitter werd het overlijden van Z.K.H. Prins Hendrik herdacht met de volgende woorden Mijne Heeren: Opnieuw is een droeve mare door ons land gegaan. Wederom is ons Koninklijk Huis diep getroffen. Z.K.H. Prins Hendrik der Neder landen, die na een korte ongesteld heid is opgeroepen, laat een ledige plaats na in onze Koninklijke Fa milie. Z.K.H. heeft gedurende zijn ver blijf in ons land de harten der Ne derlanders weten te verwerven. Zij ne eenvoudige welwillende natuur trof iedereen die Hem van nabij leerde kennen. Bij verschillende rampen die ons volk hebben ge troffen toonde Z.K.H. warme be langstelling en groote medelevend heid. De leiding van het Roode Kruis beschouwde Hij als zijn le venstaak. Zwaar zijn de slagen die H.M. onze geeerbiedigde Koningin en Hare Koninklijke dochter hebben getroffen en het is voorzeker aller bede dat Gode onze Koninklijke Familie nabij moge zijn en Haar troost en sterkte moge schenken om dit zware verlies te kunnen dragen. Ik ben er van overtuigd mijne heeren, dat naar Uwe wensch is gehandeld, dat door het Gemeen tebestuur een telegrafisch bericht van deelneming is verzonden aan H.M. de Koningin. Deze rede werd door alle leden met aandacht (waarom niet staan de?) gevolgd. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van het Waterschap Willem c.a. dat dit in de kosten voor wegsverbetering f 200.per jaar zal bijdragen, oneer beding van medezeggenschap in de onderhouds werken en dat eventueele geschil len worden opgelost door Ged. Staten. Mede was ingekomen het verslag van de keuringsdienst van vee- en vleesch over 1933. Hierna kwam in behandeling de ontwerp-salaris-regeling van Ged. Staten, van burgemeesters, secre tarissen, ontvangers, wethouders en ambtenaars van den burgerl. stand. Hieruit bleek dat het salaris van de wethouders van f 200.op f 190. gebracht moest worden. Het lid van Halst merkte op dat dit salaris al laag genoeg was. Thans behooren beide wethouders tot de best ge situeerden, doch voor dit salaris is het onmogelijk voor een minder goed gesitueerde het ambt van Wethouder te aanvaarden. Weth. van der Maas vondt echter dat, in verhouding tot andere salarissen, er best nog wat af kon en Weth. Schippers zeide dat het salaris van boven af geregeld werd en er zoo doende toch niets aan te doen was, waarop de heer van Halst ant- woorde dat dan de raad ook niets beteekende en de leden enkel als figuranten fungeerden. Het voorstel van Halst om Ged. Staten te ver zoeken die salarissen op f 200. te houden werd met 2 voor, 1 ont houding en de rest tegen, verworpen. Zonder hoofdelijke stemming werd het salaris van den ambtenaar ter secretarie met f 15.verhoogd en gebracht op f 815.Zoodoende blijft diens salaris, na aftrek van de korting, die nu van 8'l2 op 10°/0 is gebracht, ongeveer hetzelfde. Na eenige bespreking werd z.h.s. het voorstel van B. en W. tot aan vulling van de vergunning voor ra dio-distributie met een bepaling (bevoegdheid aan B. en W. om moeilijkheden bij den aanleg te re gelen, zonder de raad) aangenomen. De vergoeding voor exploitatie kosten aan de bijz. scholen over 1932 werd z.h.s. vastgesteld. Hierna kwam aan de orde een wijziging besluit tot samenwerking inzake en verordening op de keu ringsdienst van vee en vleesch. De voorzitter toonde aan dat thans de zaak niet in orde en niet wettelijk was. Menschen van Kortgene die een varken willen laten slachten zouden naar Wissenkerke, en die van Kats zouden naar Colijnsplaat moeten gaan om daar een vergun ning te halen. In de praktijk komt daarvan niets terecht. Besloten werd om, met goedvinden der andere gemeenten, te Kortgene en te Kats alsnog een bureel te vestigen. Over een voorstel van B. en W. tot verlaging tuinhuur van de ge meente-veldwachter te Kamperland staakten de stemmen. De Vreugde betaalt thans voor 28 roeden f 32.-. Het voorstel van B. en W. is 50 cent per roede. De heeren de Looff Noordhoek en Kramer vonden ook dat nog te veel en wenschten het het op 40 cent gebracht te zien. Het lid de Boer vondt 50 cent niet te veel, gezien het feit dat de tuin aan en bij de woning ligt. De voorzitter deed mededeeling dat het bestuur van de Vlietepol- der voor werkverschaffing genegen was een waterleidingssloot uit te laten diepen, mits de gemeente 50 pCt. in de kosten bijdroeg. Hetge- heele werkje zou f 400.— kosten. Z.h.s. werd besloten op het voor stel in te gaan. Vóór de rondvraag drukte de voorzitter den leden op het hart toch niet geregeld met iedere klei nigheid in de rondvraag te komen, daar hij toch steeds voor een ieder te bereiken is. Gezien de heerschende werkloos heid vroeg het lid Kramer of de voorzitter wilde overwegen om den werkgevers in deze gemeente nog maals op het hart te drukken om zooveel mogelijk handenarbeid te laten verrichten. De voorzitter zei- de dat dit al 2 jaar gevraagd was zonder noemenswaardig resultaat, doch dat thans ter secretarie de advertentie voor de derde oproep reeds klaar ligt.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1934 | | pagina 1