Is hef voor ©ras nog mo gelijk in God te gelooven dachtenwisseling in vriendschappe- lijken toon is gesteld, en vrij is van iedere agressiviteit, meenen we te mogen volstaan met het naar vo ren brengen van de hoofdpunten der beide stukken. Een inzender verwondert zich er over, dat wij, als zijnde een blad, dat gelezen wordt door personen, welke bijna uitsluitend van den land bouw leven, te velde trekken tegen den bietensteun. Zoo zegt schrijver, maar we willen allereerst opmer ken, dat wij tegen dien steun als zoodanig in het geheel niet te vel de trekken. Wij hebben alleen wil len waarschuwen tegen optimisti sche verwachtingen, welke kunnen ontstaan door steun, zooals deze is verleend. Wij weten, dat hierdoor de productie niet beperkt, maar eer der uitgebreid zal worden. Wij we ten ook, dat de steun niet altijd kan duren. Wij hebben dus alleen een andere zijde van den steun en zijn gevolgen willen belichten, en, heb ben we deze wat TE sterk naar voren gebracht, dan hebben wij daarvan zeker toch geen spijt, want ons doel, dat onze lezers dit vraag stuk eens zouden overdenken, is dan toch bereikt. Wat nu verder het verwijt aan gaat, dat wij tegen de belangen onzer lezers te velde zouden trek ken, dat is uit bovenstaand al vol doende weerlegd. Integendeel, wij meenen verder te zien dan het mo menteel belang, en houden het oog op de toekomst. Overigens dient nog gezegd, dat wij het niet tot on ze taak rekenen, mede te werken aan de versterking van de zucht, groeps- en plaatselijke belangen te stellen boven het algemeen belang. Neen, de inzender mag niet eischen, dat wij het Noord- Beveland boven alles, klakkeloos aanheffen, met voorbijzien der vaderlandsche belan gen. Dit mag niet en kan niet, en dat dit toch overal gebeurt, is een der oorzaken van de versplintering, waaronder ons volk lijdt. Wanneer een maatregel van Regeeringswege wordt getroffen, dan hebben wij de ze allereerst te zien in het kader van het algemeen Nederlandsch be lang. Niemand, die den ernst van dezen tijd beseft, zal dit niet met ons eens zijn. Voor het overige heeft het lijvige stuk van bedoelden inzender op vele punten onze sympathie. Maar heeft hij er zich rekenschap van gegeven, dat de zich steeds verder uitstrekkende Staatsbemoeiing deze niet vermag op te lossen? Het economisch probleem is een internationaal probleem. Dat dit zoo is, heeft helaas niet tot gevolg, dat de vrijhandelsidee sterker veld heeft gewonnen, integendeel, overtuigde vrijhandelaars zijn heden ten dage verstokte protectionisten uit noodzaak. Zeker, het is ook moei lijk, en een klein land als het on ze heeft in vele opzichten geen keus. Maar (en hier raken wij weer ons uitgangspunt) in plaats van dat de Regeering zich geheel geeft aan de behartiging onzer belangen in de zin van herstel met de handelsbe trekkingen met het buitenland, zoekt zij haar heil in maatregelen, die o.i. op den duur funest zullen blijken te zijn. Het is niet mogelijk, zoo zeggen velen, maar het is dan toch een feit, dat er wel mogelijkheden zijn. Liet ons land zijn kans niet voorbijgaan wat betreft leveranties aan Rusland inzake varkens en bloembollen? Zeker, nu leveren ook wij, maar we komen achteraan, en het vet is reeds door anderen van den ketel geschept. We hebben Rusland een tijdlang uitgekreten voor al wat leelijk was, en velen doen het nog. Terwijl dit gebeurde, het is eenige jaren gele den, liet men nochtans het Russisch graan onze markt overstroomen: omdat belanghebbenden (dezelfden die zoo op Rusland scholden?) er wat aan konden verdienen Nu de omstandigheden dwingen, keeren wij ons aarzelend tot dit land, enkomen erg laat. Daarbij komt dan nog, dat al de commissies en deputaties, welke de Regeering te dezer zake in het leven roept, voor het overgroote deel be staan uit theoretici, menschen met doctorstitels, maar tegelijk menschen die niet in de praktijk staan. Laat de Regeering inzake deze regeling en vakmenschen kiezen tot haar ad viseurs. Dit alles merken we even op, om aan te toonen, dat de be langen naar buiten, welke toch de eenige oplossing bieden, op den achtergrond worden gedrongen door binnenlandsche maatregelen, welke (de tijd zal het leeren) hun nuttig effect ten eenen male missen. We gaan nu over naar het schrijven van den anderen inzender, die kort en bondig eenige vragen stelt, welke wij willen beantwoorden, voor zoo ver wij dit kunnen. Men moet van ons niet verwach ten, dat wij de economische crisis kunnen oplossen, of ons daartoe de kennis aanmatigen. Er is niemand op de heele wereld, welke de cha otische toestand kan overzien, ook wij niet. Maar er is altijd het waar schuwende gezond verstand dat zich doet gelden. Nu de vragen. Indien een product wordt gesteund, beteekent dit, dat de productiemid delen worden vergemakkelijkt, dat zoo'n product zich in een uitzon deringspositie komt te bevinden, waarop het krachtens zijn wankel, en, economisch gezien, ongezond, bestaan, geen recht heeft. Indien een dergelijk product niet wordt gesteund, en geen rendabiliteit meer bezit, zal de productie worden be perkt, hetgeen ook noodzakelijk is. Thans is er sprake van een kunst matig proces, en het gevolg zal zijn, dat men deze kunstmatigheid houdt voor een normaal iets (althans op den duur) en dat alzoo de produc tie geen gelijken tred houdt met de normale afzetmogelijkheden. De tweede vraag lijkt ons hier mede wel beantwoord. Steun be teekent ten allen tijde aanmoedi ging. Nemen wij b.v. een overzich telijk voorbeeld, en wel bloembol- lenkweekerij op Schouwen. Er zijn daar naast eenige deskundige kwee kers een groot aantal personen, o.a. landbouwers, die in den tijd toen met de bollen behoorlijk geld werd verdiend, als bijproduct bollen gin gen kweeken. Nu is het zoover, dat de afzet in het gedrang is gekomen. Er wordt hard geschreeuwd: door die kwee kers, welke profiteerden van de hoog conjunctuur (op zich zelf een eco nomisch ongezond verschijnsel) en die nu in het gedrang komen. En wat gebeurt er nu? De lieden wel ke de markt hebben bedorven, wor den nu door de Regeering in het leven gehouden 1 Wij spraken kwee kers, die het zelf niet gemakkelijk hebben, maar die wenschten, dat er geen steun werd verleend. Laten degenen, die de markt bedorven hebben, op een normale wijze weer verdwijnen, en het evenwicht wordt hersteld, alzoo redeneeren deze, en naar onze meening hebben ze ge lijk. En hoe een dergelijke maatregel werkt? De helft der voorraden is thans vernietigd op Regeeringsbevel. Het is ten eerste nog de vraag, of bij de geringe afzetmogelijkheden he den ten dage, de prijzen belangrijk zullen stijgen. Normaal gezien, kan deze stijging nooit belangrijk zijn. En zelfs al is er van stijging spra ke, dan moet de prijs niet alleen het dubbele worden, maar boven dien moet de resteerende voorraad geheel tegen dien prijs worden ver kocht, en dan nog KRIIGT DE KWEEKER |NOG SLECHTS HET ZELFDE BEDRAG ALS HIJ VOOR ZIJN GEHEELEN VOORRAAD TE GEN DEN OUDEN PRIJS ZOU HEBBEN GEKREGEN!! Bij dit overzichtelijk geval kan men dus het gevolg van steun nauw keurig gadeslaan. Nu heeft de Re geering minimumprijzen vastgesteld, en dat is heel mooi, maar wie ga randeert, dat de markt op die prij zen zal koopen? Deze steun is funest, en loopt op een catastrophe uit. De Regeering had beter haar krachten kunnen aanwenden, nieuwe afzetgebieden en leveringsmogelijkheden te zoeken. En hoewel de kwestie met de sui ker honderdmaal ingewikkelder is, kan men uit bovengenoemd voor beeld constateeren, hoe in principe steunmaatregelen werken, en hoe zij het bestaande economische stel sel vernietigen, en de toestand steeds verwarder maken. Van het huidige stelsel zijn wij in geenen deele cri- tieklooze voorstanders. Maar zoo lang het bestaat, en zijn wetten gelden, doet men verkeerd, deze krachteloos te maken door maat regelen als waarvan hier sprake is. Welke andere mogelijkheden er dan in Zeeland zijn? Wij hadden daarover juist een onderhoud met den tuinbouwcon- sulent in Zeeland, en dezer dagen kan men het resultaat daarvan uit voerig beschreven vinden in het weekblad Ons Zeeland. Ir. van der Plassche dringt ten eerste aan op meerdere intensiveering van land en tuinbouw, in plaats van uitbrei ding der productie. .Hij toont aan, dat er voor den tuinbouw, speciaal voor de groot-fruitproducten zeker een goede toekomst is weggelegd. Dat er momenteel en op slag geen ander artikel te vinden is, dat de suikerbiet geheel kan vervangen, spreekt vanzelf. Ware dit zoo, dan zou men ook niet van een nood toestand kunnen spreken. En gaat dit verlangen menschelijkerwijze dan ook niet te ver? Niemand heeft het recht te eischen, dat we op slag zoo van koers zouden kunnen ver anderen, dat de uitkomst bij het oude bleef. Samenvattende achten wij het opdrijven van den suiker prijs een economisch ongezond en onverantwoordelijk beginsel. Theo retisch geschoolde crisis-oplossers mogen zich warm loopen op maat regelen, welke momenteel misschien de landbouwers even helpen, maar waarin wij niet meer kunnen zien dan hulpverleening met een politie- ken onder- en achtergrond. Men stare zich niet blind op het heden, maar houde voor oogen, dat de toekomst ons voor het heden aansprakelijk zal stellen. En resu- meerende vestigen wij er nog eens te meer de aandacht op, dat wij momenteel niet den boeren dezen steun misgunnen, maar dat wij de ze op een andere, meer verant woorde wijze geholpen zouden wil len zien, en dat wij alleen waar schuwen tegen optimistische ver wachtingen, die o.i. niet bestaan, en alleen een economische cata strophe tot gevolg kunnen hebben, (discussie gesloten, Redactie.) Richtingen in de Ned. Herv. Kerk. Een volgende richting die genoemd werd, is de Vrijzinnige. Vooraf moet opgemerkt worden, dat deze Ker kelijke richting volstrekt niet ver ward mag worden met een Vrijzin nige richting op politiek gebied. Li beraal en Vrijzinnig Democratisch is iets anders dan Kerkelijk Vrij zinnig. Iemand kan op Kerkelijk terrein Vrijzinnig zijn, en politiek bijv. Sociaal-Democraat, zooals het ook voor kan komen, dat iemand Kerkelijk orthodox is, en meent op politiek gebied rood te moeten zijn. En het kan ook weer heel goed dat een Kerkelijke Vrijzinnige in derdaad Liberaal op politiek terrein denkt te moeten zijn, dit zijn vragen die in deze stukjes niet aan de orde zijn, maar waarop wel e- ven mag gewezen worden. Het is een van de verkeerde opvattingen, die ook op Noord-Beveland bestaan, dat Kerkelijk Christendom zich moet binden aan bepaalde politieke par tijen. We spreken over de Vrijzinnige richting dus op Kerkelijk terrein. Binnen de Ned. Herv. Kerk bestaat de vereeniging van Vrijzinnige Her vormden in Nederland. Dit is „een vereeniging van hen, die willen sa menwerken om in deze Kerk het Vrijzinnig element te handhaven en te versterken. Zij streeft naar een aaneensluiting der leden in plaatse lijke afdeelingen, vooral daar waar vanwege de Kerk het Godsdienstig leven geen leiding ontvangt in Vrij zinnigen geest; naar aaneensluiting van plaatselijke afdeelingen, Kerke lijke gemeenten en verspreide le den in provinciale vereenigingen." (van Alphen, Kerk. Handboek 1934.) Nu is het moeilijk om een om schrijving te geven van deze rich- OPENBARE VERGADERING op Dinsdag 6 Februari a.s. in het Gymnastieklokaal te Wis- senkerke. Onderwerp: Spreker de heer J. J. PLANTSOEN. Aanvang 's avonds 7 uur. Gelegedheid tot het stellen van vragen. leder welkom. Vrij entree.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1934 | | pagina 2