NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD No. 1808 Zaterdag 3 Februari 1934 40e Jaargang. DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE - TELEFOON No. 10 boven aan". INGEZONDEN STUKKEN Prijs der Advertentiën: van 1 tot 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij abon nement aanzienlijke korting. Familieberichten en daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1 tot 6 regels 75 cent, iedere regel meer - 12'/2 cent. Abonnementsprijs f 1.— per jaar bij vooruit betaling. Franco per post f2.25 per jaar. Toezending advertentiën tot Vrijdagmorgen 8 uur (wettelijken tijd). Oplaag 1800 ex. Brieng is medicien mee uut stad, zegt U tegen de vrachtrijder. Waarom zegt U er niet bij: „Uit de Goessche Apotheek"?? Voorstad 11. Telef. 499. De apotheek garandeerd U betrouw baarheid. Hoedt U voor kwakzalverij! (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) IETS OVER HET DANSEN! Verschrikkelijk mooi is het leven, vooral voor ons, jóngemenschen. Wij bezitten de jeugd nog, on schuldig, onaangetast, nog rein, nog teerté teer voor deze huidige samenleving. Allen ondervinden we het leven door deze tijdsomstandigheden zoo het óók zijn kan, alléén verschrik kelijk. Wij menschen moeten nu een maal het leven beschouwen als on herroepelijk, grenzeloos wijd, of grenzeloos nauw. Er zijn redenen voor, ja, ook: schijnredenen. Is de tijd dan nu zóó donker, zóó verschrikkelijk zóó erg? Wie heeft daar de moed om te schertsen? Ach, laten we vroolijk zijn, en lachen om pijn en vreugde, maar laten we asjeblieft niet denken 1 Ook niet dieper doordringen in het bewustzijn een menschen-kind- te wezen. Vooral wij jóngemenschen be grijpen het leven tóch niet; en waarom zullen wij het zoeken Het leven zal ons wel vinden, en later, heel diep later, als we stokoud zijn geworden, en we bezitten nog kracht dan, zullen we het leven beoordeelen De een heeft een eenzame tocht in het leven, de ander vol afwis seling. De eene mensch verzinkt in het diepste dal, absoluut kwijt, de an der beklimt de grootste bergtop van menschelijke verwachtingen, onver wachts, maar hij is er! Maar goed, wij leven, al zijn er thans ook duizenden als werklooze automaten levende. Zij hebben geen koerslijn, en vin den alleen wat troost in een pakje shag en wat vloeitjes. Maar ook zij léven! Ook hun vrouw en kinderen. En nog dren telen ze om de onderste sport van de maatschappelijke ladder. Maar ze kunnen tóch niet verder klim men dan ze nu zijn: het stempel- bureau o— Laten we enkele dingen verder beschouwen. Ons plat eilandje biedt, door omstandigheden voor ons, jon ge menschen, niét veel variatie. We moeten dikwijls wachten, op een hoek of een kant hangende, tot er eens wat afwisseling komt. En dit verschijnt! Bijv. op „Christelijke" feestdagen, en op onze twee ker missen. Het dansen is de meest gewilde ontspanning. Ook hier stuiptrekt het bezeten menschelijk instinct! Het zoo populaire dansen is ons lief geworden, al is het een magisch liefdesverschijnsel. Daarom trokken, en trekken nog altijd velen van hun huiselijke haard weg op die dagen, om van het dansen te genieten. Maar komen wij bij dergelij ke ontspanningsmomenten bij el kaar om simpele zuivere redenen, om te dansen Neen, de praktijk is ook hier nuchterder! De een gaat suggestief omdat de ander gaat, omdat er nog borrels zijn, omdat er lol ge maakt wordt. Want bezie de dansresultaten 1 De een heeft te veel geborreld, een ander gaat bezweet op een hek je wat luchten, paartjes, pril jong nog, dwalen verdacht heen Er zijn ook menschen, die door dat al verdienen, zooals: caféhou ders, bierbrouwersen jeneverstokers. Zij slaan een slaatje in het laadje, door de roes van Jan en Kaatje. Maar vele huismoeders tobben weken, om de bres die hun kinde ren hen bezorgden in de financi- eele situatie, te stoppen. Zoo zijn er gelukkig machten, ook op ons eiland, die dergelijke dingen tegengaan, positief tegengaan. Maar als men iemand iets ont neemt, vooral een massa, moet men iets anders, (in de meeste gevallen iets béters) in de plaats geven. Dit is zeker niet voldoende het geval geweest. Daarom begrijpt het publiek, ook van Noord-Beveland, de bedoeling verkeerd, en danst men nóg! De ernst der tijd is nog niet vol doende ernstig, en wij? Wij zullen niet denkenook daar om niet begrijpen, vooral wij jón gemenschen niet. Wij zijn nog te teerte groen 1! Teveel zijdig bot. o— Om het dansen, zooals wij in de café's dansen even onder de loupe te brengen, moet men een werkje van A. M. de Jong inzien, „Zwerf tochten door de Jordaan van Am sterdam bij nacht". Het zou abso luut hetNrd.-Bevelands Nieuwsblad ontsieren, zoo wij het weergaven als het hier beschreven wordt, en is! De sexueele chaos, die stiekum in de onderste lagen van deze we reld leeft, en bloeit!, verloochend ook nimmer zijn wezen in het on smakelijk dansen, zoo we ook hier op Nrd.-Beveland dansen. De algemeene ontwikkeling, die vooral wij blanken bespoedigden, heeft zijn geraffineerdheid als par fum in een fleschje gereed, om, zoo het noodig is dadelijk bij de hand te hebben En dan willen wij Christelijke menschen zijn! Gaat de jeugd van Nrd -Beveland na, en vraagt hen, welke herinneringen ze nu van dit voorbije Kerstfeest weer hebben o- vergehouden. De uitslag is droevig velen hebben gedanst, geborreld, gekaart. Een pint bier heeft meer energie, dan de heilige vredige oo- genblikken van het Kerstfeest. Want wij zullen niét denken! Vele ouders hebben absoluut geen macht over hun kinderen om ze thuis te houden, om de dood een voudige redenen, dat ze zélf óók gaan! Maar ieder doet wat hij wil jammer, als men iets wil en niet kan, heeft men anderen noodig En juist, omdat wij proletariërs het éérst lijden door de crisis, moeten we op die dagen zoomaar niet vele dingen klakkeloos overboord gooien. Want: de toekomst is beslist niet bemoedigend! Laten we eindelijk eens willen begrijpen, wat het le ven van ons eischtopoffering voor elkander. o— Nu zal misschien de nuchtere vraag opdoemen: hoe kunnen wij hier in Nrd.-Beveland dansen in de vrije natuur? Ja, dan moeten we eerst eens in de lente, zomer of voor- herfst de moeite getroosten, om schoolkinde ren te bestudeeren. Die geven aan ons, eigenwijze menschen weer een voorbeeld. Zoo zelfs zit de natuurlijke echt heid in hun spel geweven, dat ve le oudere menschen nog even stil blijven staan, en mee genieten. Hun spelletjes, waar ook nu en dan het dansen in voorkomt, zijn eenig, roepen herinneringen op uit de voorbije schooljaren. Zoo wij allen inzagen, dat wij moeten dansen, maar in de vrije natuur, absoluut beter wilden, en degenen die ook op Nrd.-Beveland een zeker dansen tegen gingen, mee hielpen, dan waren we al een eind in de goede richting. Wat meer geestelijke ontwikke ling onder de jeugd, zou voor het star conservatief begrip van de oer- echte Nrd.-Bevelander een reus achtig geneesmiddel zijn! Maar er moet noodzakelijk aangevat wor den!! Ook hier geldt: Nrd.-Beve land los uit zijn isolatie. Het is niet ónmogelijk, dat er jeugdgroepen ont staan, werkende voor het een of ander ideaal. Zoo ontstond er meer contact met de buitenwereld, de ondervinding zou ons leeren, dat we nog altijd een massa hebben gemist. Maar laten we niet naar bals en dansavonden trekken, waar Tuber- cen de poriën binnen kunnen slui pen, en zoo onze verdere levens weg zal zijn binnen de muren van een kliniek. We moeten ons aangaande ro mantiek beheerschen, één worden met het geheel, de natuur. Er is voor een jongmensch nog een massa te ontdekken in dit nuch tere leven, zoo worden we sterk, geestelijk en lichamelijk. Maar onze ontdekkingstocht door deze planetische wildernis moeten we niet hopeloos afsnijden, door een paar onzinnige uren, de gezondheid niet in de waagschaal stellen door eens fijn uit te dansen in cafe sfeer, waar we onze ziel maar besmeuren, door onze eigen waarde (vooral meisjes!) te ver smijten, ten grabbel voor een ieder. Nog enkele regels: De romantiek in 't nagebootste dan sen, 't is bewezeneen klucht te zijn, in veel bedrijven, vol van zin nelijk bedrog. We betalen tol op deze wereld met ons berouw; ook wel diegeen: die zich van's werelds lusten wil genezen. En, and're wegen kiest, zonder romantieke waan in 's werelds nuchterheid, welk ons iaat vreezen: dat elkeen als enke ling zijn eigen pad moet gaan maar veler onzer door het leven zullen wezen: wrakken, die men ontredderd, zwaar belaan, eens in een paradijs hun schulden voor zal lezen. KORTGENE. PIET NOORDHOEK. Wij hebben bovenstaand inge zonden „stukje opgenomen na dat wij het zeker meer dan de helft ingekort hebben. Hoewel wij persoonlijk het schrijven op enkele punten wel wat overdreven achten kunnen wij ons met de gedachten- gang van dhr N. vereenigen, n.l. bij een verbod iets beters in de plaats stellen. Het kwaad, in dit geval het dansen, keert men met een verbod niet, tenzij het overal verboden werd. Zoo ver is het nog niet, gelukkig. Nu nog één verzoek. Waarde aanstaande inzenders van ingezon den stukjes. Maak het zoo beknopt mogelijk, want het is ondoenlijk geregeld honderden regels plaats ruimte daarvoor beschikbaar te stellen. REDACTIE. Nog eens: de bietensteun. Twee lezers van ons blad zijn met kracht te velde getrokken te gen ons artikeltje betreffende den bietensteun. We missen de plaatsruimte, bei de ingezonden stukken hier volle dig te plaatsen, maar waar de ge-

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1934 | | pagina 1