NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OPRUIMING L. Maas Zonen - Kortgene. No. 1858 Zaterdag 6 Januari 1934 40e Jaargang* DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE - TELEFOON No. 10 Sperwer hoven aan' Prijs der Advertentiën: van 1 tot 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij abon nement aanzienlijke korting. Familieberichten en daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1 tot 6 regels 75 cent, iedere regel meer - 12'/2 cent. Abonnementsprijs fl.— per jaar bij vooruit betaling. Franco per post f2.25 per jaar. Toezending advertentiën tot Vrijdagmorgen 8 uur (wettelijken tijd). Oplaag 1800 ex. NIEUWJAARSURPRISES. Niet zonder gemengde gevoelens zal het nieuwe jaar, dat zooveel zal hebben goed te maken, door velen ontvangen zijn. Tot de surprises, welke het meest met een scheeve blik zullen wor den aangekeken, behoort ongetwij feld de omzetbelasting, welke thans in werking is getreden. Deze belasting komt ons voor te zijn een onrechtvaardige nieuwe druk op de winkeliersstand, die toch al zoozeer in het gedrang is gekomen. Immers, men kan nn wel zeggen, dat de winkelier deze be lasting verhalen kan op zijn klan ten, dit is maar gedeeltelijk waar. Men kan over het algemeen met de prijzen niet veel meer naar bo ven, en zoodoende moet het van de toch al zoo ingeschrompelde winst af. Het ergste is echter nog, dat deze belasting weer een ver velende uitbreiding der administratie geeft, welke voor de winkelier op het platteland somwijlen toch al genoeg hoofdbrekens met zich brengt. En tenslotte roepen dergelijke belastingen weer nieuwe ambtenaren in het leven, die met het grootste deel van de inkomsten van der gelijke rijksbronnen gaan strijken. Indien men ziet, welke heirlegers van ambtenaren door de crisis- wetten al zijn opgecommandeerd, dan moet men bedenkelijk het hoofd schudden over dergelijke manipu lation, welke alleen een verschuiving der inkomsten ten gevolge hebben. De steeds meer ingrijpende staats bemoeiing lijkt ons op de duur een funeste invloed te hebben op het economisch leven, dat van een dergelijk kunstmatig optreden nooit blijvende vruchten zal kunnen pluk ken. Wil het economische leven zich herstellen, dan zal dit niet anders kunnen dan door een sterk initiatief en een gezonde concur rentie, waarbij men laat sterven, wat tot ondergang gedoemd is. De Regeering kon dan haar geheele energie besteden aan de export, waarvan toch de bloei van het economisch leven van een land als het onze geheel afhankelijk is. Nu zij het oog overmatig gericht houdt op het eigen land, laat zij zich soms kansen ontgaan, zooals b. v. de export van vee naar Rusland, welke thans Denemarken heeft buit gemaakt. Een ander Nieuwjaarssurprise is de curateele-stelling van Beerta, met benoeming van de huidige bur gemeester als regeeringscommissaris Hoezeer ook de reeds zoo beperkte vrijheid der gemeenten gehandhaafd dient te blijven, zullen velen 'het votum der volksvertegenwoordiging met recht met volle instemming hebben vernomen. Het gaat niet aan, dat een bende recalcitranten zich van de uitvoe rende macht meester maakt, en aan vriendjes alle mogelijke cadeaux van een anders geld gaat thuis brengen. Dat zekere bladen nochthans in deze een aanleiding zien, zich met kracht te werpen op de S.D.A.P., lijkt ons absoluut onbillijk, daar het gewestelijk bestuur van Gro- Brieng is medicien mee uut stad, zegt U tegen de vrachtrijder. Waarom zegt U er niet bij: „Uit de Goessche Apotheek"?? De apotheek garandeerd U betrouw baarheid. Hoedt U voor kwakzalverij! ningen de handelwijze van haar fractie in betreffende Raad, onver bloemd heeft afgekeurd. Met deze beide symtomatische verschijnselen is 1934 dan geopend. Zij laten zien, dat de Regeering voornemens is, tegen alle financieele uitspattingen der gemeenten met kracht op te treden, en voorts, dat zij het oog gericht houdt op de meest noodlijdende groepen der be volking. Hopenlijk tast zij echter ook in eigen boezem, en denkt zij eens aan bezuiniging, waar deze in eigen rayon ook zeer goed moge lijk, en absoluut wenschelijk is VREDE OP AARDE. II De Kerstklokken hebben geluid. De een heeft de stem verstaan, de ander is nog steeds ongevoelig ge bleven voor de vredesklanken. 't Is als vroeger, toen de klokken nog moesten luiden. Menschen geven zich niet licht gewonnen. Voor de vredes-vrienden is een mooie taak weggelegd. Ze moeten de vredes-gedachte uitdragen, over al en altijd. Ze moeten ieder, die het wel heeft gehoord, maar niet verstaan, herhalen, wat die klok ken hebben verteld van Hem, die liefde en vrede was. Ze moeten van de nog voorradige Heeren en Jongeheeren Winterjassen en Jekkers, Garber- dine en Loden Heeren Regenjassen met 15 pCt. extra korting op de reeds zeer laag gestelde prijzen. Nergens zoo voordeelig. Zware Manchester Jassen vanaf f 7.95. Manchester Broeken vanaf f 3.50. 2-pers. Kapokbedden gevuld met prima kapok f 23.50. 3-deelige Kapokmatrassen met schuine peluw en 2 kussens in di verse prijzen. Kapok en vulling in pondszakken vanaf 38 cent. Wollen Dekens vanaf f 3.50. Extra groote Wollen fantasie Dekens 190x230 nu nog f 9.75. Sport-en Pyamaflanel, pracht kwaliteit, vanaf 1 5 cent per el. Gekleurde flanel in rose, zalm, blauw, groen en paars 22 cent per el. Damesschorten vanaf 98 cent. Gemolton- neerde Heeren Borstrokken en Broeken in Jaeger en Donkergrijs vanaf f 1.20 en hooger. Dameshemden van prima wit Katoen 90 en 95 cent. Heeren Katoenen Hemden met korte en lange mouw vanaf 50 cent. Wit katoen Heeren Hemden 98 cent. Groote Theedoeken 60x60 1 2 cent. Graslinnen voor lakens 1 50 cM. breed vanaf 32 cent per el en hooger. Sloopen 40 cent per stuk, deze sloop is zeldzaam goedkoop. Blauw Keper, Grijze en Simson Werkmans jassen in alle maten enz. Aanbevelend, enz. enz. spreken over de vredes-apostelen, die na Hem hebben gesproken en gehandeld in Zijn geest. Ze moeten er op wijzen, dat ook deze heb ben moeten lijden door de verblin de en niet begrijpende menschheid. Ze moeten met eerbied gewagen van het geduld, de liefde, de moed, de volharding, de zelfopoffering, waarmede ze de menschheid voor gingen op het pad van de vrede. Met dankbaarheid en eerbied ge denk ik een dezer vredes-vrienden, n.l. Dr. L. L. Zamenhof. In enkele nummers van dit blad is reeds o- ver hem en zijn wereldtaal Espe ranto geschreven. Deze artikels heb ik met instemming gelezen. Het is niet mijn bedoeling, hierop een aan vulling te geven. Neen, ik wil het hebben over de arbeid van Zamenhof op een ander gebied en wel op dat van de gods dienst. Nu de Kerstklokken pas heb ben geluid, is het hiervoor de ge schikte tijd, want ook Z. luidde de vredes-klok. Door zijn Esperanto Bestelt Uw registers voor de Omzetbelasting bij „De Goessche Boekhandel" W. v. KLAVEREN, Tel. 369, GOES. en zijn Homaranisme, door zijn taal en zijn zedenleer beoogde hij, de eenheid der menschheid te herstellen. Reeds vroeger werd in dit blad meegedeeld, dat Z. van Poolsch Joodsche afkomst was en 15 De cember 1859 te Bjelostok geboren. Een Jood, ja, maar voor alles een mensch 1 Ik vraag dan Uw aandacht voor de ideeën van dien mensch, wiens naam meer en meer wordt genoemd en die eenmaal naar waarde zal worden geschat, als de woorden Vrede op Aarde voor meerderen meer zullen zijn dan een holle klank, voor den man, in wien de overtui ging leefde, dat er vrede op aarde kan komen. Multatuli schreef in Het gebed van den onwetende: „Ik weetniet, of ik ben geboren met een doel, of slechts bij toeval daar ben." Za menhof wist, dat hij geboren was met een opdracht. Reeds vroeg was hij zich dit bewust. Evenals de groo te figuren uit alle eeuwen, wier le ven ook een opdracht was, streef de hij met een onverzettelijke wil naar het doel, dat hij wilde berei ken. Hij was niet te ontmoedigen, omdat hij zich gesteund en geleid gevoelde door die hoogere Macht, die hem die opdracht had gegeven

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1934 | | pagina 1