C Lootens J de Schipper en echtgenoote lac de Kam en echtgenoote C Verbuig eu echtgenoote Wi&senkerke J D DE SMIT C J de Kam N de Kam-Mol G Israel en dochter Familie L C Brëas N D van der Heijde L A van der Heijde-van Hee J de Kam Cz en echtgenoote naïeviteit loopt hij er langs en ziet toe wat er zooal in de wereld te koop is. Hij weet het wel, de men- schen bederven veel, alles. Wat God recht zet trekken de menschen scheef; wat helder en doorzichtig is, maken ze troebel en dubbel zinnig. Maar een profeet ziet door de geschiedenis en door de men schen heen, tot op God toe. De wereld is voor hem door zichtig ais glas. Dwars door de ge schiedenis heen, in haar hoogten en diepten, is God bezig die de echte geschiedenis eerst mogelijk maakt. Er zijn wel veel bazen in de wereid, die het allemaal zoo erg goed weten, maar er is maar één Opperheer, die met souvereine macht de baan teekent die de ge schiedenis heeft af te loopen, op dat ze op Hem uitloopt. God wordt niet verrast door de feiten, noch door het rumoer der volkeren. Hij maakt de geschiede nis van het wereldrumoer eerst mogelijk. De volkeren, waarom woelen zij en bedenken zij ijdelheid. Opdat God hun lot zal kneden en vormen, zooals een pottenbakker zijn maaksel bewerkt. God staat aan het begin en aan het eind. En daartusschenin dansen de afgoden en de volkeren en de menschen doen ook mee in dien muggendans der mogelijkheden, waarin goed en kwaad, licht en duisternis met el kaar vereenigd is om beide mee te werken ter Eere Gods. Zoo ziet de profeet In die geschiedenis is ook het jaar 1934 ingevoegd en wij. Het nieuwe jaar ligt voor ons. Laat ons niet te ver vooruitzien. Dat doet geloof nooit. Geloof leeft bij het oogenblik. Wij zullen ons ook niet buigen voor de bekende afgoden noch hen dienen. In dit nieuwe jaar komen er ook weer een paar nieuwe afgoden bijzoo wil het nu eenmaal de geschiedenis. Mis schien dringt hun macht ook hier door. Fascisme met zijn Staatsgod, die de mensch niet meer kan zien als beelddrager Gods, maar als gewelddrager van den Staat. Nationaal Socialisme, met zijn af schaffing van den God van het Jodendom. De kleine afgod waar mee wij het in Holland te stellen hebben is onze Hollandsche klein- zeerigheid die wreed is tegenover anderen en kleinzeerig tegenover zichzelf. Ook daarmee zullen we te rekenen hebben, of liever we zullen er mee afrekenen. Wie vol is van zichzelf, in hem is geen plaats voor God Dit nieuwe jaar zal ook weer oud worden. Maar hierin verschilt het van alle vorige jaren. Ons zul len nieuwe kansen gegeven worden. Wij mogen opnieuw met God be ginnen omdat God nieuw met ons begint. Wij worden dit jaar bij de groote profeet in de leer genomen, voor wiens kinderlijke blik alle afgoden versmelten als sneeuw voor de zon. Jezus, onze hope en onze zekerheid, de Redder van mensch en wereld, die een nieuw begin van de geschiedenis is. Jezus kwam niet om menschenzielen te redden en het bij het oude te laten. (Dan hadden ze Hem niet uitgeworpen en zich zoo aan Hem gestooten als de top der ergenis.) Jezus kwam om afgoden aan te wijzen en te ontdekken en als de menschen wil den omkeeren van hun weg, dan werden de afgoden weggeworpen in de diepte der zee om ze nooit meer te gedenken! Hij kwam om God de eenige plaats te geven in deze wereld, die zoo God verlaten is dat iedere mensch de keuze heeft om of er zich mee te verzoenen of stroomopwaarts te roeien, er tegen in te gaan. En zij mogen achter Hem achter aan mee gaan in die groote, groote stoet van mannen en vrouwen die door alle eeuwen heen hun afgoden hebben wegge worpen, en hun leven, elk oogen blik weer, nieuw terug kregen als een nieuw geboren kind dat nog een versch leven voor zich heeft. Dit jaar zal met groote zorgen komen in vele veie gezinnen. Dan moeten we dit goed weten. In Jezus ingeplant en in Zijn Koninkrijk op genomen doet het er niet toe wat er van ons leven worden zal, het doet er nog minder toe wat van ons geluk worden zal uit wat wij bezitten of niet bezitten maar hoe ons leven gericht is dat beslist. Ons leven is niet geschapen om het te genieten, evenmin als de wereld geschapen is om er aesthetisch van te genieten. Daar voor is ze te wreed. Deze wereld met haar leed en vertwijfeling, ons leven met zijn lot en toeval, wil God gebruiken om er jZijn voetstap in te zetten en zijn woord er uit te vernemen. Hoe dat woord in de geschiedenis van 1934 zal worden, dat is niet onze zaakwij zijn leem God is pottebakker. Één ding weten we nu al omdat het voor alle tijden geldt: Wij zul len elkaar de hand hebben te rei ken tot hulp en steun. Anders zul len velen omkomen, is het niet lichaam, dan toch zeker naar de ziel, naar het leven. Wij zullen el kaar helpen in 1934 niet in deugd (goed voor elkaar te wezen is vrome zelfzucht) maar omdat wij als nieuwe Veel heil en zegen in 1934 P M Ketelaar en vrouw Aan familie, vrienden en begun stigers een gelukkig Nieuwjaar Familie Fiikweert Wissenkerke Breskens Gelukkig Nieuwjaar toegewenscht door J A van Pagee M J van Pagee-van Damme L Abrahamse H C Abrahamse-Verburg Pj Abr Fiikweert L L Fiikweert-Israel Pj Aan familie, vrienden en begun stigers een gelukkig nieuwjaar toe gewenscht J v d Band en gezin Winkelier en Zaadhandel gemeenschap in Gods Rijk inge voegd met elkaar verbonden zijn, en niet anders kunnen leven. Zoo gaan we het Nieuwe Jaar tegen. Ons geluk, zooais we dat vroeger koesterden geven we prijs omdat het ons hindert bij het voor waarts gaan. Ja het is zonde voor God. We werpen het van ons. Maar niet alleen onze verdienste. Ook onze „Christelijke" afgoden moeten weg, onze dierbare stich telijkheid die we kweeken als een ziekte-bacil en waardoor alle gods kracht verstikt worden. Alle vroom heid die ons wezen niet radicaal vernieuwd. Zij behoort mede tot afgoden en wel tot de gevaarlijkste omdat ze vrome afgodendienst is, die de bliksemende ernst Gods over ons leven afleidt. Heer, leid ons naar Uwen raad, ook hier op Noord-Beveland en aan alle plaatsen Uwer heerschappij. De geschiedenis kan U niet ont gaan, want zij welt op uit Uw bron en wij kunnen U niet ontgaan, want Gij komt ons tegen op iederen weg, bij elke gedachte, gij omringt ons allerwege. Waar zouden wij heenvluchten Gij vormt de volkeren en de ge schiedenis naar Uw welbehagen. Doe ook alzoo met ons. Laat ons leven verbruikt worden tot eer van Uwen grooten naam. Gij zijt de Eerste, Gij zijt de Laatste, behalve U is er geen God. En wij? Wij gaan van stap tot stap steeds voort: Zoo zullen wij de schapen Uwer weiden, In eeuwigheid Uw lof, Uw eer verbeiden, En zingen van geslachten tot geslachten Uwtrouw, Uw roem, Uw onverwinbre krachten. Kortgene (Z.) J. J. PLANTSOEN. Aan familie, vrienden en beken den Gods besten zegen toegewenscht Abr de Muijnck Jz en familie P Bak J. Bak-Blomaard pj Kleermaker P f Aan familie, vrienden en beken den Gods besten zegen Joh Wisse Veel geluk en zegen toegewenscht aan familie, vrienden en begunsti gers K Imanse en vrouw pj p f _P_f pj Gelukkig nieuwjaar» ^an familie, vrienden en begunstigis G Huige, Kofcnhandelaar Sm— C Maris J Maris-Leendertse Pj pj p f Joh Heuseveldt E J Heuseveldt-de Jonge P f Familie, vrienden en begunstigers een gelukkig nieuwjaar J van Liere en echtgenoote Wed P J de Regt S J de Regt pj Aan allen veel voorspoed in 1934 M H van Hee P f G F MARIS P A MARIS-DE LOOFF P f Gods besten zegen toegewenscht in het jaar 1934 L Koets en echtgenoote D K Everwijn C A Everwijn-de Kam pj Gods besten zegen toegewenscht aan allen bij de intrede van het nieuwejaar Th de Ridder en echtgenoote P f Familie, vrienden en begunstigers een voorspoedig nieuwjaar Th de Looff en echtgenoote D van Luijk C van Luijk-de Koning Bakkerij p f G Verburg K Verburg-Priester P f W Priester M Priester-van del Moere P f p f J B Wisse P M Wisse- van Oost pj Gelukkig nieuwjaar aan bekenden en begunstigers A A Hoek van Dijke Manufacturen Familie, vrienden en .begunstigers een gelukkig nieuwjaar» J Goudswaard en Echtgenoote M Z Verhage M S Verhage-de Vos pj Aan familie, vrienden en begun stigers een gelukkig nieuwjaar toe gewenscht F Flipse en echtgenoote J van Halst A van Halst-de Vos Pj Familie, vrienden en begunstigers een gelukkig nieuwjaar Iz Flipse en echtgenoote

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1934 | | pagina 2