4U PANDBRIEVEN tegen beurskoers KOOPT NU! „BOHEMIA" 4'/27o Pandbrievsn a 99 N.V. Zeeuwsche Hypotheekbank Middelburg L. Maas Zonen - Kortgene. Dinsdag 21 Nov. a.s. N.V. Insulair© Hypotheekbank te Zierikzee Koninklijke Ververij, Chemische Wasscherij AUG. BIERENS - - DORDRECHT STOCIHEH El VERVEN FRANCO ZENDING Gaarne voldoen wij aan het ver zoek tot plaatsing van onderstaan de, voor velen nog weinig bekende geschiedenis. Dergelijke stukjes zijn bij de redactie steeds welkom. Hartelijk dank aan inzender. NOORD-BEVELAND IN VROEGERE TIJDEN. Oorspronkelijk bestond Noord- Beveland, zooals vele deelen van Zeeland, die nu één geheel vormen, uit kleine eilandjes. In twee hoofddeelen was het gesplist door een stroom genaamd Wijtvliet. Het westelijk deel, waar op Camperland lag, toen genaamd Campen, werd door de Schotelinge weder gescheiden van Wissenkerke. Reeds in de 12e eeuw, door de bedijking van Schotelingekerk en Gerolfsdijk (Geersdijk) werd Cam pen met Wissenkerke verbonden. Beoosten de Wijtvliet waren ve le eilandjes reeds vroeger vereenigd, met uitzondering van Colijnsplaat, dat met de Orisant en de Last, af gescheiden was door de Faal of Waal, een stroom, welke Zeeland beoosten en bewesten Schelde scheidde. De afdamming van de Wijtvliet had plaats tusschen 1208 en 1247. Belangrijke aanwinsten van land en weder even groote verliezen, was door de eeuwen heen, het lot van Noord-Beveland. In 1337 verzochten vele edelen, grondbezitters in Noord-Beveland, zooals de heeren van Reimerswaal en van Kruiningen, aan den graaf van Holland om hun land droogte maken, omdat zij niet bij machte waren om het zelf te doen. De be ruchte vloeden van 5 November 1530 en 2 November 1532 verniel den de dijken zoo grondig, dat het grootste deel van Noord-Beveland meer dan zestig jaren bedolven bleef. Eerst in Mei van 1594 verleen den de Staten aan Mevrouw van Orangien, dit was Maria van Nas sau, geboren prinses van Orangien, Gravin van Nassau, Buren en Leer dam, dochter uit het huwelijk van Willem de Eersten (den Zwijger) met Anna van Egmond, octrooi tot bedijking van Noord-Beveland. KORTGENE. Van de heerlijkheid Cortgene wordt reeds gesproken in een giftbrief van 976. Het wordt daarin aangeduid als Curtagosum, wat wel eens verward is met Goes. In een charter van den Utrecht- schen bisschop Otto van 1247, komt Cortgene voor onder de bezittingen van de Middelburgsche abdij en wordt daar aangeduid als Corteki- ne. Blijkens een charter van 12 Juli 1290 was dit ambacht toen reeds in aanzien en wordt Anthonie van Cortgene onder de edelen genoemd, die een jaar tevoren beloofd had den den graaf van Holland te zui len steunen, terwijl in 1296 Wol- fert van Borssele voor de schulden van genoemde Anthonie bij den graaf borg blijft. In 1296 wordt Cortgene van steviger dijken voor zien door Hendrik van Borssele van der Veere, een broeder van Wolfert. In belangrijkheid stond Cortgene in dien tijd verre ten achter met Emelisse. Omstreeks 1400 poogden Philips van Borssele, rentmeester bewester en beooster Schelde, van het nu spoorloos verdwenen Eme lisse een stad te maken en toen dit bij den graaf van Holland, Willem VI, niet lukte, werd hem vergund Cortgene tot stad te stichten en deze stad wérd omstreeks 1413 van muren en poorten voorzien. Op voornoemden 2en November 1532 ging het geheel ten onder. De oude toren met kerk, een geschenk van Margaretha van Hasselt, bleef slechts de plaats aanwijzen waar Cortgene had gelegen. Zooals hiervoren werd medege deeld werd door Maria van Nassau in 1594 octrooi verleend tot herbe dijking van Noord-Beveland. Hier mede werd begonnen in 1598 aan de noordzijde met den Oud-Noord- Bevelandpolder. Vermoedelijk eerst in 1681 werd begonnen met herbe dijking van Cortgene. De oude to ren, die toen nog boven water uit stak werd omgeven met meer muur werk en daarom heen werd de kerk herbouwd. Tot 1421 bleef Cortgene in be zit van het geslacht Van Borssele. Toen dit in 1421 met de dood van Philips van Borssele in mannelijke lijn uitstierf kwam het in bezit van 'de beide dochters van zijn zuster Catharina. De oudste was gehuwd met ridder Elard de Poucques. De heerlijkheid verviel aan Jacobavan Beieren, later gehuwd met Frank van Borsselen en kwam zoo weer in het bezit van het geslacht Van Borssele. Frank van Borssele was de bastaardzoon van den graaf van Oostervant. Zijn zoon uit Barbara van Was senaar, huwde Catharina van Eg- mond, aan wie hij in 1521 al zijn bezittingen naliet. Door haar kwam Cortgene aan de voren genoemde Anna van Egmond gehuwd met den Zwijger. Tot 1670 bleef de heerlijkheid in bezit van de Stadhouders. Willem de Derde schonk ze in genoemd jaar aan Willem Adriaan graaf van Nassau, heer van Odijk, een bast aard, afstammende van prins Maurits. Uit dit geslacht kwam de heerlijk heid aan de familie Mulert waarin zij bleef tot 1842. In 1842 werd door Jacob Adriaan Willem en Frederik Christiaan ba ron Mulert een voor Cortgene merk waardig proces gevoerd tegen den Staat. Beiden beweerden gerechtigd te zijn alle belastingen, behalve op het verteer, in de heerlijkheid te kun nen opleggen. Zij beriepen zich op brieven van Maximiliaan en Maria van Bour- gondië van 28 Maart 1478, ten be hoeve van Floris, bastaard van Bors sele, als heer van Cortgene en Eme lisse in Noord-Beveland en Pamele in Vlaanderen, op sententie van den raad van Mechelen van 27 October 1497 en op transacties tus schen Willem van Nassau, heer van Cortgene en Odijk en de Staten van Zeeland. Bij arrest van den Hoogen Raad van 10 Juni 1842 werd hun vorde ring ongegrond verklaard. In 1842 werd de heerlijkheid Cortgene door de heeren Mulert geveild en naar men zegt voor drie ton onderhands verkocht aan An thonie van Hoboken, heer van Rhoon en Pendrecht. D.J. Elena Prins, Leerares E.N.S.A.I.D. deelt haar leerlingen mede dat de Knip-, Naai-, en Borduur cursus hervat wordt op LANGE V0RSTSTRAAT 58, GOES, TEL. 256. Vraagt eens prij'scourant aan, het is Uw voordeel. Agenten: A. G. M. Markusse, Wissenkerke; J. A. de Vos, Kortgcne W. Bosselaar, Geersdijk; G. P. Leendertse Jz. Kamperland; D. Wil- derom Colijnsplaat; P. Eikenhout, Kats. HYPOTHEKEN ±f 21.350.000.-. PANDBRIEVEN f 21.150.000.-. Reserve f 581.052.92. De Bank stelt verkrijgbaar: in stukken van f lOOO.f 500,en f 100.— De Directie: Mr. M. C. VAN DER MINNE, Mr. G. W. A. DE VEER. Denk aan de omzetbelasting die binnen korten tijd zal komen. Wij hebben een schitterende collectie Winter- en Regenjassen. Blauwe, Bruine en Witte Overalls. Mans Manchesterjassen vanaf f 7.95. Manchester broeken vanaf f 3.95. Wollen dekens vanaf f 3.50 tot f 17.95. Gestikte dekens in diverse prijzen. Moltondekens vanaf f 1.50 tot f 4.25. Wollen kinderdekens, idem voor kinderledikanten. Extra aanbieding Pyamaflanel a 15 cent per el. Pullovers voor Heeren, Dames, Jonge dames en Jongeheeren. Wollen Damesvesten vanaf f 1.25 en hooger. Groote sor teering gekleurde Wol vanaf 22 cent per knot. Diverse soorten Damesschorten vanaf 98 cent. Dames- en Heerenhemden. 2-persoons lakens vanaf 98 cent. Zwar te en gekleurde wollen Dames- en Meisjeskousen. Sporthemden vanaf 75 cent in diverse streepjes. Bretells en Overhemden. Sokken in wol en zij. Boorden en das sen. Hoeden en Petten, Sokophouders, Zakdoeken enz. 2-pers. Bedstellen, 3-deelig, met schuine peluw en 2 kussens f 22.50 tot f 44.— per stel. Karpetten tegen on gekend lage prijzen in verschillende maten, Vloerzeil 183 cM. breed a 64 cent per el. Graslinnen voor lakens 1 50 cM. breed vanaf 32 cent per el. Geel katoen voor lakens 150 cM. breed vanaf 25 cent per el. Aanbevelend,

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1933 | | pagina 4