NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD PRIMA LEIDSCHE DEKENS DE BIJENKORF 100 pCt. zuivere witte wol. dit kan navraag lijden, L. Vorststraat 42. Goes. No. 1850. Zaterdag 4 November 1933 40e Jaargang. DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE - TELEFOON No. 10 boven aan". INGEZONDEN STUKKEN Prijs der Advertentiën: van 1 tot 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij abon nement aanzienlijke korting. Familieberichten en daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1 tot 6 regels 75 cent, iedere regel meer 12 cent. Abonnementsprijs f 1.— per jaar bij vooruit betaling. Franco per post f2.25 per jaar. Toezending advertentiën tot Vrijdagmorgen 8 uur (wettelijken tijd). Oplaag 1800 ex. GROEIEND FASCISME. De stroomingen, welke interna tionaal allerwege naar dictatuur voe ren, laten ook ons land niet onbe roerd. Eenerzijds worden zij weerspie geld in de maatregelen, welke de Regeering dagelijks neemt, en die getuigen van een sterke wil, anders- zijds in de sterke groei van het fascisme, dat sterk veld wint. Wat genoemde maatregelen be treft, deze getuigen niet altijd van een juist inzicht in de huidige ver houdingen. Zoo doet het verbod ten aanzien van de ambtenaren te recht veel stof opwaaien, en men vraagt zich af, waar het met de vrije meeningsuiting heen moet, als de Regeering in dit schuitje blijft va ren. Ondanks dit zeer zeker streng te noemen beleid, ontvangt dit niet het applaus, hetwelk de voerders ervan waarschijnlijk hebben ver wacht. Inderdaad kan de opper vlakkige beschouwer zich afvragen wat de fascisten nu vei der nog wil len. De Regeering heeft de inter nationale uit den aether geweerd, en waar het zich laat aanzien, dat de overige politieke radio-programa's spoedig zullen volgen, zou men toch een zekere tevredenheid mogen ver wachten. Echter kan de sterkste ge- zagsuiting van de Regeering de harten der fascisten niet bevredigen daar deze, hoezeer zij ook dicta toriale maatregelen toejuichen, al leen dezulke accepteeren, welke zich verdragen met het eigen beginsel. En het moet gezegd worden, dat het beginsel der Regeering nogal in tegenstelling met dat der fascis ten is. Per slot van rekening zoekt Colijn het kapitalisme te bevestigen, en het onkwetsbaar te maken, wat o.m. wel blijkt uit zijn afwijzing, de groote vermogens te belasten. Colijn blijft in het handhaven van het groot kapitaal de voornaamste pijlen van den staat zien, niet aldus de fascis ten. Eenerzijds voeren deze de af schaffing der particuliere wapenfa- bricage in hun program, welke zéér verstrekkende gevolgen met zich brengt, anderzijds streven zij naar mede zeggenschap in de bedrijven. In hoeverre deze beginsel punten holle leuzen zullen blijken te zijn in de mogelijke practijk, valt niet te zeggen, maar als we naar Duitsch- land zien is het voorbeeld verre van bemoedigend. Hoe dit echter zij, en hoe men er ook over denkt, het is een feit, dat het fascisme eiken dag meer aan hangers krijgt, en volgens objec tieve schatting heeft dit de 200.000 reeds overschreden. Het wordt dus voor de aanhangers der Democratie hoog tijd, de gebreken, waartoe het democratische stelsel in de praktijk heeft gevoerd, onder oogen te zien en de bakens te verzetten, voor het tij geheel verloopen is. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) 'n AARDAPPELPRAATJE. Laten we eens een praatje ma ken We kennen misschien al lemaal wel de N.A.C. Nederland- sche Aardappel Centrale beteekent dat nietwaar? Maar 'tis niet over de N.A.C. op zichzelf, dat ik pra ten wou. Maar over de meneer, die namens de N.A.C. zijn naam zet. Voor deze keer zullen we die noe men: Meneer-schil-mijn-aardap- pel-of-ik-eet-hem-zoo-op. Een lange naam dus. Nu zou ik wel eens wil len vragen: „Waarom, geachte N.A.C. moet die meneer iemand zijn met een bedrijf en met verschillen de andere nevenzaakjes, die zijn beurs spekken? Waarom komen daar niet voor in aanmerking de vele, vele werkeloozen, die o zoo graag dit baantje zouden aanvaar den. Velen, velen zouden U dank De avonden worden killer De nachten worden kouder Voorziet U van Brandstof en Dekens. Brandstoffen verkoopen wij niet, maar wel gemaakt van Koopt geen dekens van enkele guldens, denkt er om dat goedkoope koop dure koop wordt. Dekens is een vertrouwensartikel, wij hebben metonze Leidsche dekens het grootste succes bij diegenen, die reeds bij ons kochten. baar zijn N.A.C. als de nu zonder hoop op werk rondslenterende werkeloozen op die manier in staat gesteld werden hun brood te ver dienen. Of 't zal helpen Ik weet het niet. Het is slechts een klacht, gegrepen uit veler hart. Indien het niet helpt? Eenmaal eindigde Mul- tatulie zijn beroemde boek de „Max Havelaar" met „stik in koffie en verdwijn". Mag ik met eenige vari- aite dan in 't laatste geval zeggen tot deze klacht: „Stik in aardappels en verdwijn!" Mijnheer de Redacteur, hartelijk dank. A. VAN DER HEIJDE Pz. BEZUINIGING 1933. Men schrijft ons: De bezuiniging waait met de herfststormen tegelijk over Neder land en Noord-Beveland. Ook in Wissenkerke is men er mee doen de o.a. op onderwijsgebied. Een aangenomen voorstel spreekt van een verlaging van 25°/0 voor de U.L.Ö.-Tubsidie aan de gemeente Kortgene. In werkelijkheid is deze subsidie-verlaging veel grooter, om dat het aantal leerlingen uit Wis senkerke sterk toegenomen is. Als men zoo 's morgens en 's a- vonds het fleurige jonge volkje uit Wissenkerke, Kamperland en Geersdijk naar en van Kortge ne ziet trekken, dan bemerkt een ieder, dat dit groepje zeer aanzien lijk grooter is dan verleden jaar. Nemen we b.v. aan, dat dit ander half maal zoo groot is, dan zou men dus voor elke f 100.— subsidie nuf 150.—mogen verwachten. Ver laagde men dus schijnbaar de subsidie niet en gaf men weer f 100.dan was erop de f150. een bedrag van f 50.— of 33l/3°/0 gekort. Verlaagt men de subsidie met 25% en geeft dus maar f75. inplaats van f 150.dan is er dus een korting van 50% toegepast. Het gemeentebestuur van Wis senkerke zal zelf de nauwkeurige getallen wel kunnen vinden en dan zien, dat de vermeende 25% kor ting in werkelijkheid veel en veel grooter is. Allicht vindt men dan gronden het eenmaal genomen be sluit naar recht en billijkheid te herzien. Dit klemt te meer, omdat we niets vernamen van onderwijs- bezuiniging in Wissenkerke zelf. Kan men het werkelijk voor zijn ge weten verantwoorden in de eigen gemeente op onderswijsgebied niet te bezuinigen en een andere ge meente voor zijn eigen kinde ren een 50% bezuiniging op te leggen Ook wordt niet gerept van b.v. bezuiniging op de subsidie van leerlingen, die in Goes of Middel burg de H.B.S. bezoeken. Bovendien is de U.L.O. te Kort gene voor Wissenkerke al een voordeel. Was die schooier niet, dan zouden van de talrijke leer-

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1933 | | pagina 1