PRIMA LEIDSCHE DEKENS 100 pCt. zuivere witte wol. dit kan navraag lijden, DE BIJENKORF L. Vorststraat 42. Goes. Zaterdag 28 October 1933, NETTEN D9EDEL: Woonsdag 15 November 1933 openbaar te verkoopen: openbaarte verkoopen: weiland en hoveniering steenen Schuur varkens- en Kippenhok, Nog eenige 2e hands KACHELS K. H. SCHIPPERS Co. blijft af, handen thuis: het staat ge schreven, hier, in m'n geweten. Wie daar bezig is te schrijven: dat wil ik U wel in een persoonlijk gesprek vertellen, niet meer via drukletters. Hoe dat geheimzinnig werk voort gaat? Van dag tot dag? De ééne keer door een boek (de Bijbel) de andere keer door een gebeurtenis om me heen, de derde keer wéér anders, maar altijd gaat het via de poort van mijn mede-weten-met-de bijbel. U voelt wel, daar kun je moeilijk over schrijven. Als ik op Uw dorp kom, wil ik U liever eens persoonlijk opzoeken en dan weet ik dat U mij zult ontvangen. We kennen elkaar al zoo'n beetje. Eén vraag nog: hoe zou het toch komen dat we als kleine kinderen zoo wijs zijn om het te zoeken in ons geweten en als groote menschen zoo dwaas om het te zoeken in een boek zonder ons geweten Hoe komt dat? Zijn we al zóó groot geworden dat we niet eens meer Jezus met de pen van zijn Heiligen Geest de vlammende let ters in ons hart en leven laten in scherpen? Ja, dat is het: we zijn er te groot voor geworden, we wil len niet meer „klein met de kleinen" zijn, we willen allemaal reuze-groot wezen, met geleerde boeken (die buiten ons leven staan) met geleerde teksten (die we buiten ons bereik houden) en met ik-weet-niet-wat. Dat ligt in U, dat ligt in mij, dat ligt in ons allemaal. En ondertus- schen zijn onze gewetens bot en stomp gewordenals er één ding is waaraan de wereld ziék is, en waaraan ze dreigt onder te gaan, dan is het daaraan. De wereld heeft geen behoefte aan Christelijke do- miné's en Christelijke onderwijzers. De wereld heeft alleen behoefte aan gewetensvolle menschen die zich door Jezus laten nakijken, de rest is bijzaak! Of we ook nóg zooveel Christelijke Scholen en idem zooveel Christelijke Kerken hebben, dat Iaat God koud, als onze gewetens koud zijn geworden als ijs en stomp als een draadnagel, in al dien partij-strijd die de wereld teistert. Gij haalt de Bijbel aan als boék maar daar wilt ge toch niet bij blij ven staan? Want de bijbel als boek zet zich voort als een geschiedenis van leven in de vólkeren. Om Gods stem te hooren moet ik met m'n ééne oor luisteren naar de Bijbel, en met m'n andera oor luisteren naar de Geschiedenis om me heen, wat daar te koop is. Wat zegt die ge schiedenis op het oogenblik? Dat er een partijstrijd is die de wereld teistert: een strijd tusschen „goed" en „kwaad" zeggen we misschien, tusschen „licht" en „duisternis". Dat kan. Als we dan maar weten waar het licht in de duisternis over gaat en waar het goede ophoudt en het kwaad begint. Weten we dat nog? Staat dat alléén in een boek? Ik denk het wel. Dat er in deze wereld een strijd tusschen goed en kwaad, tusschen licht en duisternis is nog niet het ergste, maar dat wij misschien de verkeerde kant kiezen in dezen strijd, dat is erg en zoo doende licht en duisternis met el kaar verwisselen, Licht is voor mij over en daar waar menschen elkaar open, vrijuit tegemoet treden, zon der aanziens des persoons. Overal el ders is het voor mij stik-donkere nacht; of het nu een Christelijke, of een Openbare duisternis is. Mijn geweten zegt mijwacht U er voor het beginsel van de Christelijke School lief te hebben, zonder den mensch lief te hebben, zonder het kind lief te hebben, het kind, de mensch alléén, daar gaat het om. En die vind ik De avonden worden killer De nachten worden kouder Voorziet U van Brandstof en Dekens. Brandstoffen verkoopen wij niet, maar wel gemaakt van Koopt geen dekens van enkele guldens, denkt er om dat goedkoope koop dure koop wordt. Dekens is een vertrouwensartikel, wij hebben metonzeLeidsche dekens het grootste succes bij diegenen, die reeds bij ons kochten. overal. God is overal waar menschen Hem zoeken, tot aan het uiterste der zee, tot bij ontuchtigen en tol lenaars toe! Hém kunnen we niet ontloopen; nergens, waar ook. En de Duivel is ook altijd van de partij; die zit ons altijd op de hielen. In de openbare school? nou en of! En in de Christelijke school NIETS MINDER 1 Hoe komt dat? Omdat de Duivel geen monster buiten ons, maar een mon ster IN ONS is! En hij heeft het altijd gemunt op het beste in deze wereld: dat smaakt Hem het lek kerst! M'n pen zit nog vol. Maar ik moet ophouden: de Redacteur is toch al zoo welwillend en straks komt er nog het antwoord aan het Schoolbestuur óók. We eindigen kort samenvattend wat ons gesprek inhield: a) iedere Vader en Moeder moet zijn kind geestelijk weg-wijs maken. Welke liberaal lacht daar zoo fijn tjes alsof Godsdienst luxe was Dan hoop ik hartelijk dat hij zijn kind iets anders meegeeft voor dit koude barbaarsche leven. Anders kon het wel eens zijn dat dat jongetje of meisje te kwader ure vroeg: „Va der en Moeder waarom ben ik toch geboren, als gij het niet eens weet, waarom hebt ge dan mijn bestaan gewild?". Of hebt ge daar nog nooit over nagedacht dat ge Uw kind neerzet in een God-verlaten wereld? Dan beklaagde ik Uw plat- vloersche leven, al bezit ge ook mil- lioenen aan effecten, Uw leven is straat-arm en Uw kind gaat onver warmd, het koude bestaan tegemoet. Niet onmogelijk dat het geestelijk dóód-vriest, da's mede Uw schuld. b) Wees niet bang alsgeUwkind van huis uit geestelijke warmte hebt meegegevenheb dan maar ver trouwen in het leven, onverschillig waar en op welke school Uw kind terecht komt. Zoek nauwkeurig wélke school de beste is en ga voor al met de onderwijzer praten. Die staat er anders zoo razend vreemd voor. Hij wil geholpen wezen door de ouders: toe, doe het dan. c) Een Christelijke School, waar Uw kind van Jezus verteld wordt, is goéd, erg goed, de beste die er te vinden is op de heele wereld; maar zie dan ook nauw toe of er inderdaad van Jezus verteld wordt ofvan een politieke gods dienstige caricatuur, die Uw kind eens-voor-goed van Jezus zou kun nen vervreemden. Een gewetens vol Christelijk onderwijzer is de beste opvoedkundige voor Uw kind, een gewetens-looze Christelijke on derwijzer is de allerslechtse, en daartusschen in liggen duizende mogelijkheden. Kijk goed uit en Iaat ons samen eerlijk wezen. Dan moet de Christel, onderwijzer op z'n post blijven en zijn school wordt een roem voor God en men schen. d) Een openbaar onderwijzer, schrik daar niet aanstonds op de naam afgaand, van terug. Er zijn hart roerend, eigenwijze exemplaren on der, zooals onder al Gods schepse len. Hoe kunnen zulke menschen opvoeders zijn van kinderen? Op die vraag kunnen ze zelf ook geen antwoord geven. Maar meen niet, Vader en Moe der, dat een onderwijzer op de o- penbare school God niet zou kun nen dienen. Dan ligt het aan hem zelf. En de gewetens-volle werkers die God overal op zijn aarde ge plant heeft als lichten iu den dui steren nacht, hun licht straalt door alles heen: zelfs al kunnen ze niet bidden, noch bijbelsche geschiede nis vertellen, hun leven zelf is be zig een gebed te worden; vertrouw Uw kind gerust aan hem toe. Zoo heeft elk z'n taak: de een op de Openbare, de andere op de Chris telijke School. Het is waar: de Duivel is overal, maar God ook voor wie hem zoekt. Kortgene. J. J. PLANTSOEN. Daar het antwoord van dhr. Plant soen aan dhr. te Gussinklo hierme de ten einde is, geven we dhr. te Gussinklo hierbij gelegenheid tot een slotwoord. Redactie. Deurwaarder G. HEIJBOER te Kortgene, is voornemens op des namiddags van 3'/2 uur aan het woonhuis en ten verzoeke van dhr. J. C. JILLE te Stroodorp we gens vertrek in het als: eikenh. linnenkast, 6 dito stoe len, eikenh. tafel, eikenh. thee- kast, pendule, eikenh. spiegel, eikenh. bloementafels, keuken stoelen met tafel, schilderijen, vloerkleed, zeil, matten, glas- en aardewerk, potten, pannen, pe troleumstellen, eenige boeken, ar beidersgereedschappen enz. Betaaldag 28 Januari 1934. De Notaris J. K. C. MATTHIJS te Kortgene, is voornemens op dss nams. 2 uur in het cafe „Nim rod" te Kamperland, krachtens art. 1223 B.W. in het 1.22.30 H.A. of 2 Gem. 280 roeden met daarop staande te Stroodorp in de Heer Janspol- polder, eigendom van den Heer A. VAN DER HEMDE Az. Te aanvaarden bij betaling uiter lijk 15 December 1933. Inlichtingen te bekomen bij bo- vengenoemden Notaris, en ten kan tore van den Notaris H. R. J. van der Veen te Terneuzen,

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1933 | | pagina 3