den netten Inboede NETTFH INBOEDEL: Zaterdag 28 October 1933, Zaterdag 28 October 1933, PREDIKBEURTEN openbaar te verkoopen: openbaar te verkoopen: aan te besteden Maandag 30 Oct. a.s. aan te besteden het grondwerk Donderdag 26 Oct. a.s. D.V.O.-'sH Arendskerke kort aantal leerlingen. Als het er dan om gaat het aantal leerlingen te halen, bést: maar dan moeten we ook eischen dat we royaal voor den dag komen en de naam „Chris telijk" er buiten laten. De waarheid zal toch eenmaal aan het licht tre den. Waarom zouden wij dan, als de stem van ons leven-samen-met de bijbel duidelijk spreekt, dit nu al niet mogen zeggen? Moet een dominé persé van plan zijn over alles wat zich Christelijk noemt de wierook der zalvende prediking te zwaaien? Daar bedank ik voor, dan was ik pastoor geworden ofin de politiek gegaan! Mij is de waarheid te lief. Ik bén geen Voorzitter van een Chr. Schoolvereeniging, evenmin van een Openbare. Ik hoop zelf niet in de eerste plaats dominé in de Ned. Herv Kerk straksteworden.wijzijnin in de eerste plaats Protestanten; d.i. menschen die protesteeren tegen alles wat hen als leugen voorkomt, en zoo de waarheid zoekende blij ven, al den dag. Ik weiger m'n ge weten tot een leeren zak te maken, waar iedereen genoegelijk z'n hoofd zachtjes op kan neerleggen en heer lijk inslapen. Wemoetenelkaarwak- ker houden en waakzaam zijn. Ieder heeft recht op Christelijk onderwijs. Accoord! En ieder heeft het recht (en nog veel meer de plicht) z'n eerlijke critiek te uiten. Dat zal iedereen zeggen, anderszijn we geen Protestanten meer, maar Roomsch. Of een School Christelijk is of niet hangt af van de persoon, die daar zijn invloed doet gelden, niét van het gebed dat hij uitspreekt, noch van de tekst die hij de kinde ren leert, noch van de bijbelsche geschiedenis die hij vertelt. Dat zijn allemaal maar middelen. Soms zijn ze goed, soms ook niet; dat hangt van de persoon af. En bovendien: er zijn in het leven nog duizenden andere middelen, die éven goed en éven heilzaam zijn, ja mogelijk nog beter dan gebed, bijbel lezen, bijbelsche geschiedenis. Dat hangt héélemaal van de persoon af, welk middel heilzaam is of niet. Wie weet of niet het leven-zelf, van onder wijzer, van vader, van moeder, de beste Christelijke opvoeding voor het kind zal wezen. Ja natuur lijk is dat het allerbeste, het eenig- ste middel waar we op vertrouwen. Een Christen die je alleen daar aan herkent dat hij bidt of een ver haal uit den bijbel vertelt, maar die je in het gewone leven niet kan weer vinden, en zich niet bijzonder onderscheidt van andere menschen, door zijn levenshouding, door zijn innerlijk leven dat uit zijn heele persoon naar buiten uitstraalt, zoo iemand is toch geen voorbeeld van een geloovige? Als we ornamenten op onze borst moeten hangen om daarmee de voortreffelijkheid van ons hart te laten zien dan is dat een kaal en zielig vertoon; zoo ook de Christen die zijn naam persé zichtbaar moet dragen, om ook te zien dat hij het inderdaad is. Ik vermoed dat de geschiedenis van het toekomstige West-Europa met deze groep hartgrondig zal afreke nen; daarom moeten we bijtijds het zinkende schip van deze verouder de opvatting verlaten en een ande re koers inzetten; het Christendom zal zich doorzetten dwars door de onderscheiding van „Christelijk" en „niet-Christelijk" heen en boven elke partij groepeering uit. De waarlijk Christelijke School zal zich doorzetten ook dwars door de tegenstelling van Christelijk of Openbaar onderwijs heen. Daarover volgende week. Kortgene. J. PLANTSOEN. 2) Ik schrijf deze dingen niet achte loos neer: alles is stévig gedocu menteerd met de dagelijksche prak tijk van menige Christelijke School voor oogen; ik weet van een School in Zeeland (niétopNrd.-Beveland!) waar de Christelijke School een half uur later ingaat dan de Open bare omdat de kinderen anders slaags raken met elkaar en men voor de gevolgen vreest. Dat spreekt boek- deelen. 3) Deze Christelijke Scholen, die een roem zijn voor de omgeving, zijn er inderdaad. Ik weet b.v. van een School in Gelderlandjarenlang stond ze op de nominatie om op geheven te worden wegens te ge ring aantal leerlingen. Het hoofd der School heeft zich echter nooit met extra-propaganda ingelaten om van on-edele praktijken (die in zoo'n geval maar al te vaak wor den toegepast) maar heelemaal te zwijgen. Nu, na 20 jaar, heeft deze School zoo'n goede naam dat het heele stadje er van spreekt. Hieruit blijkt hoezeer de Christelijke School plaatselijk beoordeeld moet worden, wat trouwens voor de hand ligt. De Noord-Bevelandsche Brug. Woensdag 18 October 1933 werd des avonds een bestuursvergadering van de Vereeniging „De Noord-Be velandsche Brug" gehouden ten hui ze van dhr. van Maldegem te Kort gene. Ofschoon het niet de gewoonte is verslagen te geven van bestuurs vergaderingen, meenen wij, om de belangrijkheid der genomen beslui ten, met machtiging van het bestuur, de leden van het brugcomite met deze besluiten in kennis te moeten stellen. Zooals den leden uit verschillen de couranten berichten bekend is, had op 25 September aan den stei ger te Kortgene een bespreking plaats met het College van Gedeputeerde Staten. Deze bespreking had tot re sultaat, dat het College verschillende tariefsverlagingen en verbeteringen toezegde, o.a. een uniform tarief voor het overzetten van auto's, een latere bootverbinding en verlaging van het tarief van landbouwproduc ten. Mede was het College bereid 25 bij te dragen in de kosten van het onderzoek van een brugverbinding, begroot op f 5000. Vanwege den technischen dienst der Provincie zou dan een brugplan worden op gemaakt. Bij een bespreking, welke enkele afgevaardigden uit de com missie met Gedeputeerde Staten op 6 October hadden, zegde het Col lege een nader voorstel toe. In dit voorstel toonde zich het College bereid de geheele kosten van onderzoek der voorloopige brug- plannen te dragen, indien het be stuur het bekende adres van 4 Juli 1933 door de commissie gericht aan Provinciale staten voorloopig wilde intrekken. Mede verklaart zich het College bereid de kosten van een extra-boot na de gewone diensturen te brengen van f 10.op f 5.terwijl de tarieven voor het vervoer van land bouwproducten zouden worden ver laagd. In de bestuursvergadering van 18 October maakte dit schrijven een onderwerp van bespreking uit. Eenige leden waren teleurgesteld, dat het College de eerst toegezegde latere bootverbinding nu weer in trok en dat over een uniforme rege ling voor het vervoer van auto's in het geheel niet werd gerept. Alge meen was de vergadering van oor deel, dat de Provincie Noord-Beve land wel wil helpen, doch dat aan de groote winsten, die de veerdienst Wolfaartsdijk-Kortgene afwerpt en dieNrd.-Beveland als extra belasting Sinninghe: Zeeuwsche Sagenboek EEN KOSTELIJK BOEK VOOR IEDERE ZEEUW. Prijs ing. f 3.90, geb. f 4.90. „De Goessche Boekhandel" W. VAN KLAVEREN - GOES. is opgelegd, niet mag worden getornd. Met drie stemmen tegen het voor stel van Gedeputeerde Staten besloot het bestuur, eenigszins noodgedron gen, op de door het College gestelde voorwaarden in te gaan, met uitdruk kelijk verzoek een uniforme tarief voor het overzetten van auto's in te voeren en het zoowel voor het pu bliek als voor het personeel omslach tige teekenen van het beurtvaarta- dres op te heffen. Zondag 22 October Ned. Herv. Gem. Wissenkerke Voor- en nams. Ds. LOUWERSE. Ned. Herv. Gem. Geersdijk Voorm. leesdienst nams. Dhr. 0- VERGAUW. Gerf. Kerk Wissenkerke Voor- en nams. leesdienst. Gerf. Kerk Geersdijk 2.30, 9 en 5.30 leesdienst. CH. H. Priester en C. L» Priester-de Looft die, namens wederzijdsche familie, hartelijk dank zeggen, voor de vele blijken van belangstelling voor en bij hun huwelijk ontvangen. Wissenkerke, Oct. 1933. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde Man, Vader, Behuwd- en Groot vader de Heer Si-DE RE6T, in den ouderdom van 72 jaar en 9 maanden. Wed. S. DE REGT VAN ÜAMME en familie. Kortgene, 14 Oct. 1933. De Notaris J. K. C. MATTHIJS te Kortgene is voornemens op des namiddags 2 uur voor den heer H. NOORDHOEKaan diens woon huis te Korlgene aan de Voorstraat 46, in het als: linnenkast, secretaire, theekast schilderijen, stoelen, vloerkleed, cocosmatten, electr. lamp, hang- Iantaarn, waschtafe! met toebe- hooren, pendule, 2 veeren bedden, matrassen, tafels, spiegels, naai machine, machinetafeltje, bloem- tafeltje, kamerkachel, keukenka chel, groote en kleine koperen doofpot, stoven, barometer, kap stok met kleed, looper, droogrek, keukenrek, tuinbank, waschgerij, 4-pits oliestel, 1-pits oliestel, pot ten, pannen, borden, spekkist, meelkist, tobben, tonnen, kruiwa gen, fiets, 2 schiidertrappen, ko len, brandhout, tuingereedschap, glas- en aardewerk en hetgeen verder zal worden aangeboden. Te bezichtigen een uur voor den verkoop. Betaaldag 28 Januari 1934. Deurwaarder G. HEIJBOER te Kortgene, is voornemens op des namiddags van 4 uur o.t. aan het woonhuis en ten verzoeke van dhr. J. C. JILLE te Stroodorp we gens vertrek in het als: eikenh. linnenkast, 6 dito stoe len, eikenh. tafel, eikenh. thee- kast, pendule, eikenh. spiegel, eikenh. bloementafels, keuken stoelen met tafel, schilderijen, vloerkleed, zeil, matten, glas- en aardewerk, potten, pannen, pe troleumstellen, eenige boeken, ar beidersgereedschappen enz. Betaaldag 28 Januari 1933. Het bestuur van den polder Oud- Noord-Beveland zal trachten het aanbrengen van een buitenberm aan den Emelissendijk, vanaf den inlaagdijk van den Nieuw-Noord- Beveland tot aan den zeedijk bij den haven Oesterput, op des voormiddags 10 uur ten gemeen tehuize van Colijnsplaat. Aanwijzing geschiedt op Maan dag 23 October a.s. des voormid dags 11 uur bij genoemd werk. Het bestuur voornoemd, P. ZUIJDWEG, Dijkgraaf. Iz. P. v. d. WEELE, Ontv.-Griff. Het bestuur van den polder Nieuw- Noord-Beveland zal trachten voor het maken van de Oost-nol aan den zeedijk van bovengenoem- den polder, op des namiddags 2 uur ten gemeen tehuize van Colijnsplaat. Aanwijzing geschiedt op Maan dag 23 October a.s. des voormid dags 10 uur bij den dijkvak Het Bestuur voornoemd, J. M. BOM, Dijkgraaf. Iz. P. v. d. WEELE, Ontv.-Griff. Aanvang kwart voor twee. Terrein Houtrust. Aan Leden en Contractanten van „Dinteloord" en „Zevenbergen". In verband met het tijdig in orde maken der garantiebewijzen worden alle leden en contractanten be leefd verzocht zoo spoedig mogelijk hun garantiebewijzen ter controle, overdracht of splitsing in te le veren. Voor Kamperland, Wissen kerke en Geersdijk bij J. C. Noord- hoek, Kamperland. Voor Colijns plaat, Kats en Kortgene bij NI. Ta- zelaarPz., Colijnsplaat. Dein- levering dient te geschieden voor of op Dinsdag 24 October a.s.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1933 | | pagina 2