WILT GE DE VREDE? Iets over de Internationale wapenindustrie. het voorbeeld van Jezus Christus; en dat zij (de Conferentie) acht, dat de Christelijke Kerk in elke natie behoort te weigeren eenige oorlog, welken ook, te steunen". Indien deze kerk zegt, dat zoo de Heilige Geest tót en dóór haar spreekt, moet ook gij U afvragen, of gij den glans van haar getuigenis rnoogt verduisteren door een gordijn van begrippen, in harde historie en velerlei voor lichting onhoudbaar gebleken. Wij weten wel, dat gij misschien niet meer Uw meest directe leiders zoudt volgen, doch ook gij hebt wel ge hoord, hoe het Groote Licht het eerst ontgloorde in de „eenvoudigen" die den Oppersten Leidsman volgden: twaalf ruwe visschers, een purperverkoopster, een wor stelenden monnik, water- en slijkgeuzen. Niet vele edelen, niet vele rijken. De Geest gaat waarheen hij wil; gij hoort zijn geluid? Wij beseffen, dat het vooral enkele uitspraken zijn, die U schuchterheid doen betrachten, U aan te sluiten bij hen die strijden voor het nieuwe ideaal. Daaronder noemen we: „De overheid draagt het zwaard niet te tevergeefs, tot straffe wel der boosdoeners, maar Evenwel reeds een zeer eenvoudig indenken van dit groote beginsel doet het U inzien, dat dit niet kan slaan op den oorlog. Immers in strijd met een ander volk, met een andere overheid, die het zwaard ook niet voor niets draagt, staan twee gelijk waardige, door God met evenveel autoriteit bekleede machten tegenover elkaar. Tegenover die andere over heid heeft de eigen overheid de grenzen van haar macht te eerbiedigen. Bovendien, wat komt er van het straffen der boosdoeners terecht? Die, de wapenfabrikan ten, de geldmagnaten, de trustkoningen, de bankleiders, zijn immers onbereikbaar; maar de onschuldige soldaten, die niet vrijwillig naar het slagveld trekken, maar gedwongen worden door den almachtigen Staat met zijn Napoleontische „al- gemeene dienstplicht" en bedreigd worden met fusilleering en machinegeweer; de vrouwen en kinderen van mede christenen, de „broeders" en „zusters" (zijn er grenzen in ons christendom?) de „kleinen" (wee ons indien we ze ergeren!), die krijgen den vollen beker van ellende te drinken, tot op den laatsten druppel. „De overheid moeten wij gehoorzaam zijn". Verre van aan te sporen tot ongehoorzaamheid, wijzen wij U op het hooger beginsel, dat wij God meer gehoorzaam moeten zijn dan de menschen. Dit is de majesteit van den Christen. Ons leven is niet van deze wereld; wij hebben onzen wandel in de hemelen. F. Z. Wordt vervolgd in no. 2 No. 2 van Leven? Is grooter, verschijnt in talrijker oplaag; bevat onder meer: een art. van Cor Huisman, een voortaan geregeld terugkeerende rubriek Schetsjes en een ver handeling: Vredespoëzie. Wat deed ge er voor? Ge werd lid van: de J.V.A. Volkenbond en Vrede? Kerk en Vrede? Ge kocht het gebroken geweertje of de brochure, waarmee onze colporteurs aan de deur kwamen? Ge schudde afkeurend het hoofd, als ge in Uw krant las van de millioenen, aan oorlogstoerusting besteed? En ge veroordeelde het oorlogzuchtige fascisme? DAN DEED GE MET DIT AL NOG NIET GENOEG. Wilt ge waarlijk Vredesbeweger zijn, dan moet ge de vredesgedachte overal verbreidenthuis, op straat, op school, bij de menschen met wie ge werkt. Draag uit ons ideaal en zorg vooral dat ge zelf Vredesstichter zijt, want op HET VOORBEELD komt het aan!! Er zijn ook in Nederland fabrieken en werkplaat sen waar de verschrikkelijkste moordinstrumenten uitgevon den, vervaardigd en vervolmaakt worden. De munitiefabrikanten zijn internationaal met elkander verbonden, waardoor concurrentie uitgesloten is. Verhoogde productie van de één, brengt winst voor al len. Het is dan ook hoogst onverantwoordelijk van de betrokken regeeringen, dat ze de wapenindustrieën in han den Iaat van gewetenlooze particulieren, die er steeds op uit zijn de winsten van hun bedrijf te vergrooten, nieuwe afzetgebieden te vinden en een nieuwe oorlog voor te be reiden, waardoor de aandeelen enorm zouden stijgen. Lord Cecil, Engelsch staatsman, heeft ronduit verklaard, dat er een donkere schaduw op al de ontwapeningsdiscus sies ligt, en bedoelt daarmee de vreeselijke macht welke door de wapenindustrieën tegen elk ontwapeningspogen wordt gemobiliseerd. Er is dan ook geen industrie, die geraffineerder werkt dan die der internationaal verbonden munitiefabrikanten. Deze zoeken n.l. steeds middelen om in verbinding te komen met aanverwante industrieën b.v. Chemische- en Springstoffenfabrieken. Wanneer dit bereikt is, komt het er op aan om de aanvraag naar wapenen over de geheele wereld op te drijven. In deze tijden, waarin wederzijdsch wantrouwen en onzekerheid hand aan hand gaan, lukt hun dit maar al te wel. De regeeringen, in een roes van oorlogsvrees, koopen steeds meer materiaal, dat door mas- saalgebruik steeds hooger in prijs wordt. Door het heimelijk of openbaar aanwakkeren van de oorlogsgeest, waardoor prijsverhooging ontstaat van alle oorlogsmateriaal, moeten de inwoners meer belasting be talen, zien zij zich in deze crisistijd nog voor hoogere uitga ven geplaatst. De Volkenbond staat tegenover de praktijken van de wapenfabrikanten absoluut machteloos. De laatsten toch weten iedere vredesgedachte te saboteeren. De pers wordt betaald en omgekocht om de industrie zooveel mogelijk in de hand te werken. In één woord, de heeren kapitalisten wapenfabrikanten zijn er steeds op uit hun luguber bedrijf voort te zetten en uit te breiden. Om het volk zand in de oogen te strooien wordt er zoo nu en dan bekendheid gegeven van de totale uitvoer van wapenen. In welk land de wapenen vervaardigd zijn, wordt niet verteld. Zoo nu en dan, komt er uit de internationale geheime praktijk van de heeren fabrikanten iets los. Als voorbeelden kunnen we b.v. melden, dat in Duitschland en Italië wa penen uitgevoerd werden die in de Skoda fabrieken te Pilsen in Tjecho-Slowakije gefabriceerd waren. Frankrijk leende aan Japan de som van 800.000.000 francs, doch dan moest Japan, als wederdienst, uit Frankrijk zijn wapenen betrekken. De groote wapenfabrikant Schneider Co. te Creuzot in Frankrijk levert in de laatste jaren wapens aan Mexico, Servië, Japan, Griekenland, Rusland, Bulgarye, Turkye, Spanje en denkelijk ook aan China. Voor al deze afzet gebieden worden banken gevormd die belangen hebben in het betreffende land en in Frankrijk. In deze banken zit ten heeren, die tevens lid zijn van de Raad van Toezicht van de fa. Schneider Co. Een familielid van Schneider zit in de Banque franco Japonaise. De voorzitter van deze bank, Dumont, is minister van de Fransche marine. Hij vertegenwoordigt Frankrijk op de ontwapenings-conferentie te Genève, natuurlijk met het doel, om daar de bespre kingen te doen mislukken, wat een voordeel voor de wa penfabrikanten Schneider is. Op een dergelijke manier heeft eenmaal Shearer de internationale ontwapeningscon ferentie te Genève weten te bederven. Voor deze unfaire daad werd hij door de bewapenings-industrieëlen betaald. Wij ontleenen aan de „Daily Express" van 6 Maart j.L: „De Fransche wapenfabrikanten, Schneider, leveren reus achtige hoeveelheden wapenen aan Japan en andere staten. De fabrieken te Le Creuzot werken daar dag en nacht. Zij hebben sinds den wereldoorlog de grootste productie. De Hotchkiss-fabrieken zenden kanonnen naar China, Japan, Argentinië en Rusland. We laten hieronder eenige gegevens volgen, ontleend aan het orgaan van den Alg. Bond van Technisch en Op zichthoudend Personeel (Mededeelingen van de Unie voor demoncratische controle, een Engelsche pacifistische orga nisatie): „Sir John Simon bezit 1512 aan deelen aande lm-

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1933 | | pagina 8