A D.-C 0. 0 BOHEMIA KUNSTAARDEWERK „ESKAF" Sola Silver en Sola Massieve. Dames- en Meisjes-Mantels J. STURM Cz. - Wissenkerke. Lange Vorststraat, 58, Tel. 256, Goes. Ontvangen nieuwe sorteering tegen scherp concurreerende prijzen. Beleefd aanbevelend, 0- IETS NIEUWSIETS FIJNS M.J.VANHEE - Slijterij - COLIJNSPLAAT. Zeeland, die geen enkele krant lezen! De gezichtskring is beperkt, zoo beperkt, dat men zich meer inte resseert voor het feit: of Merien en Piete mee meköre gae, dan b.v. de gebeurtenissen van Qenéve. Nochtans is het voor het wereld gebeuren in het geheel niet van belang, of Merien en Pie in de hu welijksboot stappen, maar van Ge- néve hangt misschien ons aller le ven af. En juist omdat het volk zich voor deze dingen niet interesseert, daarom is het voor de staatslieden zoo enorm moeilijk, op dit gebied iets te bereiken. Dit betrof dan de gewone dorps praatjes. Maar duizendmaal erger, misdadig zelfs (we zijn dit met den Heer Westplate geheel eens) is het werk der lastertongen, die een ieder be- nadeelen, en recht durven spreken over de handelingen van ieder me- demensch. Ik ken het geval van een predikant, die zuiver en alleen op grond van praatjes, die van a tot z gelogen waren, uit zijn stand plaats moest vertrekken. Talrijke menschen wordt het leven onmo gelijk gemaakt door de smerigste kwaadsprekerij. Laat toch ieder zijn eigen handelingen bezien en op zijn eigen doen acht geven. Inderdaad schieten de ouders op dit punt veel te kort. Bijna in elk gezin wordt aan de kinderen de kwaad sprekerij met de paplepel ingegeven, wordt aan tafel gehandeld over A. en B. en hooren de kinderen al heel vroeg dat er buiten de hunnen niemand deugt! Het is niet prettig, een dergelijk verschijnsel te moeten signaleeren. Maar we moeten het doen. Ieder mensch moet vechten tegen zijn praatlust. Ook wij. Juist omdat elk mensch zich in meerder of minde re mate aan deze dingen schuldig maakt, daarom mag het openlijk worden gezegd. Laten wij naar zelfverbetering zoeken. Daar ligt per slotte de weg naar de vrededes harten! BESCHEIDEN CANDIDAAT SCHOOLBESTUREN. In een ingezonden stuk van 23 Sept. in dit blad staat zoo lams- geduldig, lief en zacht, dat het Oud- Gereformeerde adspirant-schoolbe- stuur van Kortgene met weinig te- vree is. Ieder welwillend mensch, die dit leest en de zaken niet terdege kent voelt bij zoo'n zin allicht sympathie voor onze bescheiden Oud-Gereformeerde broeders opko men. Ook voor de zusters in 't nette natuurlijk. Met weinig tevreel? De Staat neemt maatregelen, honderden scho len op te heffen, kleine scholen, met toch nog soms een bevolking van zeventig of meer leerlingen. Voor de helft ongeveer van dit ge tal vraagt men tezelfder tijd een nieuwe school aan. Zoo iets noemt zich met weinig tevreel In Deuternomium 6 staat: „Gij zult ze Uwen kinderen inscherpen" zegt de Heer te Gussinklo. Hij ver geet echter te vertellen dat er NIET staat: „Gij zult ze Uwen kinderen inscherpen op zooveel mogelijk ver schillende manieren. Gij zult om kleinere of grootere dogmatische verschillen gansch dure schoolgebouwen oprichten om de kinderkens te leeren en te verma nen en Mij te verblijden, zegt de Heere Uw God!! Als werkelijk de Christelijke scho len zijn: Christelijke scholen en geen „Gristelijke scholen", die ie der trachten zooveel mogelijk leer lingen naar zich toe te „grissen" als dus werkelijk „CHRISTUS" en niet „KERSTEN" de hoofdzaak is dan moeten de Christenen van Nrd.- Beveland zich kunnen vinden in de orthodox-Christelijke scholen, die er op het eiland zijn. Dan zal nie mand zich meer behoeven te ergeren aan schijn-bescheidenheid. Men stelle zich eens voor, dat men in deze benarde tijden voor een kleine veertig leerlingen ook nog een groote school ging vragen. Men hoort als men een waardig staats burger van de Christelijke Neder- landsche Staat wil zijn in de eerste plaats Christen en Nederlander, Ne derlander en Christen te zijn en niet A- of B-Gereformeerd, Oud- of Jong-Gereformeerd enz. U, Mijnheer de Redacteur mijn oprechten dank. „Een Belastingbetaler". Geachte Redactie! Mag ik, als voorstander der Open bare school, naast de meening van den heer te Gussinklo, zooals hij die gaf in Uw voorgaande nummer een ander inzicht stellen? Ie. De heer te G. zegt het met zijn opponent eens te zijn, dat de ouders moeten voorzien in de gees telijke behoeften van hun kroost. Ik zeg hem dat volmondig na. 2e. Hij zegt, dat de school de ouders daarin moet bijstaan. Dat zeg ik ook. 3e. Hij zegt: God gaf daartoe de Christelijke school. Ik zeg: God gaf ook de openbare school daartoe. Immers: „Het hart des Konings de Wetgever is in de hand des Heeren". 4e. Hij zegt: De school moet de dogma's laten rusten. Juist mijn idee. 5e. Hij zegt: dat deel van den godsdienst moet men aan de pre dikanten overlaten. Ik zeg: dat doet de openb. school ook. (Zie art. 42, 4 der Wet.) Het andere deel is der openb. school ten plicht ge steld (Zie art. 42, 1.) Ook hier in zijn wij het dus eens. 6. De volgende alinea is mij niet duidelijk. De heer te G. zegt daar: Men moet met deze dingen op school al beginnen. Bedoelt hij met de dogma's? Dan zou hij zichzelf tegenspreken. Dus met het andere deel der geestelijke opvoeding? Accoord 7. Hij zegt, dat niemand, die instemt met de 12 artt. des geloofs, vrede kan hebben met de neutrale school. Ik vraag: waarom niet? Die school is neutraal, omdat zij geen enkele richting voortrekt bij een andere; maar zij is evenmin godsdienstloos als de Chr. school. 8. De heer te G. zegt: Het op richten van een Christelijke school gebeurt niet uit een aardigheidje, maar uit noodzaak. Ik heb aan getoond, dat de openb. sch. alles geeft, wat hij van een school ver langt en daarom die noodzaak niet bestaat. Dus wèl het aardigheidje? A. T. C. SWENNE. De krant en de schoolkwestie. De krant leeft! De belangstelling voor tal van min of meer actueele vraagstukken, in dit blad bespro ken, is groot, en bewijst duidelijk, dat wij op de ingeslagen weg voort mogen gaan. Het is stellig niet te veel gezegd, wanneer we beweren, dat het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad een vrije tribu ne is geworden. Ieder, die meent als volksvoorlichter of verdediger van een bestreden opvatting te moeten optreden, vindt in onze ko lommen een gastvrijheid, die, (in alle bescheidenheid,) grootere bla den niet steeds met ons deelen. Hoe onder deze omstandigheden booze tongen durven doorgaan met te beweren, dat het Noord-Beve- landsch krantje een politiek week blad is, blijft ons een raadsel. Nochthans, we zouden een en ander niet naar voren brengen, als we ons ditmaal niet genoodzaakt zagen, over een van de ingezonden stukken van vorige week wat op te merken. Alweer een gelegenheid voor sommigen, om van onze po litieke gezindheid te getuigen. De onbevooroordeelde lezer zal dit ech ter met ons eens zijn, dat het al een heel goedkoop trucje is om, waar een redactie zich richt tegen een scribent in haar blad, te spre ken van linksche of rechtsche ori enteering. Gewoonlijk houden wij ons bui ten het debat, dat in onze eigen krant tusschen twee kampioenen plaats vindt. Deze keer maken wij een uitzondering, ter wille van de Waarheid. Het gaat om een pas sage uit het stuk, onderteekend door het Schoolbestuur der school- vereen. te Kortgene. Nogmaals: al léén om dié ééne passage; de ver dere beantwoording laten wij aan Dhr. Plantsoen, die wij hiertoe uit de aard der zaak het meest ge schikt achlen. Het Schoolbestuur schrijft; „Nadat de jeugd van dat Woord beroofd is, is er over het algemeen een groote losbandigheid te bemerken en zien we een wereld vol goddeloosheid". Wil het bestuur daarmee zeggen dat de Bijbel op het schoolkind zóóveel invloed ten goede uit zou oefenen, dat de goddeloosheid daar door in een waarlijke UIT CHRIS TELIJKE DADEN BLIJKENDE vroomheid zou verkeeren? Wij zouden het schoolbestuur al heel naief vinden, wanneer het op recht daarin geloofde! De werkelijkheid is anders. De Katholieke schooljeugd verschilt in wezen geen haar van de Protes- tantsche- of van de blijkbaar schrikkelijk verdoemde openba re schooljeugd. Ondanks teksten, psalmen en gezangen zijn, gelukkig, de kinderen dezelfde gebleven. Zij zullen dat ook wel altijd blijven! Oók ondanks de noodlottige ver gissing, die duizenden eenvoudige, het goed-meenende ouders begaan met te veronderstellen, dat het ad jectief „Christelijke" het zieleheil der kinderen waarborgt! Alsof de Christus, in deze dagen op aarde weergekeerd, de kinderkens van de „heidensche" Openbare school, min der zou liefhebben, alsof Hij het allereerst zou vragen, wie zijn kin deren toch wel op de Christelijke school stuurde 1 Wij meenen eerder, dat Hij zou toornen over Zijn kerk, die in 1914 zonder protest, ja, on der aanmoediging, de eene helft der menschheid de andere heeft laten afslachten! Voor de meesten van die strijders voor Bijzonder Onderwijs zou Hij, gelooven wij, slechts de woorden tot de Tollenaars en Farizeeërs ge sproken, moeten herhalen! RED. ontving weder een zending: welke thans geëtaleerd is. Het adres voor ADVOCAAT met zuivere chocola neemt proef met deze nieuwe drank Per flesch f 1.30 - - Per halve flesch 70 ct.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1933 | | pagina 2