824 A 834 A 636 A Prijzen en bijzonderheden der Philips Superinductie ontvangapparaten. Fa. K. H. SCHIPPERS Co. prijs 1 115.» prijs f 142.50 220.- w prijs f 285.- prijs een school omdat Gods Woord tot een ieder mensch zegt: Leer de jonge de eerste beginselen naar den eisch zijns wegs, en als hij oud geworden is zal hij daar niet af wijken. Dit geldt niet alleen voor Gereformeerden maar ook voor Her vormden. En die dit niet doet vol doet niet aan zijn doopsbelofte. Wat heeft het onze voorvaderen niet ge kost om den Bijbel op school te krijgen en te houden; maar in de laatste helft van de vorige eeuw is het den liberalen met de Room- schen gelukt de school van den Bij bel te berooven. Zelfs het verzoek schrift om behoud, met ruim 4 maal honderdduizend handteekeningen mocht niet baten. Is het dan niet onze zedelijke plicht om, nu het mogelijk is, het ontroofde weer te rug te winnen? Het is onze vaste overtuiging dat we dezen weg in moeten en zagen liever dat velen zich bij ons aan sloten dan dat ze ons tegenwerken. Nadat de jeugd van dat Woord be roofd is, is er over het algemeen een groote losbandigheid te bemer ken en zien we een wereld vol goddeloosheid. Doch ook de gevol gen worden meer en meer gevoeld. Mochten we allen of zeker de grootste meerderheid weer terug- keeren tot die oude paden, dan was er verwachting op een betere toe komst. U Mijnheer de Redacteur danken we voor de plaatsruimte. Het Bestuur der schoolver- eeniging te Kortgene. Geachte Redactie. Tot mijn spijt zie ik mij nogmaals gedwongen me in de bekende schoolkwestie te mengen naar aan leiding van het ingezonden stuk in het vorig nummer, temeer om dat het zijdelings betrekking heeft op de „Christelijke" school in het algemeen. Het lijkt mij toe dat men nog het juiste inzicht mist. Ieder ouder hier in Nederland heeft het recht zijn kinderen DAT onderwijs en DIE opvoeding te geven die hij voor zijn kroost wenscht; volgens het natuurlijk ouderrecht en volgens de wet „de Visser" met inachtne ming van de bepalingen daarin neergelegd. Wat men van de ge meenten vraagt is geen gunst, maar is een recht. Een gemeente is ver plicht een verzoek, dat voldoet aan de voorschriften, in te willigen. Wanneer een gemeente een wet niet loyaal uitvoert, doet ze onrecht, 't Is niet meer als vroeger toen de regeering haar zorg uitstrekte over de helft der bevolking, ieder is nu gelijk berechtigd. 'tls maar jammer dat er nog altijd schijnen te zijn, die aan een ander misgunnen, wat men zelf met hand en tand vast houdt. Wanneer men nota neemt van den inhoud van bedoeld stuk, dan krijgt men eenigzins een indruk of men hier op N.-Bevel. een halve eeuw ten achteren is; de versleten argumenten, die een vijftig jaar ge leden opgeld deden, worden ook nu weer gehoord. Zoo is daar het punt van de verdraagzaamheid on der de jeugd. Ik zou den inzender den raad willen geven een kijkje te nemen op die dorpen van ons eiland, waar reeds jaren lang een Bijz. school naast een Openbare bestaat, dan zal hij zien, dat het met die samenleving nogal losloopt. Wanneer de geachte inzender vertelt, dat de ouders in de gees telijke behoeften moeten voorzien, dan heeft hij daarin gelijk, zooals het trouwens ook hun plicht is, voor het andere onderwijs te zor gen. Ik zou het nog een beetje wil len aandikken en verwijzen naar Deuternomium 6, waar staat van deze dingen„Gij zult ze uwen kinderen INSCHERPEN en daarvan spreken als ge in uw huis zit en als ge op den weg gaat; en als ge nederligt en als gij opstaat." Dus niet een uurtje cathechisatie in de week, maar den ganschen dag door. Feitelijk zou het zoo moeten zijn, wat in Israel ging, dat de ouders hun kroost 's ochtends en 's avonds om zich heen verzamelden. In on zen modernen tijd is daar helaas geen sprake meer van. Wanneer de vader na zijn volbrachte, zware dagtaak, het werk heeft neergelegd, is hij versleten en te vermoeid om dit inspannende werk der geeste lijke verzorging te verrichten en jammer genoeg, ook meestal niet bekwaam voor. God heeft in zijn genade de Christelijke school ge geven 0111 vaders taak te verlich ten. Aan de heeren predikanten la ten we dan gaarne de leer van de dogmatiek over; dit ter geruststel ling van degenen, die vreezen dat op school het hoofd van het kind met dogma's zal worden volgestopt. Moet men met deze dingen op school al beginnen, en niet wach ten tot de rijpere jeugd? Neen, „uit den mond der kinderkens en der zuigelingen hebt Gij U lof bereid". Men kan er nooit te vroeg mee beginnen. Kan iemand, die instemt met on ze geloofsbelijdenis, de 12 art. des geloofs, vrede hebben met de neu trale school. Ik meen van niet: „Gij zult den Heere uwen God liefheb ben uit geheel uw hart en uit ge heel uwe ziel en uit geheel uw verstand en uit geheel uwe kracht. Hierbij kan men de opvoeding maar niet willekeurig buitensluiten. Chris tus moet het middelpunt wezen van alles, ook van onderwijs en op voeding. Kan men daar dan onzij dig tegenover staan of mee mar- chandeeren. Geenszins. Christus stelt er zelfs de hemelsche zalig heid van afhankelijk „Wie mij be lijden zal voor de menschen, die zal ik ook belijden voor mijn Va der die in de hemelen is, maar die mij verloochenen zal voor de men schen, die zal ik ook verloochenen voor mijn Vader die in de Heme len is. Het oprichten van een Christel, school gebeurt niet uit een aardig heidje, maar uit noodzaak. Wissenkerke. A. TE GUSSINKLO. DE PRAKTIJK VAN HET HITLERIANISME. Men schrijft ons uit Brussel: Toevallig te Brussel vertoevende, waren wij in de gelegenheid, een en ander te vernemen over de er varingen van talrijke naar België uitgeweken Duitschers, welke er varingen geheel in overeenstemming zijn met wat over deze kwestie den laatsten tijd in Uw blad is mede gedeeld. Het betreft hier ervaringen van te goeder naam en faam bekend staande lieden, en wij durven om de betrouwbaarheid der gegevens geheel instaan. Het eerste geval betrof een jong ingenieur, welke „verdacht werd van Marxistische neigingen" midden in de nacht werd deze man van zijn bed gelicht en naar een gevangenis gevoerd. Daar werd hij meerdere malen mishandeld. Toch was zijn lot nog gunstig vergele ken bij dat van andere gevangenen, vertelde hij. Het ergste was, dat men meermalen op een dag de kre ten hoorde van degenen die werden mishandeld. Getuige heeft medege maakt, dat de bekende pacifist Kurt Hiller krankzinnig is geworden als een gevolg der mishandeling. Het gelukte getuige te ontvluchten ze nuwziek kwam hij te Brussel aan, waar hem dadelijk hulp verleend werd. Trouwens, de zenuwen van alle uitgeweken hebben ernstig ge leden. Men ziet het de menschen dadelijk aan, wat zij te verduren hebben gehad. De eerste dagen, dat zij hier vrij zijn, loopen zij schuw rond, en durven nog geen woord spreken. Dan langzamerhand, als zij eindelijk beseffen, dat zij hier veilig zijn, komende ervaringen los. De andere ervaring is die van een architect, die in een concentratie kamp werd opgesloten, omdat hij huizen met platte daken bouwde, wat als „onduitsch" werd be schouwd. Het is merkwaardig, dat alle ver klaringen vrijwel eensluidend zijn. In Duitschland heerscht een toe stand van volkomen rechteloosheid. Zij, die zich laten verblinden door de zg. verdienste van het Hitier- systeem: de strijd tegen het com munistisch gevaar, vergeten dat het Duitsche regime veel en veel erger is dan het communistisch regime. Zooals één der uitgewekenen, geen zins Marxistisch aangelegd, zelf verklaarde. België is, als ons land, een vei lig toevluchtsoord voor degenen die over de grenzen konden komen. Het wordt den vluchtelingen heel gemakkelijk gemaakt, en men pro beert hen aan werk te helpen. Het aantal neemt nog voortdurend toe. De Fransche geest schijnt van het dictatoriale systeem ook al héél weinig te willen weten. In België bestaat het fascisme practisch niet, en waar het ontluiken wil, treedt het gezag zeer krachtig op. En hoe denkt het publiek over het huidige Duitschland? Wij wa ren in de gelegenheid in een der grootste Brusselsche bioscopen een film bij te wonen, waar juist de herdenking van de slag bij Tan- nenberg werd vertoond. Deze pro- voceercnde, militairistische film werd door het Belgische publiek zwijgend aangezien, zonder eenig protest. Wat zou dit baten? Men I 2-krings, 4-lamps tafeltoestel (zonder luidspreker.) 2-krings, 4-lamps toestel met ingebouwde electro dynamische luidspr. IMS»" 034 A 4-krings, 4-lamps toestel met ingebouwde electro dynamische luidspreker dit apparaat bezit automatische sluierings-compensa- tie en een elektorschakeling. 4-krings, 7-lamps toestel met een speciaal voor dit toestel ont worpen electro dynamische luidspreker, een volmaakte sluierings- compensatie, elektorschakeling, met geluidlooze afstemming en een indirect verhitte penthode eindlamp met een vermogen van 9 watt. Uit voorraad leverbaar door de: PHILIPS SERVICE

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1933 | | pagina 2