NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Bayliss Thomas. NKELE F WECK K. H. SCHIPPERS Co. W. H. van den Broek. u n No. 1841 Zaterdag 2 September 1933 40e Jaargang DRUK ËN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE - TELEFOON No. 10 DEZE RUIMTE IS TE HUUR. A. C= VAN DER REST c cz IC c Prijs der Advcrtentiën: van 1 tot 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij abon nement aanzienlijke korting. Familieberichten en daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1 tot 6 regels 75 cent, iedere regel meer - 12'/a cent. Abonnementsprijs f 1.— per jaar bij vooruit betaling. Franco per post f 2.25 per jaar. Toezending adver'entiën tot Vrijdagmorgen 8 uur (wettelijken tijd). Oplaag 1800 ex. ZUID-LIMBURG. (JEUGDHERBERGENTOCHT) We hebben in dit blad al eerder over jeugdherbergen gesproken. In het volgende willen wij aan de hand van eigen ervaringen onze lezers iets vertellen over deze in stellingen en tegelijkertijd over het land, waar we door trokken. Het verblijf in de jeugdherbergen in Limburg heeft onze bewondering voor het werk van de N.J.H.C. zoo mogelijk nog doen stijgen. We zijn vol lof en durven alle jonge men- schen adviseeren: Wordt lid van de Nederl. Jeugdherb. Centr. In iedere jeugherberg is een ge- zelligdagverblijf. Wanstallige meube len, bontkleurige kleeden of kleedjes en prutserige opschik vindt je er niet. Er is meestal een witgeschuur de lange tafel met harde houten banken erbij, er staan wat dahlia's of rozen, er hangen wat schetsjes of penteekeningen, een wandelkaart en ondervinden in deze omgeving weer eens, dat, wat een voudig en doelmatig is, ook meestal mooi is. Ruime, luchtige slaapzalen, met twee bedden boven elkaar praktische waschlokalen (in Vaals hadden ze een kelder er wat handig voor ingelicht!) soms een douche. Nu we toch zoo over de mate rialistische zijde van de instellingen sprekenhet eten is in de jeugd herbergen precies als al het andere: eenvoudig en goed. Voor 30 cent krijg je een broodmaaltijd, bestaan de uit vier of vijf sneden brood met kaas of jam en een beker thee, ook het warme maal (55 tot 65 cent) is uitstekend. Haast overal zijn de ouders vrien delijke, zorgzame menschen en als wij ons in herinnering brengen, hoe rustig en opgewekt sommige de heeie dag leiding wisten te geven, ondanks alle drukte en beslomme ringen, dan kunnen wij de N.J.H.C. gelukwenschen met hun geklukige „ouders-keuze". Er zijn in Zuid-Lintburg jeugd herbergen te Heerlen, Vaals en Eys- den. Het is niet moeilijk, op een dag te voet van de een naar de andere herberg te trekken, maar minder gemakkelijk is het, Heerlen vanuit het Noord-Nederlandsche herbergennet te bereiken. Wij kwa men van 't Peleke (te Helenavecn,) en moesten dus eerst over Venlo en Roermond naar Sittard sporen, om de verdere afstand te voet af te kunnen leggen. Per fiets is een eendaagsche reis naar Heerlen wel mogelijk, maar in verband met het sterk relief van de bodem is het fietsen in Zuid-Limburg niet genoeg af te raden. Dikwijls kwamen wij op een berg gelijk aan met fietsers, die ons een half uur te voren voor bij gereden waren, en het op de helling in 't zadel niet hadden kun nen uithouden. Wie een jeugdherbergen-tocht door Zuid-Limburg wil maken, kan er op de fiets heengaan maar hij doet het best, in Sittard, Hoens- broek of Heerlen zijn karretje voor een paar dagen op stal te zetten en verder te loopen, ook al, omdat een voet-reiziger zich langs bosch paden (Limburg is boschrijk!) veel gemakkelijker beweegt. Zuid-Limburg is een land vol scherpe tegenstellingen. Door het heuvellandschap is het rijk aan na tuurschoon, een gebied, bij uitstek geschikt voor toeristenverkeer, voor name hotels en chique, peperdure restaurants en lunchrooms. (Valken burg). Door zijn mergelsteenrotsen, zijn grotten, zijn snelstroomende beekjes heeft het iets specifiek ón-Ne- derlandsch. De plaatsjes in het Geuldal zijn middelpunten van het toerisme, met alle mogelijke gele genheid voor verfijnde genietingen Aan de andere kant is Zuid-Lim burg een land van harde gevaar volle arbeid. Op de uitgestrekte terreinen van de Steenkolenmijnen werken boven en onder de grond tienduizenden menschen in het zwarte gruis van de kolen. Emma, Hendrik, Oranje-Nassau I, II, III en IV, Wilhelmina. Wat zoo'n naam beteekent! Kolossale fabriekscom plexen, goor en vuil van de neer slaande rook, lange rijen koelto rens, gashouders, schachten, dui zenden buisleidingen, duizenden spoorrails, kolenwagens, en het machtig lawaai van honderden machines, dynamo's, locomotieven, een leven, dat nooit een eind neemt, dag en nacht doorgaatpaltijd Zuid-Limburg is wel een zeer bijzonder land. Ook wat de be volking betreft. In het mijngebied wonen veel geimporteerdenHol landers, Brabanders, maar vooral: Duitschers, Polen, Tsjechen, Belgen. Het is een waar conglomeraat van nationaliteiten. Al deze menschen Voor: Geneesmiddelen (ook Homoeopatische), Verbandstoffen, Bandages, Breukbanden, Buikbanden Spataderkousen, enz. Verplegingsartikelen Wijnen, Limonades, naar: enz. Ass. Apotheker, Goes Groote sorteering Toiletartikelen en Parfumerieën Voor maatnemen, Buikbanden, Breuk banden. Spataderkousen, Recht- houders enz desgewenscht bezoek aan huis! De laag geprijsde Engelsche MOTORRIJWIELEN. Leverbaar in 7 Modellen 2 en 4 takt. Prijzen vanaf F 325.- met Accuverlichting, Claxon, Amp. meter enz. Prijscourant gratis en franco op aanvrage of bij Uw plaatselijken handelaar. Vertegenwoordiger voor Zeeland en West-Brabant. Klokstraat 17, Telefoon 332, GOES. -t V - kosten nu versche groenten en fruit; ook de Weck flesschen waren nog nooit zoo goedkoop. Dus nu „WECKEN", dan eet U ook in den winter even goed koop en lekker. Zekerheid geven U echter alleen toestel en inmaakglazen merk Groote voorraad: kunnen en willen elkaar niet steeds begrijpen, en daaruit is de bestaan de wrijving, een gespannen ver houding, met nog al eens voorko mende vechtpartijen ie verklaren. De Auslander zijn op de mijnen niet erg gezien. De eigenlijke Limburgsche be volking kunnen wij niet beter ka- rakteriseeren dan met de woorden van de Limburgsche dichter Math. Kemp: We liggen excentrisch en voelen ook zoo. We hebben een vlot assimilatie-vermogen, zijn van nature meer cosmopoliet dan natio naal en bleken vaak bemiddelaars tusschen aan elkander iets vreemde culturen. Deze omstandigheden schonken den volksaard iets vlots en negatiefs, iets tragisch gesple tens en rusteloos onvoldaans meteen. Maar we verstaan de kunst om conflicten en problemen zichzelf te

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1933 | | pagina 1