Koopt een electrische Rijwiellamp bij P. A. van Damme, de Hofstede gen. „Landzicht" VOOR LOOPIG BER I C H T. ZIE DE ETALAGE. Zij kunnen te allen tijde van hun schier-eiland at zonder een cent te betalen. Maar hier gaat het veer niet „open" voor des morgens 6.30 uur en des avonds om 10 uur „gaat de poort toe". Het onderhoud der wegen beta len de polders, gemeeenten, provin cie of rijk en die kosten betalen wij ALLEN, of er mooie of slechte we gen in onze omgeving zijn, op ons belastingbiljet. Maar die hier van het veer ge bruik MOET maken en aan de overzettijden gebonden is, betaalt en een ander, die een weg over moet van dezelfde lengte betaalt niets. Is dat billijk? Was het dan niet billijker om alle veren bij het rijk in onderhoud te nemen en de overtocht gratis te doen geschieden? Wat beteekent de belastingverhooging daarvan voor eiken belastingbetaler? Voor vele groote bruggen wordt ook niets be taald en die kosten toch ook aan onderhoud. Bovendien komt er in het Wegen fonds meer dan er uit gaat, zoodat dit meer dan tot op heden uitgeven kan. Nogmaals, het is de vraag of, ge zien tegen over andere weggebrui kers, het betalen van veergeld bil lijk is. SLAAPT DE BRUG? Na de zoo frisch gevoerde actie voor de brug, die heel Noord-Be- velands belangstelling wekte, is een bedenkelijke stilstand ingetreden. Wij willen niet zeggen, dat het Comité stilzit, en gelooven ook niet dat dit het geval is, maar het is een feit, dat de publieke opinie recht heeft voortdurend van de gang van zaken op de hoogte te worden ge houden. Elke actie heeft een reac tie, maar deze mag niet van lange duur zijn, en behoort door nieuwe actie te worden gevolgd. Juist om dat men zoo'n eind op de goede weg was, diende men met kracht vooruit te gaan. Wij hopen volgende week weer nieuws te mogen melden! JEUGDHERBERGEN. 1. Wat zijn Jeugdherbergen 2. Iets uit de geschiedenis van de Nederlandsche Jeugdherberg beweging. 3. Waarom geen Jeugdherberg op Noord-Beveland Er bestaat een Nederlandsche Jeugdherberg Centrale, gewoonlijk genoemd de N.J.H.C. Deze vereeni- ging heeft de exploitatie van de Nederlandsche Jeugdherbergen in handen. Omtrent het doel van de Jeugdherbergen lezen wij in de Gids, uitgegeven voor het jaar 1933, het volgende: „De J.H. zijn bestemd tot het verschaffen van een goedkoope en veilige onvernachtingsgelegenheid aan trekkers, dat zijn zij, die te voet of per fiets van plaats tot plaats reizen en die dus aan derge lijke overnachtingsgelegenheden be hoefte hebben. Het dagelijksch beheer van een Jeugdherberg is toevertrouwd aan de herbergouders, soms alleen een herbergvader, soms alleen een her- bergmoeder, die voor de geestelijke en lichaamelijke behoeften van de trekkers zorgen, d.w.z. dat de her bergouders geheel ten dienste van de gasten staan; de ouders geven echter uitsluitend de leiding, terwijl de geheele Jeugdherberg verder be rust op het principe van zelfwerk zaamheid, zoodat de gasten ver plicht zijn, de hun door de her bergouders opgelegde huishoude lijke, en andere werkzaamheden te In de 2e helft der maand September 1933 zal Lvoor de erven van Mej. de Wed. J. de Kam-de Smit, publiek wor den verkocht: te Wissenkerke in den Geersdijkpolder, groot 31.88.80 H.A. of 76 72 Schouwsche gemeten. Te veilen in diverse perceelen en gecombineerd. J. K. C. MATTHIJS, Notaris, Kortgene. verrichten en krachtig mede te wer ken, om de goede sfeer in de Jeugd herbergen te bevorderen. De Jeugdherberg heeft dus bitter weinig met een gewone herberg ge meen. 't Is heelemaal geen herberg, want alcoholhoudende dranken wor den er niet verkocht, en in het ge meenschappelijk DAGVERBLIJF hangen nooit de grijze wolken van sigaren of sigarettenrook. Een jeugd herberg is een vriendelijk, hoogst eenvoudig tehuis voor jongens en meisjes, die in clubjes door ons land trekken, meer niet! Het zal onze lezers duidelijk zijn, welke groote opvoedkundige waar den er aan het instituut Jeugdher bergen verbonden zijn. De omgang met jonge menschen uit heel ande re streken, waar over velerlei pro blemen heel andere opvattingen heerschen, oefent ongetwijfeld een groote, en gunstige invloed op de jeugd uit. Of dacht U, dat het wei nig zeggen wilde, zoo'n dag of 10 omgang met jonge menschen uit een ander deel van ons land, of wel: uit een ander land van ons wereld deel? Wij hebben zelf aan tafel gezeten met Friezen en Limburgers beide, en onze naaste huurlieden waren twee Engelschen uit Bristol terwijl recht over ons een Vlaming uit de buurt van Gent naast een Duitscher (uit Lünenburg) zat. We aten van dezelfde aardappels en schepten uit dezelfde juskommen. En er was GEEST onder ons, want niet de verschillen scheidden ons, nee, het overeenkomstige BOND ons. 's avonds, over een groote kaart gebogen, vertelden we me kaar onze verdere plannen, en we zongen bij de gitaar van de Lüne- burger onze liedjes, al was het in verschillende taal. Wie kan van dergelijke veel voor komende prachtige momenten de waarde ontkennen?! Ook het be ginsel der ZELFWERKZAAMHEID heeft groote waarde, en de Jeugd herbergbeweging heeft goed gedaan, hierin aan de roep van moderne paedagogen gehoor te geven. Alzoo is men hierin de officieele paeda- gogie, althans: DE SCHOOL nog belangrijk voor. Aan de andere kant moeten on ze lezers vooral niet denken, dat er van de gasten veel of zwaar werk geeischt wordt. Soms krijgt een meisje de opdracht een paar bor den te wasschen, soms moet een jongen het waschlokaal reinigen, maar een half uur duurt zulk werk nooit. Tegen 9 uur 's morgens zijn de meeste gasten weer vertrokken, en over dag is het in de meeste J.H vrij stil, totdat tusschen vijf en zeven de drukte vaak met het kwartier weer toeneemt. Wij zullen thans iets uit de ge schiedenis van de Nederlandsche Jeugdherbergen laten volgen, daar bij rekening houdend met het feit, dat over 't algemeen cijfers op de mensch meer indruk maken dan woorden. Daarmee bedoelen wij niet, dat we onze lezers met getallen o- verbluffen willen, maar wel, dat, zoo ergens, dan toch zeker hier de groei der beweging het duidelijkst uit de cijfers spreekt. (Cijfers gedeeltelijk overgenomen uit de N.B.A.S.-brochure: Wat zijn Jeugdherbergen?) In 1928 werden de eerste Nederlandsche jeugdher bergen (de „Dotter" te Blaricum en de „Zevensprong" te Petten) gesticht. In 1930 bedroeg het aantal jeugd herbergen 24 en het aantal over nachtingen 13.289. In 1931 bedroeg het aantal jeugd herbergen 35 en het aantal over nachtingen ruim 50.000. In 1932 bedroeg het aantal jeugd herbergen 43 en het aantal over nachtingen meer dan 100.000. Het aantal jeugdherbergen zal volgens de Offic. j.H. Gids dit jaar niet beneden de 60 blijven, terwijl nu al bekend is, dat het aantal trekkers dit jaar met 6000 ver meerderd is. Het aantal overnach tingen zal naar alle waarschijnlijk heid wel weer aanzienlijk toenemen. Dit uit de geschiedenis der Ne derlandsche j.H. beweging. Enkele punten zullen wij aan onze cijfer- beschouwing nog vastknoopen. Het spreekt wel van zelf, dat de N.J.H.C. wier voornaamste inkom- ste bestaat uit contributie-gelden van de trekkers, in een paar jaar tijd geen 43 nieuwe gebouwen heeft laten zetten. Tot jeugdherbergen werden ingericht: oude scholen, kazernes, pakhuizen, soms een mo lengebouw of een boerenwoning. Enkele jeugdherbergen werden spe ciaal voor hun doel gebouwd, en een herberg, deel van het N.B.A.S. bondshuis te Oldenbroek, is door de leden van die bond zelf (Ne- derl. Bond Abstinent Studeerenden) opgetrokken. Het geboorteland van de Jeugd herbergbeweging is Duitschland, waar thans al honderden jeugdher bergen zijn. Was altijd een vol strekte neutraliteit aangaande religieus en politiek inzicht, en eer biediging van anderer beginsel een van de vaste kenmerken der Jeugd herbergen, thans is dit met de Duitsche niet meer het geval en zijn deze alle (als de kerken en vakbonden) gelijkgeschakeld. Reden om de jeugdherbergen in het hui dige Duitschland NIET te bezoeken. De neutraliteit der vroegere Duit sche J.H. heeft onze Nederlandsche beweging evenwel geerfd, en dit is toe te juichen niet alleen omdat de trekkende jeugd haar vacantie aan beter dingen dan aan politiek de bat kan besteden, maar ook, om dat het de goede geest in de jeugd herberg, waar nu slecht zonnige gezichten gezien worden, niet wei nig in de hand werkt. Hiermee zijn we aan het derde punt van onze verhandeling: Waarom geen jeugdherberg op Noord-Beveland? Verschillende keeren hebben wij in dit blad gesproken over de mid delen, die het eiland uit zijn isole ment zouden kunnen bevrijden. Daar toe hoort o.i. ook de jeugdherberg. Een J.H. op Noord-Beveland zou het toerisme bevorderen. Een |.H. zou hier zelfs opgang maken, om dat het kleine, maar prachtige stuk je duin aan Kamperland met zijn wijde strandvlakte, zijn prachtige gezichten op Veere en de Zeeuw- sche wateren de Nederlandsche trekkers moet aanlokken. Er kunen voor de trekkers maar twee bezwaren bestaan, (nu er in Bergen op Zoom, Yerseke, Zierik- zee al Jeugdherbergen zijn) te weten de hooge veergelden, (een trekker met fiets betaalt aan Veere-Kam- perland voor een heen-en-weer-reis bijna 1 gld.,) gebrek aan bewegings- heid in de Kamperlandsche duinen. Zijn deze bezwaren dan onover komelijk? Heelemaal niet. Wat die veergelden betreft, kunnen we wij zen op een paar goede voorbeel den in Noord-Holland. Op vertoon van de trekkerskaart wordt op de booten van de N.V. Tessel's eigen stoombootonderneming te Tessel de volgende reductie op de gewone passage-tarieven verleend: Tessel- Den Helder 20°/0, Tessel-Harlingen 50%. Op vertoon van de trekkers- kaart wordt op de booten van de firma Doeksen naar de eilanden Vlieland en Terschelling 60% re ductie verleend. Men zal opmerken dat deze concessies afkomstig zijn van particuliere ondernemingen, en dit kunnen wij ook moeilijk te genspreken, maar wij wijzen dan verder op het feit, dat de provincie Noord-Holland voor de trekkers niet minder deedzij bekostigde de bouw van een Jeugdherberg. Met deze voorbeelden wijzen we op de MOGELIJKHEID van mede werking van de provincie, en de kans, om voor de trekkers reductie te krijgen, wordt grooter, wanneer we bedenken, dat Noord-Beveland thans een vereeniging bezit, die zich zeker bereid zal verklaren ook in deze richting haar krachten aan te wenden, wij bedoelen hier na tuurlijk: De „Noord-Bevelandsche Brug". Het tweede bezwaar: gebrek aan bewegingsvrijheid. Men zou toestemming moeten krijgen, overal in de duinen rond te mogen loopen, een paar eenvou dige houten bordjes zouden de veilige zwemplaatsen moeten aan geven, en tenslotte: de militaire vliegtuigen moesten niet elke zomer juist in de mooiste trekkerstijd, de duinen en het strand onveilig maken. Wij weten niet, in hoeverre de N.J.H.C. bij machte is deze bezwa ren uit de weg te ruimen, maar het komt ons niet onwaarschijnlijk voor dat deze vereeniging met goed suc ces voor een ander zou kunnen op treden, indien zij dit wilde. Dus: er zou de mogelijkheid zijn Maar daartoe moeten wij ons eerst met de N.J.H.C. in verbinding stellen. En welke Noord-Beve landers willen mee daarvoor hun kracht en een deel van hun vrije tijd offeren? Wij zijn benieuwd. dan heb je kans een armbandhorloge cadeau te krijgen.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1933 | | pagina 2