NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD WECK Stereliseertoestellen K. H. SCHIPPERS Co. No. 1835 Zaterdag 22 Juli 1933 39e Jaargang DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE - TELEFOON No. 10 Manufacturen en Confectie. J. Sturm Cz. Wissenkerke TAFELSERVIEZEN J. M. BROEKSTRA te GOES. A. G. VAN DER REST Prijs der Advertentien: van 1 tot 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij abon nement aanzienlijke korting. Familieberichten en daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1 tot 6 regels 75 cent, iedere regel meer 12"/, cent. Abonnementsprijs f 1.per jaar bij vooruit betaling. Franco per post f 2.25 per jaar. Toezending advertentien tot Vrijdagmorgen 8 uur (wettelijken tijd). Oplaag 1800 ex. FREIE PRESSE. Zooals men weet, wordt door onze pers geen doekjes meer ge wonden om wat in Duitschland ge schiedt. Zelfs de meest conservatieve, de meest Duitschgezinde bladen (de gezindheid daleerde uit een vroegere periode) geven thans toe, dat in Duitschland dingen gebeuren, welke een schande zijn voor een beschaaf de, zich Christelijk noemende natie. Het zijn niet alleen de gruwelijke Jodenvervolgingen, welke ons met ontzetting vervullen, en welke een inderdaad Middeleeuwsche toestand kenschetsen, er gebeuren nog erger dingen. Daar is bij het laagste wat een natie kan doengrafschending. Men heeft o.a. het graf van Landauer de Duitsche revolutionair, vernield, en dat dit alles heel officieel en ongestraft geschiedde, is buiten al le perken. Grafschennis, wie het dan ook geldt, valt nooit te verontschuldigen, en indien men tot dergelijke laaghe den overgaat, verdient een natie, wel ke dit tolereert, respect meer noch sympathie. En men mag dan nog wel aan nemen, dat men in het buitenland geen honderdste deel van de waar heid hoort. Zelfs het Wolff-agent- schap is een werktuig geworden in de hand der regeering. Als men deze dingen ziet gebeuren, dan vraagt men zich af, wat de toekomst zal brengen. Communisten hadden in Duitschland niet erger kunnen huishouden, en, het moet gezegd, het communisme heeft nooit, zelfs in het min of meer barbaarsche Rusland niet, een dergelijke houding aangenomen tegenover volkomen weerloozen. Zij die zich door de schijn van een naam laten bedriegen, mogen er zich rekenschap van ge ven, dat het Fachisme in deze vorm het einde beteekent van allecultu- reele en Christelijke waarden. Duitschland is teruggevallen in een horden bestaan, een bestaan dat zich wil uitbreiden door hulp van wapenen, en dat geen middel zal ontzien, andere landen te onder werpen. Zoo is het van de Regeering juist gezien, om de actie van Duitschers in ons land zonder eenig voorbe houd te be-eindigen. En tegen het fachisme, zooals het in sommigen in ons land ontluikt, dient met de zelfde gestrengheid opgetreden. Bestelt üw schoolboeken bij ,.De Goessche Boekhandel" W. van Klaveren, Tel. 369, Goes. Vlugge levering. Coulante bediening. De Regeering mag niet tolereeren, dat een beweging, welke het geweld in haar program heeft geschreven, offers maakt. Wij hebben respect voor elke richting, welke zich met eerlijke en geoorloofde middelen doet gelden. Wanneer echter een terreur noo- dig is, om aanhang te vinden, dan dient de Regeering zonder aanzien des persoons de scherpste maat regelen te treffen. Dat zij dit moge doen, voor het te laat is! De publieke opinie in Duitsch land, welker publicatie zooveel mo- 24 deelig vanaf f 6.75. 46-deelig vanaf f 18.50. 65-deelig vanaf f 25.00. Alles gaaf en mooi goed. Alleen bij: gelijk wordt onderdrukt, komt noch- thans gelukkig zoo nu en dan tot uiting. Het weekblad Haagsche Post heeft veel gepubliceerd, wat te den ken geeft, en het lijkt ons niet on mogelijk, dat het Duitsche bewind zijn dagen zal kunnen gaan tellen. Echter houde men rekening met het feit, dat deze tot de tanden ge wapende benden niet zonder meer afstajid zullen doen van de door veel menschenbloed verkregen macht zij zullen zich duur verkoopen. En moet dan ook de naaste toekomst met angst tegemoet zien. Zoo men weet, heeft Duitschland zijn voornaamste kunstenaars en geleerden buiten de grenzen ge dreven. Alles wat drager was van de hoogste goederen der Duitsche gemeenschap, zwerft in de vreem de rond. Dat deze verdrevenen nochtans zich geroepen voelen, het Duitsche volk te helpen, strekt hen tot eer. Er wordt vanaf 15 Juli a.s. een blad uitgegeven, genaamd Freie Presse, waaraan o.a. Stefan Zweig, Thomas Mann, E. Kisch en vele andere schrijvers van wereldver maardheid medewerken. Moge hier door de publieke opini met de waarheid worden bekend gemaakt Wij hopen hiertoe een klein steentje te mogen bijdragen, door in onze volgende nummers een en ander uit dit blad in vertaling aan U voor te leggen. DE VREDESBEWEGING. In China heeft de wijsgeer Con- fusius negen eeuwen later er op gewezen, dat oorlog zonde is en een vijand van de menschheid. Dit leerde Boeddha de Indiërs. De eerste Christenen verzetten zich fel tegen de krijgsdienst; zij waren overtuigd, dat hun geloof hen verbood, aan krijgsverrichtingen deel te nemen. Later, toen het Christendom in vele landen was doorgedrongen, veranderde dit. Sommige vorsten wilden het ge loof zelfs met het zwaard verbrei den. DOOPEN of STERVEN was de keus die b.v. Karei de Groote onze voorouders liet! Zoo werden duizenden in naam Christen, terwijl zij vaak van het nieuwe geloof niets begrepen en er in hun hart ook niets voor voelden. Voor: Geneesmiddelen (ook Homceopatische), Verbandstoffen, Bandages, Breukbanden, Buikbanden Spataderkousen, enz. Verplegingsartikelen Wijnen, Limonades, naar: enz. Ass. Apotheker, Goes Groote sorteering Toiletartikelen en Parfumerieën Voor maatnemen, Buikbanden, Breuk banden, Spataderkousen, Recht- houders enz., desgewenscht bezoek aan huisl In de Middeleeuwen hebben ver schillende vooraanstaande geeste lijken nog geprobeerd, de wapen- strijd te verhinderen of althans te beperken. Paus Hendrik 111 heeft in 1050 verboden, van Woensdag avond tot Maandagmorgen wapens op te nemen. Dit verbod heette de Godsvrede. Ook de heilige Franciscus van Assisi verzette zich tegen oorlog voeren. Zijn volgelingen verbood hij het dragen van wapenen. Ook sommige godsdienstige groe pen verboden hun belijders, aan oorlogsdienst deel te nemen; zoo b.v. de Doopsgezinden de Albi- genzen, de Waldenzen en de Naza- reners. Vele van deze lieden zijn vervolgd. De Albigenzen en Wal denzen zijn zelfs totaal uitgeroeid, alleen om hun geloofs-overtuiging! Tot ongeveer 1820 zijn het maar enkelen geweest, die tegen de oor log streden. In ons land o.a. Hugo de Groot. Deze geleerde schreef een boek, getiteld: „Het recht van oorlog en vrede", Hierin ontvouwde hij het plan, een rechtbank op te richten, waarvoor alle oneenigheden tusschen de volkeren konden be- groot en klein model, Glazen in alle maten, Most- en Sapflesschen, Houders, Thermometers, Beugels, Veeren, Ringen, Deksels, Draadbo dems, Borstels, Lepels, Stampers, Kersenontpitters, Etiketten, Hand en Receptenboeken. Ruime voorraad bij

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1933 | | pagina 1