Een Woonhuis, Bouwland )M!iZonnel>rand JDAG 2 JUNI 1833, Zaterdag 10 Juni 1933, MIJNHARDT's Moord-Bevelandsch nieuws. PREDIKBEURTEN 7 openbaarte verkdopen: Landbouwersinspan, LUXE AUTO TE HUUR openbaar te verkoopen: verderen fimmer en erf DINSDAG 30 MEI a.s. goed stuk brood. Is dat ook arbeid verrichten in het openbaar, of niet? Maar een arbeider of kleine boer die een half uur verder op het land werkt, ook om een stuk brood te verdienen, krijgt natuurlijk een bon, welke hem idem zooveel kost. Een particulier die Zondags kranten uitbrengt, ook onder kerktijd, gaat vrij uit. Dat zijn toch zaken die niet paralel loopen, maar tegen el kaar botsen. Wanneer nu dien dag toch niet ge bruikt wordt als Zondag, Iaat dan ieder vrij, buiten kerktijd, hoe hij hem wenscht te benutten. U, mijnheer de redacteur bij voor baat dank voor de plaatsing. OPMERKER. Doos 30 en 60ct. Geachte Redactie. Hoewel het niet in mijn plan lag een discussie in Uw blad te begin nen, zal ik toch éénmaal, maar ook slechts éénmaal op het ingezondene antwoorden. Met belangstelling nam ik dan inzage van den inhoud Uwer krant. Die lijkt mij nu een treffende illu stratie van hetgeen waarvoor ik ge waarschuwd heb. Wat is het geval. Er worden 2 stukken geplaatst, mis schien als neutraal bedoeld, maar door velen lang niet als onzijdig aangevoeld, er wordt van mijn kant een stuk tegenin geschreven, na tuurlijk evenmin kleurloos, ook niet als zoodanig bedoeld, en er ver schijnen een drietal wederleggingen, als protest. Ik zou zeggen de proef op de som is nu geleverd, dat men voorzichtig moet zijn. En daarom wii ik mijn verzoek, en nogmaals met aandrang herhalen, gebruikt bij de keuze Uwer stukken de grootste omzichtigheid. Het woord neutraal is een gevaarlijk woord, wat de een kleurloos vindt, wordt door een ander alles behalve on partijdig geacht, dit hangt geheel samen met de mentaliteit van den persoon. Bestelt bij ons het opzienbarend boek over HITLER: De Don Quichote van München ing. f 2.25 geb. f>90 „De Goessche Boekhandel" W. van Klaveren, Goes, Tel. 369. Ik zou hier nu kunnen eindigen. Toch wil ik er opnieuw op wijzen, dat het heusch niet zoo ongevaarlijk is, vooral dan in dezen tijd, de Maat bij alles te roepen. Er zijn nu eenmaal twee stroomingen. De eenediealles van den almachtigen staat verlangt, de andere die zoo veel mogelijk tracht alles uit het particulier initiatief te doen op bloeien. Nog even wil ik een vraag der Redactie behandelen, waarom de M.U.L.O. school erbij gehaald wordt. Ik zou zeggen geachte Redacteur, dat verband is toch waarlijk niet zoo heel ver te zoeken. Er was een groep menschen, die voor hun kin deren onderwijs begeerden dat ver standelijk aan hooger eischen vol deed, die M.U.L.O. onderwijs ver langden. Dit vraagt een offer van de Gemeente - ook van het Rijk -, de gemeente bewilligt er in dit of fer te brengen. Er komt een andere groep, zeker even talrijk, die on derwijs wenscht, dat bevrediging zou kunnen geven aan de geestelijke behoeften, men klopt ook bij de gemeente aan en wat ziet men nu? De eene groep ondervond alle moge lijke medewerking, de andere voort durende tegenwerking en tegen kanting. Zoo iets krenkt deze in woners. Dit alleen heb ik willen aantoonen. Naar mijn bescheiden meening had dan ook het stuk van het geachte Hoofd der M.U.L.O. school achterwege kunnen blijven. Geen enkel oogenblik heeft de ge dachte bij mij voorgezeten ook maar iets ten nadeele van genoemde in richting te zeggen. Over de zaak betreffende het aantal leerlingen der ingediende lijst, zou ik ook het een en ander te zeggen hebben, dit zou waar schijnlijk aanleiding geven tot een onvruchtbare polomiek, waarvan ik het nut niet inzie. Ik zal daarom mijn schrijven besluiten, met een herinnering aan mijn uitgesproken wensch. Wissenkerke. A. TE GUSS1NKL0. DUISTERE INVLOEDEN. In Uw blad van 13 Mei j.l. schreef dhr te Gussinklo o.a.: „Meer dan eens is het voorgekomen, dat door allerlei duistere invloeden ouders, die eerst geteekend hadden ontrouw aan hun beginsel werden gemaakt." Zeker, net is vaak voorgekomen, dat ouders, die op een aanvrage voor een bijzondere school ge teekend hadden, later hun hand- teekening terugnamen. Is het dhr. G. niet bekend, dat de practijk bewezen heeft, dat con trole op die handteekeningen vaak, helaas, dringend noodig is? Een voorbeeld: Een R.K. school bestuur te Arnhem vroeg een school en legde hiervoor een lijst met de handteekeningen der ouders over. Het gemeentebestuur van Arnhem stelde een onderzoek in naar de waarde dier handteekeningen. Volgens „Volksonderwijs" van 23 Dec. 1924 bleek, dat in 42 ge vallen verklaard werd, dat hun handteekening was gezet, nadat zij verkeerde inlichtingen omtrent het doel der lijsten hadden verkregen, dat in 23 gevallen de betrokkenen hun handteekening niet als echt erkenden, en in 20 gevallen ver klaard werd, hun kinderen niet van de openbare school te willen af nemen. Moeten we nu voor zulk een aanvrage dadelijk onze belasting-/ penningen op tafel gooien? Neen, ik vindt het een zegen, dat er dan de een of andere invloed is, Zenuw-Tabletten. 75 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. in dit geval dhr. H. uit Arnhem, die in deze duisternis licht brengt, en zorgt, dat wij niet de dupe wor den van dergelijk gedoe. Ook te Castricum, waar een „Christelijke" school gevraagd werd, namen 14 ouders hun [handteekening terug. Uit een onderzoek door B. en W. dier gemeente ingesteld, bleek, dat enkele ouders verkeerd waren ingelicht (zie „Volksonderwijs" van 28 Aug. 1929.) Heusch, het is noodig, dat er controle is, wat heel duidelijk blijkt uit een artikel in het Handelsblad van 11 Juni 1927 getiteld: „Wel een kooi, maar geen vogels." Het wijst op een bericht in een Kerk buurtenblad, te Amsterdam dat leer lingen vraagt voor een te openen Hervormde school, daar de leer lingen, die opgegeven waren, zoek waren. Waar blijft de ernst bij hen, die de gelden aanvragen? Ik eindig. Ik wil niet eentonig worden. Ik gevoel lust, ten slotte mijn persoonlijke meening neer te schrijven over het „hooge beginsel", volgens het welk sommigen zich geroepen achten Christelijke scholen te stichten en te bevolken. Maar, lezer, ik laat dat oordeel aan U over. Misschien is dit thans beter. Met vriendelijke dank voor de plaatsing. G. F. MARIS. Kortgene. Ingevolge de doorvoering van de Zondagswet op Hemelvaartsdag, is de REEDS VERSTREKTE VER GUNNING voor een concert op de muziektent, te geven door E.M.M. alhier, weer INGETROKKEN. Zondag 28 Mei Ger. Kerk Geersdijk. 9.30, 2 en 5.30 Ds. J. VAN LONK HUIZEN van Zierikzee. Heden overleed tot onze diepe droefheid, door een smartelijk ongeval, plotseling, onze innig geliefde Zuster, Behuwdzuster en Tante, en mijn goede en trouwe Huis houdster, die mij rtiim 10 jaar met de meeste trouw heeft ge diend, Mej. ELIZABETH HOOGERHEIDE, in den ouderdom van 54 jaar. Uit aller naam: M. v. d. GRIND- Hoogerheide. J. ONDERWATER. Dordrecht, 21 Mei 1933. 's Gravendeelschedijk 41. Heden 24 Mei overleed in I de stichting Vrederust,onze geliefde Zuster, Behuwdzuster en Tante HENDRIKA GOUDSWAARD, in den ouderdom van bijna 46 jaar. Uit aller naam, J. GOUDSWAARD. Wissenkerke, Mei 1933. De Notaris J. K. C. MATTH1JS te Kortgene, is voornemens op des nams. 1 uur (o.t.) voor den Héér MAC. HEUBOER en de Wed. P. C. HEUBOER bij de Schuur te Wissenkerke aan den Achterweg in het Eenigen bestaande uit: zwarte ruin, 10 jaar; bruine merrie 10 jaar; 2 menwa- gens, landkar, Wiedmachine, cul tivator, 4, 5 en 6 balkseggen, zig zag- en kettingegge, ijzeren rol- blok, stroo- .pee- en windmolen, sleeper, zakopheffer, wend- en wielploeg, grintbak, lange ladders, 2 geeselstéenen met paard, bas cule met gewichten, 2 pongerboo- men, póngertuig, harnassement, stalgereedschap, zaaibekken, hand wiedmachines, handrolblok, >/2 H.L., kleine handzaaimach., krui wagen, zeven, waterbak, en het geen verder zal worden aange boden. Betaaldag voor solide Noord-Be- velandsche koopers 1 November 1933. Vraagt prijs. C KETELAAR - WISSENKERKE De Notaris J. K. C. MATTHIJS te Kortgene, is voornemens op des namiddags 5 uur (o,L) in het hötel „De Kroon" te \yissenkerke, krachtens art. 1223 B.W. in het te Wissenk/rke, groot 93 centi aren, eigendom van en bewoond door den Heer M. Kouwer. Te aanvaarden bij betaling, ui terlijk 10 juli 1933. Te bezichtigen Zaterdag 3 Juni 1933 van nam. 3-5 uur o.t. Nadere inlichtingen bij den No taris. Uit de hand te koop. van dhr. H. A. Kramer te Kortgene 4 H.A. 00 A 30 c.A. in den N.N. Bevelandpolder te Co- lijnsplaat, ged. te aanvaarden roo- ven oogst a.s. Te bevragen ten kantore van Deurwaarder Heijboer. Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend, dat met oog op de verbetering van een gedeelte van den weg Kortgene - Geersdijk (no. 9a Prov. Wegenplan) in de gemeente Kortgene het gedeelte van den Weg over den dijk van den Oud-Kortgenepolder, no. 14 van den ligger der wegen en voet paden in de gemeente Kortgene, van den Weg over den dijk tusscherr den Stadspolder en den Westpolder tot den Weg over het gedeelte dijk tusschen den Westpolder en den Geers- dijkpolder, onderscheidelijk no. 13 en no. 15 van dien ligger, voor het verkeer met rij- en voertuigen en vee zal zijn afgesloten van 22 Mei tot 12 Augustus 1933. Middelburg, 19 Mei 1933. Het Bestuur van de Vereeniging Gewestelijke Tarweorganisatie voor Zeeland deelt hierbij mede dat de tarwe van oogst 1932 voor het laatst op onderstaande data's zal gekeurd worden. Colijnsplaat Woensdag 14 Juni. De inlevering van de tarwe moet plaats vinden zooals gebruikelijk is na de schatting. Tarwe, welke wordt aangebodén na genoem de data's komt niet meer voor levering in aanmerking. Tevens deelt het Bestuur mede dat de tarwe aanwezig op de be drijven na 31 Mei a.s. niet meer door de Cr.T.Z. is verzekerd. Het Bestuur der Vereeniging Ge westelijke Tarweorganisatie voor Zeeland. Iz. P. v. d. WEELE, Voorzitter. J. D. DORST, Secretaris. COLIJNSPLAAT. Allen, die wenschen mede te wer ken aan de oprichting van een plaatselijke afdeeling van den Bond van Chr. Oranjevereenigingen, worden uitgenoodigd tot een bij eenkomst te houden D.V. des avonds 7.30 uur (o.t.) in de zaal boven de Bewaarschool. Namens het voorl. Comité, J. W. A. STüTE Ds. M. BONS.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1933 | | pagina 2