NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD HOE ENORM Fa. K. H. SCHIPPERS Co. No. 1825 Zaterdag 13 Mei 1933 39e Jaargang, DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE - TELEFOON No. 10 Dames en Meisjes Mantels. Verkoopt sterk concurreerend J. Sturm Cz. Wissenkerke INGEZONDENSTUKKEN Premiekeuring voor merrie's op Dinsdag 18 Juni te Kortgene. luxe wagens of autobussen, Middelburg, Prijs der Advertentiën: van 1 tot 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij abon nement aanzienlijke korting. Familieberichten en daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1 tot 6 regels 75 cent, iedere regel meer - 12'/2 cent. Abonnementsprijs f 1.per jaar bij vooruit betaling. Franco per post f2.25 per jaar. Toezending advertentiën tot Vrijdagmorgen 8 uur (wettelijken tijd). Oplaag 1800 ex. Badplaatsplannen We hebben den laatsten iets hooren mompelen over badplaats plannen. Het is waar, in het Noord- Oostelijk gedeelte van ons eiland bezitten we nog een hoekje duinen, en met een beetje fantasie kan men zich dat gemakkelijk omgetooverd denken in een vacantie-oord. Nietwaar, zoo heeft Walcheren het ook gedaan! En Schouwen is er hard mee bezig, daar rijzen de zomerhuizen als paddestoelen uit de grond. Zelfs Breskens. dat toch zeer weinig strand bezit, heeft zich tot de strijd aangegord, en er is zelfs een hotel verrezen, dat de moeite waard is. Maar beter dan zich te laten meevoeren door zijn fantasie, kan men zich afstemmen op de werk- lijkheid, en zich afvragen of hier practisch wat te bereiken zou zijn Inderdaad verdient het aanbe veling in deze tijd, waarin land en tuinbouw de gevolgen der crisis zoo langzamerhand blijvend onder gaan, uit te zien naar nieuwe be staansmogelijkheden. Men kan aan Leest veel 1 maar leest alleen goe de boeken. Koopt ze daarom bij „De Goessche Boekhandel", W. van Klaveren, Goes. Franco levering, coulante bediening. het oude vasthouden, maar wanneer er nieuwe rendabele mogelijkheden zijn, dan zal men goed doen, de verwerklijking ervan in overweging te nemen En we raken hier op Noord-Beveland daarbij weer dade lijk aan het bekende probleem ons eiland ligt te veel uit de route, het is voor vreemdelingen niet be reikbaar, althans niet zoo, dat men ze kan lokken. Dat is het voor naamste. Dat ons duinhoekje klein is, is niet van zoo groot belang, men zie slechts naar Breskens, waar het strand bedenkelijk veel slijk lijkt te bevatten! Maar indien men niet het voor deel heeft der bereikbaarheid, dan zijn de plannen niet uitvoerbaar. Breskens heeft het groote voordeel, dat de vreemdelingentrek van de Belgische kust naar Vlissingen gaat. Welnu, heeft men gedacht, als de vreemdelingen door onze ge meente komen, gaat het er maar om, ze hier een tijdje vast te houden, en ze wat geld te laten verteren. Dit is zeer juist gezien. Maar Noord-Beveland ligt niet in de trek. In dit opzicht is het een zeer misdeeld land. En de bad plaatsplannen Die kan men voor- loopig gerust aan de kapstok hangen! Geachte Uitgever. Mag ik zoo vrij zijn het volgen de onder Uw aandacht te brengen. Mogelijk gaat het geheel buiten uw bedoelingen om, maar op mij maakt het den indruk, dat het N.-B. ad vertentieblad zich ontpopt als een linksch, mogelijk als een Vrijz. Dem. blad. Zoo bevatte het nommer van 29 April een stuk dat de wensche- lijkheid betoogde, de fabricatie van oorlogsmateriaal aan den staat te brengen. Laat ik U vertellen dat dit een zuiver politieke kwestie is, waarvan in het algemeen de Recht- sche partijen, inzonderheid de A.R. Partij niets moet hebben. Rechts dweept heelemaal niet met een be moeizieken staat, die zich over al les ontfermt. Het is hier de plaats niet dit nader te ontvouwen. In het Nr. van Zaterdag 6 Mei trof mij weer een stuk over de schoolkwestie te Kortgene. Daar wordt eerst gerept van een in te dienen lijst van leerlingen. Ds. Kersten wordt hier in de schoenen geschoven, dat het zijn persoonlij ke en daarom aanvechtbare opvat ting is, dat het van geen invloed is, of er van de lijst van leerlingen eenigen afvallen. Dit is niet de persoonlijke opvatting van Ds. Kers ten, maar die van den Minister. Meer dan eens is het voorgekomen, dat door allerlei duistere invloeden, ouders, die eerst geteekend hadden, ontrouw aan hun belofte werden gemaakt. Zeer natuurrijk houdt de Minister hiermee geen rekening. De verzuchting over de belasting betalers had misschien beter kun nen geslaakt worden, in de oo- gen van het gem. Schoolbestuur, toen Kortgene zich de weelde ver oorloofde een Mulo-school op te richten. Bovendien is het nog volstrekt niet uitgemaakt of op den duur de gemeente er financieel schade bij zal hebben. Zooals men weet wor den de onderwijzers door het RIJK betaald, maar komen de exploita tiekosten geheel voor rekening der gemeente. Wat ziet men nu echter, dat de schoolbesturen veelal heel wat goedkooper exploiteeren, dan de gemeenten. Er boven komen mag men nooit. Misschien geeft het op den duur nog wel een voordeeltje voor de gemeente. Ik schrijf dit niet om een Pole miek uit te lokken, waarvoor ik in geen geval te vinden zal zijn. Ge achte Uitgever. Ik geloof dat het in vele gevallen uiterst moeilijk zal vallen strikt neutraal te blijven. Met bovenstaande wilde ik echter aan- toonen dat voor den goeden naam van Uw blad als „neutraal" orgaan een beetje meer omzichtigheid wel gewenscht is. Wissenkerke. A. TE GUSSINKLO. DE WERELD HULPTAAL: ESPERANTO. De steeds voortgaande verbrei ding van het Esperanto zullen we niet op de voet blijven volgen. Dit zou te veel tijd eischen, want de groei der Esperanto-beweging gaat zoo snel en is zoo sterk, dat we tegenwoordig wel kunnen spreken van een ZICHTBAAR groeien. Zoo werd in 1923 een congres gehouden te NUrnberg. Er waren nu geen 800, maar 3500 leden opgeko men uit niet minder dan 43 ver schillende landen. In 1917 stierf Dr. Zamenhof, die wél zijn werk gestadig had zien groeien, maar de goede gevolgen er niet van mocht aanschouwen. Im mers Dr. Zamenhof wilde met zijn wereld hulptaal de vijandschap tus- schen de volkeren wegnemen. En die vijandschap kwam juist op 't laatst van zijn leven zoo wreed tot uiting. Laten we hopen, dat het Espe ranto binnen weinig tijd ZOOVEEL beoefenaars gevonden heeft, dat van een kloof tusschen de volkeren geen sprake meer zijn kan. Misschien helpt dan Dr. Zamenhofs prachtig ontwerp mede om nieuwe oorlogs verschrikking te voorkomen. (Slot.) Aangifte biljetten voor deze keu ring zijn verkrijgbaar bij onderge- teekende en moeten vóór, 15 Mei worden ingezonden bij dhr. A. CAP- PON, Corn. Everdijkstraat 2 te Goes. J. G. VAN DE LINDE. Uw adres voor voor Hemelvaartsdag of Pinksteren en verder seizoen is aan onder staand adres. Vraagt prijs, er wordt voorgoed materiaal gezorgd. Donderdags vertrek van boot 10 uur. Beleefd aanbevelend, Wolfaartsdijk. JOH. EGGEBEEN. Tel. 22, s'nachts Tel. 14. de prijzen van de Fongers rijwielen verlaagd zijn mo ge uit onderstaand lijstje duidelijk blijken: 1931 1932 THANS Model H (uitr. 4a) f 74.- f 58. f 46.50 HF 5 - 92.— - 73. - 57.— HZ 5 - 110.— - 87.— - 67.— CCG 5 - 126. - 103. - 78.— BB 5 - 146.— - 121. - 90.50 Maar de werkelijk groote beteekenis van deze prijsverlagingen komt eerst goed tot haar recht, wanneer in 't oog gehouden wordt, dat de bekende Fongers-kwaliteit, constructie en afwerking onverminderd gehandhaafd zijn. Geen schijnbare verlaging door toevoeging van een nieuw, goedkoo per model, aan de bestaande modellenserie, doch de origineele FONGERS, met al zijn eigenschappen, die het merk beroemd hebben gemaakt en met de bekende Fongers-garantie. Welk model uit de Fongers-serie ook gekozen wordt de waarde er van is hooger, en prijs lager dan van elk ander goed merk. Aanbevelend, Fongers-agentschap,

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1933 | | pagina 1