NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD NIEUWE HOUTWAREN. AFBRAAK, SPOORBIELS DIRECTIEKEET Voor het komende seizoen! luxe auto-cars. Zaterdag 29 April 1933, No. 1823 Zaterdag 29 April 1933 39e Jaargang, P. den Boer Wissenkerke. Horlogemaker openbaarte verkoopen: Adr. B. Holster Piano- en Orgellessen DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE TELEFOON No. Prijs der Advertentiën: van 1 tot 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij abon nement aanzienlijke korting. Familieberichten en daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1 tot 6 regels 75 cent, iedere regel meer - 12'/2 cent. Deze ruimte is te huur. Abonnementsprijs f 1.per jaar bij vooruit betaling. Franco per post f2.25 per jaar. Toezending advertentiën tot Vrijdagmorgen 8 uur (wettelijken tijd). Oplaag 1800 ex. Exodus van Japan. Japan is dus nu uit den Volken bond getreden. Men heeft dit be richt gelezen, men heeft misschien even het. hoofd geschud, maar ze ker toen gedacht: Japan ligt ver weg, en vervolgens weer over iets anders gepraat. Begrijpelijk is dit. Wat weten wij van Japan, en wat hebben wij met dit land te maken? Zoo redeneert menigeen, men praat liever over dingen uit de eigen om geving. En toch is dit besluit van Japan van een nog niet af te meten in vloed voor de geheele wereld. Toen indertijd de Volkenbond tot stand kwam, ademde de mensch- heid even op, in de hoop, dat in de toekomst geschillen tusschen landen op vreedzame wijze zouden worden beslist. Maar ziet: Nauwe lijks kan een land niet langs vreed zame weg verkrijgen wat het wenscht of het bedankt al,s lid van de Vol kenbond, en begint doodkalm een oorlog, zonder zich aan zijn ver plichtingen te storen. Dit beteekent, dat de moreele macht van de Vol kenbond gering is gebleken. Hij heeft gedreigd en gesmeekt, en dit alles zonder resultaat. Gedaan heeft de Volkenbond niets. Nu wisten wij reeds lang, dat er in Geneve invloeden werkten, wel ke de vrede in het geheel niet ge negen zijn. Indertijd was er het be ruchte geval Shearer, een Ameri- kaansche spion, welke door het A- merikaansch vlootkapitaal naar Ge neve werd gestuurd, om het Vol- kenbondswerk in de war te sturen, wat ook gelukte. En wat ervan te denken, indien Frankrijk een man naar de Ontwapenings-conferentie stuurt als Dumont, welke ten nauw ste betrokken is bij de bewape ningsindustrie, en welke dus per soonlijk alle belang bij bewapening heeft? Men mag ons niet hard val len, wanneer we ons vertrouwen in deze Volkenbond opzeggen. We nemen niet aan, dat alle gedele geerden in Geneve te kwader trouw zijn, en we gelooven zelfs wel, dat velen hun uiterste best doen, de vrede te verwezelijken, maar zoo lang de wapenindustrie nog zoo'n geweldige macht heeft, komt er uit het gepraat niets voort. Want daarom gaat het. De wa penindustrie, en dat zijn niet alleen de kanonnen- en gasfabrieken, maar alle industrieën, welke de grond stoffen leveren, welke voor dewa- penmatriaal noodig zijn, is een zoo machtig concern, dat de nationale regeeringen vrijwel machteloos staan. Dit is de waarheid, en waarom zouden wij deze niet erkennen? Indien het de regeeringen ernst is met deze zaak, dan zullen zij er toe moeten overgaan, om de wa penindustrie aan de staat te trek ken. Indien op het oorlogstuig geen winst meer kan worden gemaakt, zal het gevaar voor oorlogen niet groot meer zijn. Want wie voelt voor een oorlog, waaraan niemand iets verdient? Dat de bewapeningsindustrie een internationale industrie is, welke niet met vaderlandslievende gevoe lens, maar enkel met winst rekent, mag wel bekend worden veronder steld. Schneider-Creuzot, een der grootste ondernemingen op dat ge bied, heeft aandeelhouders in alle landen. Indien deze firma nu b.v. wapens levert aan Duitschland, dan Boekenweek van 29 April tot 6 Mei. Wie deze week een boek koopt vanaf f 2.50 krijgt het zeer fraaie boekwerk „Geschenk 1933" prach tig geill. er bij cadeau. De Goes- sche Boekhandel, W. van Klaveren, Goes. helpen dus de Fransche aandeel houders mee, om hun vroegere vij anden van wapentuig te voorzien. Krupp, de groote Duitsche wa penfabrikant, leverde in de wereld oorlog granaten aan Engeland. Zoo werden de Duitschers beschoten met granaten, die door een eigen land genoot waren geleverd voor winst! Men voelt dus dadelijk waar de fout zit. En men denke niet, dat wij met het conflict in het verre Oosten, hoe ver het ook van ons land vandaan ligt, niets te maken zouden hebben. Zooals men weet, betrekt Japan 80 pCt. van zijn olie uit ons Indie. 0- lie is voor oorlogvoeren onontbeer lijk, en indien men nu nog weet, dat de verhouding tusschen Japan en de Ver. Staten gespannen is, dan hoeft het geen betoog dat, wan neer hieruit iets voorkomt, ons In- die daarin dadelijk betrokken zal worden. We leven in een ernstige tijd. En het is onze plicht, de re geeringen ervan te overtuigen, dat de wapenindustrie onder curateele dient te worden gesteld. DE WERELD HULPTAAL: ESPERANTO. In 1878 was de internationale taal in hoofdzaak gereed. De sa mensteller was nog geen twintig jaar en oordeelde het verkeerd, op deze leeftijd zijn werk bekend te maken, terwijl ook het vermoeden, Leest het belangrijke boek „KERK EN OORLOG" ing. f 1.40 geb. f 1.90 verkrijgbaar in De Goessche Boekhandel W. van Klaveren, Goes. dat hij niets dan bespotting en te genwerpingen zou moeten aanhoo- ren, hem van publicatie terug hield. Gedurende het laatste jaar, dat hij op het gymnasium doorbracht, vormde Zamenhof met zijn vrien den een club, die bestudeering der wereld hulptaal tot doel had. Naderhand schrijft Dr. Zamenhof in een van zijn brieven: „5 December 1878 vierden wij plechtig te samen het levend worden van de taal. Op ons feest werd in de nieuwe taal gesproken en vol enthousiasme zongen wij de lofzang, waarvan de aanhef luidde: Malamikete de las nacjes Kadó, kadó, jam temp' esta! La tot' homoze in familje Konunigare so deba". (Vijandschap der volkeren, ver dwijn, het is tijd 1 De geheele mensch heid moet zich tot één familie ver eenigen.) Later, na het eindexamen, lieten zijn vrienden hem in de steek, bang, door de menschen te worden uit gelachen, Zamenhof stond weer al leen. Hij studeerde thans aan de Universiteit voor arts, en verschei dene jaren bewaarde hij zijn kost baar taai-ontwerp alleen voor zich zelf, af en toe kleine veranderingen aanbrengend, waar hij 't noodig oordeelde. (wordt vervolgd). Je adres voor horloge-, klok- en bril reparatie. Reparatie's en boodschap pen worden aangenomen te Kortgene A. J. van Hee. Colijnsplaat M. Koster. Kats P. Eikenhout. Kamperland Joh. Vendeville. Spoed reparatie elke werk dag per G. de Moor. Tegen 1 Juni a.s. een dienstbo de gevraagd bij J. A. VERHULST, Geersdijk. Deurwaarder G. HEIJBOER, te Kortgene, zal heden des namiddags om 1 uur te Co lijnsplaat aan den Nieuwenweg op voormalig „Zorgvliet", voor den heer C. WESTDORP, in het Eene groote partij van de aldaar drie onteigende wo ningen; als: groote partij vloer-, zolder en schotdeelen, balken, baddings, ribben, latten, tengels, ramen, deuren, kozijnen, pannen, enz. Alsmede een groote partij benevens een verplaatsbare en een partij Des namiddags om 3 uur ver- kooping van een groote partij afbraak, nieuwe houtwaren en spoorbiels te GEERSDIJK. Alles wordt voetstoots verkocht. Onderwijzer te Kats Geeft te Kats, Colijnsplaat en Kortgene. Stelt zich beschikbaar als dirigent van zangkoren en muziekgezelschappen. Adres: Achterstraat 52, Kats. Voor hét maken van gezellige auto-tochten door Meisjesver- eenigingen, Jongelingsvereenigingen e.d. zijn wij het meest ge sorteerd in Cars van 2036 personen beschikbaar. Prima materiaal. Geschoold personeel. Rijke ervaring op het gebied van toe risme. Voor eventueele besprekingen komen wij U gaarne zonder eenige verplichting zelf bezoeken. Beleefd Aanbevelend, J. VAN FRAASSEN. Moderne Verhuurinrichtingen van Auto-cars. Tel. 190. Nieuwstraat 48, Goes.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1933 | | pagina 1