DE BIJENKORF ELECTRISCH KOKEN. I DE BESTE TWEESCHAAR WENDPLOEG is de „Printz" Zijden Stoffen en Mousselines Adr. B. Holster Piano- en Orgellessen LANGE VORSTSTRAAT 42 GOES 10 pCt. extra korting pension 1 of 2 drachtige zeugen FIRMA G. W. VAN DRIEL VAN DORSTEN HOOFDDORP Kleine Bazar te Wissenkerke Onderwijzer te Kats Geeft te Kats, Colijnsplaat en Kortgene (eventueel ook te Wissenkerke en Kamperland) Stelt zich beschikbaar als dirigent van zangkoren en muziekgezelschappen. Adres: Achterstraat 52, Kats. Alle Noord-Bevelandsche markt- bezoekers wekken wij in 't bijzon- U* der op, om toch vooral die auto-^i bussen, welke nog mogen rijden dag Dinsdags, 't zij van wie ook,em die alleen te steunen, en nief/rnet de zoogenaamde wilde diensten mee te rijden, daar mij j.I./iinsdag ook werd gevraagd, door ren z g.n. snorder om mee te /'jden naar Goes. Ik moest zooals vele anderen zulks weigeren om reden-fk niet opgepropt wilde zitten, en/én tweede mogen wij blijde zijnjftat Ged. Staten van Zeeland ons Ji'og in de gelegenheid stellen, om .'per autobus de markt te bezoelggn. Publfék van Noord-Beveland rijdt dóarom met de autobussen mee in pj^ats van de wilde diensten. Namens een ooggetuige en van de marktbezoekers. Onze voorraad is door de sterk verminderde prijzen zoodanig gedund, dat er niet veel meer overblijft. Om het restant ook nog op te ruimen geven wij bij aankoop in deze twee arti kelen ter waarde van tien gulden nog Met het nieuwe seizoen moeten we nieuwe artikelen hebben en daarom het oude eruit. Juffrouw vraagt met vrije zit- en slaapkamer. Adres: BRONS, Heerenstraat H 148 Middelburg. te koop, rekening einde Augustus, bij L. HUISZOON, Kamperland. Adverteeren doet verkoopen. Type ZWJS 5 Diepgang tot 25 c.M. Werkbrerdie ca 61 c M. Gewicht ca. 222 Kg Geeft arbeidsbesparing en, door betere verkruimeiing, een betere opkomst van het graan. Vraagt prijs en conditiën bij Uw smid of leverancier. Te bezichtigen bij den Heër J. C. ONDERDIjK, Hoeve „Landlust" te COLIJNSPLAAT, welke U gaar ne nadere inlichtingen, prijs enz., ook van onze andere ploegen, zal verstrekken. Importeur: Telefoon 41. Is electrisch koken een nieuwigheid, vraagt men. Ja, dit is het ze ker en toch kookt men sinds jaren electrisch. Het verschil is dat voor enkele jaren het electrisch koken nog niet algemeen toe te passen was; alleen groote inrichtingen als keukens van hotels, warenhuizen, schepen, enz. maakten gebruik van electriciteit. Hoe komt het, dat tegenwoordig een ieder zijn maal dan wel elec trisch kan klaar maken, vraagt men. Er zijn drie factoren. De eerste is wel, dat de electriciteitstarieven op het oogenblik zoo zijn, dat de kosten geen bezwaar meer zijn. Ten tweede worden thans, dank zij ver schillende vindingen, kookplaten en fornuizen geleverd van zoodanige kwaliteit, dat deze even betrouwbaar zijn als het electrisch strijkijzer dat een ieder wel zal kennen. De derde factor is het pannenmateri- aal. Vroeger gebruikte men een gewone pan op de kolenkachel of het fornuis; bij een electrische kookplaat behoort een pan, geschikt voor electrisch koken. Feitelijk is deze derde factor niet minder belangrijk dan de eerste factor, want door de ontwikkeling van dit pannenma- teriaal kwam plotseling de geheele electrische kooktechniek tot ont wikkeling. Wij willen de drie factoren nog eens nader toelichten. Vroeger kon den alleen groote inrichtingen electrisch koken. De oorzaak was het tarief. Deze groote afnemers konden individueel bekeken worden, zoo dat gemakkelijk te zien was of electrisch koken al dan niet voordeeli- ger was dan koken op andere wijze. Voor de kleinverbruikers was de eerste stap in deze richting het „Vastrechttarief". Het werd de electriciteitsbedrijven duidelijk, dat een lichtstroomprijs niet juist was voor gebruik in de huishouding, b.v. voor stofzuigen, strijken, enz. Door de electriciteit buiten de lichturen goedkooper te stellen ont wikkelde zich het verbruik zeer snel. De oplossing hiervoor was, het vastrechttarief, waarbij men een vaste som betaalt en de KWUren te gen laag tarief betrekt, terwijl het geheele verbruik over een enkele meter kan betrokken worden. Hoewel de prijs van deze KWU. thans 7 cent bedraagt, kan de electriciteit nog geen ingang voor electrisch koken vinden. Deze moest nog lager zijn, waarom deze op 5 cent ge steld werd; een verlaging van circa 30terwijl de vaste bedragen met slechts 15% verhoogd werden. De tweede factor zijn de kookplaten en fornuizen. Vroeger kocht men bij den installateur een kookplaat en men koos die, welke de installateur in voorraad had. De cliënt wist het verschil niet tusschen een open of gesloten kook plaat. Door de Vereeniging van Electriciteitsbedrijven zijn de bezwa ren, welke tot voor korten tijd aan kookplaten en fornuizen kleefden onderzocht. Al spoedig bleek, dat slechts zeer weinig apparaten aan redelijke eischen voldeden; geen wonder dus, dat er soms klachten kwamen over de gekochte toestellen. Er ontwikkelde zich door de ervaringen in de proefkeukens opgedaan ten slotte een geheel nieuwe constructie, welke aan de zwaarste eischen voldeed. Ten einde de invoering van ondeugdelijk materiaal tegen te gaan, stellen electriciteitsbedrijven door hen onderzochte kookplaten en for nuizen tegen zekere voorwaarden, waarover binnenkort nadere gege vens zullen worden gepubliceerd, ter beschikking van hun cliënten. De derde factor is het pannenmateriaal. Vroeger had het geen in vloed, of de bodem van een pan hol of bol stond. Er was immers toch reeds een groote afstand tusschen kolenvuur en pan. De warmte moest door meerdere centimeters warmte tusschen het vuur en de bo dem van de pan. Of de bodem eenige millimeters bol of hol stond, deed er niet toe. Electrisch is dit anders. De electrische kookplaat is volkomen vlak en de electrische pan heeft een vlakke bodem, zoo dat de warmte van de kookplaat onmiddelijk op de pan overgaat. Er zijn geen verliezen; zooals bij alle electrische apparaten heeft men ook hier zeer hoog nuttig effect kunnen bereiken. De drie factoren bij elkaar hebben het electrisch koken voor een ieder mogelijk gemaakt, niet alleen voor de beter gesitueerde doch voor een ieder. Een huisgezin van 5 personen verbruikt ongeveer 0.8 KWU per persoon per dag, dus voor ongeveer 20 cent per dag. In Nederland werden reeds eenige duizende electrische fornuizen geplaatst, terwijl, om een voorbeeld te noemen, er in Zwitserland in 1931 17090 electrische fornuizen bijgeplaatst werden, zoodat het aan tal daar steeg tot 172590 stuks. Wilt men nadere inlichtingen, zoo vervoege men zich tot de die reeds geruimen tijd electrisch kookt met de daarvoor aangewezen alluminium pannen op een electrisch fornuis en een electrische kook plaat, en U met alle prijzen op de hoogte kan stellen. Electrisch koken is vlug, zuiver en goedkoop.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1932 | | pagina 4