VOOR JUTP EN OMSTRE No. 3. Zaterdag 3 December 1927. Ie Jaargang. Druk en Uitgave van A. G. M. MARKUSSE te Wissenkerke. Bureau voor Advertenties en Correspondentie te Jutphaas: Wilhelminastraat 6. PLAATSELIJK NIEUWS. f 1.25 per jaar. IEU Prijs der advertentienvan 1 tot 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij abonnement aanzienlijke korting. Familieberichten en daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1 tot 6 regels 75 cent, iedere regel meer 12'/2 cent. Advertentien worden ter drukkerij aangenomen tot Donderdagavond 6 uur. Burgerlijken Stand. Geboren: Jan Mattheus, z. van J. van Kempen en A. Jansen van Jorksveld; Hendrika Johanna, d. van Ch. van Wijk en H. M. Peterse. Huwelijken: Dirk Hermar.us Hilbrand Kramer, smid, 25 jaar, wonende te Lopik en Adriana Maria Kersbergen, 23 jaar, Wonende te Jutphaas. Overleden: Antonius Marinus Hoveling, 9 maanden, zoon van A. J. Hoveling en M. G. Ransdorp. Jantje Sytzema, 84, jaar, echt- genoote van C._F. Smit. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. V.m. 10 uur Ds. HENGEVELD. N.m. 6 uur Preeklezen. R. K. Kerk. V.m. 7 uur Mis V.m. 10 uur Hoogmis. N.m. 3 uur Lof. Maandagavond werd herkozen tot ouderling der Ned. Herv. Kerk, de heer Meima en tot diaken de heer T. Kool. Verleden week arriveerde alhier de eerste schuit met materiaal voor de a.s. gas- en waterleiding, zoodat wij binnen afzienbaren tijd het lang verbeide genot zullen smaken van waterleiding en gas. O, heerlijk vooruitzicht. Een Feestavond. (Niet van onzen Verslaggever.) .Met recht kon dit gezegd worden Woensdagavond 23 Nov. 1927. De Chr. Ver. Martha, „De Lof- stem", Daniels gaf ter gelegenheid van deopeningvan hetVereenigings- gebouw der Ned. Herv. Gemeente, een feestavond. Het gebouw was eivol. Ds. Hengeveld opende met gebed, nadat gezongen was Pslm. 100, vers 1. In de openingsrede werd ons gezegd dat we geen critiek mochten uitoefenen, omdat, wat gegeven werd door de leden, ze dat niet deden uit gewoonte, maar dat dit nu eens gedaan werd om dat het feest was. En men genoot. Menigeen zal met dankbaarheid aan deze avond denken. De zang nummers liepen goed van stapel. Het gezellig Kransavondje en de Tirolermeisjes zaten er goed in. Ook de voordrachten o.a. „Hoe een huisvader een schilderij op hangt" wekte de lachlust op. Men genoot. De heer Uiterdijk sloot den avond met dankzegging. Hopende spoedig weer zoo'n gezellig avondje. Door de N.V. Handelskamer te Rotterdam is aan B. en W. het verzoek gericht om aan den Kanaal- weg alhier een zeepziederij te mogen oprichten. Automobilisten en motorrijders worden er opmerkzaam op gemaakt, dat de verordening op de maximum snelheid door heeren Gedeput. Staten van Utrecht is goedgekeurd en de vorige week is afgekondigd. De maximumsnelheid van den Doorslag tot en met de R. K. Kerk in Jutphaas bedraagt nu 20 K.M. In onze gemeente heerschen op een drietal scholen, voornamelijk onder de leerlingen der lagere klassen, de mazelen. Op de R.' K. Jongens- en Meisjesschool en op de Ned. Herv. Gemeenteschool waren Maandag respectievelijk ruim 40, ruim 50 en 22 leerlingen wegens deze ziekte afwezig. Er waren klassen bij, waarin slechts 'ƒ3 ge deelte van de kinderen op school was. Op de openbare en de Geref. school kwamen tot heden geen gevallen van deze ziekte voor. Naar we vernemen wordt er sterk over gedacht de scholen tijdelijk te sluiten. Zij die dit blad geregeld per post wenschen te ont vangen, gelieven zich op te geven. Abonnementskosten DE UITGEVER. Dichter-„Vereering". Tegen het einde van de zeven tiende eeuw toefde in Engeland een dichter „genaamd Stow", wiens werken in eersten druk in het be zit zijn van de King's Library te Londen, een bezit waarop deze in stelling heel trotsch is. Het eenige en groote levensdoel van dezen dichter is geweest, om Engeland tot op de kleinste plek jes te doorkruisen en voor dit doel heeft hij zijn leven en zijn bezit gegeven. Hij bestudeerde Engeland's ver leden tot in de kleinste bijzonder heden en bewaarde zijn ondervin dingen voor de toekomst. Toen Stow oud werd, geraakte hij in de diepste ellende, en ten slotte wendde hij zich tot den Ko ning om hulp. Deze hulp werd hem niet onthouden. Op zekeren dag ontving de dichter een groot patent, van het Koninklijk zegel voorzien, waarin te lezen stond, dat: „In aanmerking nemende dat Stow vijf- en- veertig jaar van zijn leven gegeven had om matriaal te verzamelen voor een Kroniek van Engeland, en twaalf jaar later een Geschiedenis van de steden Lon den en Westminster geschreven had, eindelijk in oogschouw nemende, dat zijn geheele leven in dienst is geweest, van Engeland, zoo geven wij Stow onze Koninklijke en Ge nadige toestemming, aalmoezen van onze onderdanen af te smeeken en deze geheel ten eigen bate aan te wenden. Dit alles gedurende den tijd van een jaar". Een Bayreuter theater in Engeland. In het kleine dorpje Hamble, in het Engelsche Graafschap Southam- ton, staat een prachtig theaterge bouwtje, geheel gebouwd in den stijl van het wereldbekende thea ter in Bayreuth, en dat plaats biedt aan 350 toeschouwers. Het werd gebouwd door den Engelschen musicus Stephen Fry, een hartstochtelijk Wagnervereer- der. In het fraaie gebouw, dat vol gens een inscriptie gewijd is aan „de Harmonie", het schoonste goed der menschen, en aan alle harten die voor anderen slaan, worden concerten georganiseerd, geheel in Wagneriaanschen stijl. Wordt er een pianoavond gege ven, dan is de zaal geheel donker en ziet men den speler slechts als een silhouet tegen een gekleurden achtergrond. Is de muziek treurig en gedra gen, dan heerscht er een grauwe, sombere sfeer in de zaal, wordt daarentegen levendige, vroolijke muziek ten gehoore gebracht, dan is de omgeving en speciaal de achtergrond in frissche, helle kleu ren gehouden. Wat drinken de Amerikanen? Zooals bekend, valt over den smaak niet te twisten, maar niet temin is het intersant, eens een vergelijking te maken tusschen de verschillende volken en vooral in betrekking tot hun dranken. Zoo is in het Zuiden wijn de nationale drank, in Duitschland speelt het bier van oudsher een belangrijke rol als volksdrank, terwijl in Amerika horribile dictu ijswater de geliefde verversching is, tenminste tijdens de maaltijden. Reeds voor de invoering van het drankverbod was ijswater de gelief koosde tafeldrank. Alcoholische dranken werden eigenlijk alleen als een soort verdoovende middelen gebezigd en wel op zoo'n grooten schaal, dat de afschaffers niet veel moeite hadden, hun eischen in gewilligd te zien. Naast Califor- pische wijn en bier, die als eigen lijke volksdranken golden, werden zoogenaamde „Mixed Drinks" in de grootste verscheidenheid en met zeer verschillend alcoholpercentage, geconsumeerd. Er zijn „mixers" geweest, die konden optreden met een repertoire van 200300 ver schillende mengels. Als basis voor de meeste hiervan diende begrijpe lijkerwijze de geliefde whisky; ook vruchtensappen, thee, melk en vooral scherpe kruiden, zooals paprica, gaven den drank de eigen lijke pittigheid, de „kick". Zooals gezegd over den smaak valt niet te twisten Na de invoering van het drank verbod is de kwestie der dranken in een stadium getreden, dat nog ver is van elke oplossing. De ge bruikelijke dranken tijdens de maal tijden zijn in ieder geval dezelfde geblevende honderdprocent Ameri kaan bespoelt zijn oesters en zijn biefstuk nog altijd met ijswater, maar zijn voorliefde voor „Mixed Drinks" heeft hij onvrijwillig moeten opgeven onder den dwang der wetten. Hij drinkt nu nog slechts tersluiks en wel een product, dat door gewetenlooze elementen (moonshiners) gebrouwen, in vele gevallen ernstige maagziekten ver oorzaakt. Volgens de statistieken van verschillende ziekenhuizen is het aantal ziekte-gevallen tengevolge van alcohol stijgende. De gesmokkelde en vervalschte whisky is echter al door zijn hoogen prijs een flesch kost vijf tot tien dollar geen volksdrank. Het volk neemt zijn toevlucht tot niet alcoholische mengdranken en limonades, die slechts in ijskouden toestand eenigermate genietbaar zijn. Hiertoe behooren de sedert tientallen jaren verbreide Sarsa- parilla, een suikerzoeten, flauwe drank, voorts Ginger Ale, een vloeistof, die op de tong een lang- blijvenden nasmaak van zoetige medicijn achterlaat. Nog erger naar de apotheek smaakt het Root- beer, dat met bier absoluut niets uit te staan heeft, maar zooals de naam reeds aanduidt, uit wortelen bereid wordt. Om zich eenigszins een idee te vormen van den smaak van dit goedje, stelle men zich een mengsels van hars, vernis en ter pentijn. Minder geliefd is het zoo genaamde Nearbeer (bijna bier), een drank, die uit werkelijk bier verkregen wordt, door het alcohol gehalte tot een half procent te reduceeren. Een eenigszins prikke lende, laat staan opwindende, wer king gaat van geen enkele dezer dranken uit; in het beste geval zijn ze in staat het gevoel van dorst, waardoor men in de zwoele Amerikaansche atmosfeer altijd ge- gekweld wordt, voor een oogen- blik te doen verdwijnen, maar ze laten steeds een ondefinieerbaren nasmaak achter. Daar zij slechts in ijskouden toestand genoten kunnen worden, komen zij als vervangingsmiddel voor goed uit- gegiste, licht alcoholische dranken, absoluut niet in aanmerking. Deze laatste kunnen bij onmatig gebruik hoogstens storing teweeg brengen, de Amerikaansche alcoholische dranken daarentegen, veroorzaken in vele gevallen ernstige maag- en nierziekten. De meeste Amerikanen lijden aan een maagkwaal, een ge volg van het gebruiken van ijskoude spijzen en dranken en het over laden van de maag met allerlei zoetigheden. Het drankverbod heeft wel het alcoholverbruik moeilijker gemaakt, maar het heeft niet, zooals verwacht werd de volksgezondheid bevorderd. Naast de oude misstanden zijn nieuwe gekomen, die, wanneer niet spoedig wordt ingegrepen, een ernstiger bedreiging voor de volks gezondheid uitmaken dan de alcohol- bevattende dranken.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1927 | | pagina 1