I A. G. M. MARKUSSE I WISSENKERKE STOOMDRUKKERIJ A. G. M. MARKUSSE WISSENKERKE. het aangewezen adres. Telefoon No. 10 STOOMDRUKKERIJ Voor de levering van alle drukwer- c ken voor gemeen te-, polder- en vereenigingsbe- sturen en particu lieren Vraagt prijsopgave. Beleefd aanbevelend, De verlaten stad. Iedereen weet, dat de grootste steden ter wereld in Amerika te vinden zijn en dat met name de Vereenigde Staten de stad met de meeste inwoners en de meeste wol kenkrabbers van de Nieuwe We reld op hun grondgebied bezitten. Maar weet men, dat in Noord-A- merika ook de zonderlingste stad ter wereld te vinden is: een stad die slechts één 'inwoner telt. Deze stad heet Phoenix, evenals de legendarische vogel; zij ligt 'n Canada, niet ver van de grens der Vereenigde Staten, midden in de bergen, 2000 M. boven de zeespie gel. De toerist, die zich ten koste van vele gevaren waagt tot het plateau, waar deze groote stad schijnt te sluimeren, is verwonderd plotseling een plaats aan te treffen waarvan hij van te 'voren nooit ge hoord had. Als in een droom gaat hij door de breede, elkaar lood recht snijdende straten, langs prach tige gébouwen en pleinen, zooals men die aantreft in de groote ste den van Oostelijk Amerika. Op het hoofdplein overheerschen twee „pa laces" alle andere gebouwen, het zijn twee hotels, die elk verschei dene honderden reizigers kunnen herbergen. Niet ver van daar staat de hoofdpost met een trotschen, witten voorgevel, waarop de wa- I pens der stad zijn aangebracht. Een smallere straat voert naar een wijk waar meer dan honderd huizen, al len volgens hetzelfde model ge bouwd, gegroepeerd staan rondom een kerk en een school. Dit is het arbeiderskwartier. De deuren van alle huizen echter zijn gesloten en in de meeste vensters ontbreken de ruiten. Een angstige stilte rust op deze mysterieuse stad. Uren aan u- ren kan de vreemdeling dwalen door haar straten en pleinen zon der eenig levend wezen te ontmoe ten, behalve misschien in den win ter een enkele wolf, die door de honger gedreven, zich uit het na burige woud gewaagd geeft. Tusschen de steenen tiert welig gras en onkruid. Phoenix is een doode stad. En toch waren de honderd - en - twintig - duizend inwoners, die Phoenix tien jaren geleden bevolk ten, er van overtuigd, dat hun stad een groote toekomst tegemoet ging, grooter misschien dan die van St- Louis en Philadelphia, want haar ontwikkeling was sneller en fabel achtiger geweest dan die van eenig ander Amerikaansche stad. Een oude tuchthuisboef, White genaamd, die in die streek een paar honderd vierkante meter grond had gekocht,waar hij zeker was een aanzienzijke hoeveelheid koper te vinden, stichte Phoenix in 1900. De opbrengst van zijn exploitatie overtrof spoedig de stoutste ver wachtingen en White kocht nieuwe terreinen. Het succes van zijn on derneming was spoedig wijd en zijd bekend, en honderden pioniers stroomden toe. Vijf jaar later telde de stad reeds 20.000 inwoners. Men begon een spoorlijn aan te leggen. Een groote New-Yorksche maatschappij intereseerde zich voor de avonturiers, die voor het grootste gedeelte uit vervolgde misdadigers bestonden, aan wie Phoenix gedu rende zekeren tijd een veilige schuil plaats bood. Langzamerhand begon nen deze ongewenschte gasten ech ter te verdwijnen, deels opgejaagd door de politie, deels uit eigen be weging. De stad stierf uit. Tegenwoordig is er in Phoenix nog slechts één inwoner: een oude mijnwerker, Bob Foreshaw ge naamd. Hij heeft zijn eenzame woning gevestigd in een vorstelijk huis inJ de hoofdstraat. „Ik heb deze stad gekend vol menschen; ik houd nog steeds van haar en ik wil er mijn leven eindigen". Adverteeren kost zilver Niet adverteeren kost goud Palafox. De naam van don José de Pala fox y Melzi, Spaansch luitenant- generaal, zal voor altijd verbonden blijven aan de. gedenkwaardige be legeringen, die de stad Saragossa in de jaren 1808 en 1809 te verdu ren had van de zijde der Napole ontische troepen. Palafox behoorde tot den Ara- gonschen adel. Op de conferentie van Bayonn vergezelde hij den Prins van Asturië, den lateren Ferdinand VII, toen deze de hulp inriep' van Napoleon tegen Karei IV en diens partijgenooten. Toen nu Ferdinand VII en Karei IV beiden van den troon hadden afgezien ten gunste van Joseph Bonaparte, ontstond er op het geheele Iberische schierei land een uitgebreide opstand, waar aan ook Palafox deelnam uit naam van Aragon, waarvan hij sedert den 25sten Mei 1818 kapitein-generaal was. Onder zijn energieke leiding werd Saragossa spoedig een der voornaamste middelpunten van den strijd tegen de heerschappij van den aan het Spaansche volk op gedrongen Bonaparte, en den 'wil van den Keizer. De stad, die van nature zeer gun stig gelegen was op den linkeroe ver van den Ebro, was reeds in staat van verdediging gebracht, toen Verdier voor haar muren verscheen. Het eerste beleg nam toen een aanvang; het duurde van 22 Juli tot 22 Augustus 1808. Het garnizoen bood nog hefti- gen tegenstand aan de Franschen, die reeds van verschillende stads- deelen meester waren, toen het be richt der capitulatie van Baylen de laatsten deed besluiten het beleg op te heffen en terug te trekken op Tudela. Den 27sten November van het zelfde jaar werden de operaties her vat. Ditmaal was het Lannes, die aan het hoofd der belegeringstroe pen stond. Temidden van geweldige bran den en een verwoeste epidemie streden de troepen van Palafox met ijzeren hardnekkigheid. Huis'voor huis moest genomen worden, wat beide partijen op aan zienlijke verliezen te staan kwam. Toen het uitgeputte Saragossa zich tenslotte den 21 sten Febru ari overgaf, had het de helft van zijn inwoners, 50.000, verloren. Daaronder waren niet alleen de monniken van de talrijke kloosters, maar zelfs ook vrouwen en kinde ren, die op fanatieke wijze hadden deelgenomen aan de heldhaftige verdediging van hun stad. Palafox werd gevankelijk wegge voerd naar Vincennes, waar hij tot 1813 bleef. Daarna werd hij door Ferdinand in zijn waardigheid van kapitein- géneraal van Aragon hersteld en met een opdracht naar Cortes ge zonden. Na zich te hebben verzoend met het constitutioneele stelsel en na mens zijn provincie de eed van trouw te hebben afgelegd aan Isa bella III, werd hij doordeze be noemd tot Gouverneur der Invali des en Grande van Spanje. Hij stierf in 1847 Marconi over de Radio. Volgens Guglielmo Marconi, den uitvinder der draadlooze telegrafie, die thans met zijn jonge bruid, de vroegere Contessa Christina Bezzi Scala, te New-York vertoeft, is de dag niet ver meer, dat er draadloo ze telegrammen gezonden zullen kunnen worden met een snelheid van 2000 woorden per minuut. Het Marconi- „beam sytem", d.i. het zenden in een bepaalde richting, is bij laboratoriumproeven reeds ge bleken in staat te zijn een duizend tal woorden per minuut te prestee- ren Even voor het schip met Sena tor Marconi aan boord New-York bereikte, liet deze den marconist 250 woorden per minuut seinen naar en ontvangen van Italië. Deze snelheid was mogelijk on danks den afstand, die volgens ex perts de langste verbinding was van een schip met de kust, die ooit door de draadlooze tot stand is ge komen voor een bericht van welke lengte ook. Marconi zei, dat, toen hij voor het eerst met een draad loos toestel experimenteerde, nu 30 jaar geleden, hij nooit gedroomd had, dat de draadlooze in korten tijd zoo'n enorme vlucht zou nemen. Hij lachte om de plompe machi ne, die hij in 1897 voor Koningin Victoria van Engeland demonstreer de en over het toestel, dat twee jaar later gebruikt werdt om het verloop van de internationale zeil wedstrijden mede te deelen. „Mijn stoutste verwachtingen zijn overtroffen", zeide hij, spre kende over het zenden van foto grafieën, de televisie en den gewo nen omroep. Amerika staat volgens hem aan de spits, wat betreft het experimenteeren met alle toepas singen der radio. „Het beam syteem", voegde de uitvinder er aan toe, is de beste methode om belangrijke berichten te verzenden, en om door middel van een korte golflengte direct contact met een bepaalde plaats te verkrij gen, daar het de grootste zekerheid verschaft". Het drankverbod in het jaar 1678. Reizigers, die tusschen 1700 en 1800 door het het Duitsche graaf schap Rietberg kwamen, berichtten allen, dat de bevolking voor haar ellendigen maatschappelijken toe stand vergetelheid zocht in het o- vermatig gebruik van brandewijn. Maar ook reeds in de zeven tiende eeuw was dit euvel sterk verbreid, getuige een proclamatie van graaf Frans Adolf Wilhelm van Oost-Friesland en Rietberg. De hooge boete van tien goud gulden (voor die dagen een kolos saal bedrag) bewijst wel welken grooten omvang de drankzucht in die dagen aangenomen had. Geholpen zal deze „drooglegging" waarschijnlijk wel niet hebbe*. De proclamtie luidt, woordelijk vertaald: „Overmits het ons voorkomt, dat van korenbrandewijn in dit graaf schap zulk een een overmatig ge bruik gemaakt wordt, dat daardoor niet alleen hoogst schadelijke dron kenschap, maar ook allerlei kwaad en inconvenientten ontstaan voor diegenen, die hem drinken tot hun ne eigene schade, zoo bevelen wij eiken onderdanen hierbij strenge- lijk, genoemden brandewijn voor taan niet alleen niet meer te koo- pen, te verkoopen en te genieten," doch tevens geenen van naburige plaatsen te halen, in het land te verkoopen, of te vervoeren, en dat een iegelijk, die op het plegen van deze feiten betrapt mocht worden, eene boete zal betalen van 10 goud gulden, hebbende wij alle onze knechten hierop naarstiglijk acht te slaan. Gedaan'den XVII September 1678. Adverteeren doet verkoopen. Japansche Fantasie. In de straten van Tokio heeft men onlangs groote affiches aan geplakt, die zich als volgt tot de automobielen richten: Automobiel, Gij zijt schoon, Gij zijt snel en Gij zijt machtig, Maak echter geen misbruik noch van Uw schoonheid, noch van Uw snelheid, noch van Uw macht. Denk aan Uw zwakkere broeders, de hond, het paard en de voetgan ger. De hond is bang voor Uw banden, die hem kunnen vermor zelen. Wees zoo goed en laat vol doende ruimte over, opdat hij pas- seeren kan. Het paard heeft een afkeer van ontploffingen, rook en benzinelucht. Zorg er voor, dat hij daar niet te veel last van heeft. De voetganger is het minste bij U in tel. Heb toch medelijden met hem! Hij zal misschien morgen auto mobilist zijn. Zouden dergelijke aanplakbiljet ten in ons land ook geen goede diensten bewijzen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmi F=

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1927 | | pagina 4