Abonneert U op dit blad. belangrijks Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zwaar getroffen. Enkele deelen vctn Zeeuwsch-Vlaande ren hebben ernstiger te lijden gehad van den oorlog, dan de meeste andere ge westen van ons land. Hier waren het de Waalsche soldaten, die den aftocht dek ten. Deze lieden hebben kans gezien de 2eeuwsch-Vlamingen te vervullen met grooten afkeer. Overal waar de Waalsche soldaten de rustige bevolking van Zeeuwsch-Vlaan deren dwongen te evacueeren naar na bij gelegen dorpen, die al evenmin pers pectief boden om niet in den strijd ge wikkeld te worden als hun eigen dorp, sloegen de Walen aan het plunderen. Onder bedreiging neergeschoten te zullen v/orden, dwongen zij hier en daar tot evacuatie. In tal van verlaten huizen werd daar na ingebroken en op schandelijke wijze huisgehouden. Al vrat van hun gading was, voerden de Waalsche soldaten mee: linnengoed, zilverwerk, eetwaren, sieraden, enz. Op tal van plaatsen plunderden zij ook wijn kelders en drankgelegenheden, staken bakkerijen in brand en vernielden waar zij konden. Vooral Sluiskil, Terneuzen en Sas van Gent hebben van deze plunde ring te lijden gehad. In Terneuzen hebben de Walen de haven op doellooze wijze geblokkeerd, door het tot zinken brengen van Neder- landsche schepen. Zoo ligt de voor Z. Vlaanderen welbekende „Telegraaf" tus- schen de beide pieren van de midden- sluis. De vier verkeersbruggen werden vernield, alsook de trambruggen. In min der dan geen tijd zorgden de Duitschers voor het doen verdwijnen van deze ver keersstremming. Ook de Hoeksche brug en in Sluiskil en Sas van Gent werden kanaalbruggen vernield. Zelfs de sluisbruggetjes moes ten het ontgelden. Ook lieten zij niet al leen de brug over de kreek bij Zaamslag springen, maar vermorzelden zij ook hei nieuwe tegel-fietspad nabij Zaamslag. Er zijn ook tal van huizen getroffen en verwoest door bombardementen en door brandstichting. In Sluiskil, maar vooral in Westdorpe en Sas van Gent liggen vele woningen uitgebrand tegen den grond. Kleinere dorpen, zooals bij voorbeeld Ossenisse, werden eveneens geplunderd. Tot in Axel en Absdale zijn de sporen te zien van de vernielingen van de geallieerden. Westdorpe, met zijn geheel verwoeste kerk, biedt wel een zeer troosteloos beeld van den oorlog. Ook Sluiskil heeft ernstig te lijden gehad. Experts zullen nog moeten bepalen hoe groot de schade is, aangericht in het stik- stofbindingsbedrijf van de Compagnie Neerlandaise de l'Azote. Zoo werden daar de gashouders ernstig beschadigd. Sommige afdeelingen zijn echter intact. (De. Z.) De distributie. Eenige bonnen van 't broodbon en van algemeen distributie- boekje bulten werking. Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt het volgende be kend: Den laatsten tijd zijn verschillende dis- tributiediensten er toe overgegaan in hun kring bepaalde producten te distribueeren, waarbij gebruik gemaakt is van de bon nen van distributieboekjes, voorzooverre deze reeds uitgereikt waren In verband hiermede is besloten, dat de bonnen, genummerd 1 tot en met 20 van het broodbonboekje, en de bonnen, ge nummerd 1 tot en met 13 van het alge meen distributiebonboekje, bij de verdere distributie niet gebruikt zullen worden, hetgeen, ter voorkoming van misverstan den, aanbeveling verdient. .In gemeenten, waar bonnen van hoo- gere nummers zijn gebruikt dan boven vermeld, zullen tegen inlevering van de feeds gebruikte bonboekjes nieuwe exem plaren worden uitgereikt. De beurs van Kopenhagen heropend. De beurs van Kopenhagen, welke sedert de Duitsche bezetting van Denemarken gesloten was, is gisteren heropend. DE AMERIKANEN VERLATEN EUROPA. Uit New York wordt gemeld, dat het Amerikaansche stoomschip „Washington" dat Dinsdag uit Italië in de New Yorksche haven is aangekomen, op verzoek van het Amerikaansche departement van buiten- landsche zaken, Donderdag dat is 2 dagen vóór den vastgestelden tijd reeds weer naar Italië terugkeert, ten einde de uit Europa vertrekkende Ameri kanen aan boord te nemen. Voorts wordt medegedeeld, dat de Amerikaansche consul te Dublin (Ier land), bekend heeft gemaakt, dat de laat ste kans. voor de Amerikanen om Enge land te verlaten is, zich in te schepen aan boord van het stoomschip „President Roosevelt", dat eind dezer week uit een Iersche haven naar de Ver. Staten ver bekt. Distributie van textiel- <3 vaderen. Op één stamkaart van elk artikel de kleinste hoeveel heid voor dagelijksch ge bruik. Uit Den Haag Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat het van gisteren af aan alle verkoopers verboden is aan particulieren textielproducten af te leveren anders dan op vertoon door den klant van distributie-stamkaarten. Op één stamkaart mag slechts van elk artikel de kleinste hoeveelheid voor dagelijksch ge bruik afgeleverd worden, b.v. één paar kousen of sokken, één stel onderkleeding, één jas of costuum, voldoende stof voor één japon, enz. Voor deze leveringen moet de verkoo- per een bon in duplo uitschrijven, waar op naam van den klant, nummer en serie- letter van de stamkaart en de gekochte goederen vermeld staan. Het origineel van dezen bon moet aan den klant wor den afgegeven, die deze ten minste drie maanden dient te bewaren. De klant mag in dezelfde kalenderweek gelijksoortige artikelen niet nogmaals aan hetzelfde adres of elders koopen. In noodgevallen, ter beoordeeling van Roode Kruis afdeelingen, vluchtelingen comité^, artsen en verder zoo noodig door burgemeesters ier plaatse, kan schriftelijk door deze instanties een ver gunning worden afgegeven voor afleve ring van grootere hoeveelheden. Ook voor deze afleveringen dient een bon in duplo te worden uitgeschreven, waarvan het origineel wordt afgegeven aan de instan tie, die de vergunning heeft verstrekt. Om later te kunnen controleeren of het publiek en de verkoopers zich naar deze regels hebben gedragen, moet de verkoo- per de duplicaten van de bonnen bewa ren en kunnen vertoonen bij inspectie door het rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel. Door vergelijking zal kunnen worden vastge steld of ieder zich aan de regels heeft gehouden. Met inachtneming van dit voorschrift kan de verkoop voorloopig vrij doorgaan. Ter voorkoming van misverstanden wordt een ieder er op gewezen, dat onder dit verbod tot verkoop en/of aflevering niet vallen aankoopen of vorderingen door of namens de Duitsche of Nederland- sche militaire autoriteiten en ook niet aan koopen door Duitsche militairen. NORMAAL HANDELSVERKEER NOODZAKELIJK. Het departement van handèl, nijverheid en scheepvaart maakt bekend Voor 'n spoedig herstel van de binnen- landsche economische toestanden, is een zooveel mogelijk normaal gehouden han delsverkeer geboden. Het is echter gebleken, dat door ver scheidene fabrikanten en grossiers, in strijd met deze noodzaak wordt gehan deld. Niet alleen geven zij, zelfs aan hun vaste afnemers, geen goederen meer af zonder contante betaling, doch ook trek ken zij loopende credieten in. Zulks zou tengevolge kunnen hebben, dat de goederenvoorziening vastloopt en derhalve zoowel het publiek als de win keliers en coöperatie het slachtoffer wor den van bedoelde onder de huidige om standigheden onverantwoordelijk te noe men handelingen. In het bijzonder zou de voedselvoor ziening via de winkels hierdoor in gevaar kunnen komen. Mitsdien moge met den meesten nadruk nogmaals worden gewezen op de nood zakelijkheid, dat iedere leverancier zijn zaken op normale wijze blijft drijven en niet met een beroep op de buitengewone omstandigheden, maatregelen treft, wel ke indruischen tegen het algemeen be lang bij een zoo veel mogelijk ongestoor de productie en distributie. Nog zij hier opgemerkt, dat ook de winkelier en coöperaties zich dienen te onthouden van elke handeling, welke het normale zakenverloop zou kunnen ont wrichten. Het is b.v. bekend, dat ver scheidene hunner, ofschoon over voldoen de contante middelen beschikkende, de wissels en kwitanties hunner leveranciers niet honoreeren. Een dergelijke handel wijze werkt uiteraard storend op het economisch evenwicht, dat juist in deze dagen noodwendig moet blijven gehand haafd. Ierland zorgt voor zijn defensie. De Iersche minister-president De Valera heeft in de Iersche Kamer medegedeeld, dat het dringend noodzakelijk is, dat de defensie-maatregelen, waartoe de regee ring besloten heeft, ten uitvoer gelegd worden. De reservisten van het geregelde leger en de eerste afdeeling vrijwilligers zijn reeds onder de wapenen. Hei oproe pen van verscheidene duizenden reservis ten kan elk oogenblik verwacht worden. Amerikaansch vliegtuig verongelukt. Te Mcijavo in Californië is een Ameri kaansch bombardementstoestel veronge lukt. De bemanning, bestaande uit offi cieren en 4 manschappen, zijn om het leven gekomen. „Een daad van groot politiek en menschelijk verstand". De Giornale d'Italia over het besluit van koning Leopold. De capitulatie van België staat in de Italiaansche avondbladen in het middel punt der belangstelling. De Giornale d'Italia noemt de handel wijze van den Koning der Belgen een „daad van groot politiek en menschelijk verstand.". Drie motieven hebben den koning aan leiding gegeven tot zijn besluit, zoo meent het blad: 1. de wil om zijn volk in een doelloozen strijd een verder bloedvergie ten en verdere - offers te besparen 2. de groote reeds geleden verliezen der Bel gische natie 3. het inzicht, dat de gealli eerden niet zoo zeer streefden naar de verdediging der onafhankelijkheid en van het lot van België, als veeleer alle mid delen van België aan menschen, wapens en financiën trachten uit te buiten voor het behoud en de verdediging van hun eigen gebieden en hun eigen groote imperia. Er kan geen twijfel aan bestaan, zoo gaat het blad verder, dat de koning de houding der Britsche troepen juist op waarde heeft geschat. De Engelschen hebben duidelijk hun voornemen te ken nen gegeven om naar huis terug te kee- ren, terwijl de Belgen voor hen vechten en hun terugtocht met zware offers moes ten dekken. Voorts hebben de Enqelschen zonder rekening te houden met leven en eigendom der Belgische burgers, zich schuldig gemaakt aan zware verwoestin gen. Het bewijs daarvoor is Brussel, waar de Engelschen, ofschoon het een erkend open stad betrof, bruggen in de lucht lieten vliegen en met ontplofbare stoffen de huizen vernielden en burgers doodden. De koning heeft, in tegenstelling tot de gevluchte ministers, op het slagveld den roep van zijn volk gehoord en er gevolg aan gegeven.- Met onberaden woorden, zoo schrijft het blad verder, heeft Reynaud heden willen spreken van „verraad". De koning heeft niemand verraden, want België heeft niet den plicht zichzelf te vernielen voor de redding van Frankrijk en Engeland. We derom zijn de Engelschen en Frcmschen, die dezen Europeeschen oorlog wilden, ge dwongen slag te leveren met hun eigen menschen en hun eigen middelen en wel zonder inschakeling van vreemde naties of bloks. EEN ONWARE BESCHULDIGING. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Duitsche pers richt zich heden scherp tegen de poging van den Engelschen minister-president Churchill, in zijn lager huis-rede van gisteren, om de schuld van de komende mislukking van het Engelsche expeditiekorps öp België te schuiven. Ook in Noorwegen, zoo schrijft de „Ber liner Boerserizeitung", hebben de Engel schen eerst politiek en daarna militair de Noren als kogelvangers voor zich uit gedreven. De Noren moesten de kastanjes uit het vuur halen, terwijl de Engelschen, na kennis te hebben gemaakt met de superioriteit der Duitsche soldaten, naar' hun reddende transportschepen terugkeer den en de Noren in den steek lieten. Zoo hebben zij thans ook met België gedaan. Ook de Belgen moesten voor de Engel schen als kogelvangers optreden, schrijft het blad. Toen de Führer en de weer macht dit plan verijdelden, kozen de En gelschen een methode, welke in de ge schiedenis zonder voorbeeld is. Als bar baren hebben zij huis gehouden. Goud, zilver en kunstvoorwerpen hebben zij ge stolen, particulier bezit geplunderd, de bibliotheek van Leuven in brand gesto ken, de Belgische, hoofdstad in het groot ste gevaar gebracht en bruggen opgebla zen, zonder de bewoners te waarschuwen. Uit woede over het hopelooze van hun vlucht, welke hun door den Duitschen op- marsch naar het Kanaal werd afgesneden, schuiven zij thans de schuld op den Ko ning der Belgen en beschuldigen zij hem en zijn soldaten, die dapper hebben ge streden, van verraad aan de zaak van Engeland. Uitbreiding der Amerikaansche luchtvloot. Het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden heeft in het kader van het alge meen defensie-programma een wetsvoor stel aangenomen, waarbij 1137 millioen dollar wordt uitgetrokken voor de uitbrei ding van de luchtvloot der marine. Ó.a. wordt voorzien in de vervaardiging van 10.000 marine-vliegtuigen en in de oplei ding van 16.000 bestuurders. Onbeschadigd Denemarken. Stauning heeft geen spijt. Uit Kopenhagen wordt gemeld: Stauning, de soc.-dem. minister-presi dent van het bezette Denemarken, heeft in een radio-rede verklaard, geen berouw te hebben van het besluit der Deensche regeering, indertijd genomen, om geen weerstand te doen bieden aan de Duitsche troepen. Het Deensche land en volk wer den daardoor voor erger dingen gespaard. De kleine problemen moeten thans voor de groote wijken, Denemarken behoudt zijn onafhankelijkheid. De voorzitter der Deensche vakvereeni- gingen voegde hieraan toe, dat het vak verbond alle besluiten der regeering goed keurt. Het postverkeer met Buitschland. Briefkaarten toegelaten. Het postverkeer met Duitschland is thans gedeeltelijk hervat, d.w.z. dat weder zijn toegelaten briefkaarten gefrankeerd vol gens het internationale tarief (dat is IVi cent) en gesteld in de Nederlandsche of in de Duitsche taal. Het aanteekenen van de briefkaarten is niet toegelaten. Het telegraaf- en telefoonverkeer. Het telegraafverkeer in Nederland is, met uitzondering van Zeeuwsch-Vlaande ren, weer geheel normaal. Het telegrafische draadverkeer met Zee land en met het grootste deel van Lim burg is nog niet hersteld. Het interlocale telefoonverkeer is weer mogelijk, behalve met Zeeuwsch-Vlaande ren en Zuid-Limburg. GESCHILLEN OVER ARBEIDSVOORWAARDEN. Inschakeling van Rijksbemiddelaars. In het Staatsblad is verschenen een be sluit van den opperbevelhebber van land en zeemacht van 24 Mei, betreffende in schakeling van rijksbemiddelaars bij ge schillen over arbeidsvoorwaarden. Artikel 1. Indien een der partijen bij eene collec tieve arbeidsovereenkomst van oordeel is., dat de overeenkomst gewijzigd dient te worden, en de andere partij hare mede werking daartoe niet wil verleenen, kan eerstbedoelde partij zich dienaangaande tot het college van rijksbemiddelaars wenden. Artikel 2. Een werknemer in eene onderneming, wiens loon na 9 Mei 1940 in onredelijke mate verlaagd is, of wiens arbeidsvoor waarden overigens na dien datum be langrijk ongunstiger zijn geworden, kan zich dienaangaande tot het college van rijksbemiddelaars wenden. Artikel 3. Het college van rijksbemiddelaars zal mondeling of schriftelijk zijne medewer king verleenen aan het tot stand komen van eene partijen bevredigende regeling. Artikel 4. Blijkt het tot stand komen van eene re geling, als in het vorige artikel bedoeld, niet mogelijk, dan zal het college van rijksbemiddelaars zelf eene regeling vast stellen, welke voor partijen bindend is. Artikel 5. Het college van rijksbemiddelaars kan zich van tusschenkomst onthouden, indien het eene zaak niet van voldoende ge wicht acht. Het geeft daarvan kennis aan dengene, die de zaak aanhangig heeft gemaakt. Artikel 6. Deze regeling treedt in werking ter stond na hare bekendmaking in het Staatsblad. TWEE MILITAIRE ARRONDISSE MENTEN INGESTELD. De krijgsraden te velde opgeheven De opperbevelhebber van land- en zee macht op de gemeenschappelijke voordracht van den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van defensie overwegende, dat het wenschelijk is om nadere regelen vast te stellen, met be trekking tot de militaire justitie, besluit als volgt Artikel 1. De Koninklijke besluiten van 10 Mei 1940, Staatsblad no. 284, en 11 Mei 1940, Staatsblad no. 286, vervallen met ingang van 27 Mei 1940. De op grond van deze besluiten inge stelde krijgsraden zijn met ingang van dezen dag opgeheven. Benoemingen van officieren-commissa ris en officieren-secretaris, geschied inge volge het eerstgenoemd Besluit, verval len met ingang van denzelfden dag. Artikel 2. Met ingang van 27 Mei 1940 worden ingesteld iwee militaire arrondissementen te weten I. het militaire arrondissement 's-Gra- venhage omvattende de provinciën Noord holland, Zuidholland, Zeeland, Noord brabant en Limburg, hoofdplaats 's-Gra- venhage. II. het militaire arrondissement Utrecht omvattende de provinciën Utrecht, Gel derland, Overrijsel, Drenthe, Friesland en Groningen, hoofdplaats Utrecht. Artikel 3. De strafbare feiten begaan vóór 10 Mei 1940 worden berecht door den krijgsraad in het militaire arrondissement 's-Graven- hage. De strafbare feiten, begaan in het tijd vak van 10 Mei 1940 tot en met 26 Mei 1940 behooren tot de kennisneming, van den krijgsraad, in wiens arrondissement deze feiten zijn begaan. Artikel 4. De krijgsraad te Utrecht neemt mede kennis van de strafbare feiten, bedoeld in artikel 94 van de Invoeringswet militair straf- en-'tuchtrecht. Artikel 5. Dit besluit treedt met ingang van 27 Mei 1940 in werking. De nieuwe opbouw van Europa. Iraredy, de vroegere Hongaarsche mi nister-president, heeft een artikel geschre ven in de Giornale d'Italia, waarin hij verklaart, dat de nieuwe opbouw van Europa onmiddellijk voor de deur staat De eerste acte van deze geweldige ge schiedkundige omwenteling eindigde in den zomer van 1939. In het najaar van dat jaar begon de tweede acte, en thans staat men voor de derde, welker ontwik keling niet twijfelachtig is. Het drama kan slechts eindigen met een volledigen. nieuwen opbouw, welke niet alleen be trekking heeft op de politieke betrekkin gen tusschen dë mogendheden, doch het einde beteekent van het liberalisme, dat men zoo lang als democratie heelt be titeld, doch met Welke gemeenplaats men thans niemand meer mee kan sleepen tot nieuwe daden. Het nieuwe ideaal heeft zijn uitdrukking gevonden in de nationaal-socialistische en fascistische revolutie. Beide elementen moeten noodzakelijk pijlers voor een nieuwe orde in de wereld worden. Zij hebben zich leiders gekozen, welke door de Voorzienigheid zijn bestemd de dra gers van hun aspiraties te zijn en krach ten zijn gewekt, waarvan de materialisten geen denkbeeld hadden. Na te hebben gewezen op de bewe ging tot vernieuwing in Hongarijë schrijft Imredy, dat Hongarije de dynamiek van het nationaal-socialisme en het fascisme beter begrijpt, dan ieder ander land en zich derhalve heeft geplaatst in de rij der spil-mogendheden. Inlevering Reïchsmarknoien. De opperbevelhebber van land- en zee macht, op voordracht van den secretaris generaal, waarnemend hoofd van het departement van financiën, besluit als volgt 1. ieder, die op eenigerlei wijze ie be schikken heeft over Reichsmarknoten, of deze onder zijn berusting heeft, is ver plicht deze onverwijld in te leveren. Inlevering kan zoowel tegen ontvangst bewijs onder vermelding van naam en adres, als anoniem geschieden, echter uiterlijk 31 Mei 1940, des middags om 12 uur, bij een der hierna te noemen bank instellingen de Ned. Bank, de Ned Han- del-Mij., de Amsterdamsche Bank, Ban kierskantoor van Lissa Kann, de Banque de Paris et des Pays-Bas, De Twentsche Bank, Heldring Pierson, Hope Co., de Incasso-Bank, Lippmann, Ro senthal Co., R. Mees Zoonen, de Ned. Ind. Handelsbank, de Ned. Ind. Escompto Mij., Pierson Co., de Rotierdamsche Bankvereeni'ging, en Vermeer Co. 2. dit besluit is niet van toepassing op Rentebankscheine in de coupures van 1, 2 en 5 rijksmark 3. de onder 1 omschreven verplich ting vervalt voor dengene, die, beschik kende over Reichsmarknoien, deze biljet ten vóór het verstrijken van den termijn van inlevering bij een Reichskreditkasse of een door haar gevolmachtigde instan tie tegen Reichskreditkassenscheine heeft ingeruild 4. degene, die aan het onder 1 be paalde niet, of onvolledig gevolg geeft, zal worden gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of met geld boete van ten hoogste 10.000 gulden. Het feit wordt beschouwd als misdrijf. 5. dit besluit treedt in werking op het tijdstip zijner bekendmaking. ONZE REDACTIE Het adres van onze Mïddelburgsche Redactie is gewijzigd. Het is thans LANGEVIELE 67 Telefoon 617 Stukken uit Middelburg dienen des morgens vóór 10 uur bij het boven genoemde adres bezorgd te zijn. Advertenties voor ons blad dienen, voor wat WALCHEREN betreft, vóór hal! elf v.m. in het bezit van onze Administratie te Middelburg (Klein Vlaanderen 24) te zijn, indien zij nog in 't blad van dien dag opgenomen moeten worden. Des Zaterdags vóór hal! 10 v.m. Voor ZUID- EN NOORD-BEVELAND kunnen advertenties rechtstreeks op gegeven worden aan het Bijkantoor te Goes, Turfkade. Aan bovenstaande adressen kan men zich ook als abonné opgeven. DE ADMINISTRATIE.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 2