MIDDELBURGSCHE C0URAKÏ& P^rouintiale-Zeemugrfie- Egl w.o, de G0ESGHE COURANT A° 1813 IsHffiiss tijdelijk WDSssisïgssli© Seiss Impart heeft zijn ambt aanvaard. UIT DE PROVINCIE Proclamatie van den Burgemeester van Vlissingen Nummer 120 - 183e jaargang Dagblad Uitgave C.V. De Middelburgsche Courant Bureaux te GOES: redactie en administratie Turfkade 15, Tel. 2863 te MIDDELBURG redactie Langeviele 67, Tel. 617administratie Klein Vlaanderen 24. Tel. 575, Postgiro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2,50 per kwartaal. Weekabonnementen-in Middelburg ea Goes 18 cent. Woensdag 29 Mei 1940 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelinget 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum ƒ2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbeta ling. „Brieven, of adres bureau van dit blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. „HET NEDERLANDSCHE VOlL ZAL ZICH ZIJN LAND EN ZIJN VRIJHEID VOOR DE TOEKOMST VEEMOGEN TE VERZEKEREN" Vanmiddag om 12 uur aanvaardde de Rijkscommissaris voor de bezette Neder- landsche gebieden, rijks-minister Seiss Inquart (Reichskommissar für die besetzten Niederlandischen Gebiete, Reichminister Seiss Inquart) in de Ridderzaal te Den Haag het burgerlijk gezag over Neder land. Bij deze gelegenheid vaardigde de Rijkscommissaris d© volgende proclama tie uit: PROCLAMATIE. Met-ingang van heben heb ik het hoog ste regeeringsgezag in burgerlijke aange legenheden in Nederland op mij geno men. De grootmoedigheid van den Führer en de kracht van de Duitsche weermacht hebben het mogelijk gemaakt, dat reeds weinige dagen na de door het vroegere bewind van Nederland opgeroepen ca tastrophe, weder een ordening van het openbare leven tot stand was gebracht, welke in den bestaanden gang van zaken slechts in zooverre zal ingrijpen, als de bijzondere, zich voordoende omstandig heden dit noodzakelijk maken. Als Rijkscommissaris zal ik het hoogste regeeringsgezag in burgerlijke aangele genheden in de onder-de bescherming der Duitsche troepen staande Nederlandsche gebieden uitoefenen, om de openbare orde en het openbare leven te beveiligen. Ik zal alle maatregelen, ook van wetge- venden aard, treffen, welke noodig zijn, om deze opdracht te vervullen. Het is mijn wil, hierbij het tot dusver geldende Nederlandsche recht zooveel mogelijk van kracht te laten blijven, de uitoefening van het bestuur de Nederlandsche auto riteiten te betrekken en de onafhankelijk heid van de rechtspraak te waarborgen. Ik verwacht daartegenover, dat alle in ac tieven dienst zijnde Nederlandsche rech ters, overheids-ambtenaren en functiona rissen deze doeleinden dienende veror deningen nauwgezet zullen nakomen en dat het Nederlandsche volk met begrip en beheersching deze leiding zal volgen. De Nederlandsche soldaten hebben in den strijd goed gevochten; de Neder landsche burgerlijke bevolking heeft zich tegenover de strijdende troepen behoor lijk gedragen. Er is niets wat ons zou kunnen verhinderen, elkaar met achting tegemoet te treden. Het Duitsche volk vecht onder zijn Führer den strijd om het zijn' of niet-zijn uit, welken door haat en nijd zijn vijanden het opgedrongen heb ben. Deze strijd gebiedt het Duitsche volk om al zijn krachten in te zetten en geeft het het recht alle binnen zijn bereik lig gende middelen aan te grijpen. Dit gebod en dit recht van den nood zal ook op den Levensstandaard van het Nederlandsche volk en op zijn economie inwerken. Ik zal er echter met zorg naar streven, dat het met het Duitsche volk naar den bloede verwante Nederlandsche volk niet tot ongunstiger levensomstandigheden ver valt, dan de gegeven lotsverbondenheid en de vernietigingswil onzer vijanden in dezen tijd noodzakelijk maken. Ik heb als Rijkscommissaris de rijksbe langen in d© onder de bescherming van de Duitsche troepen staande Nederland sche gebieden te behartigen en ik zal ze behartigen. Het Nederlandsche volk zal in de ver vulling van de taak die uit het gemeen schappelijk lot voortvloeit, zich zijn land en zijn vrijheid voor de toekomst vermo gen te verzekeren. SErSS INQUART. Arthur Seyss Inquart is op 22 Juli 1892 te Stammern bij Iglctn geboren. Zijn vader was toen Regierungsrat en directeur van met Gymnasium te Olmütz. Hier bezocht dr. Seyss Inquarthet gymnasium en maakte als scholier reeds in de nationale jeugdbeweging den strijd tusschen de Duitsche en Tsjechische nationaliteiten mee. Na de promotie in de juridische faculteit van de Universiteit te Weenen, streed dr. Seyss Inquart in den wereldoorlog bij de Tiroler Kaiserjager in Rusland, Italië en Roemenië. Hij werd gewond en is vier maal onderscheiden. In 1921 vestigde dr. Seyss Inquart zich als advocaat te Weenen. Hij interesseerde zich vooral voor arbeidsrecht en was lid van de codificatie-commissie voor het Oostenrijksche Arbeidsrecht. Van de stichting van den Oostenrijksch-Duitschen Volksbond (1925), welke er naar streefde de economische en cultureele betrekkin gen tusschen Oostenrijk en het Rijk te ont wikkelen, maakte dr. Seyss Inquart deel uit van het bestuur. Dr. Seyss Inquart is Ook lid geweest van den Heimatschütz lp Stiermarken, welke in 1933, tegelijk met de N.S.D.A.P. In Oostenrijk werd verbo- In 1937 werd dr. Seyss Inquart benoemd tot Staatsraad en was verbindingsman tusschen de nationale oppositie en de Bondsregeering. Daardoor werd hij de belangrijkste middelaar tusschen Berlijn en Weenen. Hij bereiidde den weg voor tot de wijziging van het Oostenrijksche kabinet op 16 Februari 1938 en werd mi nister van binnenlandsche zaken en van openbare veiligheid. Op 17 Februari 1938 had dr. Seyss In quart te Berlijn een onderhoud van ver scheidene uren met den Fuehrer en Rijks kanselier, verder met de ministers Hess, Himmler, Von Ribbentrop en dr. Frick. In het kader van de politieke verande ringen in Oostenrijk, welke met wijzigin gen in het Vaderlandsche Front gepaard gingen, werd dr. Seyss Inquart benoemd tot leider van het „Volkspolitische Referat" Toen hij zijn ambt aanvaardde, werd een algemeene politieke amnestie gelast. Nadat de toenmalige Oostenrijksche bondskanselier te Innsbruck op 9 Maart 1938 bekend gemaakt had, zonder raad pleging van de andere leden van de re geering, dat een volksstemming gehouden zou worden op 13 Maart, verscherpte de toestand in Oostenrijk zich bliksemsnel. Op Vrijdag 11 Maart deelde de bonds kanselier zijn aftreden mee voor de radio. Dr. Seyss Inquart liet daarop verklaringen volgen, dat hij als minister van binnen landsche zaken en openbare veiligheid op zijn post bleef. Hij had reeds een te legram gezonden aan den Fuehrer en Rijkskanselier, waarin hij verzocht troe pen te zenden. Eenige uren later deelde bondspresident Miklas mee, dat dr. Seyss Inquart als bondskanselier optrad. Een zuiver nat.-socialistische ministerlijst werd eenige uren later bekend gemaakt. Den volgenden dag begroette de nieu we bondskanselier Adolf Hitler te Lenz, waarbij hij tegelijk art. 88 van het Ver drag van Saint-Germain plechtig voor vervallen verklaarde. Twee dagen later werd dr. Seyss Inquart tot Rijkskanselier van' Oostenrijk benoemd. Na de nieuwe Ostmark-wet van 1 Mei 1939, waardoor het ambt van Rijksstad houder ophield te bestaan, werd dr. Seyss Inquart benoemd tot Rijksminister ter be schikking. Dr. Seyss Inquart is lid van het Rijks kabinet en een bijzondere vertrouweling van den Führer en Rijkskanselier. Benzinebeperkïng in Denemarken. Naar uit Kopenhagen wordt gemeld, zal het verbruik van benzine in Denemar ken nog verder worden beperkt. Het vrachtautoverkeer, dat reeds tot een kwart was gedaald, zal nog meer moeten wor den ingekrompen. Elk stukje grond worde benut. De rijkslandbouwconsulent, lr. B. Bosma schrijft ons In verband met den tegenwoordigen toestand, is het gewenscht onze bodem zoo intensief mogelijk te gebruiken. Ditgeldt niet alleen voor den land bouw, maar ook voor den tuinbouw het is niet alleen van belang dat de eigen lijke kweekers hun productie zooveel mogelijk opvoeren, maar ook de teelt in particuliere tuinen kan in aanzienlijke mate bijdragen tot de voedselvoorziening. Daarbij moet als beginsel voorop staan a. dat elk stukje grond zoo goed mo gelijk benut wordt b. dat voor 1940 in de eerste plaats nog die groenten geteeld worden, welke in den winter gebruikt kunnen worden. Als zoodanig komen thans nog in aan merking Alle koolsoorten - witte, savoye, roode, boerekool, spruitkool. Koolrapen, witlof, peen, kroten, en prei. Deze kunnen nu nog gezaaid worden met uitzondering van prei en koolsoorten, en zoo noodig koolrapen, waarvoor straks planten gekocht kunnen worden. Desnoods kunnen thans nog bruine b o o n e n gezaaid worden. Men moet dan echter niet meer op een volledige oogst rekenenveel hangt hier af van den nazomer, In een natte nazomer rijpt de bruine boon moeilijk. Ook voor be schaduwde plaatsen leent de bruine boon zich niet, evenmin als voor natte gronden. 't Zaaien vcm princesseboonen voor de groene pluk is nog mogelijk tot den langste dag. Als conserven vormen deze een uitstekend voedsel. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bijde heeren onderwijzers met akte tuinbouw de heeren tuinbouwvakonder- wijzers en het Rijkstuinbouwconsulent- schap, Ravelijn 8, boven de Rijksland- bouwwinterschool te Goes. Zeelands Commissaris en Griffier nog te Oostburg. Op 15 Mei j.l. is de Commissaris der Koningin met den griffier der Staten naar Oostburg gegaan, om daar den zetel van het provinciaal bestuur te vestigen. Door snelle capitulgtie van de Zeeuwsche eilan den, ging het contact met West-Zeeuwsch- Vlaanderen verloren. Naar wij vernemen moet de Commissa ris der Koningin, in tegenstelling met an dersluidende berichten zich nog steeds in Oostburg bevinden. (Dagbl. v. N.-B. en Zeeland.) Middelburg. De weekmarkt en het gestremde verkeer. Zooals reeds eerder is medegedeeld, zal de weekmarkt voorloopig gehouden worden op den Dam. Doordat het verkeer over de Lange Noordstraat en de Lange Delft nog ge stremd is, tengevolge van het gevaar van instorten van eenige gevels, zal mén, van buiten komende, langs andere wegen den Dam moeten bereiken. De volgende routes worden in overwe ging gegeven Komende van de richting Seïsweg Seis-buitenbrug, Seisplein, Seisstraat, Heerengracht, Zuidsingél, Koepoortstraat, Molstraat, Dam Komende van de richting Noordweg Noordsingel, Koepoortbrug, Molenwater, Koepoortstraat, Molstraat, Dam Komende van de richting Veerscheweg Veerschebrug, Molenstraat, Nederstraat, Rotterdamschekaai, Dam Komende van de richting Kanaalweg Kanaalbrug, Stationsstraat, Koningsbr., Londenschekaai, Bierkaai, Rouaansche- kaai, Beatrixbrug, Rotterdamschekaai, Dam Komende van de richting Vlissingsche- weg en Koudekerkscheweg Vlissingschesingel, Blauwedijk, Stations straat, Koningsbrug, Londenschekaai, Bierkaai, Rouaanschekaai, Beatrixbrug, Rotterdamschekaai, Dam. Tot voor kort was het verkeer in de Koepoortstraat in één richting verboden titans is het verkeer m beide richtingen daar echter weer toegelaten. Naar we vernemen, zal voor zoover men daartoe elders in de stad geen ge legenheid kan vinden de mogelijkheid bestaan om paarden uit te spannen op het Molenwater, achter de boomen, waar ook gelegenheid zal zijn drinkwater voor deze dieren te bekomen. Een zeer te betreuren onwaar bericht. In verschillende bladen in Holland, en ook in onze omgeving, kwam het bericht voor, dat ds. C. F. Nolte, predikant bij de Ev. Luth. Gemeenten te Middelburg en Vlissingen, overleden zou zijn. Dit is gelukkig niet juist, want heden morgen heeft ds. Nolte ons zelf medege deeld, dat hij het goed maakt. Ds. Nolte bevond zich, evenals ds. J. D. Vossers, Herv. Predikant te Vlissingen, op den eer sten Pinksterdag in een woning te Vlis singen, toen een bom op het huis er naast viel. Terwijl ds. Vossers daarbij enkele ribben brak, heeft ds. Nolte een verwon ding aan een oog bekomen en een lichte hersenschudding. Den volgenden dag is hij naar huis vervoerd en thans geneest hij gelukkig geregeld. Geschenken De Commissaris van Politie te Middel burg verzoekt ieder, die in de laatste we ken een auto, motorrijwiel of rijwiel heeft gevonden of van een ander „ten ge schenke" heeft ontvangen, dan wel an dere min of meer waardevolle voorwerpen op dergelijke wijze mocht hébben beko men, daarvan ten spoedigste, in zijn eigen belang, mededeeling te doen aan het Bu reau van Politie te Middelburg, Lange Giststraat 40, tusschen 9 uur des voor middags en 8 uur der namiddags. De Commissaris van Politie te Middel burg verzoekt allen eigenaars of houders van personen- en vrachtauto's en motor rijwielen, zich aan het Bureau van Politie te Middelburg te vervoegen, tusschen 9 uur voormiddag en 8 uur namiddag, om opgave te doen van de in hun bezit zijnde motorvoertuigen, zulks met medebrenging van wegenbelastingkaart of nationaliteits- bewijs. Middelburger bij auto-ongelijk ernstig gewond. Hedenmorgen heeft in de omgeving van Bergen op Zoom een autoongeluk plaats gehad, waarbij de heer W. Ver meulen, agent van de Z.H.B. te Middel burg ernstig gewond is, terwijl ds. N. J. Hommes, predikant bij de geref. kerk te Middelburg licht gewond werd. De heer I Vermeulen is in een van de ziekenhuizen te Bergen op Zoom opgenomen. Vlissingers I De mate van veiligheid in de bezette gemeenten en de wenschelijkheid van evacuatie wordt geheel beoordeeld en be slist door het Duitsche militaire gezag. Zooals U o.a. gebleken kan zijn uit mijn proclamatie van 18 Mei j.l., heeft aanvan kelijk het Duitsche gezag zoowel voor Vlissingen als voor Middelburg gewenscht dat de verschillende gemeentelijke bur gerdiensten zoo spoedig mogelijk hunne taak volledig zouden hervatten, om ge zamenlijk te trachten het normale maat schappelijke leven der burgerbevolking zoo spoedig en zooveel mogelijk te her stellen. Ik heb zelf het voorbeeld gegeven, door alle nachtenin mijn woonhuis op den boulevard te Verblijven. Het is U bekend, dat de verwachtingen der Duitsche militaire overheid voor Mid delburg zijn uitgekomen, men heeft daar het herstelwerk kunnen aanvatten en voortzetten. Te Vlissingen is het echter anders ge gaan. Dinsdag 20 Mei j.l. ontving ik des avonds tegen 6.30 uur in mijn woning bezoek van den commandeerenden Duit- schen hoofd-officier, die mij namens zijn hoogere bevelvoering kwam mededeelen, dat Vlissingen binnen een uur door alle burgers, zonder eenige uitzondering, moest worden geëvacueerd. Er werd een tegen-aanval op Vlissingen verwacht. Natuurlijk heeft deze maatregel na de voorafgaande hevige bombarde menten en beschietingen, die verschillen de menschenleven kostten, en o.a. aan de Buitenhaven, de Kon. Maatschappij „De Schelde", en vele gebouwen ernstige schade hebben berokkend, bij de juist ferugkeerende bevolking groote ontstel tenis en angst verwekt. Het is een sauve qui peut geworden en door het plotse linge van het bevel werden de burger diensten geheel gedesorganiseerd. Na drie dagen werd mij op mijn ver zoek toegestaan naar mijn woning te Vlis singen terug te keeren, niet omdat ik de gevaren licht telde, maar omdat ik meen de het algemeen belang het beste te die nen door persoonlijk contact met de Duit sche militaire autoriteiten te onderhouden, om daardoor in den toestand een zoo goed mogelijk inzicht te behouden; de politie en de brandweer mochten vanuit Koude kerk© voor de openbare orde en de brand veiligheid in de geheel verlaten stad zor gen. De tegen-aanval op Vlissingen is Goddank I uitgebleven. Alleen is de beschieting met granaat-kartetsen vanaf den anderen oever der Schelde en het werpen van enkele bommen voortgezet, hetgeen echter gelukkigerwijze geen ver dere menschenlevens en slechts geringe materieele schade heeft gekost. Nu is ook de andere oever .van de Schelde door de Duitschers bezet, waar door de beschieting van Vlissingen ge heel is opgehouden en door de capitulatie is de eigenlijke gevechtszone, waarin Vlissingen gelegen heeft, nu verre van onze gemeente verplaatst. Er blijft alleen het bommengevaar, maar Vlissingen deelt dit met onze geheele Nederlandsche kust, ja, met het geheele land, want Neder- land blijft in oorlogstoestand van De nemarken tot Abbeville bestaat o.a. -dit vliegersgevaar vanuit de zee. Maar het is U bekend, dat het de uit drukkelijke wensch is van het Duitsche militaire gezag, dat het normale burger lijke en oeconomische leven nu zoo spoe dig en zooveel mogelijk in Nederland ook in Vlissingen wordt hersteld. He laas is er te Vlissingen geplunderd en gestolen, terugkeer om orde te stellen op eigen have en goed is daarom noodig; ook is er te Vlissingen volop werk, o.a. bij de Kon. Mij. De Schelde, de verschil lende openbare diensten en bij het oprui- mingswerk en men bedenke, dat ernstige harde arbeid thans voor ons allen het eenige middel is, ons voor de zwaarste zorgen te beschermen. Onze gemeentediensten zullen de inwo ners onzer gemeente zoo goed en zoo op recht mogelijk inlichten over de toestan den te Vlis-ingen. De electriciteitsvoorziening werkt nor maal, bijna overal is water en aan het herstel der leidingen wordt hard gewerkt. De gasfabriek heeft echter door bom inslagen ernstig geleden, zoodat voorloo pig de gas-leverantie op zich moet laten wachten. Met alle kracht wordt aan de voorbe reiding der voedselvoorziening gewerkt, maar men begrijpe, dat deze voorloopig nog groote moeilijkheden zal blijven op leveren. Het is begrijpelijk, dat velen Uwer den moed en het vertrouwen verloren hebben, om naar Vlissingen terug te keeren. Gij zult daartoe echter toch in de komende dagen besluiten, al ware het alleen om slechte behuizing en gevaar voor ziekte of epidemieën voor U en de Uwen te voor komen. Wij, die bijna den ganschen tijd in Vlissingen bleven, zien daarbij de din gen met een koeler hoofd en in de juiste proporties, want men bedenke, dat het gemakkelijker is te midden van het ge vaar ie staan, dan met angst en vreeze verre te blijven, Bij uw besluiten zijn evenwel uw eerste richtlijn: „Blijft getrouw op Uw post en doet Uw plicht Schenkt mij voor de komende moeilijke tijden Uw vertrouwen; ik vraag slechts naar beste krachten en invloed Uw aller algemeene belangen te mogen dienen. Moge Vlissingen voor verdere ernstige rampen behoed blijven I En toont gij U allen den naam van ge trouwe Zeeuwen waardig 1 Vlissingen, 29 Mei 1940. De Burgemeester van Vlissingen, VAN WOELDEREN. Twee processen-verbaal in één. De autobestuurder, W. J. H.( die op den hoek van Pottenbakkerssingel en Zand straat een verkeersongeluk veroorzaakte, kreeg twee processen-verbaal. H., komende uit de richting Pottenbak kerssingel, verleende geen voorrang aan de wielrijdster, mej. P. C. K. uit Vlissin gen, waartoe hij verplicht was. H. reed in een auto met een militair nummerbord, terwijl hij niet eens een rij bewijs bezat. De wielrijdster werd gewond aan beide bo'venbeenen. De fiets werd geheel ver nield, terwijl de auto onbeschadigd bleef. Ook Ritthem had veel te lijden. RITTHEM. Daar dit dorp voor een groot deel in de vuurlinie lag, is het er niet ongeschonden afgekomen. Verscheidene huizen werden getroffen en ontelbaar zijn de gebroken ruiten van de andere wo ningen. De oude Hervormde kerk is ook ernstig beschadigd, zoodat er voorloopig geen dienst kan worden gehouden. In den Oostelijken muur zijn twee gaten ge slagen. De ramen met glas in lood aan de Zuidzijde zijn geheel vernield. Geluk kig bleef het prachtige kerktorentje ge- spaard en vielen de meeste granaten in de tuinen achter de woningen. Het ergste is, dat er twee menschen levens zijn te betreuren. Wed. A. Gerrit sen lag dood in haar getroffen woning. De heer W. Koppejan, die zich op straat bevond en zich niet meer Inveiligheid kon stellen, werd zeer ernstig aan een been gewond. Door zijn val op de straatstee- nen heeft 'hij denkelijk nog een hersen schudding gekregen. Denzelfden avond is hl} overleden. Vlissingen. Kantoor ontvanger weer open. De Ontvanger der Directe Belastingen te Vlissingen, brengt ter algemeene ken nis, dat het kantoor aan de Zeilmarkt, weder geopend is. Goes. Comité tot hulpverleening in oprichting. Naar wij vernemen is alhier in oprich ting een comité voor hulpverleening aan de slachtoffers van het bombardement in Goes. Burgemeester mr. W. C. ten Kate heeft het eere-voorzitterschap aanvaard. Het voorzitterschap van het comité wordt waargenomen door wethouder Vermctire. Het BedJrijf den* VL8S- SINGSCHECOURANT wordt mraorgem! (30 RfSee) MESSMITn Leden van het personeel, ook de Couranten-ltoezon- gen°s worden op den ge wonen tijd verwacht. De abonné's op de Vliss. Courant, die reeds zijn teruggekeerd worden ver zocht hun adres te willen opgeven aan het bureau der Courant, Walstraat 58-60 te Vlissingen. De Oitgeveranj

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1