EEN NIEUW ROTTERDAM ZAL MOETEN WORDEN OPGEBOUWD. Woorden zijn niet in staat om de verwoestingen te beschrijven. De havenstad Rotterdam heeft, zooals wij reeds in het kort meldden, zeer zwaar Dnder den oorlog geleden. De verwoes tingen zijn zóó groot, dat men gerust kan eeggen dat de oude -binnenstad grooten- deels van den aardbodem is verdwenen. Bovendien zijn nog verschillende andere stadsdeelen, o.a. Kralingen, ernstig ge troffen. Toen aan het ultimatum om de Neder- landsche troepen uit de stad terug te trekken, geen gevolg werd gegeven, Rotterdam gebombardeerd. Tal van ge bouwen werden verwoest, terwijl boven dien zoovele hevige branden uitbraken, dat geheele straten in rookende puinhoo- pen veranderden. Een volkomen nieuwe stad moet wor den opgebouwd. Reeds hebben B. en W. van de Maasstad aan ir. W. G. Witteveen, directeur van den Gem. Techn. Dienst, opdracht gegeven een plan te ontwerpen voor een nieuwe stad Rotterdam. Te omstreeks twee uur begon het bom bardement, dat naar schatting plm. drie kwartier heeft geduurd. Opmerkelijk is, dat vele menschen, die gewoon in hun huizen zijn gebleven, niet het minste letsel hebben opgeloopen, doordat zij, voor de branden in alle hevigheid begonnen, hun woningen konden verlaten. Hoe groot het aantal slachtoffers is, kan op dit oogenblik nog niet met zeker heid worden gezegd, waarom men er goed aan doet, de officieele cijfers, welke t. z. t. ongetwijfeld bekend zullen worden gemaakt, af te wachten. De patiënten van het ziekenhuis aan den Coolsingel werden allen op straat ge bracht. Uit de winkels werden bij groote hoeveelheden dekens en andere artikelen weggehaald. Alle verpleegden heeft men naar veiliger oorden kunnen brengen enkele verpleegster worden echter ver mist. Een onmogelijke taak. Het is een onmogelijke taak, een beeld van de verwoestingen te geven in de grootste havpnstad van Nederland. Tien tallen en tientallen straten zouden we kun nen opnoemen, waarvan niets is overge bleven. Men kan eigenlijk wel zeggen, dat van de geheele binnenstad nauwe lijks een steen op den anderen is geble ven. Slechts enkele belangrijke gebou wen zijn blijven staan, waarvan in de allereerste plaats het stadhuis dient ge noemd te worden. Wel is het aan de ach terzijde beschadigd, maar het groote bouwwerk, waaraan zooveel jaren is ge werkt, is vrijwel geheel intact gebleven. Ook van het daarnaast aan den Cool singel staande Postkantoor is een grooi deel gespaard gebleven. Daarachter staat aan het Haagsche Veer het nieuwe po litiebureau, dat weliswaar door een bom is getroffen, maar naar verhouding niet zoo ernstig beschadigd is geworden. Het grootste deel van de diensten kon in het gebouw gevestigd blijven. Ook het nieuwe Beursgebouw aan den Coolsingel staat nog overeind, al heeft het aan de Zuidzijde ernstige schade opge loopen. Merkwaardig is hét, dat een zeer hoog opgetrokken nieuw gebouw bij het Calandplein, het z.g. Erasmushuis, volko men onbeschadigd is gebleven. Het staat ongerept temidden van de onafzienbare puinhoopen. Verder moet van de ge spaard gebleven gebouwen van beteeke- nis nog het bekende Witte Huis, de eer ste „wolkenkrabber" van Nederland, ge noemd worden. Hiermede zijn vrijwel alle gebouwen van eenige beteekenis, welke in de bin nenstad nog intact zijn, opgenoemd. De rest is veranderd in één troostelooze ruïne. Wanneer men bij het Witte Huis staat, kan men op het oogenblik onge veer zien in de richting Overschie. Het gezichtsveld is daar geheel vrij, daar de geheele bebouwing verdwenen is. Hoe groot het verwoeste gebied is, kan moeilijk beschreven worden. Vast staat, dat men vanuit het middelpunt der oude stad wel een straal van enkele kilometers kan nemen. Alles wat daartusschen ligt, is één puinhoop. De Hoogstraat verdwenen. Een ieder, die in Rotterdam geweest is, kent de Hoogstraat, welke loopt van vlak bij den Coolsingel tot ongeveer het Oost plein, een afstand ongeveer van ander- halven Kilometer. De Hoogstraat was de belangrijkste winkelstraat van Rotterdam. De winkels rijden zich aaneental van belangrijke zaken trof men er aan, zooals van V. en D., C. en A., alsmede vele langrijke Rotterdamsche middenstands zaken. Van de geheele Hoogstraat is niets, en dan ook letterlijk niets, overge bleven. Geen huis staat er meer over eind; alles is met den grond gelijk ge maakt. Honderden winkels met den vol- ledigen inventaris zijn door het bomborde- ment en het vuur verwoest. Behalve de vele belangrijke zaken, zijn ook een R.K. kerk, 't bekende bioscooptheater „Thalia" en een Ned. Herv. kerk vernietigd. De Passage, de overdekte galerij tus- schen het Calandplein en de Korte Hoog straat ligt volkomen in puin. Zoover wij hebben kunnen waarnemen, is een gebied, dat begrensd wordt door de Maas, den Westersingel, den Noord singel, de Gedempte Slaak en een deel van den Ouden Dijk tot achter het Maas station volkomen verwoest. De gebouwen, welke nog intact zijn gebleven, zijn zooals gezegd, te tellen. Zoo is bijv. de geheele Goudsche singel verdwenen, waaraan tal van belangrijke gebouwen lagen, o.a. van Cat's papierfabrieken en het anti-rev. dag blad „De Rotterdammer". Niets is er meer van over. De aansluitende Pompenbuurt- singel is eveneens ten offer aan het bom bardement gevallen, waarbij het groote bioscooptheater van Tuschinsky, 't Grand Theatre, in puin viel. Het Hofplein, aan de vergrooting waarvan men reeds maan den bezig was, bestaat niet meer. Het station van den Electrischen Spoorweg met het bekende restaurant Loos is daar bij een ruïne geworden. Hier stond ook eenmaal de bekende Delftsche Poort, welke om de zoo dringend noodzakelijke vergrooting van het Hofplein mogelijk te maken, indertijd zorgvuldig is afgebroken en op een andere plaats in de nabijheid weer is opgebouwd. Al dat werk is te- vergeefsch geweestvan de mooie oude Delftsche Poort staat alleen het onderstuk nog overeind. Het z.g. Slagveld heeft eveneens zwaar geleden en daar zijn de gebouwen van het Rotterdamsch Nieuwsblad verdwenen. De Stationsstraat wij doen slechts hier en daar een greep ligt eveneens in puin. Evenals het Maasstation aan de Oostzijde der stad is ook het station D.P., het voornaamste station van de Maas stad, verwoest, welk -lot ook het Beurssta tion heeft getroffen. De geheele Kruiskade tot aan het plein tje, waar de Westkruiskade begint, is ver dwenen met alle zijstraten. Alle straten tot aan den Westzeedijk toe, welke uitkomen op den Wester singel, zijn verwoest. Vcm de Witte de Withstraat is alleen het achterste gedeelte voor het bombar dement gespaard gebleven. Vlak bij het gebouw van de Nieuwe Rotterdamsche Courant neemt de verwoesting een einde. De N. R. C. is het eenige dagblad in Rot terdam, welks gebouwen intact zijn ge bleven. De drukkerijen van de andere bladen zijn alle vernietigd. Van het com plex van de Maasbode, aan de Groote Markt is nieis meer over. Alleen het standbeeld van Erasmus op de Markt, is onbeschadigd. Ook het complex van het soc.-dem. rgblad „De Voorwaarts" aan de Ge dempte Slaak, is vernield. Wij noemden al eenige kerken, welke er niet meer zijn. Helaas is ook de be roemde St. Laurentiuskerk door bommen getroffen. Slechts enkele muren geven de plek aan, waar eens de groote kerk stond. De toren, welke voor eenige jaren werd gerestaureerd, staat er echter nog, hoe wel dit mooie bouwwerk ook ernstige schade heeft geleden. Rondom de St. Laurens lag het oudste gedeelte van Rotterdam. In de laatste 20 jaar is daar veel gesaneerd. Heele wijken zijn afgebroken, w.o. de eertijds zoo be ruchte Zandstraat. Een klein gedeelte van Oud-Rotterdam was echter nog overgeble ven, zooals de Oppert, een nauwe win kelstraat, de Delftschevaart en de Ge dempte Binnenrotte, waar over een via duct de spoorlijn naar Dordrecht gaat. Niets is er meer van overgebleven. In deze omgeving ligt ook het Beurs plein, het vroegere centrum van Rotter dam, waarvan alle gebouwen in 'n ruïne zijn veranderd. Het oude Beursgebouw, dat in 1724 werd gebouwd, en in welks toren zich een klokkenspel bevond, is verwoest. Dit is ook het geval met alle gebouwen aan de Blaak. In het water langs de Blaak liggen tal van ten deele gezonken sche pen, welke vermoedelijk tengevolge van den luchtdruk van hun ligplaats zijn los gerukt. Aan de overzijde van het water lag het groote gebouw van de Nederl. Handel Mij. Een der bekendste kerken van Rotterdam, de Luthersche kerk aan den Wolfshoek met den karakteristieken groenen koepel, bestaat eveneens niet meer. De Schiedarnsche Dijk, welke in alle havensteden van de wereld bekend was, is eveneens van den aardbodem wegge vaagd. Behalve de bioscopen, zijn ook de thea ters van Rottrdam vrwoest, o.a. de in 1887 gereed gekomen Groote Schouwburg en de Tivoli-Schouwburg aan den Coolsingel. Rotterdam's Concertgebouw De Doele is vernietigdhet groote gebouw was eeni ge jaren geleden geheel vernieuwd. Ook het bekende café Pschorr ligt in puin. Van Atlanta, het groote hotel aan den Cool singel, bestaat nog een gedeelte, maar het is de vraag, of het gebouw kan wor den hersteld. Alle andere bekende café's aan den Coolsingel zijn verdwenen. Een vreeselijk lot heeft de eens zoo bloeiende groote koopstad aan de Maas getroffen. Wij hebben getracht een beeld te geven van de ontzettende verwoestin gen, maar woorden zijn niet in staat die te beschrijven. Men kan wel met zekerheid aannemen, dat nooit een ramp van een dergelijken omvang in Nederland is voorgekomen. De nieuwe Duitsche pantser wagens waren een verrassing. Naar de Londensche correspondent van het Zweedsche dagblad „Svenska Dag- bladet" meldt, zijn de geallieerden voor al verrast geworden door de nieuwe zware Duitsche pantserwagens, welke in Polen nog niet gebruikt waren. Men wist wel, aldus de correspondent, dat de Duit- schers zulke gevechtswagens maakten, doch men scheen niet te vermoeden wel ke opdracht zij zouden vervullen. Men had langzame, dik gepantserde gevechts wagens verwacht, welke bij aanvallen te gen versterkte stellingen met de infanterie zouden samenwerken. Het gaf een ge weldige schok, toen bleek, dat deze dik gepantserde gevechtswagens in staat wa ren snelle bewegelijke, pantser-divisies te vormen. Britsch opmarschplan in Duitsche handen gevallen. Het D.N.B. meldt uit België Bij het passeeren van de Schelde nabij Elsigem door een Duitsch regiment infan terie, werden Britsche oorlogsplannen buitgemaakt, die een inzicht geven van de voorbereiding van een Engelschen op- marsch naar Eiuitschland, dv/ars door België. Hiermee is tevens een aanvullend be wijs verkregen van de Britsch-Belgische samenwerking reeds voor den oorlog. De Fransche industrie zwaar getroffen. Uit België In verband met de doorbraak der Duit sche legers in Noord-Frankrijk, wordt er van deskundige Duitsche zijde op gewe zen, dat het front der wapens tevens een strijd beteekenf tegen het vitale deel van het Fransche bedrijfsleven. De economische beteekenis van het Fransche industriegebied langs de Belgi sche en Luxemburgsche grenzen kan nau welijks hoog genoeg geschat worden. Verreweg het grootste deel van de steen kool-, de ijzer- en staalproductie is hier geconcentreerd. Hetzelfde geldt voor de textiel-industrie. FINANCIER .cm. Hét bankmoratorium verruimd. - Deze en andere maatregelen kun» nen als voorbereiding van de her-opening der Beurs worden be schouwd - Tal van groote bedrijven zijn gespaard gebleven. -- De Nederlandsche Bank tijdens de korte oorlogs-periode. Gedurende eenige weken hebben wij van het schrijven van een overzicht van het nieuws op financieel gebied moeten afzien, in verband met de groote verwar ring en ontwrichting van den toestand tijdens de korte, doch hevige oorlogs periode, die ons land heeft moeten door maken. Geleidelijk aan is evenwel het zakenleven weder hervat en nu is ook de tijd gekomen om zich te bezinnen, hoe de toestand op financieel gebied bezig is zich te ontwikkelen. Het is op het oogenblik nog te vroeg om een volledig overzicht te kunnen ge ven van de situatie en minder dan ooit is het thans mogelijk om een prognose op te stellen voor de vermoedelijke ont wikkeling in de toekomst. Niettemin is het voor ieder, die de beschikking heeft over' een vermogen, onverschillig of dit groot of klein is, gewenscht, om zich regelmatig op de hoogte te houden van al het nieuws, dat zich op economisch en financieel ter rein voordoet. Het effectenwezen. De toestand van het effectenwezen wordt thans nog in overwegende mate beheerscht door het op 10 Mei afgekon digde bank-moratorium.Wij brengen in herinnering, dat het moratorium beoogde om opvragingen van tegoed bij banken en daarmede gelijk te stellen crediet- instellingen en girodiensten aan beper kingen te onderwerpen. Van dien datum af konden ópvragingen slechts geschieden tot ten hoogste 3 pet. per maand van het bedrag van het tegoed, dat toen aanwezig was, met de bijkomstige' bepaling even wel, dat tenminste f50.per week kon worden opgenomen. Deze maatregel heeft zeer doeltreffend gewerkt. Ten tijde toen de oorlog hier te lande in vollen omvang woedde, sprak het van zelf, dat er een algemeene angst-psychose ontstond wat betreft de zekerheid van banksaldi, zoo dat indien daarvoor geen beperkende kregen, hetgeen als een essentieele voor waarde moet worden beschouwd om bin nen afzienbaren tijd tot hervatting van het effectenverkeer te geraken. Voor een be rekening van de waarde zullen onder- pandskoersen worden vastgesteld. In de bevoegde kringen is men evenwel van oordeel, dat nog verschillende pro blemen zullen moeten worden opgelost, alvorens dit doel zal zijn bereikt. Gedu rende de eerst volgende dagen zal de beurs dus nog hetzelfde desolate aanzien behouden van het oogenblik. In de lo kalen, waar de handel thans nog streng verboden is, worden de leden van de ver- eeniging wel in de gelegenheid gesteld om elkander te ontmoeten, den toestand op finantieel gebied te bespreken en voor zichtig voeling te houden ten aanzien van de vermoedelijke bied- en laatkoersen van de verschillende fondsen. Men moet de beteekenis van dit con tact niet onderschatten, omdat het op deze wijze wellicht mogelijk zal zijn om zich een globaal beeld te vormen van de waarde van de ïondsen tegen den tijd, dat de handel weder zal kunnen worden opengesteld. Dit laatste zal echter, naar men zich heeft voorgenomen, op zooda nige wijze geschieden, dat telkens be paalde fondsen zullen worden aangewe zen, waarvoor de handel zal worden toe gestaan. Van een algemeene hervatting van den handel zal dus voorloopig geen sprake kunnen zijn. De New Yorksche beurs en de Amerikaansche waarden. Vooral voor een hervatting van de af faires in Amerikaansche waarden, doen zich bijzondere bezwaren voor. In de eerste plaats vormt de recente scherpe koersdaling op de New Yorksche beurs een handicap. Hierdoor is de waarde bepaling aan voortdurende veranderingen blootgesteld, geheel afgezien van de po- Ingezonden mededeeling. Maatregelen te Gibraltar. Volgens berichten uit Gibraltar, heeft de Engelsche Gouverneur-Generaal ver ordend, dat van heden af, tusschen half twaalf des avonds en half zes des mor gens, zich niemand op straat mag be vinden. Alleen leden van het garnizoen in uni form zijn van dit verbod uitgesloten. Zweden heeft ijzer noodig. In Zweden wordt, met ingang van vandaag alle ijzerafval en smeedijzer, dat niet tot de staatsvoorxaden behoort, in beslag genomen. Maatregelen op Malta. De Engelsche gouverneur van het eiland Malta (Middellandsche zee) heeft een verbod uitgevaardigd, waarbij het aan de burgerbevolking verboden wordt, zich tusschen 11 uur des avonds en 5 uur des morgens op straat te begeven. Wie zich tegen dit bevel verzet, wordt neergeschoten. Bovendien wordt de bevolking verplicht in denzelfden tijd te verduisteren. Men gelooft dat deze maatregelen ge nomen zijn, tegen een eventueele invasie van parachutisfen. Noorsche krijgsgevangenen naar huis. Het eerste deel van de Noorsche ge vangenen, welke in Zweden waren ge ïnterneerd, is, naar uit Oslo gemeld wordt, naar huis teruggekeerd. 15 Fransche generaals ontslagen. Het bureau van den Franschen staf deelt mede, dat 15 Fransche generaals, commandanten van legertroepen, divisies etc. van hun posten zijn ontheven. Ge meld wordt, dat door deze ontslagen het vertrouwen in de legerleiding ernstig is geschokt. - - MARKTBERICHTEN V eilingsvereeniging „Zuïd-Beveland" te Goes. Aardbeien, 4881 per 100 Kg. Perziken 711 per 100 stuks. Postelein, 1519 Spinazie, 3.5013 Tomaten, 13—36; Witlof, 515; Blauwe Aardappelen, 3504 per 100 Kg. Rabarber, 22.50 Radijs, 13.50 Rammenas, 5Sjalotten, 2.50Selderij 3.505.50; Wortelen, 1017 per 100 bos. Bloemkool, 819 Kropsla, 1.503.40 Komkommers, 815 per 100 stuks. Violen, 0.50—0.60 per 100 stuks. bepalingen "zouden zijn gemaakt op vragingen zouden zijn geschied, die ver zouden zijn uitgegaan boven de ©ogen blikkelijke behoefte. Hoewel er geen re den bestond om zich ongerust te maken over de uiteindelijke volle betaling van het bank-tegoed, zouden door de opeen- hooping van zulke onttrekkingen techni sche moeilijkheden zijn ontstaan, die op het toekomstige betalingsverkeer verlam mend zouden hebben gewerkt. Nu de'krijgsverrichtingen hier te lande geëindigd zijn, is de onrust, die tot de sterke opvraging van banksaldi heeft ge leid, aanmerkelijk geluwd. In aansluiting hierop zijn ook de bepalingen van het bank-moratorium met ingang van 21 Mei verruimd, en wel in dien zin, dat het reeds gemelde maximum van 3 per maand, dat van het bedrag van het tegoed kon worden opgevraagd, is verdubbeld. Het zelfde is het geval met het minimum van 50.per week, dat kan worden weg getrokken, indien 3 per maand van het totale bedrag minder mocht zijn dan het genoemde minimum van 50.per week. In die gevallen zal men dus voortaan 100.per week mogen op nemen. Tegelijkertijd met de verruiming van de mogelijkheid om gelden op te vragen, zijn er ook nieuwe bepalingen gemaakt, die de verhouding regelen tusschen de Nederlandsche Bank en de pariiculiere banken, bankiers en particuliere commis- sionnairs in effecten. Deze bepalingen zijn dus niet van rechistreeksch belang voor het publiek, maar zij zijn toch in zoo verre van beteekenis, dat zij evenals de verruiming van de bepaling van het bank-moratorium moeten worden be schouwd als een voorbereiding van de heropening van de beurs. Het is immers ondenkbaar, .dat de beurs zou kunnen "worden geopend, zonder dat eerst het apparaat van den effectenhandel zelf be hoorlijk kan functioneeren. Om hiertoe te geraken heeft de Ned. Bank zich bereid verklaard om bijzondere voorschotten tegen onderpand van effecten aan ban ken, bankiers en commissionnairs te ver- leenen tot het maximum van het bedrag, dat door deze banken en firma's ^.elf aan hun cliënten tegen onderpand van effec ten werd verstrekt, welke laatste leenin gen zooals men weet, sinds 10 Mei ge blokkeerd zijn. De rente, waartegen zulke voorschotten door de Ned. Bank worden verstrekt, bedraagt op het oogen blik 4 per jaar. Nadat van deze gele genheid door de verschillende banken en effectenfirma's gebruik zal zijn gemaakt, zullen deze dus weer in belangrijke mate hun bewegingsvrijheid hebben terug ge sitie van vraag en aanbod hier ier beurze. In de tweede plaats zal een hervatting van den handel in deze fondsen uiterst moeilijk zijn, zoolang men niet weet, welke basis moet worden aangenomen voor de waardebepaling van den dollar. De valutahandel is stopgezet en van een wisselkoers, ook van den dollar hier te lande, is dus geen sprake. Wel is er een vaste verhouding aangenomen tusschen den gulden en de Rijksmark, terwijl de dollar wel in Berlijn wordt genoteerd. Langs dezen weg zou men dus tot een waardebepaling van den dollar hier te lande kunnen komen. Het is echter nog niet bekend, of deze sleutel zal kunnen dienen voor de berekening van de Am- sterdamsche pariteit van Amerikaansche fondsen. Het lijkt dan ook waarschijnlijk, dat het eerst staatsfondsen en later wellicht ver schillende locale waarden zullen zijn, waarin de handel wordt opengesteld. Voor verschillende binnenlandsche indus- trieele bedrijven bestaat de mogelijkheid om de positie weer eenigermate te beoor- deelen. Verschillende berichten zijn bin nengekomen, waaruit blijkt, dat tal van groote ondernemingen geheel of grooten- deels voor vernieling zijn gespaard ge bleven. De publicatie van jaarverslagen is slechts zeer kort onderbroken. De Nederlandsche Bank heeft haar di vidend aangekondigd. De uitkeering be draagt 55.tegen vorig jaar 30.De Circulatiebank heeft ook weder haar weekstaat gepubliceerd, nadat deze pu blicatie gedurende één week was opge schort. In het licht der omstandigheden vielen de cijfers nogal mee, al dient in aanmerking te worden genomen, dat in verband met het bank-moratorium het be roep op de Circulatiebank beperkt is ge bleven. De uitzetting van de crediet-ver- leening bedroeg tezamen f74 millioen, terwijl daarnaast nog 39 millioen aan rekening-courantsaldo's werd opgevraagd zoodat in totaal ƒ113 millioen door het particuliere verkeer is opgenomen. De uitzetting van den biljetten-omloop was echter geringer, omdat daartegenover stond de aangifte van goud tot een bedrag van ca. 45 millioen. Het Rijk heeft, zoc- als te verwachten was, zijn tegoed, dat de vorige week nog ca. 23 millioen be droeg, geheel weggetrokken en een voor schot van 15 millioen opgenomen. Er werd echter, in tegenstelling met de ver wachting, geen schatkistpapier recht streeks bij de Ned. Bank geplaatst. Hoe de financiering van het Rijk verder zal worden voortgezet, zal binnenkort wel blijken.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 2