Pmidoelburgsch-e courante 1® wederopbouw vai Middelburg Woi. sis OOESCHE COURANT A° 1813 België geeft zich over Zeeland nog geïsoleerd* Nummer 119 - 183e Jaargang Dagblad Uitgave C.V. De Middelburgsche Courant. Bureaux te GOESredactie en administratie Turfkade 15, Tel. 2863 te MIDDELBURG redactie Langeviele 67, Tel. 617administratie Klein Vlaanderen 24, Tel. 575, Postgiro 359300- Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 250 per kwartaal. Weekabonnementen in Middelburg en Goes 18 cent. "flrauittiiale Nieuwscke fija Dinsdag 28 Mei 1940 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingea 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum ƒ2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbeta ling. „Brieven, of adres bureau van dit blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Autoriteiten oriënteeren zich. Het is alleszins begrijpelijk, dat wij in woners van Middelburg, nu de eerste ontzetting over de ramp, die onze goede en schoone stad trof, eenigszins geluwd is, ons naarstig verdiepen in het toekoms tige uiterlijk van onze woonplaats. Men kan bijna niemand treffen, die niet over den wederopbouw denkt, en praat. Allerlei geruchten over plannen, die reeds vast zouden staan, doen de ronde. De een weet, dat het in de bedoeling der autoriteiten ligt, alle gronden, waar op thans de steemesten van huizen en winkels liggen, te onteigenen een ander heeft vernomen, dat Rijkskanselier Hitier beloofd zou hebben, het stadhuis en de Abdij-gebouwen zoo spoedig mogelijk te herstellen, een derde heeft uit de beste bron vernomen, dat met het puin, waar aan Middelburg thans zoo rijk is, het droogdok op den Dam zal worden ge dempt Bij de bevoegde autoriteiten hebben wij geïnformeerd, wat van al deze be richten waar is. „Niets" deelde men ons mede. „Omtrent den wederopbouw van Mid delburg staat nog niets vast". Er zijn weliswaar reeds verschillende afgevaardigden van Dr. Ir. J. A. RINGERS, regeeringscommissaris voor den weder opbouw, in onze stad geweest, maar deze hebben zich uitsluitend van den toestand op de hoogte gesteld, en ze hebben Mid delburg weer verlaten, zondeT zelfs ook maar vage lijnen voor de restauratie uit te stippelen. Dit geldt zoowel Mr. Dr. Frederiks, se cretaris-generaal van binnenlandsche za ken, die Zaterdag hier vertoefde, als de architecten van den Rijksgebouwen-dienst en van Monumentenzorg, die naar Mid delburg kwamen. Niemand weet nog, hoe Middelburg uit de overgangsperiode te voorschijn zal treden, en het heeft dus niet den minsten zin, zich thans te verheugen of te ergeren over allerlei plannen met betrekking tot den wederopbouw, die de ronde doen. Iets anders is, dat enkele bouwkundi ge rijksambtenaren een voorloopig onder zoek hebben ingesteld naar de resten van enkele gebouwen, teneinde na te gaan, in hoeverre het eventueel mogelijk zou zijn, deze in vroegeren staat te herstellen. Dit onderzoek gold o.a. het stadhuis en de Abdij-gebouwen. Volgens deze des kundigen is het technisch zeer wel mo gelijk zoowel het stadhuis als de abdij gebouwen in hun luister te herstellen. Op het abdij-plein zijn de architectoni sche waarden vrijwel alle in stand geble ven de meeste verwoestingen werden aangericht aan de panden, die uit bouw kundige overwegingen te veroordeelen waren. Van de Abdij-gebouwen zijn de kapit telzaal, de kloostergang met gewelven, de kelder onder de Statenzaal, het Munt- poortje met gewelven en de daarboven gelegen ruimten, volkomen in tact geble ven. In verband met de restauratie-plannen, die reeds voor het uitbreken van den oor log bestonden, heeft de vernieling van sommige onderdeelen der Abdij (we den ken aan het hotel, en aan de gebouwen in de Burg, achter de ambtswoning van den commissaris) om het eens kras uit te drukken, niet eens zulk een tragisch karakter als op het eerste gezicht lijkt. We dienen ons te verheugen over het feit, dat herstel van twee belangrijke Mid delburgsche waarden, van het stadhuis en van de Abdij, technisch mogelijk is gebleken, en dat dus, zoo de overheid er het geld voor' over heeft, Zeeland's hoofdstad eerlang opnieuw zal beschik ken over de bouwkundige juweelen, die mede onze stad een wereld-reputatie hebben bezorgd. Over den wederopbouw van de ge schonden straten in de binnenstad, staat al evenmin iets vast als over het herstel van de officieele gebouwen. Er is weliswaar door den inspecteur der volkshuisvesting reeds een zeer voorloo pig schetsplan gemaakt, dat aan het oor deel van den regeeringscommissaris voor den wederopbouw zal worden onderwor pen, doch dit is ook alles Distributie vara koffie era thee. Met ingang van heden, is d© verkoop voorloopig verboden. Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat in ver band met de beschikbare hoeveelheid koffie en thee, binnenkort tot distributie van deze artikelen zal worden overge gaan. Teneinde er voor te kunnen zorgdragen, dat bij den aanvang van de distributie de winkels over voldoende voorraden beschikken, is de aflevering en verkoop van thee en koffie aan consumenten met ingang van Dinsdag 28 Mei geheel ver boden. 'Met ingang van genoemden datum is voorts verboden het koopen, ver- koopen en afleveren aan den handel, zonder de vereischte schriftelijke vergun ning. Deze verbodsbepalingen gelden ook voor het uitvoeren van reeds gedane bestellingen. Kapelle na den oorlogsstorm. Met man en macht aan den opbouw.. Men schrijft ons uit KapelleAan de herstelling van de Ned. Herv. kerk alhier, welke dateert uit 1427 (volgens den kro niekschrijver Bijlo nog eerder), wordt met alle ten dienste staande krachten ge werkt. De godsdienstoefening is gehouden Zondag j.l. in het lokaal Obadja. Een groot, wijd gat is geslagen in de dakbedekking naast den toren, welke ook fel beschoten is (Enkele jaren geleden werd hij gerestaureerd). Verder is een der pilaren, waarop de kerk rust, ernstig beschadigd. Vele zitplaatsen zijn ver nield. Kapelle heeft 5 burgers te betreuren, die het leven verloren. Aan de dakloozen werd reeds de eerste hulp verleend: aanschaffing van huis raad en kleeding. Door de burgerij wordt mild gegeven. Kapelle-Biezelinge telt ruim 3000 inwoners. Een bedrag van ƒ4106,werd door de daartoe gevormde commissie ingezameld. Doodgeschoten. Het Italiaansche blad Popoio di Roma schrijft, dat twee Fransche generaals en enkele officieren zijn doodgeschoten, in verband met door hen gemaakte fouten. Vereenïging voor Ziekexihuis- verplegïng op Zuid- en Noord- Beveland. Ook deze vereeniging heeft, blijkens een circulaire aan de onderafdeelingen en boden, haar normalen arbeid weer hervat. Deze arbeid is trouwens practisch niet onderbroken geweest, want ook in de oorlogsweek werden nog patjënten voor operaties enz. opgenomen. Een vereeniging als deze kan nu een maal niet gemist worden. Het bestuur verzoekt dan ook, blijkens de advertentie in dit nr, om met de be taling en inning der contributies ten spoedigste regelmatig voort te gaan. Er moet,, om moeilijkheden bij opname ie voorkomen, tegen gewaakt worden, dat achterstand in de contributiebetaling ontstaat. Natuurlijk zal in sommige gevallen, (b.v. in die gemeenten, welker bewoners geëvacueerd zijn geweest, of die door oorlogsomstandigheden alles zijn kwijt geraakt) eenige soepelheid worden be tracht, om den achterstand in te halen. Zooals in een vorige advertentie is medegedeeld, worden krachtens besluit der alg. vergadering in Sept. j.l. alleen normale opnamen vergoed, als het dus patiënten betreft, die ook in nor male omstandigheden zouden zijn op genomen. Het bestuur zal zich later nog moeten beraden, of voor hen, die door oorlogs geweld zijn gewond, iets kan worden ge daan. Veere niet ernstig getroffen. VEERE. Veere is met betrekkelijk wei nig kleerscheuren van de achter ons lig gende oorlogsdagen afgekomen. De monumentale gebouwen hebben niet geleden. De grootste ravage is aan de sluishuizen aangericht, waarvan sommige onbewoonbaar zijn geworden. Hierop volgt dat deel der kade, dat tusschen de Wagenaarstraat en de Kapellestraat ligt. Door een drietal bommen, waarvan een tegen den kademuur in den modder te recht kwam en twee achter de kadehui zen in hei land vielen, is vrij grooie schade aan huisruiten en het glaswerk der kas sen in de Kwartierstraat aangebracht. Verder bepaalt zich de schade tot ruiten, die door den luchtdruk of door mitrailleur kogels vernield werden. Dooden of ge wonden zijn tengevolge der luchtaanval len niet te betreuren. Uit Berlijn wordt gemeld: Onder den druk yan de vernietigende uitwerking van de- Duitsche wapenen, heeft de Koning der Belgen het besluit genomen den verderen tegenstand te sta ken en om wapenstilstand te. verzoeken. Hij heeft ingestemd met den Duitschen eisch tot onvoorwaardelijke capitulatie. Het Belgische leger heeft daarom op den dag van heden de wapenen neergelegd en opgehouden te bestaan. Duitschland, Noorwegen en Denemarken. Regeling van econo mische vraagstukken. Naar het D.N.B. uit Oslo meldt, spreekl een Noorseh blad met waardeering over Duilschland's tegemoetkoming aan de economische problemen in Noorwegen en Denemarken. Het gevolg hiervan is o.a. geweest een verhooging van de prijzen der landbouwproducten. De afzet van de enorme Deensche varkensproductie naar Duitschland werd geregeld, waardoor het Duitsche vet-probleem meteen is opgelost. Italië wil zich van zijn boeien bevrijden". 't Italiaansche blad „Giornale d'Italia" schrijft, dat het tijd wordt de drie knoop punten in de Middellandsche zee Suez, Gibraltar en de Dardanellen door te hak ken. Engeland wil zijn macht en hege monie in de Middellandsche zee voort zetten, maar Italië wil zich van deze boeien bevrijden. De willekeur van Grooi Brittannië kan, zoo schrijft het blad, niet verder gehandhaafd worden. Engeland controleert met zijp controle-stations de zee, die niet zijn zee is. Engeland heefl steeds vermeden dat Italië zijn invloed deed gelden. Italië heeft de vernederin gen lang genoeg geduld. Thans moet, zoo vervolgt het blad, Italië baas in eigen zee zijn en de drie genoemde knooppun ten moeten nu worden doorgehakt. Ook het Italiaansche blad „Tevere houdt zich met de kwestie der Middelland sche zee bezig. Het blad betoogt, dat het Suezkanaal gemakkelijk versperd' kan worden door een gezonken schip, waar door de Engelschen hier schaakmat zou den zijn gezet. Italië heeft een overwicht in de lucht en kan uit dien hoofde het Oosten van de Middellandsche zee beheerschen. Ook de machtige duikbooten-vloot van Italië is ten deze van groote beteekenis. Het Italiaansche blad Livorno Fascista schrijft, dat in Nice (Frankrijk) 50.000 Ita lianen leven, welke stad volledig het Ita- liaansch karakter heeft behouden. Bijna zonder onderbreking is Nice, van 1388 tot 1880 Italiaansch geweest, aldus het blad. Men twijfelt er aan dat door overeenkomsten of door verklaringen de kwestie tot we]ke natie Nice behoort, kan worden opgelost. Bommen op niet-mïlitaïre doelen. Uit Keulen wordt gemeld, dat tot de steden in West Duitschland, waarop vijandelijke vliegtuigen des nachis bom men hebben geworpen op niet-militaire doelen, de stad Gulik behoort. In het nabijgelegen Selgersdorff heb ben eveneens vijandelijke vliegtuigen bommen geworpen, waarbij enkele hui zen werden verwoest. Een persoon werd gedood en eenige anderen zwaar gewond. „Gibraltar voor Spanje". In verschillende Spaansche steden zijn gisteren betoogingen tegen Engeland ge houden. De demonstranten voerden doe ken met zich mede, met de opschriften „Gibraltar voor Spanje". GRUWEL-BERICHTEN. Uit Berlijn wordt gemeld: De Duitsche bladen houden zich op nieuw bezig met de talrijke gruwelbe- richten, welke door de vijanden van Duitschland worden verspreid. Het doel van deze ophitsingen, zoo schrijft de .Berliner Lokalanzeiger", is, om tot eiken prijs hulp van andere volkeren te krijgen en de bevolking van België en Frankrijk aan' te zetten tot een wilden strijd tegen de Duitsche soldaten, teneinde de Duit sche weermacht in nieuwe moeilijkheden te brengen. De „Berliner Boersenzeilung" wijst in dit verband op het vermoorden van Duit sche vliegers door Fransche soldaten, en constateert ten aanzien van deze schen ding van het volkerenrecht, dat generaal- veldmaarschalk Goering heeft aangekon digd, elk afzonderlijk geval ie zullen la ten onderzoeken, teneinde daaruit de noo- dige gevolgen te trekken. In tegenstelling tot een vorigen oorlog, zoo schrijft de „Völkische Beobachter", is Duitschland zijn tegenstander ook de baas op het gebied van de oorlogvoering in het geschreven en gesproken woord. Wij Zeeuwen hebben de laatste weken aan den lijve ondervonden wat het be- teekent „op een eiland te wonen". Terwijl elders in den lande vrijwel alles weer normaal functionneerde, waren wij verstoken van de voornaamste verbin dingsmiddelen met overig Nederland, en van onderlinge communicatie. Omdat we in de oorlogszone zaten, konden we niet telegrafeeren of telefoneerenonze post was dagen lang onderweg, en alleen de genen die fielsbeenen of een auto, ben zine en een rij-vergunning hadden, zagen kans familieleden, buiten Zeeland wo nend, te bezoeken. De Zeeuwen, aan den overkant van de Wester-Schelde waren er nog erger aan toe. Hun bereikte zelfs geen post. Het ergste leed schijnt thans echter te zijn geleden. Doordat de Duitsche troe pen ook Zeeuwsch-Vlaanderen hebben bezet, zal Zeeland binnenkort ophouden oorlogszone te zijn, en zullen wij weldra weer op overig Nederland worden inge schakeld. Zoolang dit nog niet het geval is, kan het zijn nut hebben, onze lezers mede te deelen hoe thans de post in onze pro vincie werkt. Eenmaal per dag, tegen den avond, bereikt de Zeeuwsche middengroep een post-auto uit Utrecht, De daarmee aan gevoerde poststukken worden in den loop van den volgenden dag bezorgd. De post-auto vertrekt des morgens uit Zeeland naar Utrecht, vanwaar de post stukken over het land worden gedistri bueerd. Men dient te zorgen, dat men brieven enz. des avonds vóór 9 uur gebust heeft. De post voor Schouwen-Duiveland wordt in Roozendaal afgezonderd en via Aan de verbindingen wordt hard gewerkt. Steenbergen naar haar bestemming ver voerd. Tot gisteren was het niet mogelijk Zeeuwsch-Vlaanderen per post te berei ken. Thans echter worden de poststukken voor dit deel van Zeeland, met behulp van een particuliere boot, die de verbin ding tusschen Hansweert en Walsoorden onderhoudt, verzonden. Voorloopig zal dit wel zoo blijven, want de provinciale bootdiensten zullen nog niet kunnen worden hersteld. De provin cie heeft n.l. al haar booten, bestemd voor de Wesier-Schelde, op één na verloren. Zij beschikt voor de Wester-Schelde al leen nog over de „Koningin Wilhelrnina", en deze is dermate door een bom getrof fen, dat zij op de helling zal moeten, al vorens zij weer kan varen. We verwachten, dat na het jongste succes der Duitsche troepen, het telefoon- en telegraafverkeer tusschen Zeeland en overig Nederland, en tusschen de Zeeuw- iche gebieden eveneens, weldra zal wor den vrij gegeven. Het zal nog wel enkele weken duren alvorens we weer per trein naar „Holland" kunnen reizen. De nieuwe spoorbrug bij Vlake is ernstig beschadigd, en ook de spoorbaan is op Zuid-Beveland en op Walcheren op verschillende plaatsen ver nield. We hebben evenwel goede reden om aan te nemen, dat weldra autobussen het inter-provinciale verkeer zullen be dienen, en dat tal van autobussen haar laak voor de verbinding tusschen verschil lende Zeeuwsche gemeenten weer zullen kunnen hervatten. Met ingang van van daag wordt reeds de verbinding Miadel- burg-Goes hersteld. Het isolement, dat remmend werkt op het gansche Zeeuwsche leven, heeft zijn langsten tijd wel gehad. Weer een Aiitobusdienst Goes-Middelburg De verbindingen tusschen de verschil lende plaatsen in Zeeland en tusschen de eilanden, is door den oorlogstoestand de laatste weken geheel ontwricht geweest. Er is hard gewerkt om het verkeer in onze provincie zoo spoedig mogelijk weer in goede banen te leiden. Naar wij vernemen heeft de autobus ondernemer J. van Fraassen te Goes he den vergunning gekregen zijn autobus diensten Goes-Middelburg en terug weer uit te voeren. Hedenmiddag te 2 uur ver trok de eerste bus van de Markt te Goes naar Middelburg, terwijl ook te 5 uur een bus naar Zeelands hoofdstad zou rijden. Uit Middelburg vertrokken van de Los- kade te kwart over vier en te 8 uur auto bussen naar Goes. Voor morgen is de regeling als volgt samengesteld Vertrek Goes te 8 uur, 11 uur, 14 uur en 17 uur; uit Middelburg te 9 uur, 12 uur, 16.15 en te 20 uur. Flinke middenstanders werken samen. Het is zeer te waardeeren, dat vele middenstanders te Middelburg, wier be drijven door het gebeurde op 17 Mei ver nietigd zijn, niet bij de pakken neerzitten en óf afzonderlijk óf te samen met perso nen uit hun eigen branche, maatregelen nemen om hun zaken, al is het aanvan kelijk in bescheider vorm, voort te zetten. De lust om in bijzonderheden af te dalen moeten wij beteugelen, omdat dit prece denten zou kunnen scheppen en omdat onze plaatsruimte beperkt is. Houdt u aan de verkeersregelen. De laatste weken, toen in Middelburg zeer bijzondere toestanden heerschten, is er op verbazingwekkende wijze met de verkeersregelen gesold. Het was of er geen éénrichtingsverkeer meer bestond. Daaraan is nu een einde gekomen, al thans de politie zal als voorheen weder krachtig toezien, dat men zich aan de door de borden aangewezen voorschrif ten houdt. ONZE REDACTIE Het adres van onze Middelburgsche Redactie is gewijzigd. Het is thans LANGEVIELE 67 Telefoon 617 Stukken uit Middelburg dienen des morgens vóór 10 uur bij het boven genoemde adres bezorgd te zijn. AUTOBUSDIENSTEN OP WALCHEREN. Met ingang van morgen zullen in aansluiting op twee autobusdiensten Goes-Middelburg autobusdiensten op Walcheren worden ingesteld, voorloopig over de volgende route Middelburg, Vlissingen, Koudekerke, Westkapelle, Domburg, Oostkapelle, Se- rooskerke, Middelburg. "s Morgens om 9 uur vertrekt een bus uit Middelburg en 's avonds om 18 uur. De dienstregeling vindt men in de ad vertentie-rubriek in dit nummer. MEER BEWEGINGSVRIJHEID. De Duitsche militaire autoriteiten en de 'wnd. Commissaris der Koningin in Zee land, mr. P. Dieleman, deelen ons mede, dat vanaf -heden28 Mei de bur gerbevolking zich na 10 uur des avonds weer vrij op den openbaren weg mag bewegen. Deze bepaling geldt intusschen niet voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Vlissin gen en Oost- en West-Souburg. Nog grooter beperking van het benzinegebruïk te verwachten. Van officieele zijde te Middelburg ver nemen wij, dat het benzinegebruik binnen kort nog meer beperkt zal moeten worden. De regeling zal in handen gelegd wor den van de burgemeesters, zoodat dus niet langer de Duitsche autoriteiten zullen beslissen over de toewijzing van benzine. Elk particulier autoverkeer zal voortaan uitgesloten zijn. Men zij echter niet te haastig met aan vragen te richten tot den burgemeester, want een definitieve regeling is nog niet getroffen. In hun eigen belang wordt allen be zitters van auto's aangeraden zich thans reeds aan te melden aan het politie bureau. Daar worden lijsten aangelegd van de auto-bezitters, met alle gegevens, welke eventueel noodig zijn. Een provinciaal hulp-comité. Naar men ons mededeelt zal er binnen kort een Provinciaal Comité voor Hulp en Herstel voor de geteisterde gemeenten worden ingesteld, op initiatief van mr. P. Dieleman. Binnenkort hopen wij uitvoeriger over deze hulp-actie mededeelingen te kunnen doen. WOLPHAARTSDIJK. Zaterdag hielden de leden en aandeelhouders van het ge bouw Tavenu de jaarlijksche algemeen© vergadering. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat in het afgeloopen jaar weder een druk gebruik is gemaakt van de zalen van het gebouw. Als bestuurslid werd herkozen t de heer J. C. Koert en gekozen in de plaats van den heer L de lager, de heer N. .Molhoek

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1