Getroffen middenstanders vergaderden met werk-commissie ■i MIDDELBURG. Zooals te verwachten was, hadden bijna alle getroffen midden standers zich Zaterdagmorgen opgemaakt naar de vergadering, uitgeschreven door het daartoe uit de besturen van de mid- denstandsvereenigingen gevormde comi té, ten einde de eerste maatregelen te bespreken, die genomen moeten worden voor de zwaarst getroffenen- De in de vergadering van Donderdag gekozen voorzitter, de heer W. Berdenis van Berlekom, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, opende de ongekend druk bezochte bijeenkomst, waarvoor de bovenzaal van de Ver'ge- noeging feitelijk nog te klein was, en zeide, dat allen getroffen zijn door de droeve reden, die hen samenbracht. Deze toestand vraagt geen sentimentaliteit of droefgeestigheid, maar flink aanpakken. Dit geldt o.a. de belangen van de mid denstanders. Het initiatief daartoe is ge nomen door de Vereeniging Handelsbe- lang. Het is daarom een droeve samen loop van omstandigheden, dat de voor zitter dier vereeniging door ziekte ver hinderd is aanwezig te zijn. Spr. wist namens de vergadering te spreken als hij den heer Stofkoper dank bracht voor zijn initiatief en hem een spoedig geheel herstel toewenschte. De andere middenstandsvereenigingen n.l. de Hanze en de Chr. Middenstands bond, maar ook de Vereeniging voor de binnenvaart door middel van den heer Vermeulen, sloten zich bij dit voorloopig werk aan. De heer Berdenis uitte zijn groote er kentelijkheid voor de belang stelling van het dag. bestuur der gemeente, dat vol tallig de voorvergadering bijwoonde. Dit was nu niet mogelijk, omdat er op het zelfde uur een vergadering plaats had met regeeringspersonen uit Den Haag. Daarom was alleen wethouder Kögeler aanwezig. De vergadering moest volgens spr. mede daarom een spoedig verloop heb ben, opdat de wethouder zich vlug naar de andere vergadering zou kunnen be geven. Men was samengekomen om in den allereersten nood te voorzien, waarbij men niet in détails kan treden. Het gaat in de allereerste plaats om de menschen, die alles verloren hebben, en die men moet trachten te helpen aan een huis, aan een arbeidsterrein en aan een klein beetje geld om te beginnen. Men moet komen tot vaststelling van den vorm, waarin dit zal geschieden en daarvoor zal een klein comité moeten worden samengesteld. Dit zctl een plan aan het gemeentebestuur voorleggen. Als placrisen waar noodwinkels zouden kunnen worden opgericht, noemde spr. de Markt, de Kaden achter de boomen het Molenwater, de Botermarkt en de Groenmarkt. Het gemeentebestuur heeft tot leden van de kleinere commissie die de verschil lende wenschen en mogelijkheden zal rangschikken en overwegen aangewezen de heeren B. J. van den Berg, F. B. den Boer, K. J. van Loo, J. A, M. Lamberrnont, J. Terpsira en L. J. van 't Westende. De voorzitter drukte nogmaals zijn spijt er over uit, dat de heer Stofkoper geen zitting kan hebben in het comité. Voor Dinsdag 28 Mei dient nu ieder belanghebbende aan het adres van dit comité, Middenstandsbank, Stationsstraat 4, schriftelijk opgave te doen, voorname lijk van hetgeen men noodig meent te hebben voor het beginnen met een zaak, waar men het liefst een noodwoning zou betrekken of waar men zich elders denkt te vestigen. Spr. hoopte, dat de leveranciers hun afnemers met eenig crediet zullen willen steunen. Lukken deze plannen niet, dan zal naar andere wegen moeten worden omgezien. Het comité zal de ingekomen aangiften direct sorteeren en behandelen en zal da gelijks bijeenkomen op een nader te be palen plaats. Het zal ten spoedigste een voorstel aan B. en W. doen. Spr. verzocht daarop dringend, dat Middelburg den leveranciers contant zou betalen, en ook de rekeningen zou vol doen. Dit is ook gewenscht, al kan de leverancier door het te niet gaan zijner boeken er niet meer om vragen. Middelburg heeft een voortreffelijke re putatie en die moet men handhaven. De heer van Berlekom eindigde onder luid applaus der aanwezigen, De heer Thieme vroeg het slot onder de aandacht te brengen van de geheele burgerij en de heer Kruijder meendedal dit moet gelden voor geheel Walcheren. De voorzitter zegde een en ander gaarne toe. De heer Kögeler zeide het gelukkig te vinden deze vergadering te kunnen bij wonen om te getuigen van de groote be langstelling en het medeleven van het gemeentebestuur met den handeldrijven- den middenstand. Ook het gemeentebe stuur is overtuigd, dat ieis moet worden gedaan. Spr. zeide, dat het zeer geluk kig is, dat de heer van Berlekom zich als voorzitter van de Kamer van Koophandel bereid verklaarde de leiding op zich te nemen. Spr. hoopte van harte op een prettige en aangenomen samenwerking. Moge geen eoncurrentiegeest het alge meen mfddenstandsbelang in den weg staan. De heer Moens zou gaarne zien, dat de groote winkelbedrijven, die de kleine winkeliers zooveel schade berokkenen, uit Middelburg geweerd werden. De voorzitier zeide, dat die kwestie ge heel buiten deze zaak staat. De heer Vermeulen zeide, dat men in Middelburg verblijd is met de aankomst van 4 binnenvaartuigen, waarvan twee met tarwe en twee met kruidenierswaren, en met de Annieboot, die verschillende goederen aanbracht. Spr. zeide, dat met klem op herstel van de binnenvaart moet worden aangedrongen en de voorzitter verzekerde, dat dit een der eerste punten van het werkprogramma der commissie zal zijn. De heer Stenhuis meende, dat zij, die hun zaken kunnen voortzetten, mede zou den moeten betalen voor de slachtoffers. De voorzitter zeide, dat dit ook buiten deze vergadering viel !v arg. Meldt 0 ter Secretarie. Wij herinneren er aan, dat alle inge- zetenenvan Middelburg (ook degenen, die tijdelijk in de dorpen verblijven), wier namen beginnen met letters A tot en met K, en V tot en met Z, zich moeten melden vóór Donderdag a.s. ter gemeente-secre tarie, gevestigd in huize De Griffioen, park De Griffioen. j.h i£.no£.jvr>. 69 huizen zijn geheel vernield of beschadigd. Verdere verliezen f 230.000. -- Een krachtige steun-actie moet worden ingezet, - D© burgemeester toornt tegen O. en O. Een bezoek aan het oorlogskerkhof te Mill Op de graven helmen en tulpen. Een verslaggever van het Twentsch ren door bommen en geschutvuur zijn Dagblad „Tubantia" heeft een bezoek ge bracht aan de Peel, waar vooral ron dom het plaatsje Mill hevige gevech ten zijn geleverd. Onder meer bracht hij een 'bezoek aan het kerkhof en hij verteld daarover als volgt ,,Gaat u eerst eens mee," zei de dood graver van het plaatsje, „naar het kerk hof. Ik heb in heel mijn leven niet zoo veel graven moeten delven.". En hij toonde ons de plek waar op de R. K. begraafplaats de laatste rustplaats is van achttien Nederlandsche en vijf Duit- sche soldaten, die hun jonge leven heb ben gelaten voor het vaderland. Het grootste deel der gesneuvelde Duitschers is direct naar hun land gebrachtenke len zijn echter -r~ althans voorloopig in Mill ter aarde besteld. Ruw houten kruisen staan op hun laat ste rustplaats ze zijn gedekt met helmen, welke ze droegen in de vuurlinie. De meeste helmen van de Nederlandsche soldaten 2ijn met kogels doorboord. Som mige kruisen dragen nog geen opschrift op andere staan op het witte hout met potloodschrift de naam, het regiment en het onderdeel vermeld en slechts op een enkele de woonplaats. De bevolking van Mill heeft op de graven van alle gevallen soldaten, bloe men gelegd, een paar tulpen, als een laat- sten groet van de bewoners van het zoo zwaar geteisterde plaatsje aan de jongens die zoovele maanden in hun midden heb ben vertoefd, die ze met gullen Brabant- sche gastvrijheid direct in hun kring had den opgenomen. Maar ook de gesneu velde Duitschers zijn niet vergetentul pen liggen op de graven van hen, die zoo ver van de „Heimat" hun leven lieten. Nog zes graven zijn versch gedolven op Mills kleine kerkhof. Daar liggen de eigen burgers, die in de buurtschap Mee- IN DE STELLING Op luttele meters van het kerkhof be gint het front van Mill. Daar staat al een stukgeschoten huis en rondom liggen de stellingen, die zich verder Noord- en Zuid waarts in het land voortzetten. Hier is verbitterd gevochten m de kazematten. „Achtung auf Landminen" vermeldt een opschrift, want tal van mijnen zijn hier gelegd en een enkele schijnt ook tot explosie te zijn gekomen. Granaten heb ben diepe trechters in den grond gesla gen. Hier is met alle hevigheid gevochten. Een inwoner van Mill, die in den oorlog van 19141918 gemobiliseerd was, over veel kennis van zaken blijkt te be schikken, leidt ons door de verlaten stel lingen. Wij kunnen hem met vertrouwen volgen, want hij blijkt uitstekend op de hoogte te zijn. Deze stellingen, zegt hij, waren perfect in orde. De Duitschers, die hier kwamen, hebben verklaard, dat degene, onder wiens leiding ze gebouwd werden, een vakman was. Alleen had men te weinig menschenmet een grooter aantal man nen zou het een zeer zware dobber voor de tegenstanders zijn geworden. Overal liggen nog de patroonhulzen en zelfs geladen projectielen van hei veld geschut. Een stuk anti-tankgeschut staat zelfs nog opgesteld. Een balk boven den ingang van deze hoofdzakelijk uit zand en palen opgetrokken stelling vertoont een paar oolijke soldatenkoppen. Daar onder staat „De zwervers". De mannen, die hier lagen, zijn er voor het grootste deel goed afgekomen. Zware uren heb ben ze doorleefd, maar mede dank zij de goede inrichting van de versterking, heb ben ze zich geruimen tijd kunnen hand haven. Mondvoorraad en munitie schijnt Diefstal. Een der politieagenten zag den 41- jarigen C. K. klompen halen uit kelders van het militair kleedingmagazijn in de St. Janstraat. Dit kwam den politieman verdacht voor en hij hield K. aan. Het bleek, dat deze zich de klompen onrechtmatig had toegeëigend. De man werd met bekwamen spoed aan den officier van justitie voorgeleid en naar het huis van bewaring overge bracht. Deze week zal zijn zaak worden berecht De uitdeelinq van kleeren enz. Het mooie werk, om de van alles be roofde stadgenooten van kleeren enz. te voorzien, geeft gelegenheid ook weer eens een kijk te krijgen op de mentaliteit van sommige menschen. Dat Vlissingsche ingezetenen, die wer kelijk ook alles of zoo goed als alles kwijt zijn, vragen om iets te krijgen, is te be grijpen, maar dat er ook komen wier have en goed nog ongeschonden is, en dat onder hei motto, „het kon nog eens in storten of verbranden", geeft toch blijk van een groot egoïsme en het ontbreken van gemeenschapszin. Groote belangstelling. Zoowel Zaterdag als Zondag kwamen weer verschillende personen uit de om geving de treurige overblijfselen van wal eerst het centrum van Middelburg was, in oogenschouw nemen. Hulp uit Amsterdam. Het Korps Vrouwelijke Vrijwilligers, het K.V.V., dat te Amsterdam uit 3000 leden besfaat, heeft eerst Vrijdagmorgen kennis gekregen van den toestand in onze stad en het gebrek, dat daardoor op verschil lend gebied was ontstaan. Voor de leidsters van het korps was dit het teeken, dat nu voor andere deelen en steden van ons land reeds met groot' succes gewerkt was, ook Middelburg een beurt moest hebben. Onmiddellijk werd naar vele zijden in Amsterdam de alarmklok geluid, binnen 24 uur waren een aantal dekens, verder Ubeddegoed, linnengoed, kleeren, enkele levensmiddelen, rookartikelen en zelfs flesschen met Amsterdamsch leidingwater men dacht dat daaraan gebrek zou zijn bijeengebracht. Zes darnesna men plaats in twee auto's van de Bijenkorf. Zondagmorgen zijn de auto's in onze stad gelost. Wij waren in de kamers boven en naast het distributiebureau in de gelegenheid de indrukwekkende hoeveel heid goederen te zien, die uit Amsterdam waren medegebracht. Een woord van warmen dank en hulde aan de leden van de K.V.V. te Amster dam willen wij hier neerschrijven. Heden zou men overgaan tot het sor teeren van de vele artikelen en daarbij ook rekening houden met hetgeen wel licht noodig kan zijn.voor het aanvullen van den voorraad linnengoed in het Gast huis. Apoiheken. Nachtdienst te Middelburg: Apotheek Van der Harst, Korte Delft, tot Zaterdag 1 Juni a.s. Distributie-Broodboekjes. GOES. Wij vernemen, dat te Goes wel dra een aanvang zal worden gemaakt met de uitreiking van distributie-brood- Aan den schandpaal gebonden, Een probate straf. Door de politie te Blerick werden, zoo meldt de N. Venlosche Ct., in de afgeloo- pen dagen negentien personen gearres teerd zestien uit. Blerick en drie uit Venlo die zich aan plunderingen uit de ontruimde woningen hadden schuldig Een van hen werd op Eersten Pinkster dag op de Markt te Blerick aan den schandpaal gebonden onder 't opschrift: „Terwijl mijn landgenooten in nood ver- keeren, plunder ik hun verlaten huis". Na dien mataregel heeft geen enkele plundering meer plaats gehad. hier voldoende aanwezig te zijn geweest. Slaapplaatsen ontbreken zelfs niet en hier en daar vinden wij nog legersteden-met stroo. Verderop liggen kazematten, welke aan hevig geschutvuur blootgesteld zijn ge weest. De groene kleur is er volkomen afgeschoten. De gemeenteraad van Yerseke kwam I Vrijdagavond in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burge meester H. G. J. Gunning. Afwezig de heeren van der Endt en Koppe. In zijn openingswoord wees de Voor zitter op de buitengewone omstandighe den, waaronder thans bijeen werd geko men. Groote verwarring heerscht en het is moeilijk een standpunt te bepalen. Toch geeft spr. enkele vaste punten als richt1 snoer. De over ons gestelden onderdanig te zijn .en een houding aannemen, die den Christen betaamt. Dat dit wellicht zwaar zal vallen, is geen wonder, daar wij, en in het bijzonder Zeeland, groote vrijheid gewoon waren. 2e. Onzen naaste lief te hebben als ons zelf, wie die naaste ook zijn moge. Bezien we in al het gebeurde de hand Gods, Die nu eens troost en dan straft, dan zal alles ons lichter schijnen. De mobilisatie gafaldus de burge meester een moraal te zien beneden peil, ondanks O. en O. De ontwikkeling was niets, daar van de gelegenheid om te studeeren geen gebruik werd gemaakt, terwijl de ontspanning op laag peil stond. Deze dingen komen over ons, om ons te leeren en ie troosten in tegenspoed. Ge lukkig zijn we een volk met een roemrijk verleden. Dat we deze lessen ter harte mogen nemen, en ik geloof, aldus spr., dat God ons zal zegenen. Ernstige schade is op vele plaatsen aan gericht. Ik verwacht, aldus spr., aller hulp om deze gezamenlijk te dragen. Nu geen woorden, maar daden. Vervolgens kwam men aan de punten van behandeling, alle inhoudende zaken, ter leniging der groote nooden. Ie. De zorg voor de werkloozen. Deze is gunstig, aldus de Voorzitter. Hun is toegezegd stempelloon, terwijl gestreefd zal worden naar aanvulling van 't loon in werkverschaffing. B. en W. hebben be sloten om reeds Zaterdag een voorschot uit te keeren van f5.om contant te kunnen betalen, en Woensdag a.s. de rest te verstrekken. i. De groep, die niet in staat is of niet bedoeld Is tot steun en werkverschaf fing, b.v. winkeliers, wier zaak is ver brand, schippers, die hun boot kwijt zijn, etc. Voorgesteld wordt om deze men schen als volgt te steunen: f5.voor een man, f7.50 voor man en vrouw, en f0.50 per kind. Het aantal op deze ma nier te steunen personen loopt van 25 tot 50. 3e. De kosten van evacuatie, welke plm. f200.bedragen. Groote Schade. Er is reeds een commissie samengesteld om de aangerichte schade op te nemen, zoowel voor de gebouwen als voor an dere zaken. Samenwerking met andere gemeenten is hierbij noodzakelijk. De kas-positie der gemeente is vol doende voor de eerste 14 dagen. Ook voor werkverschaffing gaat het. Dit wordt door de Heide Mij. overgeno men en later met de gemeente verrekend. Opgave van schade is binnengekomen van 48 personen, tot een bedrag van [230.000, waarin niet begrepen huizen, en schepen. 69 huizen zijn geheel ver nield of beschadigd. Kasgeldopname is thans noodzakelijk. B. en W. stellen voor hen te machtigen •nog 10.000 op te nemen. De heer S c h e e I e vraagt, wie er voor steun in aanmerking komen. De voorzitter antwoordt hierop. Niet de personen, die in werkverschaffing zijn. Wel,, die door omstandigheden in moeilijkheden zijn geraakt. De heer de Visser informeert, of de Visschersleenbank nog werkt. De voor* zitter meent, dat deze gewoon doorgac^ Het voorstel van B. en W. heeft de vol sympathie van den heer H i r d e s. Spr. waarschuwt echter voor overdrijving. Dit zal tegengegaan worden, aldus de voor zitter. DE REGEERING De heer Mol: Welke regeering heb ben we thans? De voorzitter antwoordt, dat hij nog steeds officieele stukken ontvangt uit Deïi. Haag en naar zijn meening zijn de regee- ringsorganen daar nog gelijk voorheen. De heer D a a n e vraagt, hoe hét zcfi gaan met menschen boven de 65 jaaa De voorzitter zegt, dat personen tot 6o jaar voor steun of werkverschaffing ig; aanmerking komen, terwijl menschen ba- ven de 65 jaar, naar het Burgerlijk Arm/» bestuur zullen worden verwezen. Het is dus onze taak, om ook te voor zien in die post. Het voorstel van B. en W. wordt hierncj met algemeene stemmen aangenomen» Dit houdt dus in, dat B. en W. gemacfy tigd zijn tot het aangaan van een kasgeld leening van 10.000 boven het reeds ge^ machtigde bedrag. Op de begrooting komt een post voojp van 1500.ten behoeve van getroffenen die niet in de werkverschaffing komeri, en 200.voor evacuatie-kosten. De heer Hirdes wil nog enkele in» lichtingen over de weder opbouw. Wordt iemand, die b.v. hypotheek gegeven heefï en zelf voldoende geldmiddelen heeft, ooÈ gesteund De voorzitter zegt, dat dit moeilijk valt te beanhvoorden. De meest behoevenden zullen, naar spr.'s meening wel het eerst aan de beurt zijn. De heer Mol vraagt, hoe het zal gaan met stookolie voor schepen eto. De voorzitter antwoordt, dat wie nood* zakelijk olie noodig heetff, dit bij hem moet aanvragen. Er moet echter, volgens de Duitsche overheid, zoo zuinig mogelijk mee worden gehandeld. De heer Hirdes vraagt hetzelfde voor benzine. Ook hiervoor moet eerst bij den burge meester worden aangekloptterwijl op diens advies door de Duitsche overheid wordt geoordeeld. De heer Mol vraagt, of ër voor Yerse ke een Duitsche commandant is. De voorzitter zegt, dat er één te Goes en één in Bergen op Zoom is. Wethouder de K o e ij e r wijst op en kele mooie werkobjecten te Krabbendijke en in den St.Pieterspolder. DE LANDMIJNEN De heer de Visser vraagt of alle landmijnen al zijn opgeruimd. De voorzitter zegtDenkelijk niet alle. Ze beginnen bij den St. Pieterspolder naar Oostelijk. (Men zij dus daar uiterst voor zichtig en neme de aanwijzingen goed in acht Red.) De voorzitter wil namens den raad aan alle ontvangende gemeenten bij de eva cuatie een woord van hulde en dank brengen voor de goede zorgen in di® De heer De Jager zag zulks gaarne schriftelijk geschieden. Aldus besloten. De heer Bom wijst nog op het groote gevaar, dat er voor kinderen vooral is, door het aanraken van kogels of bommen. De voorzitter zegt, dat politietroepen hierover toezicht hebben. Dit zijn echter geen deskundigen voor demontage oic-. De vergadering wordt hierna met dank gebed door den voorzitter gesloten. Wat Yerseke thans is. YERSEKE. We kunnen wel aannemen, dat het oester- en mosseldorp één der door den oorlog het ergst getroffen plaat sen in ons land is. Toen de bewoners, nu ongeveer twee weken geleden, werden geëvacueerd, zal wel niemand zich zulk een verwoesting bij de terugkomst hebben voorgesteld, als nu het geval was. Onze toren, waar iedere Yersekenaar troisch op was, is voor het grootste ge deelte verwoest, terwijl ook van de er aan grenzende Ned. Herv. Kerk niets meer is overgebleven dan enkele muren en wat puin. Trouwens, de heele buurt rondom den toren heeft het zwaar te verduren gehad, en het geheel biedt een troosteloozen aan blik. De drukkerij van de N.V. v. d. Peijl, de Radio-Centrale, de motor- en rijwielhan del van den heer Van Oeveren, het Yer- seksche Warenhuis, de zaken van de fa. A. Heijn, van wijlen den heer J. West- strate, van den heer Meeuse enz. enz., alles is door brand vernield. In totaal bedraagt het aantal verbrande zaken en huizen plm. 60. Vele gezinnen zijn dan ook afhankelijk geworden van medeburgers, om althans tijdelijk weer een dak boven hun hoofd te hebben. Dort met deze ramp Yerseke een gewel digen slag heeft gekregen, behoeft geen betoog. Talloozen zijn thans zonder werk geraakt en wat zal er nog terecht komen van de pannencultuur Mocht deze tak van werk, die, met steun van de regee ring, weer een kans kreeg, ditmaal door de groote moeilijkheden te niet gaan, dan ziet het er voor ons dorp niet erg roos kleurig uit. Inlusschen hopen wij, dat aan den weder-opbouw van ons mooie dorp met spoed zal worden gewerkt. DE VEERDIENST KORTGENE-- W OLF AARTSDIJK. De ons medegedeelde beperkte dienst regeling van het veer Kortgene-Wolfaarts- dijk, blijkt niet geheel juist te zijn. De af vaar t-uren van Korfgene en Wolfaartsdijk waren n.l. verwisseld. De juiste vertrektijden zijn: Van Kortgenev.m. 8.12,n.m. 16.en 20.uur. Van Wolfaartsdijk: v.m. 8.30, n.m. 12.30, 16.30 en 20.30 uur. Arm gebroken.. WEMELDINGE. Het vijf-jarig meisje M. W. had het ongeluk bij het balspel zoo danig te vallen, dat zij haar boven-arm brak. Dokter Tazelaar te Wemeldinge en dokter W. F. Pheiffer van Kapelle verleen den de eerste hulp.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 2