IPMIDDELBURGSCHE COÜRAFIJ lÉÉf 13roirinciaIe Zeeutosche 1 w.o. ds BIESOIKjE COURANT k" 1813 „Onze plaats is aan de zijde van Duitschland" Nummer 118 - 183e Jaargang Dagblad Uitgave C.V. De Middelburgsche Courant Bureaux te GOESredactie en administratie Turfkade 15, Tel. 2863. te MIDDELBURGred. Rouaansche Kaai 23, Tel. 825adm. Klein Vlaanderen 24, Tel. 575Postgiro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, tlders 2.50 per kwartaal. Weekabonnementen ln Middelburg en Goes 18 cent. DE OORLOGSSCHADE IN ONS LAND. Maandag 27 Mei 1910 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden uicdedtelmgea 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief cp aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum ƒ2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbeta ling. „Brieven, of adres bureau van dit blad" 30 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Het duel tusschen slagschip en vliegtuig. Het nieuwe wapen; de duikbommenwerper. Zoo langzamerhand stellen de ingeko men berichten ons in staat de balans op "te maken van de verwoestingen en ver liezen in ons land gedurende den oorlog. Hoe groot deze ook zijn, gelukkig blijkt ook hierbij het gerucht schromelijk over dreven te hebben. Wat de verliezen aan menschenlevens betreft, zijn nog geen totaal-cijfers bekend, maar ons gezonde verstand zegt ons, dat zij veel lager zijn, dan aanvankelijk ge vreesd werd. Ieder kan dit voor zich zelf nagaan door in den kring van vrienden of bekenden de verliezen -op te tellen. Zeker er zijn enkele gezinnen uitzonderlijk zwaar getroffen, zelfs vernamen v/i; van één, dat drie zonen moest missen, maar daartegenover zal men in tientallen an dere blijde gezichten zien, omdat vader Of zoon ongedeerd bleef. Er zijn echter troependeelen, die zeer Ewaar geleden hebben op punten, waar Verwoed gestreden is, doch dit is maar op weinige plaatsen het geval geweest. Het gevolg is, dat ook de verwoestingen meevallen. Het ergst is er Rotterdam aan toe en de streek Wageningen-Veenendaal Öok Scherpenzeel heeft zwaar geleden. Friesland, Groningen, Drenthe, Overijssel zijn, afgezien van de vernieling van brug gen en toegangswegen, er vrijwel onge schonden afgekomen. Zoo ook de Vesting Holland, dus N.- en Z.-Holland en Utrecht ten Westen van de Waterlinie, uitgezon derd de omgeving der vliegvelden, Rot terdam, Den Helder en IJmuiden, alsmede de Amsterdamsche petroleumhaven. De Achterhoek is ongedeerd gebleven, ook het grootste deel van de Veluwe. Hoe de Betuwe er afgekomen is, is nog niet .duidelijk, al staat reeds vast, dat Tiel en andere plaatsen, die verwoest heette te Zijn, ongeschonden zijn gebleven. Toen in den nacht van Donderdag 9 op Vrijdag 10 Mei de Duitsche troepen de Nederlandsche grens overschreden, was Nijmegen reeds kort na zonsopgang bezet, be bruggen over de Waal en het Maas- Waalkanaal werden opgeblazen. Bij Dordrecht en Moerdijk is hevig ge vochten, maar op de overige Zuid-Holland- sche eilanden schijnt niets verwoest In Limburg heeft Maastricht het hard te ver antwoorden gehad, vooral door .de bom bardementen van geallieerde vliegtuigen, die het op de Maasbruggen voorzien had- De hevige strijd in Vlaanderen. In het Duitsche legerbericht van giste ren werd medegedeeld, dat de strijd in Vlaanderen en in het gebied van Artois vrij hevig is. Ondanks den taaien tegen stand wordt de ring, welke de Duitsche troepen rond de vijandelijke legers heb ben getrokken, voortdurend nauwer. Het luchlwapen heeft een belangrijk aandeel in den strijd. Aan de Belgisch-Fransche kust hebben j Duitsche vliegtuigen de haven-inrichtingen van Zeebrugge, Ostende en Duinkerken gebombardeerd, j Calais is in Duitsche handen. Te Ostende geraakten een kruitmaga zijn en opslagplaatsen in brand. Transportschepen werden beschadigd. In den nacht van 24 op 25 Mei hebben vliegtuigen talrijke vliegvelden in Oost en Zuid-Oost Engeland met goed gevolg aangevallen. Nabij Calais werden vier transportsche- pen en een oorlogsbodem door bommen 1 getroffen. Van het Zuidelijk front vallen geen bij zondere gebeurtenissen te melden. De aanvallen op troepenconcentraties, Bpoorwegknooppunten, colonnes enz. door vliegtuigen duren voort. 1 Op 25 Mei verloor de tegenstander 59 vliegtuigen, waarvan 19 in luchtgevech- f ten en 17 door het afweergeschut werden f vernield. Elf Duitsche machines worden vermist. 1 Bij Narvik (Noorwegen) zijn een groote oorlogsbodem en een kruiser door bom men getroffen. Waargenomen werd, dat brand uitbrak. In dit gebied zijn Alpen- lagérs met valschermen gedaald. k Bij Harstadt is een Engelsch vliegtuig- moederschip door drie bommen getroffen en zoodanig beschadigd, dat het is ge il zonken. r Het geheime wapen. Het Italiaansche blad Messagero deelt mede, dat in Berlijnsche militaire kringen gesproken wordt over een geheim wapen, v dat binnenkort gebruikt zal worden en dat ontzaglijke verbazing zal wekken. Wat dit geheime wapen is en of het in de lucht, te land, of ter zee zal worden gebruikt, wordt niet bekend gemaakt. Alleen wordt er aan toegevoegd, dat Engeland dit nieu- i we wapen spoedig genoeg zal leeren kennen. den. Roermond, Venlo en andere plaat sen hebben slechts geringe schade. In Brabant is de toestand nog niet duidelijk. 's-Hertogenbosch en Eindhoven zijn er goed af gekomen. Om de zeer sterke Peellinie, welke uit een oogpunt van veldversterkingskunst groote belangstelling en bewondering van de Duitsche militaire deskundigen geniét, zijn de Duitschers heengetrokken. Het stadje Grave ligt volkomen ongerept aan den Maasoever. Verder naar het Oosten echter vindt men weer sporen van strijd, zooals in de dorpen Mill, waar zwaar ge vochten is, Katwijk, Linden, Mook en Cuyk. De stad Tilburg is op enkele punten gehavend en er zijn hier ook dooden en gewonden te betreuren. Langs den weg Tilburg-Breda, hebben vele particuliere woningen het loodje moeten leggen. Te Breda is op last van de Franschen, de bevolking naar Antwerpen getrokken. Zij heeft daar een paar vreeselijke dagen doorgebracht, doch is thans reeds groo- tendeels naar haar niet verwoeste woon plaats teruggekeerd. Doordat tal van bruggen zijn vernield, ondervindt het spoorwegverkeer stagnatie. Ook de voorgeschreven verduistering des nachts werkt daarop belemmerend. Toch zal de treinenloop, dank zij de intensieve herstelarbeid, binnenkort weer vrij nor maal zijn. Erger is de belemmering der scheepvaart door de vernielde bruggen. Het wegruimen van deze obstakels zal zeker eenige maanden vergen en zoolang kan het binnenscheepvaartverkeer niet vrij plaats hebben. Daar komt nu nog bij, het nijpend tekort aan benzine en andere motorbrandstof, tengevolge van de vernielingen door de Engelschen voor hun vertrek aangericht. Aangezien tal van paarden voor het leger zijn opgevorderd en onze landbouw toch al meer op paarden is aangewezen door het wegvallen van alle motorische kracht, kan het vervoer evenmin ten volle rekenen op paardentractie. Dit vraagstuk is dan ook een van de moei lijkst op te lossen puzzles, waarvoor wij ons geplaatst zien en toch is oplossing dringend noodig, daar een herstel van handel en industrie ten nauwste samen hangt met een regelmatig vervoer. Britsche torpedojager vergaan. Officieel is te Londen bekend gemaakt, dat de Engelsche torpedojager „Wessex" voor de Fransche kust is vergaan, tenge volge van de bij een vijandelijken lucht aanval opgeloopen schade. De Britsche mijnenveger „Charles Boyes" is, naar de Engelsche admirali teit mededeelt, vergaan. De commandant, een officier en 13 manschappen worden vermist. Dag voor het gebed ïn Engeland. Uit Londen wordt gemeld, dat het Brit sche koninklijk paar en Koningin Wilhel- mina hebben deelgenomen aan den dag voor het gebed, in Engeland. Koning George van Engelang ging zijn volk in gebed voor. De aartbisschop van Canter bury hield een predikatie. Millioenen vluchtelingen in Frankrijk. In Frankrijk wordt het aantal vluchte lingen op enkele millioenen geschat. Door den snellen opmarsch der Duitsche troe pen is het oorspronkelijke evacuatie-plan geheel in de war geraakt. Op andere landen is een beroep gedaan, vluchtelin gen op te nemen. Een Duitsche pantser divisie veroverde de hoogte van Lóretto. In een door het D.N.B. ontvangen front- bericht wordt verteld, hoe de hoogte van Loretto (Noord-Frankrijk) door een Duit sche pantser-divisie werd bestormd. In' den wereldoorlog, aldus dit bericht, werd er 12 maanden om de hoogte van Lorette gestreden. Honderdduizenden hebben op dit slagveld den dood gevonden. Veertig duizend Franschen liggen op het kerkhof op de hoogte van Loretto. Ditmaal heeft het twee dagen geduurd voordat de Duitsche troepen in den sector van Atrecht tot de hoogte van Loretto door drongen. Een pantser-afdeeling heeft de hoogte ingenomen en is daarna 't Noord- Fransche industriegebied binnengedron gen. Op de hoogte van Loretto waait thans de hakenkruisvlag. Onderscheidingen aan Duitsche officieren. De Führer en opperste bevelhebber van het Duitsche leger heeft, op voorstel van generaal veldmaarschalk Göring aan een aantal officieren van het luchtwapen en aan een aantal officieren van het leger, het ridderkruis van het ijzeren kruis ver leend. Versterking van de Zweedsche weermacht. Uit Stockholm meldt het D.N.B., dat bij den Zweedschen Rijksdag een voorstel is ingediend tot versterking van de weer macht, volgens hetwelk in het komende begrootingsjaar nieuwe plaatsen voor 400 beroeps-officieren en ongeveer 300 onder officieren zullen worden geschapen. Ter versterking van de afweer tegen aanvallen uit de lucht zal een derde regi ment luchtafweprtroepen in het leven wor den geroepen, terwijl verder in geheel Zweden afdeelingen voor de verdediging tegen aanvallen uit de lucht zullen wor den opgericht. Noodzakelijk wordt het genoemd, dat nieuwe lichtingen worden opgeroepen, ter verkrijging van een sterker verdediging. De Amerikanen gaan naar huis. Op 1 Juni wordt in een der Iersche ha vens het Amerikaansche passagiersschip „President Roosevelt" vervracht, om de burgers der Ver. Staten, die in Europa en ln Engelang vertoeven, op te nemen en naar Amerika te brengen. Evacuatie in Engeland. Nu de Duitsche troepen de Fransche Kanaalkust hebben bereikt, heeft de En gelsche regeering besloten in het Zuid- Oosten van het land eenige gebieden als gevaarlijke zone te beschouwen. O.a. zijn de steden Yarmouth, Dover en Folkestone geëvacueerd. Vrouwen en kinderen uit deze plaatsen zijn overgebracht naar hei graafschap Wales, j De aardbeving in Peru. De reeds gemelde aardbeving in den Zuid-Amerikaanschen staat Peru blijkt van ernstigen omvang te zijn. Tot nu toe zijn meer dan 300 dooden en ruim 700 gewon den geborgen. Vooral in Lima, de hoofd stad van Peru, is de materieele schade zeer groot. Ook in de provincies zijn, naar men aanneemt, veel slachtoffers en is de verwoesting groot. Particulier autoverkeer ïn Italië verboden. Met ingang van 1 Juni is in geheel Italië het particuliere autoverkeer ver boden. HULPVERLEENING AAN GETROFFEN GEBIEDEN. Landelijk comité wordt opgericht. In een persconferentie heeft de burge meester van Amsterdam medegedeeld, dat zeer binnenkort een landelijk comité zal worden opgericht, tot hulpverleening aan de getroffen gebieden in ons land. Het presidium zal worden toevertrouwd aan Dr. W. de Vlugt, VRIJSTELLING VAN STEMPELEN. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van sociale zaken, heeft bekend gemaakt, dat het hem werischelijk voorkomt, dat van het teekenen van de aanmeldingslij sten voor de werkloozenkassen, alsmede van het stempelen, tot nadere aankondiging vrij stelling wordt verleend. Alle overige con trolemaatregelen blijven uiteraard onver zwakt van kracht. DE BELGISCHE GRENS BLIJFT BESTAAN. Tegen smokkelarij wordt streng opgetreden. De Inspecteur der Invoerrechten en Ac cijnzen te Roosendaal maakt bekend, dat de douanegrens tusschen Nederland en België als bestaande moet worden aan gemerkt, zoodat de invoer van goederen ln Nederland en de uitvoer naar België niet buiten medeweten der douane-amb tenaren mag plaats hebben. Niet 'alleen uit douane-overwegingen, doch bovendien om den voorraad levens middelen en andere goederen zoo goed mogelijk op peil te houden, is smokkelarij uit den booze. Tegen smokkelarij zal streng worden opgetreden. Met spanning hebben de militaire des kundigen afgewacht, wat de.practijk van dezen oorlog ten antwoord zou geven op de groote strijdvraagvloot of lucht macht Kan een sterke vloot nog steeds de zee beheerschen, of is het luchtwapen in staat hieraan een eind te maken Kan een schip zoo sterk gepantserd worden, dat een vliegtuigbom er niet doorheen komt De voor de beteekenis van de vloot zoo belangrijke vraag, of slagschepen met een bijzonder sterke dekpantsering af doende beschermd zijn tegen bombarde menten uit de lucht, bleef lot voor kort nog steeds onbeantwoord. De door de Duitsche legerleiding gemelde vernietiging van een slagschip bij een aanval van de zgn. „Stuka's" (duikbom menwerpers) zou dan ook, wanneer deze mededeeling bevestigd wordt de Engel sche Admiraliteit ontkent tot nog toe het verlies van het schip als een der be langrijkste gebeurtenissen van dezen oorlog moeten worden beschouwd. Het geloof, dat het pantserdek van moderne slagschepen door vliegtuigbom men niet doorboord zou kunnen worden, v/as een van de sterkste argumenten van de voorstanders eener groote slagvloot. Volgens het Duitsche bericht nu, was één enkele, zij het dan ook bijzonder zware bom, goed gericht tusschen de beide voorste geschuttorens, voldoende om het pantserdek van het slagschip open te scheuren en door een explosie onder het dek het reusachtige schip in uiterst korten tijd tot zinken te brengen. Hoe is het te verklaren, dat de afge- loopen acht maanden oorlog eerst thans op deze vraag het antwoord zouden heb ben gebracht Dit lag aan de omstandigheid, dat eerst in het verloop vandenstrijdomNoorwegen slagschepen ver genoeg binnen het be reik van bombardementsvliegtuigen en zelfs binnen het over het algemeen veel kleinere actiebereik van z.g. „Stuka's" kwamen. Het is van belang op te merken, dat het juist een eskader Stuka's was, dat met beweerd succes een aanval op het slag schip kon ondernemen. Dit vliegtuigtype (Sluka is een afkorting vanSturzkampfbombenflugzeug) heeft wel is waar een aanzienlijk hooger ben- zine-verbruik dan een normaal bombar dementsvliegtuig en dientengevolge een kleinere actie-radius, maar zijn voordeel is gelegen in de mogelijkheid voor den piloot, om veel nauwkeurige te kunnen richten. De piloot richt om zoo te zeggen met het geheele vliegtuig en wordt daar bij niet zoo sterk door het afweergeschut bedreigd als een normaal, horizontaal De Amerikaansche diplomaten ïn Nederland en België ongedeerd. Het D.N.B. meldt uit Washington: De minister van buitenlandsche zaken der Ver. Staten, Cordell Huil, heeft medege deeld, dat de Amerikaansche diploma tieke en consulaire vertegenwoordigers in Nederland en België ongedeerd zijn. vliegend bombardementsvliegtuig. Het is de enorm hooge snelheid bij het duiken, welke het den luchtdoelartilleristen bij zonder moeilijk maakt, den aanvaller te treffen vóór het werpen der bommen, d.w.z. gedurende de duikvlucht. Dat de vernieiiging van een slagschip door een vliegtuigbom mogelijk is, ligt, naar het Dagblad van het Oosten van deskundige zijde werd medegedeeld, aan de bijzondere tactische verhoudingen van den strijd van oorlogsschepen tegen vlieg tuigen, waarbij zeer vele voordeelen aan de zijde van het vliegtuig zouden liggen in het bijzonder dan, wanneer de aan val in duikvlucht wordt ondernomen. Het is in dit verband wellicht niet oninteres sant om nog iets te zeggen over het duel tusschen vliegtuig en afweergeschut. Er heerschen nog steeds eenige onjuiste, door toekomst-romans over moderne wapenen ontstane voorspellingen over de mogelijk heden van de luchtvloot. De man in de straat had visioenen van enorme, uit hon derden en duizenden toestellen bestaande luchtvloten, die gelijktijdig boven een stad, vesting, haven of vloot verschijnen en binnen weinige minuten haar bommen- last afwerpen. De vrij groote trefzekerheid van de luchtdoel-artillerie en het feit, dat ie afweer in het bijzonder bij aanvallen op vestingen en schepen zich slechts op een betrekkelijk beperkte ruimte be hoeft te concentreeren, heeft het luchlwa pen tot de tegenovergestelde tactiek ge dwongen. Nu mag men echter niet gelooven, dat de nieuwe aanvals-methode, waartoe het luchlwapen door de groote vuurkracht van het afweergeschut gedwongen werd, de waarde van het luchtwapen vermindert. De urenlang durende aanval met steeds nieuwe vliegtuigen op een en hetzelfde doel blijft ten slotte niet zonder invloed op de zenuwen van zelfs de dapperste en taaiste luchtdoel-artilleristen. Men mag niet vergeten, dat de aanvallen der vlieg tuigen uit steeds wisselende richting kun nen komen. Het is dan niet mogelijk, het middel-zware en zware luchtdoelgeschut snel genoeg in de nieuwe richting te draaien. De vliegtuigen kunnen uit ver schillende richtingen met zeer korte tus- schenpoozen en om botsingen te ver mijden op verschillende hoogten aan vallen. Dat de nieuwe aanvalsmethode bijzonder zware eischen stelt aan de be kwaamheid van den piloot, ligt voor de hand. Er behoort ongetwijfeld een groot© dosis moed en koelbloedige vastberaden heid toe, om zich alleen in de hel van het vuur van het afweergeschut te bege ven en daarbij niet den voorgeschreven koers te verlaten. Het D.N.B. meldt uit FlorenceDe Iia- liaansche minister van staat Farinaccl heeft alhier een politieke rede gehouden en daarin onder stormachtigen bijval van DUITSCHE EXPERTS NAAR ONS LAND. Ter beslissing van verschillende vraagstukken. Naar de Tel. yerneemt, zullen eenige belangrijke vraagstukken op economisch en ander gebied o.a. ook met betrek king tot Nederlandsch-Indië die een nauw overleg tusschen de Duitsche en Nederlandsche autoriteiten vergen, weldra op krachtiger en intensiever wijze worden aangepakt. Een aantal Duitsche deskundigen kan men daartoe dezer dagen in ons land ver wachten. De aankomst van hen zal het mogelijk maken, dat over verschillende problemen beter zal kunnen worden be slist door het nauwe contact, dat een ge volg zal kunnen zijn van de komst der Duitsche experts. De autarkie ïn Italië. Mussolini heeft een onderhoud gehad met den minister van openbare werken, ter verdere doorvoering van de autarkie. Besloten werd de waterkrachtwerken uit te breiden. Volgens de daartoe uitge werkte plannen zou het mogèlijk zijn den invoer van steenkolen met 16 millioen ton te verminderen. Aardbeving ïn Iran. In het Noord-Oosten van Iran heeft een aardbeving verscheidene dorpen ver woest. Reeds zijn 10 dooden geteld en zijn vele gewonden geborgen. de menigte verklaard: „Onze plaats is aan de zijde van het door Adolf Hitler gegrondveste, heldhaftige Duitschland, dat strijdt tegen den gemeenschappelijken vijand." EED VAN TROUW AAN DEN DUCE. Door de Italiaansche studentenorganisaties. In tegenwoordigheid van den Italiaan- schen kroonprins Umberto zijn gisteren te Turijn sportwedstrijden gehouden van de fascistische studenten organisaties. Deze bijeenkomst kreeg een bijzonder plechtig karakter door den gemeenschap pelijken eed van trouw aan den Duce, welke door de studentenmenigte werd af gelegd. Deze „eed voor het 18e jaar van de fascistische tijdrekening" luidde als volgt „Ik zweer voor de nationale aspiraties van het fascistische Italië te strijden. Ik zal voor de vrijheid van Italië op zee strijden. Ik zal strijden waar en wanneer de Duce beveelt. Dat zweer ik." De uit het geheele land aanwezige dele gaties van studenten herhaalden de eeds formule en brachten daarop opnieuw hulde aan den koning-keizer, den Duce en den kroonprins. De delegatie van Duit sche studenten, welke deze demonstratie te Turijn bijwoonde, is naar Berlijn terug» gekeerd.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1